Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

294

За останні півроку відбулося безліч цікавих подій на ринку пошукового маркетингу. Найбільш «гучних» стало, безперечно, введення пошуковою системою «Яндекс» алгоритму «Мінусинськ», який знижує сайти у видачі за використання SEO-посилань. Другим за значимістю стало оновлення фільтра «АГС» – тепер санкції (обнулення тіц, пониження у видачі) будуть накладатися не лише на ті сайти, які використовують SEO-посилання, але і на ті, хто їх продає.

З нашої точки зору, ці нововведення «Яндекса» виправдані, логічні і – чого вже там давно очікувані нами. Вся логіка розвитку пошукових систем до цих подій вела давно. Але, з іншого боку, ринок пошукової оптимізації вкрай консервативний. Як швидко буде змінюватися ринок під нові правила, залежить від гравців цього ринку – окремих фахівців, співробітників компаній, власників агентств, приватних експертів. І ми вирішили дізнатися, що ж думають вони про те, що відбувається.

Ми відправили всього лише два питання великої кількості фахівців.

 • Як вплине «Мінусинськ» на галузь SEO в середньостроковій і довгостроковій перспективі?
 • Як в нових умовах просувати в пошуковій видачі молоді сайти комерційних тематик?
 • Сьогодні публікуємо відповіді лише на перше питання. У наступному випуску блогу відповіді на другий – не пропустіть!

  Волков Олексій, генеральний директор digital-агентства Fivefaces.ru.

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  «Мінусинськ» суттєво вплине на всю SEO-індустрію, фактично будучи черговим і досить серйозним емоційним «цвяхом у кришку труни» пошукової оптимізації. І без «Мінусинська» пошуковики істотно змінили свої алгоритми, факторів ранжирування стало безліч, жоден з них не вносить єдиний і чарівний ефект, завдяки якому можна легко і просто вплинути на вихід в топ. Пошукова оптимізація стає дуже складною і трудомісткою, витратною індустрією. При цьому клієнти, як правило, все одно хочуть швидкі результати за невеликі гроші.

  До чого це призведе? Призведе до того, що в довгостроковій перспективі ми будемо мати два досить диференційованих ринку.

  Один ринок буде пропонувати послуги, які будуть близькі до послуг з управління контентом, поліпшення юзабіліті, підвищення всіх KPI маркетингу і збільшення продажів, представляючи якийсь комплекс послуг в цілому і пропонуючи свої послуги з досить великим прайс-листу.

  Інша, діаметрально протилежна сторона – великі потокові агентства, які будуть виконувати послугу з психологічно допустимим цінником, наприклад, 30000 або 50000 р., при цьому робити поверхневі, мінімальні дії по пошуковій оптимізації, закуповуючи ссилочек в Sape на 1000 р. Такі процеси вже відбуваються.

  Клієнт же, який буде хотіти реально дорогою і якісної пошукової оптимізації, в 99 % випадків буде шукати або фахівця у штат (що найчастіше є помилковим рішенням), або йти в дорогу компанію, яка зможе надати реальний і значний обсяг послуг, детально показуючи, як що працює і на що впливає.

  Клієнт буде змушений або «подорослішати» у своєму ставленні до оптимізації, або у нього остаточно сформується негативне ставлення до пошукової оптимізації. В крайньому випадку його дорога буде йти до компаній-лохотронам: пощастить – не пощастить. Будуть робити не пошукову оптимізацію, а просто давати йому надію і пропонувати працювати за 6-12 місяців на контракті без очікування якогось проміжного результату.

  Сергій Кокшаров, експерт-аналітик в області SEO, автор блогу Devaka.ru

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Уже помітно, що багато сайтів з обережністю почали відноситься до посилань. «Мінусинськ» з одного боку вдарить по посилальних бірж, з іншого актуалізує послугу крауд-маркетингу, а біржі додадуть можливість розміщувати понад «природні» варіанти і соціальні відгуки.

  З часом, заспамленность цього сигналу зменшиться, але може збільшитися в інших напрямках, наприклад, згадки та відгуки. На західному ринку після такого алгоритму від Google став більш актуальним входить маркетинг, нормальні компанії там ніколи не стануть купувати посилання або лайки, але менталітет Рунета трохи інший і під входить маркетинг тут будуть входити роками. Тим не менш, «Мінусинськ» змушує задуматися про використання більш коректних і вигідних стратегій просування, що не дуже вигідно для дрібного бізнесу, але в цілому корисно для ринку.

  Анатолій Скальський, старший менеджер відділу пошукового просування, i-Media

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Можу сказати, що «Мінусинськ» вже впливає на галузь. І тут кілька напрямів трансформації. З одного боку, клієнти стали ще більш перебірливі у виборі підрядника в SEO – дивитися на портфоліо потрапили і виведених з-під фільтра проектів і задавати з цього приводу питання. І це зрозуміло – ціна помилки зросла, можна заплатити багато грошей сумнівною SEO компанії, а потім за додаткові гроші виводити сайт з-під фільтра. З іншого боку, змінилася робота і всередині SEO-агентства. Можна говорити, що роботи у спеціаліста по пошуковому просуванню додалося ще більше. Посилальні бюджетів різко скорочуються, а бюджети на написання контенту, доопрацювання сайту, аналітику та більш ретельне опрацювання структури і т. д. зросли. Тобто маємо підвищення вимог до компетенції SEO-фахівця. До речі, оману деяких клієнтів полягає в тому, що раз посилання «скасували», то і бюджети на SEO повинні знизитися. Це не так. Збільшений обсяг робіт не дозволяє SEO-агентствам знижувати ціни.

