Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

515

Часто, аналізуючи сайти, я стикаюся з банальними помилками. Видно, що займаються сайтом, але якісь очевидні моменти не опрацьовані.

Тому добре мати під рукою заздалегідь підготовлений чек-лист, з яким можна звірятися, як при створенні нового сайту, так і аудиті існуючого. Ще краще коли такий чек-лист складено вже до вас і залишається тільки взяти і перевірити свій сайт.

Кому потрібен чек-лист по оптимізації сайту?

 • SEO-фахівців початкового рівня;
 • инхаус-маркетологам типу «і швець, і жнець, і на дуді грець», що відповідає в компанії не тільки за оптимізацію сайту, але і контекст, соціальні мережі і т. д., і не володіють поглибленими знаннями в оптимізації.

Ділюся з читачами «Текстерры» чек-листом для аудиту, що складається з 9-ти розділів:

Перевірте свій сайт на відповідність кожному з нижченаведених пунктів, складіть список робіт і починайте впроваджувати.

В кінці статті ви зможете скачати чек-лист, який можна роздрукувати і звірятися з ним, проставляючи «галочки».

За межі списку винесу реєстрацію в вебмастерских і установку лічильників аналітики на сайт. Інструменти вебмастера допоможуть швидко виявити зміни у індексації сайту, виявлені пошукачами помилки, порушення і т. п. Таку можливість пропонують 4 пошукові системи «Яндекс», Google, Mail і Bing.

Лічильники відвідуваності відкривають масу можливостей для аналізу сайту, поведінки користувачів на ньому. Найпопулярніші – «Яндекс.Метрика» і Google Analytics. Крім цього, можна поставити лічильники Rambler Top-100, «Рейтинг Mail.ru», Liveinternet або Openstat.

Технічні фактори

Ви можете зробити сайт з крутим дизайном і найняти журналіста, який буде готувати цікавий й ексклюзивний контент, але всі старання будуть перекреслені помилками технічної оптимізації, погіршують ранжирування сайту або викликають відторгнення у користувача (наприклад, довге завантаження сайту або некоректна верстка в одному з браузерів).

1. Коректний robots.txt

 • a. Правильно встановлено основне дзеркало для «Яндекса» (директива Host). Часта помилка: головне дзеркало зазначений у директиві Host не збігається з фактичним.
 • b. Закриті від індексації непотрібні і службові розділи (результати пошуку по сайту, сторінки реєстрації і авторизації, фільтри і сортування, адміністративні розділи, кеш сторінок, логи, версії для друку та ін).
 • c. Задані окремі User-Agent для роботів «Яндекса» і Google.
  Інструкції з оформлення файлу від «Яндекса» і Google: посилання 1 посилання 2.
Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

Інструменти для перевірки: візуальний огляд, букмарклет robots.txt + meta, перевірка заборони індексації сторінок в інструментах вебмайстрів (посилання 1 посилання 2).

Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

2. Коректний sitemap.xml

 • a. Посилання на xml-версію карти сайту вказана robots.txt.
 • b. Аналізатори вебмастерских не показують помилок.
 • c. Пріоритети сторінок (елемент priority) та дати останнього оновлення сторінки (елемент lastmod) коректно розставлені.
 • d. Виключені вже проіндексовані сторінки, щоб направити робота на нові (для сайтів з великою кількістю сторінок).
 • e. Не містить заборонених до індексації сторінок.
 • f. Протокол адрес в sitemap відповідає реальному (буває, що при переїзді на https в sitemap залишаються URL http c протоколом).

Інструменти для перевірки: візуальна перевірка, розділи «Аналіз файлів Sitemap» в «Яндекс.Вебмастере» і «Файли Sitemap» в Google Search Console.

3. Немає технічних дублів сторінок

Популярні причини появи таких дублів:

 • a. Не налаштований 301 редирект з www (або навпаки), щоб сайт був доступний тільки по одному протоколу.
 • b. Головна сторінка доступна за адресами index.php, index.html на кінці.
 • c. Адреси без слеша на кінці не перенаправляються на аналогічний URL зі слешем (або навпаки).

