Не гуглите симптоми, або Що інтернет-маркетологам потрібно знати про киберхондрии

456

Думаєте, герої відомого серіалу Лобанов і Романенко — найгірші в світі лікарі? Є два більш небезпечних для пацієнтів спеціаліста. Їх звуть доктор «Яндекс» і доктор Google. Їх помилки коштують дорого людям в прямому і переносному сенсі.

З цієї статті ви дізнаєтеся, що таке киберхондрия, і чому відповіді на питання про здоров’я не можна шукати в інтернеті. Ви зрозумієте, навіщо інтернет-маркетологам інформація про це емоційному розладі.

Не гуглите симптоми, або Що інтернет-маркетологам потрібно знати про киберхондрии

Що робить нормальна людина, якщо болить живіт

Колись люди з болями в животі зверталися до лікаря. Звичайно, до лікаря бігли не відразу. Спочатку чоловік пив активоване вугілля і пробував голодувати. Якщо біль не проходила, викликали медиків.

Зараз сучасні і освічені люди задають питання про хворого животі в інтернеті.

Не гуглите симптоми, або Що інтернет-маркетологам потрібно знати про киберхондрии

Спочатку людина знаходить відповідь на питання. Це загострився гастрит з-за з’їденої вчора жирної і трохи підгорілої картоплі. А через кілька годин він усвідомлює, що вивчає на англомовних фахових медичних ресурсах симптоми хвороби Крона, неспецифічного виразкового коліту, гострого панкреатиту, проривної виразки шлунка і звичайно ж раку. Як не дивно, інтернет-серфер виявляє у себе явні ознаки якщо не всіх, то як мінімум декількох важких і невиліковних захворювань.

Знайома ситуація? Так починається киберхондрия.

Читайте також: Як просувати медичні сайти без промивки мізків і чищення печінки

Що таке киберхондрия

Киберхондрия — емоційний розлад, який проявляється нав’язливим пошуком в інтернеті медичної інформації про реальних або уявних симптомах. Термін стався шляхом з’єднання префікса «кібер» зі словом «іпохондрія». Перший використовується для позначення явищ, пов’язаних з інтернетом. Друге означає емоційний розлад, що виражається страхом людини захворіти невиліковною хворобою і нав’язливою стурбованістю станом здоров’я.

Не гуглите симптоми, або Що інтернет-маркетологам потрібно знати про киберхондрии

Киберхондрия — це хвороба? У Міжнародній класифікації хвороб (МКБ-10) такого захворювання немає. Виражену киберхондрию можна вважати варіантом перебігу іпохондричного розладу, яке має код F45.2 по МКБ. Також цей стан може бути одним із симптомів депресії або генералізованого тривожного розладу.

Не поспішайте ставити собі або оточуючим діагнози. Це може зробити тільки лікар. А ось запідозрити недобре і задуматися про звернення до фахівців допоможуть наступні ознаки:

 • Ви тривожитеся про здоров’я. Тривога зберігається постійно і тривало. Вона нав’язлива, тому ви не можете відволіктися, зосередитися на роботі або улюбленому фільмі. Іноді тривога настільки посилюється, що перетворюється в паніку.
 • Ви багато часу витрачаєте на вивчення медичної інформації в інтернеті. Джерела типу «Вікіпедії» вас вже не задовольняють. Ви шукаєте дані на спеціалізованих медичних сайтах типу American Cancer Society або WebMD.
 • В списку хвороб, які викликають той чи інший симптом, ви вибираєте самі важкі і самі рідкісні захворювання. Киберхондрик пояснює головний біль пухлиною мозку, а залишковий кашель після ГРВІ рак легенів.
 • Ви знаєте захворювання, про існування яких оточуючі вас люди без медичної освіти не підозрюють. Більше того, ви знаєте ознаки розсіяного склерозу, хвороби Крейтцфельдта-Якоба, ехінококозу.
 • На медичних сайтах ви час від часу проходите онлайн-діагностику.
 • Ви не довіряєте очним лікарям. Кілька місяців тому ви відвідали трьох різних неврологів, але жоден з них не знайшов у вас ознак розсіяного склерозу. Тепер ви не бачите сенсу звертатися до цим неукам, так як вони не бачать очевидних симптомів.