  Михайло Федоров, співвласник і технічний директор маркетинг-групи «Комплето»

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Згідно з останнім звітом від «Яндекс», з 15 травня обмеження в ранжируванні торкнулися 3683 сайтів. З моменту впровадження алгоритму з-під санкцій вийшло 687 сайтів. На даний момент залишаються пессимизированными 2996 ресурсів.

  Зрозуміло, що «Мінусинськ» – показова порка, при цьому санкції поки застосовуються в ручному режимі. Реакція SEO-спільноти на посилення політики пошукових систем зазвичай досить стандартна. Думаю, що ситуація буде розвиватися за тим же сценарієм, що й раніше:

  Крок 1. У спікерів на конференціях і організаторів семінарів з’явиться новий гачок для залучення оптимізаторів на навчання. Буде запропонований набір поточних сервісів для аналізу поганих посилань – в хід підуть сервіси перевірки рівня довіри сайтів-донорів та інші технології.

  Крок 2. Посилання по раніше будуть працювати. Однак різні трактування щодо того, що уникнути ризику потрапити під санкції треба мати певний відсоток покупних посилань в загальному обсязі посилальної маси сайту від 20 до 40 % (за різними даними), стимулюють співтовариство до створення сервісів, в яких можна буде «купити непокупные посилання». Зараз це відбувається околоспамными методиками з розміщенням посилань на форумах і в соціальних мережах, із згадками компанії в ЗМІ і пр. Далі реанімуються і доповняться можливості поточних сервісів та бірж для цього. З’явиться незначна кількість нових сервісів, які тимчасово вирішать проблему не вирішать – як перевірити?), і посилиться піар старих, адаптованих.

  На цьому кроці собівартість просування зросте. Зросте вартість для клієнта — залежить від схеми роботи того чи іншого агентства.

  Крок 3. «Яндекс» побачить нові сервіси і усвідомлює факт того, що тепер такі методики використовуються повсюдно. І в черговий раз введе жорсткості. Наприклад, відключить роботу посилання з форумів або почне роздавати санкції за спам в соц. мережах.

  У кінцевому рахунку все буде, як завжди: поки сірі оптимізатори будуть шукати протиотруту, пошукові системи будуть розробляти новий засіб.

  Масштаб трагедії поки сильно роздутий, однак, коли санкції почнуть застосовуватися автоматично, нічого незвичайного не відбудеться:

  • Трапиться стандартне перерозподіл клієнтів між агентствами і фрілансерами;
  • Частина студій перейде на фріланс;
  • Частина студій перепрофілюється, додавши нові напрямки в перелік своїх послуг;
  • Пройдуть конференції, на яких все це буде перемелена до стану борошна;
  • Частина клієнтів витратять більше бюджетних коштів на рекламу, щоб врівноважити падіння трафіку з органічної видачі;
  • Хтось закриється, і хто прийде на їх місце.

  Тут теж все, як зазвичай.

  Олег Шестаков, засновник сервісу Rush Analytics

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  На мою думку, вплине дуже позитивно. Ера посилального спаму підходить до кінця – тепер не можна просунути будь-яку сторінку з будь-якого запиту, натиснувши лише посиланнями. При такому підході потрібно стільки посилань, що сайт неминуче потрапить під «Мінусинськ».

  Настає ера «розумного» SEO, де доведеться багато чого робити вручну, вдумливо працювати над семантикою, структурою сайту, над живим контентом і живим посилальних оточенням.

  Зараз комерційних сайтів з прайсом і кнопкою «ми вам передзвонимо» вже нікого не здивувати – користувачі звикли до якісного сервісу і потребують його. Потрібен зручний (по-справжньому зручний) сайт, додана вартість контенту на сайті – допомога у виборі, навчання користувача.

  На мій погляд, основні тренди будуть наступними:

  • Так як без посилань у багатьох тематиках не обійтися, оптимізатори будуть добувати їх у нових джерелах – в основному це буде крауд-маркетинг в різних його проявах. На західних ринках це вже класика – налагоджений робочий процес.
  • Бюджети з посилань перетечуть у детальний аналіз семантики сайту та створення якісного, експертного контенту. Тепер оптимізатори по-справжньому задумаються: «Якщо я тепер не можу продати позиції клієнта, а ВЧ-запити так не стабільні – яким запитам не приводити трафік без ризику для себе та клієнта?». По мені, це відмінний тренд.
  • Зручність сайту. Тут оптимізаторам доведеться засукати рукави і серйозно розібратися в веб-аналітиці та оцінці поведінки користувачів. Прогресивні компанії вже давно відзначили цей тренд і модифікували свою сітку послуг, пропонуючи юзабіліті-експертизу в тому чи іншому вигляді.