Інструменти для перевірки: візуальна перевірка в браузері (необхідно додати/прибрати з адреси «www.» і дивитися, що відбувається редирект, те ж саме і з слэшами на кінці, також прописуємо у адресою сайту «/index.php» і дивимося чи є редирект).

4. Встановлені канонічні сторінки

T. е. на сторінках з параметрами URL варто атрибут rel=canonical із зазначенням бажаного адреси. Так пошуковики зрозуміють, що слід індексувати лише канонічну сторінку. При цьому для неї враховуються всі посилання і поведінкові фактори з неканонічних сторінок (про це говорив співробітник «Яндекса» Олександр Смирнов на Шостий Вебмастерской).

Інструменти для перевірки: Netpeak Spider, Xenu, Screaming Frog SEO Spider, ComParser, Wildshark SEO Spider.

5. Сторінки пагинации розмічені атрибутами rel=prev rel=next

Це допоможе зрозуміти зв’язок між сторінками (у випадку з Google). Для «Яндекса» ж краще використовувати rel=canonical (якщо контент сторінок не сильно відрізняється один від одного) або вказувати порядковий номер сторінки в title (якщо контент унікальний, наприклад, в лістингу розділу новин).

Інструменти для перевірки: візуальна перевірка, SEO плагін META in 1 CLICK, Screaming Frog SEO Spider, Netpeak Spider.

6. Серед виключених сторінок немає просуваються

Часто буває, що сторінки виключаються з «Яндекса», так як не мають корисного контенту. Причиною може бути недостатня якість сторінки або ж просто вона буде вважатися дублем іншої сторінки. Наприклад, картки різних товарів визнаються дублями. Інший приклад – сторінки з різних розділів сайту містять небагато вмісту в тілі сторінки і не індексуються як дублі один одного з-за однакового вмісту в шапці і футері.

Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

Інструменти для перевірки: Розділ «Сторінки в пошуку» в «Яндекс.Вебмастере».

7. В «Яндекс» і Google проіндексовано однакову кількість сторінок

Якщо різниця більше 10 %, то проаналізуйте які сторінки є в індексі одного пошуку і відсутні в іншого.

Інструменти для перевірки: «СайтРепорт», ComParser.

8. На сайті немає битих посилань

 • Немає внутрішніх посилань на неіснуючі сторінки.
 • Неіснуюча сторінка віддає код сервера 404.
 • У лічильниках відстежується відвідування 404-х сторінок і налаштовані редиректи для зовнішніх посилань на неіснуючі сторінки вашого сайту.
 • Інструменти для перевірки: Netpeak Spider, Xenu, Screaming Frog SEO Spider, ComParser, Wildshark SEO Spider (для перевірки битих посилань на сайті), розділ «Зовнішні посилання» в «Яндекс.Вебмастере» (для пошуку битих посилань з інших сайтів на ваш).

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  9. Відсутні циклічні посилання

  Тобто сторінки не посилаються самі на себе. Необхідно деактивувати такі посилання або закрити їх для роботів через .

  Інструменти для перевірки: «СайтРепорт».

  10. Немає зайвих редиректів

  Часто зустрічається така ситуація – внутрішня посилання веде на сторінку, яка перенаправляє на іншу сторінку. Але адже можна відразу поставити потрібну посилання, не змушуючи роботів проходити через «прокладку». Це заощадить краулинговый бюджет, тобто кількість сторінок, яку робот відводить для обходу вашого сайту за певний період.

  Інструменти для перевірки: Netpeak Spider, Wildshark SEO Spider, Screaming Frog SEO Spider.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  11. Налаштовані заголовки Last Modified і If-Modified-Since

  Які дозволять повідомляти пошуковому роботу, чи змінювалася сторінка з моменту його останнього відвідування. Якщо ні, робот отримає рекомендацію не відвідувати її. Це поліпшить індексацію сайту в Google, так як краулинговый бюджет буде витрачатися на нові або змінені сторінки. В «Яндексі» це може не працювати, так як його робот сприймає заголовки як рекомендацію, а не інструкцію до обов’язкового виконання.

