Егоїзм – головний ворог креативності

322

Один з найбільш деструктивних гріхів креативників – це непомірно роздутий егоїзм. Коли люди чують слово «его», вони чомусь відразу ж уявляють собі менеджера-всезнайку, вривається в кабінет і вимагає, щоб інші виконували всі його забаганки. Це, безумовно, одне з проявів егоїзму, але існують і менш очевидні його варіанти – їх слід уникати, якщо ви хочете добре виконувати свою роботу. Попереджений – значить озброєний, а тому візьміть на озброєння декілька прийомів проти пасток вашого власного его.

Блискуча творча робота вимагає готовності ризикувати, експериментувати і здобувати незвідані землі в погоні за великою ідеєю. Коли роздутий егоїзм стає нормою, ви можете стати непіддатливою і відмовитися піти на певний ризик, щоб вирватися з вашої зони комфорту і піти з головою в роботу. Деякі тримаються ближче до своєї зоні безпеки, тому що воліють жити ілюзію невразливості, а не йти на ризик і виявляти, що вони не всесильні. Так от, це ознака поганої роботи, тому вам слід дещо знати про приховані небезпеки, які чатують на вас і ваше его.

Егоїзм – головний ворог креативності

Пастка 1: Зображення жертви

Пам’ятаєте, в дитинстві, коли ви грали в якісь ігри з іншими дітьми, траплялися розбіжності з приводу правил – считово або несчитово? Суперечка розгорався не на жарт, і завжди наступав момент, коли одна з сторін кричала: «Ну й гаразд! Тоді я беру свій м’яч і йду додому!» Діти вважають за краще взагалі відмовитися від гри, ніж проявити гнучкість, знайти компроміс і продовжити гру.

У реальному житті, звичайно, мало хто з дорослих буде настільки очевидно висловлювати свій протест з приводу роботи, але суть ви вловили – просто вони роблять це набагато більш тонким, завуальованим способом. Коли ми зображуємо жертву, наш внутрішній діалог звучить приблизно так: «Якщо вони не будуть вислуховувати мої ідеї, то я просто не буду їм більше нічого пропонувати» або «Немає ніякого сенсу намагатися над цим проектом, тому що мої зусилля все одно ніхто не оцінить». На перший погляд, здавалося б – де тут его? Так на поверхні! Адже саме це і називається егоїзмом – коли ви ставите ваші власні потреби в схваленні вище роботи і місії всієї команди.

Егоїзм – головний ворог креативності

На жаль, відступу такого роду означають, що ви не можете поринути з головою в роботу і тому виходите з гри, не вносить ніякого вкладу в загальну справу. Ви дозволяєте комусь іншому керувати вашими діями замість того, щоб самому віддатися роботі. Ви повинні бути напоготові.

Як тільки почуєте голос «жертви» в своїй голові – женіть його в шию і не дозволяйте зіпсувати ваші кращі креативні роботи.

Пастка 2: Агресивна захист своєї території

Коли ви відчуваєте, що хтось зазіхає на те, що ви сприймаєте як свою (і тільки свою) зону впливу, вас підмиває захистити ваше положення або позицію і перешкодити іншим стати лідерами в цій зоні, щоб повести за собою. Ви можете навіть привласнити собі чужі ідеї або перешкодити їм опинитися в центрі уваги. Така поведінка також може виражатися в суб’єктивному цинізмі або жорсткої критики по відношенню до інших людей. Ви миттєво починаєте кидатися фразами типу «Це занадто очевидно» або «Гідно любителя» у спробі представити свою діяльність у вигідному світлі.

Існує величезна прірва між упевненістю в своїх силах і надмірно роздутим егоїзмом. Давайте розглянемо на прикладі. Егоїзм всередині вас говорить: «Я не можу помилитися або зробити роботу погано», тоді як впевненість всередині вас говорить: «Я можу зробити це правильно». Впевненість каже: «Я цінна», а егоїзм каже: «Я безцінний». Це дуже велика різниця в мисленні. Розрізняйте, що ви робите: зробіть свій внесок у проект чи просто намагаєтеся зберегти статус-кво. Вас може лякати сама думка про те, щоб пустити чужинців на свою «територію», але насправді чужинці можуть виявитися дуже милими гостями, які дозволяють вам завжди залишатися на крок попереду.

Егоїзм – головний ворог креативності

Пастка 3: Образливість

Ви коли-небудь стикалися з «тим самим» людиною, яка все сприймає як особисту неприязнь? Неважливо, що ви будете говорити і як м’яко і красиво це буде звучати – він все одно переверне всі ваші слова, перетворить їх на нападки і кпини, та ще й образиться на них. Аналогічним чином, деякі люди розцінюють будь-які розбіжності як ознака того, що ви сумніваєтеся в їх компетентності. Обидві лінії поведінки є ознаками роздутого его.

Коли ви ставите самосприйняття вище своєї роботи, ви ризикуєте дискредитувати свої кращі зусилля. Співпрацювати з вами також стане дуже складно, тому що оточуючі швидко втомляться ходити навколо вас навшпиньки. Ви повинні контролювати свою образу і не роздувати з мухи слона – замість цього поставтеся до розбіжностей або негативної інформації як до можливості відточити ваше мислення і навички.

Звичайно, є правильний і неправильний способи критикувати інших. Якщо вам попався людина, практикуючий другий спосіб, то правильною реакцією буде не ображатися на неконструктивну критику, а внести корисне пропозицію про те, в якому вигляді ви уявляєте собі зворотний зв’язок у подальшому.

Егоїзм – головний ворог креативності

Не дозволяйте цим проявам роздутого егоїзму позбавити вас вашої улюбленої роботи і можливості отримувати від неї задоволення. Так, будьте впевнені в собі, але при цьому вмійте адаптуватися до обставин. Пориньте з головою в роботу над проектом, але при цьому будьте готові вислухати конструктивну критику та корисні поради. Не сприймайте все в штики – якщо ви навчіться стримувати себе (а це дуже не просто), то опинитеся в більш вигідному положенні, щоб розкрити свій потенціал креативщика і не тільки.

Адаптація матеріалу Тодда Генрі Get Over Yourself: How Your Ego Sabotages Your Creativity.

Ще кілька цікавих статей по саморозвитку:

  • Розминаємо пам’ять: як не забути про роботу
  • Чому люди бояться успіху
  • Десять речей, які допоможуть вам зробити стрибок вище голови