  В цілому я радий, що «конвеєр» помирає – це дасть ринку струс і змусить фахівців підвищувати свій скілл – інакше продати свої послуги буде ну дуже важко.

  Алаєв Олександр, директор веб-студії «АлаичЪ і Ко»

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  «Мінусинськ» вже вплинув на SEO-галузь досить сильно. Окрім чуток, розмов, обговорень і загального настрою є ряд більш об’єктивних даних.

  У мене є кілька своїх власних проектів некомерційної тематики, які я створив років десь 8-10 тому, я їх давно закинув і не займаюся ними, але вони з самого свого народження (або народження сапи ☺) продають посилання. Сайти хороші, з тіцем, у каталогах, унікальний дизайн і контент, коротше, не ГС. Так от, доходи з продажу посилань дуже помітно знижуються. Починаючи з травня цього року дохід з продажу посилань в Sape знизився на 40 %. Динаміка і до цього у мене була негативна, але не більш ніж 5-7 % в місяць.

  З недавнього часу зауважив біржі GGL прямо сплеск заявок на зняття посилань. Все ті ж мої сайти продавали і вічні посилання, але було це років 5 тому. І всі ці 5 років розміщені посилання стояли собі спокійно, а тут раптом прорвало, щотижня по 20 заявок на зняття приходить.

  Будучи керівником сервісу CheckTrust.ru я маю доступ до повної статистикою роботи сервісу, бачу підвищений інтерес до функції інтеграції в біржі орендних посилань і агрегатори. Після перших хвиль «Мінусинська» і перше санкцій звернув увагу, що в системі засвітилося ряд сайтів, що потрапили «під роздачу». Оптимізатори вжили заходів і почали позбавлятися від неякісних посилань.

  Минуло три місяці роботи алгоритму, і можна зробити деякі висновки. Оптимізатори почали більш уважно ставитися до линкбилдингу: зняти велику частину куплених посилань, залишивши тільки найкращі, якщо купувати посилання, то краще спершу «7 разів відміряти». Пошуки альтернативних методів видобутку посилань – зараз це модно називати «крауд-маркетинг», але мені цей термін страшенно не подобається і дратує. В перспективі, думаю, нічого різко не зміниться, і все буде розвиватися в такому ж ключі.

  А поки я писав ці рядки, з’явилася новина від «Яндекса» про те, що санкції, пов’язані з купівлею-продажем посилань, будуть накладати і на продавців. Будуть обнуляти тіц, накладати АГС-фільтр. Таким чином, «Яндекс» продовжує репресії і боротьбу з посиланнями. Буду стежити, наскільки це серйозна міра, скільки відсотків бази посилальних бірж потрапить під фільтр.

  Олексій Паньшін, генеральний директор «Паньшін Груп»

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  «Мінусинськ» ВЖЕ вплинула. По-перше, налякав представників бізнесу. Тепер багато нові переговори про просування сайту починаються із запитань про те, як ми будемо просувати сайт і будемо купувати посилання. Тобто стає очевидно, що «Яндекс» досяг своєї мети – зниження посилальних бюджетів. У мене залишилася з часів моїх занять вебмастерингом досить велика сітка сайтів, і менеджер, який займався раніше розміщенням вічних посилань, тепер займається їх зніманням.

  Аналогічно і в інших вебмайстрів.

  Новий «АГС» вирізав за різними оцінками від 30 до 50 % всіх посилальних донорів, задіяних в біржах. Буде явний брак донорів.

  По мірі зняття посилань сам вага посилального фактора зростатиме. І наше завдання як SEO-фахівців буде полягати в ще більшій фільтрації донорів або виготовленні сіток сателітів під конкретних клієнтів. Ми вже з травня 2015 для кожного просувається проекту по Москві включили в послугу пошукового просування крауд-маркетинг (псевдоестественные рекомендації та посилання на форумах/блогах) для розведення посилальної маси.

  Сама галузь вже трансформується з SEO комплексний маркетинг в інтернеті. Думаю, що «Мінусинськ» тільки прискорить цей процес.

  Олександр Козоріз, керівник відділу пошукового просування компанії «Ашманов і партнери»

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  «Мінусинськ» вже вплинула на галузь, безліч власників сайтів і фахівців на стороні SEO-агентств масово знімають орендні посилання зі своїх проектів. Це добре видно в багатьох тематиках при оцінці посилальної маси через той же ahrefs.com у сайтів-конкурентів і лідерів тематик.

  Якщо «Мінусинськ» продовжить свою роботу, у чому особисто у мене поки немає ніяких сумнівів, що рано чи пізно закупівля посилань в тому режимі, в якому вона проводилася протягом останніх кілька років, зведеться до мінімуму.

  Посилання, які ставляться автоматично через біржі, швидше за все, з часом зійдуть нанівець, в той час як посилання, розміщені «руками», дають трафік на сайт, продовжать враховуватися і давати позитивний ефект.

  Роман Клєвцов, генеральний директор компанії Optimism.ru

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  На мою думку, в середньостроковій перспективі багато компаній серйозно зменшать обороти по купівлі посилань, але вже через деякий час більшість з них адаптується до роботи в умовах «Мінусинська». Зниження обсягів купівлі посилань неминуче призведе до більш якісній роботі SEO-компаній над внутрішньою оптимізацією сайтів.