  Інструменти для перевірки: SeoAuditor.

  12. Немає змішаного вмісту

  Якщо на якій-небудь сторінці сайту з протоколом HTTPS міститься контент, який передається по HTTP протоколу, то сторінка вважається лише частково зашифрованою.

  Інструменти для перевірки: Report Uri.

  Приклад з практики: після встановлення SSL-сертифіката на сайт, відмітка «Надійний» в Chrome так і не з’явилася. При цьому на технічних сторінках без фотоконтенту вона була. Причина банальна – всі фотографії зберігалися на піддомені, на який сертифікат не встановлено – виникли сторінки зі змішаним вмістом.

  13. Налаштовані ЧПУ (людино-зрозумілі урли)

  • a. В URL використовуються слова, а не чисельно-літерні ідентифікатори.
  • b. Довжина URL бажано не більше 110 символів.

  Приклад:

  • поганий URL – site.ru/index.php?id_catalog=88&page_id=14;
  • хороший URL – site.ru/remni-muzhskie.

  Інструменти для перевірки: Xenu, Netpeak Spider, ComParser, Screaming Frog SEO Spider, Wildshark SEO Spider.

  14. URL не використовуються великі літери

  З-за помилок налаштування рушія або за власним бажанням оптимізатора, буває, що адреси на сайті містять великі літери. Наприклад, site.ru/Zaglavnye-Bukvy-v-URL. Але така ж сторінка буде доступна за адресою site.ru/zaglavnye-bukvy-v-url. А проблема в тому, що для пошукових систем це два різних адреси та дублі один одного. Тому краще дотримуватися рядкових букв в URL. В індексі все одно може з’явиться адресу з заголовними літерами (наприклад, якщо хтось проставить так посилання на вас) – в такому випадку налаштовуйте редирект на основну адресу.

  Інструменти для перевірки: Xenu, Netpeak Spider, ComParser, Screaming Frog SEO Spider, Wildshark SEO Spider.

  15. Немає помилок сервера

  При краулинге сайту немає сторінок зі статусом 5**. В іншому випадку є помилки, пов’язані з файлом .htaccess або сервером. В якості можливих причин можуть бути зависають скрипти або велике число звернень до сервера. У будь-якому випадку, наявність 5**-помилок – привід звернутися до програмісту і знайти можливу проблему.

  Інструменти для перевірки: Netpeak Spider, Xenu, Screaming Frog SEO Spider, ComParser.

  16. У верстці немає помилок

  На більшості сайтів немає ідеально валидной верстки, але варто перевірити на наявність грубих помилок і правильний порядок розташування елементів. Пошукові системи розуміють, що невалидный код не одно поганий сайт, але їм простіше обробляти документи, верстка на яких відповідає стандартам.

  Інструменти для перевірки: W3C.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  17. Впроваджена микроразметка

  Спеціальна семантична розмітка полегшує пошуковикам обробку інформації, сприяє появі привабливого фрагменту на пошуку, а також у випадку з однотипними картками товарів поліпшить їх уникализацию. Розмітити можна:

  • a. «хлібні крихти»;
  • b. контактні дані;
  • c. відгуки;
  • d. картки товарів;
  • e. медіаконтент та ін.

  Інструменти для перевірки: SEO плагін META in 1 CLICK, інструмент від Google.

  Читайте також: Як використовувати мікророзмітку Schema.org: посібник для чайників

  18. Впроваджена Open Graph розмітка

  Реалізація такої розмітки дозволить задавати заголовок, опис, фотографію і декілька інших параметрів, які будуть відображатися в сніппеті сторінки при шерінг в соціальні мережі. Інструкції «Яндекса» по розмітці – посилання.

  Інструменти для перевірки: SEO плагін META in 1 CLICK, SeoLik, «Валідатор мікророзмітки від «Яндекс».