Читайте також: 6 помилок у медичному копірайтингу, або як поліпшити посадочні сторінки сайту клініки

Не варто хвилюватися, якщо ви натрапили в інтернеті на статтю про рак горла і відчули біль при ковтанні і охриплість голосу. Через це проходять практично всі студенти-медики, це описано у Джерома К. Джерома. Якщо ви через годину забули про прочитаної статті і більше не хрипите, киберхондрии у вас немає. А от якщо ви турбуєтеся, читаєте медичні сайти і кілька разів в день заглядаєте в ротоглотку з допомогою дзеркала, справа погано.

Не гуглите симптоми, або Що інтернет-маркетологам потрібно знати про киберхондрии

Чим небезпечна киберхондрия

Невротичні розлади — не вигадка людини, не примха, не прояв слабкості або спосіб залучення уваги. Це справжні захворювання, які призводять до серйозних наслідків. Факти? За даними британських вчених, психоемоційні розлади, включаючи тривожність і депресію, на 32 % збільшують шанс померти від раку. Пояснення банальне: емоційні розлади порушують імунітет, від якого залежить здатність організму боротися з переродженням клітин.

Тим не менш онкологічні захворювання розвиваються далеко не відразу після появи киберхондрии. Зате емоційне порушення швидко призводить до інших небезпечних наслідків.

Психосоціальна дезадаптація

Невротичні розлади у загальному і киберхондрия зокрема знижують якість життя людини. Із-за постійної тривоги змінюються пріоритети і поведінку. Простий приклад: замість прогулянки в парку, перегляду улюбленого фільму або здорового профукивания часу в «Однокласниках» людина вивчає медичні архіви або реєструється на форумі «АнтиВСД».

Щорічно генералізований тривожний розлад діагностують у 6,8 млн американців. Це близько 2 % населення США. В інших країнах масштаб проблеми приблизно такий же.

Емоційні порушення заважають працювати, погіршують відносини з друзями і близькими, позбавляють людини радості і вміння насолоджуватися. Життя зменшується до розмірів маленького віконця, через яке людина бачить тільки уявні хвороби та медичні сайти.

Не гуглите симптоми, або Що інтернет-маркетологам потрібно знати про киберхондрии

Думаєте, це перебільшення? Так, мова йде про важких формах емоційних розладів. Але шлях від нав’язливого поглинання інформації про хворобах до клінічної депресії або генералізованого тривожного розладу буває дуже коротким.

Читайте також: Переваги в медичній сфері. Поради з розробки та впровадження

Ризик для фізичного здоров’я

Так, виражені емоційні розлади негативно позначаються на стані організму. Але зараз мова навіть не про це. Серфінг в інтернеті замість звернення до лікаря може призвести до невірної оцінки реальних симптомів.

Проста ситуація: в інтернеті киберхондрик може знайти неправильне пояснення болі в животі. Замість звернення до фахівців і своєчасної апендектомії він буде «лікувати» уявне отруєння або «вмирати» від придуманого раку. Наслідки можуть бути тяжкими.

Ризик для гаманця

Для фізично здорових людей з легкою формою киберхондрии це самий серйозний ризик. За даними професора кафедри психіатрії Колумбійського університету Брайана Фаллона, непотрібне обстеження і лікування неіснуючих хвороб у іпохондриків коштує мільярди доларів на рік. Якусь частину витрат беруть на себе страхові компанії і держава. Але у вітчизняних умовах основну фінансову навантаження приймають самі неспокійні люди.