  Однак не варто забувати про те, що не SEO-посилання завжди працювали і будуть працювати. У довгостроковій перспективі саме використання безпечних посилань, а також інструментів crowd marketing допоможуть більшості компаній повернути втрачені позиції.

  Віталій Кравченко, керівник агентства Webline Promotion

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  На мій погляд, «Мінусинськ» – один з найбільш корисних і потрібних алгоритмів, який дозволить перекреслити «війну бюджетів» в посилальної стратегії на «війну якості». Вже довгі роки певна частка фахівців працює так, щоб купити більше посилань і вийти в топ. Раніше агрегатори могли цілком успішно боротися за місця в топі з великими колективами професіоналів.

  Я думаю (і сподіваюся), що «Мінусинськ» дозволить зменшити кількість «спеціалістів», які не пішли за весь час далі закупівлі посилань і оптимізації заголовків сторінок. Робота з посиланнями в більшості своїй почне представляти дійсно маркетингову стратегію, де ми будемо займатися зрозумілими речами і надавати прозорі звіти. Линкбилдинг повинен дійсно перерости в линкбейтинг – клієнти перестануть платити за розміщення посилання на простому сателіті, а почнуть платити за здорову стратегію, яка буде давати результат і приріст посилальної маси.

  Безумовно, внутрішня оптимізація буде залишатися одним з найважливіших факторів ранжирування, а відсутність юзабіліті буде критичним моментом.

  А та частка фахівців, які брали гроші за те, щоб додати сайт в агрегатор або купити «саме тих посилань, які будуть працювати» плагіном вінка – піде чи буде неконкурентоспроможна. Останнє оновлення «АГС» і реліз алгоритму, який дозволить всім сайтам «отримати трохи топа», – тому підтвердження.

  Дмитро Шахов, керівник інтернет-агентства «Ремарка»

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Як вплине «Мінусинськ» на ринок в цілому? Так само, як і «Пінгвін» вплинула на ринок посилань в Google. Більше будуть працювати над якістю посилального, намагатися, щоб воно несло не тільки вагу, але і сенс для користувача. Статистична модель закупівлі посилання «купи все підряд, щось спрацює» повільно піде в минуле.

  Павло Нікулін, керівник відділу аналітики і досліджень ПС, Demis Group

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Даний алгоритм вплине для кожного по-різному. Наприклад, для тих, хто продає посилання, і кому є що втрачати (як варіант – трафік з «органіки»), це виллється або відмову від такої статті доходів, або в серйозну модерацію всіх нових заявок (при цьому певна частка ризику збережеться). Для тих, хто продає, але втрачати в ТОПах нічого, практично нічого не зміниться. Посилання працюють в промислових масштабах, і втрата одних майданчиків просто замінюється іншими.

  Що стосується тих, хто купує посилання, тут варіантів маса. Наприклад, більш ретельний підхід до покупними посиланнями або відмова від них на користь крауд-маркетингу. Можливо, перетікання посилальних бюджетів на інші канали отримання трафіку, такі як рекламні системи, поштові розсилки, SMM, тощо

  Це що стосується середньострокових перспектив. Що до довгострокових, то тут важко судити, оскільки останнє слово за собою залишає, звичайно, ПС. Тому, будь-яка зміна правил гри пошукачами змінює і методи, і стратегії, і перспективи в цілому. Варто відзначити, що основний пласт оптимізаторів – що б не трапилося в алгоритмах ПС, – буде міркувати: «посилання працюють, як купували, так і будемо купувати, вже проходили…», «треба просто накупити купу безанкорки, ризику не буде…». Думаю, це в довгостроковій перспективі залишиться незмінним, завдяки, як не парадоксально, все тієї ж ПС. Хочу додати, що алгоритм «Мінусинськ» вплинув і на наші бізнес-процеси: при розробці нової стратегії, ми зіткнулися з тим, що багато клієнтів просто не можуть або не розуміють як адаптувати сайт під користувачів, як зробити його привабливим, як оптимізувати швидкість роботи сайту, і т. д. Тому, на безкоштовній основі ми розробляємо і робимо все, що стосується юзабіліті, комерційних чинників, тематичного розвитку, адаптованої верстки і мн. іншого.

  Михайло Шакін, спеціаліст з просування сайтів, автор блогу shakin.ru

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Зараз ми бачимо лише перші прояви «Мінусинська». Швидше за все, «Яндекс» посилить боротьбу з масовою покупкою посилань.

  Думаю, що поступово бюджети будуть перетікати від покупки посилань на інші напрями, такі, як внутрішні і соціальні фактори.

  Буде більше уваги приділятися усуненню внутрішніх проблем та технічних недоліків при просуванні сайтів, а також якості контенту на них та його поширення в соцмережах.