  19. Сайт завантажується швидко

  Не кожен користувач, переходячи на ваш ресурс з пошуку, стане чекати поки він прогрузится. Щоб прискорити сайт виконайте наступне:

  • a. Увімкніть стиснення GZIP.
  • b. Винесіть скрипти і стилі в окремі файли.
  • c. Скоротіть час відповіді сервера.
  • d. Скоротіть HTML.
  • e. Використовуйте кеш браузера.
  • f. Зменшіть вагу зображень (але без втрати якості).

  Інструменти для перевірки: PageSpeed Insights, GTmetrix.

  20. Адаптивний дизайн, мобільна версія або динамічна верстка

  Сайт повинен коректно відображатися на будь-якому пристрої – комп’ютері, планшеті або телефоні. Пошукові системи це враховують.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  Інструменти для перевірки: інструмент «Перевірка мобільних сторінок» в «Яндекс.Вебмастере», валідатор Google Search Console.

  21. Використовується атрибут rel=alternate

  Для сайтів з мобільного версією, розташованої на окремому домені або піддомені. Щоб пошукові системи розуміли, що це дві версії одного сайту, необхідно, щоб на кожній сторінці десктопної версії перебував тег link, який вказує на відповідну мобільну версію сторінки.

  Для сторінки primer.com/razdel-1 це виглядає так:

  Google також рекомендує проставляти на мобільній сторінці атрибут rel=canonical із зазначенням аналогічної десктопної сторінки.

  22. Сайт коректно відображається в різних браузерах

  При зміні браузера верстка сайту не повинна «розвалюватися», а читабельність матеріалів не стати гірше.

  Інструменти для перевірки: BrowserShots.

  23. Сервер витримує навантаження

  А в іншому випадку в robots.txt задана директива Crawl-delay, що рекомендує роботу оптимальний інтервал між завантаженнями сторінок (у секундах).

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  Інструменти для перевірки: Load Impact

  24. Розмітка локалізованих сторінок

  На сторінках, мають різні мовні версії, бажано вказувати адреси всіх мовних версій з атрибутом rel=«alternate» hreflang=«x».

  Інструменти для перевірки: візуальна перевірка, SEO плагін META in 1 CLICK, Screaming Frog SEO Spider.

  25. На сайті немає вірусів і шкідливого коду

  Якщо ваш сайт може загрожувати безпеці користувача, він може бути знижений в результатах пошуку.

  Інструменти для перевірки: Rescan.pro, розділ «Діагностика сайту» в «Яндекс.Вебмастере».

  Читайте також: Як вилікувати заражений сайт

  26. В індексі немає копій сайту

  Буває, що розробники забувають закрити від індексації тестові домени, а власник сайту отримує повну його копію в індексі. Немає гарантій, що позиції основного домену не займе тестовий.

  Інструменти для перевірки: CopyScape.

  27. Документи важать не більше 10 МБ

  PDF-файли або інші документи, розміщені на сайті, також ранжируються в пошуку, але якщо розмір файлу буде перевищувати 10 МБ, «Яндекс» не зможе його проіндексувати. Google в своїх інструкціях також стверджує, що великий розмір документа може стати перешкодою в індексуванні, але конкретний розмір не називає.

  Лайфхак: пошукові системи чудово розпізнають текст в PDF-документах, тому можна оптимізувати їх під потрібні запити. З допомогою програми Adobe Acrobat Pro ви зможете внести необхідні зміни в текст документа.

  Інструменти для перевірки: Pingdom.

  28. Налаштовані мети в системах аналітики

  Налаштування цілей допоможе оцінити ефективність сайту. Можна відстежувати замовлення, кинуті кошика, відвідування певних сторінок та інші події. При багатоступеневій системі реєстрації або замовлення можна побачити, на якому кроці користувачі найчастіше зупиняються, і спростити цей крок. Також настройка цілей –хороший спосіб показати пошуковим системам користь сайту. Замовлення товарів, скачування файлів або інші події, які будуть фіксуватися в системах аналітики «Яндекса» і Google, свідчать про інтерес користувачів до вашого бізнесу або сайту.