Ситуацію посилює плачевний стан медичної галузі, недостатній державний контроль за сферою платних медпослуг і погана інформованість споживачів. Не буде перебільшенням сказати, що в Росії та інших пострадянських країнах люди живуть в умовах медичної дезінформації. В результаті вразливий киберхондрик ризикує потрапити під поганий вплив:

 • Гомеопатів. Ці хлопці знають, як робити гроші з води. До речі, влада США зобов’язала виробників доводити ефективність гомеопатичних засобів або писати на упаковці про відсутність доведеної ефективності.
 • Продавців фуфломицинов. Так фахівці називають препарати, які не мають доведеної ефективності. В цю категорію можна було б додати продавців харчових добавок. Але це зайве, так як доросла людина повинна розуміти, що добавки не мають відношення до лікування хвороб і медицині.
 • Антипрививочников. З-за них в першу чергу може серйозно постраждати здоров’я ваших дітей. Про спалах кору в Єкатеринбурзі чули? Загроза гаманцю теж присутня, але на другому плані.
 • Адептів нетрадиційних способів діагностики, лікування і околомедицинских процедур. Деякі незвичайні процедури небезпечні тільки для гаманця. Інші, наприклад, стала притчею во язицех чищення печінки, при невдалому збігу обставин можуть укласти людини на операційний стіл.
 • Нормальних лікарів в комерційних клініках, які заробляють на страхах пацієнта. На жаль, таке трапляється.
Не гуглите симптоми, або Що інтернет-маркетологам потрібно знати про киберхондрии

Киберхондрия призводить до психосоціальної дезадаптації, загрожує фізичному здоров’ю і гаманцю людини. Як з нею боротися?

Як киберхондрику вижити і не зійти з розуму

Рекомендація повністю відключити інтернет на декілька місяців не підходить, так? Тоді киберхондрику доведеться укласти угоду з совістю. Інтернет можна залишити за однієї умови. Ви ні за яких обставин не будете гуглити симптоми. Це критично важливо для здоров’я.

Професор Фаллон із США стверджує, що пошук відповідей на медичні питання посилює іпохондрію. Наші фахівці з ним згодні. Онколог Дмитро Бейнусов каже, що читання медичних сайтів може призвести до неврозу.

Що робити, якщо болить живіт, свербить вухо очах або сльозяться очі? Все дуже просто: якщо вас щось турбує, зверніться до лікаря. Краще всього почати з дільничного терапевта або сімейного лікаря. При необхідності він направить вас до вузького спеціаліста.

Що робити, якщо лікарі виключили лякає вас недуга, а неспокій все одно зберігається? Краще всього відразу звернутися до психіатра або психотерапевта. Не хвилюйтеся, вас насильно не покладуть в клініку, не поставлять на облік, не відберуть водійські права, не зроблять овочем з допомогою таблеток. У будь-якому випадку краще кілька разів сходити до лікаря і виконувати його рекомендації, що постійно читати про рак шлунка.

Читайте також: Пора вирости. Підліткові хвороби російського блогінгу

Чи Правда, що для боротьби з киберхондрией потрібно повністю відмовитися від пошуку медичної інформації в інтернеті? Немає. Ви можете запитати у лікаря Google, де знаходиться районна поліклініка і коли приймає ваш лікар. Всі інші питання неспокійним людям можна ставити доктору тільки при особистій зустрічі.

Навіщо стаття про емоційному розладі в блозі про інтернет-маркетингу

На це питання можна було б відповісти банальним обґрунтуванням. Ризикну припустити, що інтернет-маркетологи, власники сайтів, бухгалтера, власники інтернет-магазинів, перекладачі, програмісти та інші ударники комп’ютерного праці схильні до емоційних розладів сильніше, ніж робітники на заводах чи шахтарі. Інтернет офісних фахівців завжди під рукою. Значить, час нагуглити собі невроз завжди знайдеться.

Але є більш цікава для інтернет-маркетологів причина задуматися про киберхондрии. Колеги, адже неякісна медична інформація з’являється в інтернеті не з неба. Хтось пише про страшні паразитів і чарівних пігулок. Хтось допомагає просувати Бади під виглядом ліків. Хтось рекламує діагностичні послуги стандартним для маркетологів способом «спочатку налякати, а потім запропонувати рішення». Це може дезінформувати і лякати споживачів медичних послуг.

Втім, чи варто перекладати відповідальність на маркетологів, якщо лікарі самі з задоволенням лікують неіснуючі хвороби і призначають фуфломицины, в медичних ВУЗах викладають гомеопатію, а виробники ліків заохочують медиків за продажу?