  Можливо, що рунет піде по шляху розвитку англомовного інтернету. Там покупка посилань не популярна і практично не поширена, але при цьому є багато можливостей для безкоштовного просування сайтів, наприклад, через Facebook, Pinterest, Instagram або Twitter, в залежності від того, яка соцмережа краще підходить для тематики. Це можна дізнатися, подивившись, які соцсигналы переважають у сайтів провідних конкурентів через quicksprout.com на своєму блозі я робив відеоогляд цього сервісу.

  Денис Наріжний, керівник інтернет-агентства F1 Studio

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  «Мінусинськ», як і інші дії «Яндекса», спрямовані на боротьбу з линкбилдерами і зниження шуму посилального сигналу, вже вплинули на галузь SEO. Та хтось може сказати – «Мінусинськ» потрапило менше 1 % сайтів рунету, і багато власників вже зняли санкції з своїх сайтів. Але при цьому близько третини власників сайтів значно скоротили кількість посилань на своїх проектах. А новий «АГС», без розбору караючий сайти, які зловживають розміщенням SEO-посилань, вже викосив, за грубими підрахунками фахівців, не менше 30 % донорів посилальних бірж. Все це не може не позначитися на схемі роботи більшості оптимізаторів і власників сайтів, які звикли роками купувати посилання. Ринок змінюється. І, швидше за все, в кращу сторону. Відмова ринку від гівно-посилань не «за горами». Зараз же ми спостерігаємо як на тлі глобального перерахунку ваг посилань якісні лінки дають фантастичні результати, порівнянні з ефектом від проставляння посилань у 2003-2005 роках.

  Роман Цапін, керівник відділу маркетингових послуг InSales

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Вже зараз видно, що «Мінусинськ» вплинув на SEO-галузь – багато або відмовляються від покупки посилань зовсім, або роблять це дуже вибірково, аналізуючи кожен сайт-донор, перед тим як розмістити на ньому посилання. Нові ітерації «Мінусинська» і запуск нової версії фільтра «АГС» від 8 вересня, відправив у нокаут до 50 % сайтів які продають посилання з загальновідомих бірж і агрегаторів, говорить про те, що «Яндекс» не збирається зупинятися на досягнутому, і, швидше за все, вже досить скоро наше співтовариство SEO-фахівців і інтернет-маркетологів в більшій своїй частині відмовиться від покупки посилань, в тому вигляді, як це було раніше, і перейде до західної моделі просування сайтів, де посилання не купуються вже досить давно.

  Єлизавета Трибунська, WebAdvance

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Я не впевнена, що можна говорити окремо про вплив «Мінусинська», не враховуючи новий «АГС». Кожен новий виток боротьби «Яндекса» з торговцями посиланнями приводив до відповідних дій, які в підсумку на загальній якості контенту в мережі позначалися скоріше негативно. Адже масове створення сайтів під ссылкоторговлю з внутрішніх сторінок – результат боротьби з «жирними мордами». І досі саме дохід від продажу посилань – помітна частина бюджету багатьох контент-проектів. І якщо тепер за посилання будуть вибірково карати як продавців, так і покупців, незалежно від якості і популярності проекту, то більш вигідним буде робити з тими ж цілями не такі якісні проекти. Дешевше. І якщо менш ризикованими способами отримання згадок будуть фейкові відповіді на власні питання, які зараз називаються модним словом «крауд-маркетинг», то загальна якість і можливість довіряти розміщеним у мережі текстів впаде ще сильніше.

  Сергій Людкевич, незалежний консультант

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Якщо «Яндекс» буде твердий і послідовний у своїх діях, то «Мінусинськ» укупі з оновленим алгоритмом «АГС» повільно, але вірно призведуть до згортання індустрії ссылкоторговли в її теперішньому вигляді – з біржами й агрегаторами. Звичайно, процес цей буде достатньо тривалий, т. к. подібним процесам властива велика інертність. Але вже менш, ніж за 4 місяці роботи «Мінусинська», за численними свідченнями власників майданчиків, які продають посилання, попит на розміщення платних посилань впав приблизно вдвічі. Оголошуючи про запуск «Мінусинська», Олександр Садовський гарантував, що позиції сайтів, зняли SEO-посилання, не постраждають. Поки що ці обіцянки вдається стримувати. Навіть ті сайти, хто потрапив під «Мінусинськ» і вже потім зняв SEO-посилання, повертаються після зняття з них санкцій на колишні місця. Якщо так і буде продовжуватися, то оптимізатори і власники сайтів отримають чіткий сигнал, що підтверджує декларації співробітників «Яндекса» – SEO-посилання марні для ранжирування. Правда, є один момент, досить сильно гальмує процес відмови від SEO-посилань – це значна професійна деформація SEO-фахівців, переважна більшість яких не тільки купує посилання, але і продає їх, володіючи сайтами, створеними під монетизацію посиланнями. І найчастіше дохід від продажу посилань порівняємо, а то й перевищує дохід від професійної діяльності по просуванню сайтів. Так що цим людям дуже складно відмовитися від своїх джерел доходу, і вони, як можуть, намагаються гальмувати процес відмови від SEO-посилань, переконуючи клієнтів, що посилання все одно треба купувати. Втім, на мій погляд, незважаючи на все це, процес вже незворотній.