  Інструменти для перевірки: звіт «Конверсії» в «Яндекс.Метриці» і Google Analytics

  Внутрішня оптимізація

  Сюди входить оптимізація тегів, метатегів, текстів і картинок, внутрішніх посилань сайту. Внутрішня оптимізація – основа успішного ресурсу. І часто хорошою оптимізації достатньо для потрапляння в топ (особливо в регіонах).

  29. Оптимізація тега Title

  Хороший заголовок сторінки – 30 % успіху. Що в перевіряємо Title:

  • a. Містить ключові фрази.
  • b. Ключевики розташовані ближче до початку.
  • c. Відповідає змісту сторінки.
  • d. Унікальний для кожної сторінки.
  • e. Написаний привабливо, а не просто ключевики через кому.
  • f. Один і той же ключ не повторюється більше двох разів.

  Інструменти для перевірки: Netpeak Spider, «СайтРепорт», Teger, Screaming Frog SEO Spider, Xenu, ComParser.

  30. Оптимізація мета-тегів Description

  Ряд SEO-фахівців не додає значення цьому мета-тегу. Якщо ви не один з них, то перегляньте:

  • a. Читабельний і привабливий (може відображатися в сніппеті на пошуку).
  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO
  • b. Обсяг до 200 символів.
  • с. Не повинен копіювати тег Title.
  • d. Унікальний на кожній сторінці сайту.
  • e. Містить ключову фразу.
  • f. Також можна додати эмоджи-смайли для залучення уваги на видачу.

  Інструменти для перевірки: Netpeak Spider, «СайтРепорт», Screaming Frog SEO Spider, Teger, Xenu, ComParser.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  31. Заповнення тега Keywords

  Суперечливий момент. Добра половина оптимізаторів не заповнює цей тег. Ще якась мала частина просто донезмоги нашпиговує ключовими словами. Я за золоту середину – один ключ, відповідний змісту сторінки.

  • a. Не повинен містити 100500 символів входжень ключових слів.
  • b. Унікальний для кожної сторінки.

  Інструменти для перевірки: Netpeak Spider, «СайтРепорт», Screaming Frog SEO Spider, Xenu.

  32. Оптимізація заголовків H1

  Бажано, щоб був привабливим для користувача і містив ключову фразу. Перевіряємо наступне:

  • a. Є на кожній сторінці і в однині.
  • b. Укладено в чистий тег

   без класів і іншої розмітки.

  • c. Знаходиться на початку сторінки, а не десь у середині після тегів H2-H3 (як іноді зустрічається).

  Інструменти для перевірки: Netpeak Spider, SEO плагін META in 1 CLICK, Screaming Frog SEO Spider, Wildshark SEO Spider, ComParser.

  33. Розподіл посилального ваги на користь важливих сторінок

  Збільшення ваги сторінки безпосередньо впливає на результат. Перевірте, щоб максимальна вага був у головній і просуваються сторінок. Переконайтеся, що немає важливих сторінок, недополучающих статична вага. Якщо кількість сторінок-лідерів за вагою потрапила непродвигаемая сторінка (наприклад, «Контакти»), то закриваємо скриптом внутрішні посилання на неї.

  Інструменти для перевірки: PageWeight, Netpeak Spider.

  Наприклад, розрахунок статичної ваги показав, що серед сторінок-лідерів розділи «Новини», «Вакансії» і «Статті», а для нас, у даному випадку, важливі розділи каталогу. Тоді приховуємо від роботів посилання на менш важливі розділи і дивимося як перерозподілилися ваги.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  Зверніть увагу, що тим самим ми збільшили вагу сторінок каталогу і головною.

