Що таке щільність тексту, і чому вона важлива?

412

Чим більше я думаю про те, що по-справжньому робить текст краще, тим більше стверджуюсь в тому, що з усієї сукупності ознак хорошої статті тільки один має вирішальне значення. Цей ознака – щільність тексту. Чому саме він, а не емоційність, не креативність, не інтерес автора до теми, не занурення в нього до експертного рівня, не гарна стилістика?

Тому що гармонійне поєднання всіх перерахованих вище ознак виражається саме в щільності мови. Якщо текст недостатньо щільний, в ньому явно не вистачає якогось інгредієнта» або кількох.

Що це – щільність тексту? Це результат роботи – серйозної, великої, важкої. Хороші тексти не пишуться з наскоку, вони спочатку «виношуються» всередині, і тільки потім – соло на клавіатурі. З одного боку, щільність – це інформаційна насиченість, з іншого – щільність думки автора і кришталева ясність у викладі (якщо думки є – вони викладаються логічно, а не переливається з пустого в порожнє), з третьої – вибір точних слів і т. д.

Що таке щільність тексту, і чому вона важлива?

Що становить щільність тексту

 • Тема (вся справа в нюансах: не варто писати те ж саме, що пишуть всі, – знайдіть один, але «правильний» аспект великої теми, який ви зможете розкрити краще інших).
 • Внутрішня робота автора – ще до початку написання статті (ніж «якісніше» вона проведена, тим більше шансів, що текст вийде хорошим).
 • Інформаційна насиченість (текст пишеться на основі зібраних фактів).
 • Ідея автора (кожна тема вимагає свіжого погляду, нового розкриття і авторських висновків).
 • Композиційна структура, повністю розкриває авторську ідею.
 • Почуття міри в усьому: в мові, в емоціях, в судженнях.
 • Ніяких повторів – ні смислових, ні стилістичних.
 • Вибір точного слова.
 • Відсутність описів і відступів, які не працюють на основну ідею тексту, не ілюструють її.
 • Переконливість.
 • Дія і дієслова – без них ніяк. Один точний дієслово замінює десять прикметників і п’ять неточно підібраних іменників.

Про останньому пункті варто написати докладніше.

Дія

Я пам’ятаю, як багато років тому один мій однокурсник на державному екзамені за сучасній російській мові заявив: «Я не буду говорити про іменників. Такої частини мови для мене не існує». – «А які ж існують?» – з ввічливою іронією запитали його. – «Тільки одна – дієслова, це головна частина мови».

І тут комісія замислилася.

З точки зору щільності тексту він був абсолютно прав: тільки дія (яке, як відомо, виражається дієсловами) дає текстом заряд життя. І стосується це не тільки до художньої літератури, це вірно для тексту будь-якого жанру. Розвиток судження (від тези до висновків) – це і є дія в статті. Розвиток, а не тупцювання на одному місці, не переповідання одних і тих думок іншими словами. Кожен новий абзац повинен містити новий виток розвитку ідеї.

Як інші ознаки хорошого тексту залежать від його щільності

Емоційність

Багато хто розуміє під емоційністю в текстах велика кількість барвистих епітетів, яскравих описів, прикметників у найвищому ступені і знаків оклику – саме вони нібито викликають у читача захоплення і бажання негайно погодитися з меседжем, який посилає їм автор у статті. Природа емоційності в текстах інша.

Емоційність – це концентрована річ, вона втрачає свою силу, якщо розбавити її водою» з безлічі епітетів і вигуків. Емоції читача народжуються, якщо автор уміє переконати. А це вміння – як ми розуміємо – залежить від мислення. Завжди простіше поставити прикметник там, де потрібно подумати над переконливим фактом. Емоційність у щільному тексті гранично стиснута і виражається всього парою влучних слів.

Стилістика

Вся фішка в тому, що вираз Бюффона «стиль – це людина» – дуже вірно. Мислення знаходить своє вираження в мові – в тому, що і як автор пише. Неможливо ясно мислити і при цьому туманно виражатися. Щільність думки породжує щільність стилю. Автор повинен дуже добре знати, що хоче сказати аудиторії. Адже часто буває так: думки ще не оформилися, а вже пише автор. Це завжди видно в тексті: багато туману, недомовленостей, немає логічного руху в розвитку ідеї: від першого тези до останнього висновку.

Інтерес автора до тексту

Хороший текст – не той, що тобі цікаво писати, а часто саме той, що «высиживается» дупою і йде важко. Цікава тема цікава не сама по собі. Інтерес до неї з’являється в процесі роботи над нею. І в читача він може народитися, тільки якщо автор чітко продумає, як правильно подати матеріал, щоб всі частини цілого вишикувалися в потрібному порядку. Якщо автор зуміє вибудувати переконливу ланцюжок суджень – він досягне ефекту.

Експертне занурення в тему

Всі складові «щільності» будуть простежуватися в тексті лише за умови глибокого занурення автора в тему. Щільність – дзеркало, в якому відбивається в тому числі і серйозна робота над темою.

Креативність

Сенс цього слова стосовно до текстів багато розуміють помилково. Креативність – це не велика кількість метафор, яскравих образів і асоціацій, а переконливі образи, точні асоціації і доречні метафори. Креативність – це розумовий процес, у ході написання тексту. Не «ярчить», а думати – ось завдання автора.

***

Щільність тексту – це квінтесенція всіх ознак, що роблять текст якісним. Є пряма кореляція між щільністю і мисленням, щільністю і вмінням добре викласти, щільністю і побудовою композиції і т. д. Щільність, як лакмусовий папірець, виявляє всі недоліки логічного мислення, викладу та структурування. Зростає автор – росте і його вміння щільніше викладати думки в тексті.

Читайте також:

 • 17 нестандартних рад копірайтерам
 • Як правильно оптимізувати контент для сайтів
 • Як оптимізувати посадочні сторінки
 • Роль редактора в підвищенні якості текстів