  Антон Шаманаев, директор по продукту, Wizard.Sape

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  До старту алгоритму висловлювалося багато думок про те, що буде, але всі вони мали гаданий характер. Через 6 місяців ми можемо впевнено сказати: посилального просування в умовах «Мінусинська» – бути. За нашими спостереженнями, посилання стали впливати навіть сильніше, ніж раніше. Але ускладнилися і продовжують ускладнюватися методи роботи з ними.

  У середньостроковій перспективі загостриться завдання отримання правильних посилань на сайт і в «правильному» кількості. Зараз SEO-галузь намацує правила гри в нових умовах. Проводяться дослідження та експерименти, які інший раз мають парадоксальні результати. Наприклад, ті наші проекти, яким «пощастило» потрапити під санкції, часто позбавляються від них без видалення всіх посилань. Більше того, ті сайти, які обмежуються часткової чищенням, виходять з-під фільтра з набагато меншими втратами. В основному, це поки окремі кейси, тому що під фільтр взагалі потрапило дуже мало сайтів. Але через деякий час, я думаю, професіонали ринку знайдуть чіткі закономірності.

  Я переконаний, що ринок незабаром породить нові ефективні типи посилань, які виведуть поняття «SEO-посилання» із чорної зони, в яку його зараз старанно намагаються помістити. Що це будуть за посилання, я думаю, ми скоро дізнаємося. Серед професіоналів SEO може відбутися повернення до прямої купівлі посилань, як це було в 2003 році. Також може наступити черговий виток популяризації крауд-маркетингу та комплексного підходу до роботи з трафіком (коли зростання в пошуковій видачі забезпечується трафіком непоисковых джерел).

  Ленар Амірханов, директор агентства інтернет-реклами «Дзига Group»

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  «Мінусинськ» в парі з новим фільтром, накладається на активні сайти-донори посилальних бірж, сильно змінить галузь. Фактично ми це вже спостерігаємо. Хоча жертвами «Мінусинська» стали нікчемні частки відсотків сайтів в рунеті, але ефект на настрій оптимізаторів був дуже істотним. Так що в середньостроковій перспективі потрібно звикати, що бюджет на посилальні біржі сильно знизиться щодо загального посилального бюджету. Велика частина посилального бюджету буде йти на оплату робочого часу линкбилдеров, які будуть ретельніше відбирати донорів, шукати можливості отримати посилання поза бірж. І, звичайно, ті оптимізатори, які ще не впровадили в роботу пункти щодо покращення якості сайтів, будуть змушені це зробити. Чи всерйоз задуматися про зміну сфери діяльності.

  Що стосується довгострокових перспектив. В SEO два-три роки — вже довгостроково. Я вважаю, що нас чекає західна модель линкбилдинга. Основа зовнішньої оптимізації — безкоштовні методи отримання посилань. Слід очікувати відродження методів отримання посилань, які були популярні до епохи Sape, а саме, коли шукали донорів вручну і з власниками сайтів домовлялися індивідуально.

  Працювати стане безумовно складніше. Тому як непрямий ефект — відчутно зросте вартість роботи SEO-фахівців для клієнта.

  Антон Кондюрин, SEO-Manager, «М. Відео»

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Для оптимізаторів:

  Частина оптимізаторів це змусить почати думати і аналізувати. Часи каскадних фільтрів і тонких налаштувань Sape пройшли. Для частини оптимізаторів це стане останньою краплею, адже до цього вони займалися тільки професійної налаштуванням фільтрів.

  Для посилальних бірж:

  На тлі падіння доходів біржі як мінімум будуть пояснювати всім, чому саме їх посилання працюють, паралельно думаючи, якими способами можна зберегти лояльність клієнта. Але, так чи інакше, їм доведеться покращувати якість сервісу, розширювати сферу послуг. Продаж посилань відійде на другий план.

  Сергій Кошкін, генеральний директор ТОВ «СмартСЕО»

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Це залежить в першу чергу від подальших дій команди «Яндекса». Сигнал поданий оптимізаторам, сигнал сильний, але до звичайного (середнього) власника сайту сигнал поки не дійшов. Знають про «Мінусинську» тільки власники постраждалих сайтів і учасники SEO-тусовки (оптимізаторських форумів і груп у соцмережах).

  До нас досі приходять на просування сайти з головним питанням: «А скільки грошей ви будете витрачати на закупівлю посилань?». Розповідь про «Мінусинську» та можливі санкції за SEO-посилання сприймається ними як одкровення, хоча фільтр працює вже з весни.

  Доходить до смішного (у лапках) – у серпні прийшов на просування сайт, який був зафильтрован ще в грудні минулого року – за накрутку ПФ (поведінкових факторів) в одному з великих сервісів автоматичного просування. Так от, все це час власники сайту продовжували платити за просування в сервісі (це близько 40 000 руб/міс). Ми тиждень вмовляли їх відключити акаунт у цьому сервісі, довго переписувалися з модераторами «Яндекса» (Платонами) – з’ясувалося, що на поверхні фільтра за ПФ на сайті був накладений і фільтр «Мінусинськ» за посилання – такий химерний «букет хвороб». «Вилікували» клієнта тільки у вересні (8-го числа трафік відновився).