  34. Немає так званих «висячих вузлів»

  посилання з-за яких статична вага витікає внікуди:

  • a. Кнопки лідогенераціі.
  • b. Активні кнопки для зв’язку (телефон, скайп, e-mail).
  • с. Посилання на непродвигаемые документи і pdf-файли.

  Вага передається зі сторінки в залежності від кількості посилань на неї.

  Простий приклад. На сторінці всього 10 вихідних посилань, кожна з яких передає по 0,1 від ваги цієї сторінки. Вісім посилань ведуть на інші сторінки сайту, одна на pdf-файл і одна на екранну форму лідогенераціі. Дві останні посилання – це і є висячі вузли, вага йде внікуди, так як він не повертається назад на сторінки сайту. А якщо закрити ці два посилання скриптом, то щодо кожної з решти восьми буде передаватися вже по 0,125 від ваги вихідної сторінки. Закриваючи такі вузли, ми передаємо більше ваги важливим сторінок сайту.

  35. На сайті реалізовані «хлібні крихти»

  Які впливають на формування навігаційної ланцюжка в сніппеті і розподіл посилального ваги, а також роблять навігацію по сайту більш зручною для користувача. Також перевіряємо, щоб останній елемент «хлібних крихт» був неактивним (інакше – циклічне посилання).

  36. Внутрішні посилання

  На сайті повинні бути реалізовані блоки «Схожі товари/Подібні статті», «Популярний» і їм подібні, релевантні гіперпосилання в текстах. Щоб поглянути на приклад, перейдіть в одну із статей блогу «Текстерры», наприклад. У тексті багато гіперпосилань на допоміжні матеріали плюс блок «Читайте також» перед коментарями. Як мінімум, реалізація цього пункту збільшує цінність статті і сприяє поліпшенню поведінкових факторів на сайті. Ще один плюс гіперпосилань – можна передавати вага просуваються сторінок і задавати потрібні анкор. Як відомо, текст анкору як би додається до тексту сторінки, тому якщо не вдалося вписати якийсь важливий ключ до документа, то можна прописати його у гіперпосиланням на цей документ. Проаналізувати внутрішні анкор на своєму сайті можна в цьому сервісі або в «СайтРепорт».

  37. Відсутність прихованого тексту

  Не повинно бути тексту, який не видно відвідувачам, але доступний для пошукових роботів. Наприклад, це може бути список ключових фраз білим шрифтом на білому фоні, текст, захований під скролл, або виводиться за межами екрану за допомогою CSS. В «Яндекс.Вебмастере» буде вказівка на проблему, якщо вона є на вашому сайті.

  Інструменти для перевірки: візуальна перевірка в браузері після натискання Ctrl+A відобразиться весь текст; огляд сайту через текстовий браузер Lynx.

  38. Сформовані швидкі посилання

  в «Яндекс.Вебмастере». Для перших трьох результатів пошуку «Яндекс» може показувати додаткові посилання.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  Вручну задати їх не можна («Яндекс» формує їх сам), проте можна відредагувати. Наприклад, прибрати який-небудь розділ з цих посилань або вибрати інше ім’я. А перевірити їх варто ще й тому, що якщо швидкі посилання для вашого сайту не сформовані, це може говорити про незручною навігації на сайті або незрозумілою зміст сторінок для пошукача. Читайте інструкції від «Яндекса». Google також показує швидкі посилання, але вплинути на них не можна. Можна лише припустити, що для їх формування теж необхідна зрозуміла і зручна структура сайту.

  Інструмент для перевірки: розділ «Швидкі посилання».

  39. Оптимізація зображень

  Для поліпшення ранжирування картинок сайту оформляйте їх підписами або розміщуйте як можна ближче до фрагменту тексту, який вони ілюструють. Крім того, ім’я файлу має бути осмисленим і відповідати змісту картинки. Наприклад, «buket-roz.jpg» а не «2.jpg».

  І не забудьте переконатися, що фотографії сайту індексуються кожним з пошуковиків. Поширена помилка – індексування фотографій блокується в robots.txt.