  Це я до того, що інертність утримує навіть власників зафильтрованных сайтів від зміни стратегії. А вже ті, хто поки не потрапив під фільтр, взагалі в більшості своїй не знають про Мінусинську, або знають, але сподіваються, що «авось нас пронесе, раз не зачепило досі».

  Повторюся: далі все залежить від послідовності дій «Яндекса». Якщо справа обмежиться компанейщиной і «показовими розстрілами за жеребом», нічого особливо не зміниться. Це як поліція в Москві – не встигала всіх оштрафувати, і водії продовжували перевищувати швидкість і паркуватися на тротуарах. Потім поставили камери і пустили парконы – зараз всі намагаються дотримуватися швидкісний режим і паркуватися тільки за правилами.

  Якщо все-таки припустити, що «Яндекс» не зупиниться, буде посилювати санкції за «продажні» посилання і розширювати їх (санкцій) охоплення, то деякі зміни на ринку будуть, очевидно.

  По-перше, зменшаться доходи бірж і сервісів по просуванню (вони зараз вже знижуються, але не так масштабно).

  По-друге, помітно постраждає бізнес сайтобудування заради єдиної мети – продажу посилань. Це, думаю, позитивно вплине на екологію рунета в цілому – менше буде сміття на просторах мережі.

  По-третє, знову ускладниться життя SEO-оптимізаторів, просувати стане ще важче, як звичайно, виживуть сильніші компанії, у яких є запаси «жирку» і широкий асортимент послуг (диверсифікований бізнес). Частина оптимізаторів змінить роботу, якісь компанії закриються, якісь будуть поглинені великими гравцями.

  По-четверте, будуть рости бюджетів на контекстну рекламу і обороти в «Яндекс.Директ» (що, власне, і було надзавданням вводяться «Яндексом» нових санкцій).

  Артур Латипов, керівник напрямку реклами компанії SEO-Інтелект

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Новий алгоритм «Мінусинськ» вже вплинув на SEO галузь – приватні оптимізатори і компанії скоротили обсяги купівлі SEO-посилань або відмовилися від них. Навіть прихильники покупки посилань сильно скоротили бюджети. Ті, хто може проводити свою аналітику, побачили параметри сайтів-донорів, і стало очевидно, що карають саме за класичні SEO-посилання, схожі за низкою параметрів, а також за відсоток цих посилань в загальній масі. Висновок за результатами аналітичних дій – знімати надмірну кількість посилань… Зацікавленим рекомендую наш аналіз, проведений на великій кількості сайтів, що потрапили під санкції алгоритму «Мінусинськ» (оновлена версія доступу для скачування за посиланням – http://seedu.ru/research).

  З урахуванням оновлення фільтра «АГС», який карає сайти продають посилання, SEO-галузь чекає відмова від класичного линкбилдинга і перехід в купівлю псевдоестественных посилань (крауд-маркетинг). А в довгостроковій перспективі складна робота по линкбилдингу, схожа на зарубіжний Google. Чому? Тому що є смітники чинники ранжирування.

  У компанії SEO-Інтелект стали більше приділяти уваги текстовим факторів ранжирування, внутрішньої структурі, якості сайтів, конверсії. Думаю, так само вчинили більшість компаній і фрілансерів. Для клієнтів – це, безумовно, величезний плюс, адже тепер працюють не тільки на поліпшення позицій і трафіку, але і на збільшення якості їх сайтів.

  Костянтин Скобеев, керівник групи компаній «Скобеев і Партнери»

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  В даний час алгоритм «Мінусинськ» досить травояден, але при подальшому закручуванні гайок все більше сайтів будуть ризикувати під нього потрапити — як це і відбувалося з «Пінгвіном» в «Гуглі».

  Вже зараз скоротилися посилальні бюджетів, і для досягнення того ж обсягу трафіку припадає більше вкладатися в розвиток сайтів, і зокрема в контент.

  Довгострокова тенденція — ризики, пов’язані з посиланнями, будуть все сильніше зростати, відповідно оптимізатори будуть змушені або йти, або займатися розвитком сайтів. Природно, це здорожить послугу і поліпшить якість видачі, що і є метою розробників даного алгоритму.

  Русаков Ілля, засновник сервісу SEO-reports.ru і популярний блогер SEOinSoul.ru

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Серйозних змін у галузі чекати не варто, принаймні у середньостроковій перспективі. Хтось продовжить купувати посилання, тому що іншого не вміє. Хтось продовжить купувати посилання до тих пір, поки його сайти не «клюне».

  Левову частку ринку займають автоматичні агрегатори посилань – вони точно нікуди не подінуться. Їх клієнт продовжить купувати посилання під будь-яким приводом – під новими системами закупівлі «Анти-Мінусинськ», під новими версіями «Pro».

  По тим чи іншим причинам, але купувати посилання не перестануть. Професійні фахівці просто змінюють тактики і фільтри з купівлі посилань, але теж повністю від них не відмовляються. Адже «Яндекс» вводить ці фільтри не даремно, значить посилання реально працюють! Просто потрібно кілька перечитати Мадридський доповідь, зрозуміти яким саме факторам «Яндекс» визначає, що посилання комерційна і звести ці параметри у посилань до мінімуму 😉

  Якщо говорити про довгострокову перспективу, то все залежить від «Яндекса». Останнім часом його ходи дуже рішучі, і загадувати на багато років наперед не варто. Але в будь-якому випадку ЅЕОшники і весь ринок завжди пристосуються і під нові фільтри та під нові алгоритми. Так було завжди.

  Дмитро Севальнєв, керівник департаменту SEO і реклами, «Піксель Плюс»

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Алгоритм «Мінусинськ» закликає SEO-фахівців переосмислити підхід до просування і позбутися від сліпої закупівлі посилань на користь інших, більш персоналізованих підходів. Зараз ми бачимо, що цілі досягла лише половина «послання» «Яндекса» — посилання дійсно стали купувати в менших обсягах, але бюджетів перерозподілилися зовсім не в ті інструменти, які очікували розробники пошукової системи.

  У середньостроковій перспективі «Мінусинськ» призведе до перерозподілу бюджетів з посилальних бірж і агрегаторів в інші інструменти інтернет-маркетингу: контент (не завжди найкращий), роботу з поведінковими факторами, соціальні сигнали, підключення додаткових фахівців, роботу з мобільним трафіком.

  У довгостроковій, у разі відсутності революційних змін в алгоритмах ранжирування — до стабілізації популярності SEO-інструментів.

  Сергій Сморовоз, інтернет-маркетолог і рекламний фотограф (http://smorovoz.ru).

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  На мою суто особисту думку, ми зараз перебуваємо на стику різних епох, коли інтернет як екосистема в тому вигляді, в якому всі звикли його бачити, перестане існувати. Інтернет не зникне зовсім немає, але він може дуже сильно змінитися з ряду важливих причин, до яких відносяться і інформаційні війни, і зростання мобільного активності, та агрегація даних, і розвиток Big Data. Всі ці нові технології в майбутньому будуть служити трьом основним цілям Корпорацій і Держави в мережі: контролювати, маніпулювати і заробляти.

  «Мінусинськ» у цьому зв’язку слід розглядати як наслідок зміни екосистеми і як черговий сигнал учасникам ринку. Це не «палиця в колеса» від «злого Яндекса», який тільки і зайнятий тим, щоб перешкодити «добрим» ЅЕОшникам нести світле людям, а цілком виразний сигнал, і цей сигнал, вже не перший, адресований він найконсервативніших представників галузі, застиглим у середині нульових. Наслідки від «Мінусинська» поки складно оцінити, все буде залежати від намірів і послідовності в діях «Яндекса», а також від ефективності тих алгоритмів, які він удосконалює і активно впроваджує.

  А поки SEO-ринок можна розділити умовно на два табори: одні сигнал почули і почали активніше шукати копійчаний трафік в контексті і більше «працювати над сайтом», як заповів всі ці роки Платон Щукін з тим, щоб максимально задовольнити очікування користувачів, а інші продовжили шукати заповітний SEO-Грааль в надрах низькочастотної семантики, накрутці підказок/поведінкових, генерації «не ЅЕОшных посилань» і т. д.

  Думаю, що через рік-два (за моїми прикидками, навесні 2018) на черговий галузевої конференції ми почуємо чи побачимо те нове, що чекає нас у майбутньому, а поки є ще пару років для того, щоб відстежити все нове і остаточно перебудуватися.

  Олена Камська, авторка блогу Optimizatorsha.ru, натхненник компанії Siteclinic.ru

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Як показав досвід спілкування з клієнтами, після появи «Мінусинська» посилання кинулися знімати тільки ті, кого торкнулися санкції. Переважна ж кількість вебмайстрів робити різких рухів поки не поспішають. Більш того, попри всі тривожні сигнали, нові посилання теж все ще продовжують закуповуватися, хоч вже не в таких масштабах, як рік тому.

  Правда, після оголошення про новий «АГС» все може різко змінитися з бірж підуть дійсно якісні майданчики і вибирати донорів просто не буде з чого. Навряд чи вебмастера перестануть думати про посилання, але вливання бюджетів біржі і агрегатори знизиться в рази. Куди прямуватимуть ці бюджети, покаже час. Не виключаю, що підприємливі биржевладельцы придумають нові «ефективні інструменти» для залучення «бабла».

  Віктор Карпенко, керівник в SeoProfy

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Думаю, «Мінусинськ» вплине тільки позитивно. Так як бачу це на підставі того, як робив і робить пошуковик Google з алгоритмом Google Penguin. Тобто:

  • правила просування будуть посилюватися постійно;
  • це нормально, і всі до цього звикли;
  • але пошукове просування буде ставати важче, і, як наслідок, сам процес отримання результату дорожче;
  • але завжди виграють ті, хто робить все комплексом і працює над усіма нюансами, такими як контент, зворотні посилання, дизайн, структура сайту і інші фактори.

  Проблеми з «Мінусинському» за фактом немає, так само як і з Google «Пінгвін», треба лише робити все нормально, тоді буде результат.

  Платон Щукін, легенда індустрії, воїн світла і добра

  Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Алгоритм «Мінусинськ» – благо для SEO-галузі, і вплинути на неї він може тільки позитивно.