  40. Атрибут ALT зображень у

  Для всіх зображень повинен бути заповнений атрибут alt. Серед дивідендів не тільки ранжування в пошуку по картинках, але і можливість вписати релевантну ключову фразу на сторінку розміщення картинки.

  Інструменти для перевірки: Netpeak Spider, Wildshark SEO Spider, Screaming FROG SEO Spider, ComParser.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  Семантичне ядро

  Грамотно підібрані ключові фрази – запорука успіху. Некоректне семантичне ядро може стати причиною відсутності трафіку на проекті. Воно повинно охоплювати максимально можлива кількість запитів користувача і їх проблем.

  41. Зібрані запити з усіх можливих джерел

  Популярна помилка початківців оптимізаторів – обмежуватися збором з лівої колонки Yandex Wordstat. Де ще шукати запити:

  • a. Права колонка в Wordstat.
  • b. Розділ «Пошукові запити» в «Яндекс.Вебмастере» та звіт «Пошукові фрази» в «Яндекс.Метриці».
  • c. Бази з SERP.
  • d. Сайти конкурентів.
  • e. Google Keywordplanner і розділ «Аналіз пошукових запитів в Google Search Console.

  Інструменти для збору: KeyCollector, Rush Analytics, Semrush, Букварикс, JustMagic, MegaIndex, зазначені вище інструменти «Яндекса» і Google.

  Для діючого сайту можна провести вибіркову перевірку. Подивитися запити з вебмайстра з малою кількістю показів (є вони в ядрі). Або знайти для посадкових сторінок частотні суміжні запити та перевірити наявність в ядрі. Наприклад, в асортименті сайту є невеликі сумки розміром з планшет. Тоді можливими цільовими запитами можуть стати відносно частотні фрази з конкретними моделями, наприклад, «сумки для ipad». Якщо такі в ядрі відсутні, то можливо варто зібрати її заново.

  42. Зібрані підказки в «Яндекс» і Google

  Пошукові підказки – хороший спосіб розширити семантичне ядро. Вони формуються двома способами – з реальних запитів користувачів і автоматичним заповненням. Наприклад, підказка «з пивом» для запиту «замовити піцу» формується на основі реальних запитів. Але буває, що видається підказка автокомплитом.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  При зборі підказок важливо відокремити реальні можливі запити користувачів від автоматично сформованих підказок.

  Інструменти для парсингу підказок: KeyCollector, Rush Analytics, PixelTools, SerpStat, «Топвизор», для відсіювання сміття JustMagic.

  43. Враховані частотні жаргонні вирази, помилки, скорочення або можливі варіанти назв

  Михайло Слівінський, в 2014-му році, показав хороший приклад з пошуком ноутбука SNSV (так читається емблема ASUS догори ногами). Базова частотність запиту «ноутбук snsv» більше ста.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  44. Семантичне ядро актуально

  Перевірити актуальність семантики не заважає, якщо вона зібрана досить давно, і бажано робити це з певною періодичністю. Також перевірте протягом місяця після закінчення сезонного піку.

  Інструменти для перевірки: KeyCollector, Rush Analytics

  45. Виключені нецільові запити

  Це можуть бути фрази з нерелевантними топонімами, з невідповідними словами (безкоштовно, реферат, завантажити, самостійно тощо) або відносяться до іншого попиту. Наприклад, за запитом «Урал» можуть шукати вантажівка, мотоцикл, гори або регіон.

  Інструменти для перевірки: ручна перевірка, JustMagic

  Якщо з усім цим у вас порядок – визначте запити з ядра, входжень яких немає на сторінках сайту, ні в анкор-листі. Можливо, тут з’явиться новий фронт робіт.

  Контент

  Підходьте правильно не тільки до формування контенту, але і його оформлення.

  46. Блог/статті

  Інформаційний трафік теж можна конвертувати. Статті – це не тільки додатковий трафік, але і рішення проблеми користувача, демонстрація експертизи і, як наслідок, підвищення довіри до компанії. Якщо для вас це дорого, дивіться наступний пункт.

  47. Розділ «Запитання-відповідь»

  Це швидкий і недорогий спосіб нагнати трафік. Для цього підготуйте відповіді на запити з серії «як, чому, скільки, навіщо» і заведіть для кожного окрему сторінку, щоб була можливість задати title і description. Найчастіше це будуть низькочастотні запити, які швидко потраплять в топ.

  Інструмент для збору: пошукові питання в Serpstat.

  Приклад з практики: після реалізації на сайті окремих сторінок під кожну пару «питання-відповідь», сайт отримав новий виток зростання трафіку. Сьогодні це третій за заходах з пошуку розділ сайту, приносить не менше 15 % відвідувачів.

  48. Тэгированные сторінки

  Це розділи-списки товарів/статей/оголошень, об’єднаних загальною ознакою. Наприклад, на інформаційному ресурсі про будівництво, це може бути розділ з усіма статтями, що стосуються зведення лазні. В інтернет-магазині сумок, це може бути розділ, що містить сумки чорного кольору.

  По-перше, це зручно для користувача – він шукає саме чорну сумку, нема чого показувати йому коричневі.

  По-друге, це збільшить кількість точок входу і гнучкість при розподілі запитів з семантичного ядра по сторінках сайту.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  Що перевіряти:

  • a. Наявність тэгированных розділів в принципі.
  • b. SEO-атрибути цих розділів – можливість задати унікальні title і H1, метатеги, текст при необхідності, ЧПУ-адресу сторінки.
  • c. Наявність внутрішніх посилань на розділи.

  49. Приклади робіт

  Розділ з прикладами реалізації ваших продуктів або послуг –це можливість показати себе з кращого боку і підвищити довіру, надати відповіді на можливі питання користувача, збільшити кількість потенційних точок входу на сайт. Для сайту з будівельними послугами, це може бути демонстрація будівництва конкретного будинку. Для сайту, що пропонує вимірювальні прилади для контролю якості – кейс по впровадженню обладнання на конкретному виробництві.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  50. Регулярна публікація контенту

  Нові публікації на сайті – це і створення додаткових точок входу, і сигнал пошуковцям, що сайт не покинутий, і підвищення довіри користувачів. Погодьтеся, коли заходиш на сайт в грудні, а останній матеріал – привітання з 9 травня, виникають сумніви, а чи функціонує ще компанія.

  Приклад з практики: раніше я регулярно заходив на блозі «Текстерры» під час обідньої перерви, тому що знав, що кожен будній день о 13:00 там з’явиться нова стаття. Закладний трафік – це сигнал пошуковим системам про те, що сайт цікавий користувачам, раз на нього повертаються минаючи пошук.

  51. Форматування вмісту

  Максимально покращуйте сприйняття тексту користувачем. Для цього потрібно:

  • a. Списки і маркери там, де це доречно.
  • b. Виділення цитат або важливих моментів фоном іншого кольору або рамкою.
  • c. Виділення жирним і курсивом важливих фрагментів, а не ключевіков.
  • d. Смислові заголовки і підзаголовки.
  • e. Заголовки відмінні шрифтом і розміром від основного тексту.
  • f. Відступи між абзацами.
  • g. Інтеграція постів із соціальних мереж, а не аналогічні скріншоти.

  Читайте також: Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  52. Використання фотографій та інфографіки в контенті

  До цих пір зустрічаються оптимізатори, які не розуміють плюсів наявності малюнків на сторінках. Це:

  • a. Можливість прописати ALT із входженням ключової фрази.
  • b. Візуальне поліпшення контенту і, як наслідок, поведінкових факторів.
  • c. Якщо на сторінці є картинка, то вона може підхоплюється в сніппет в мобільній видачі «Яндекса».
  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  53. Немає граматичних і орфографічних помилок

  Помилки у текстах знижують лояльність не тільки відвідувачів, але і «довіра» пошукових систем.

  Інструменти для перевірки: «СайтРепорт», Орфограммка.

  54. Унікальні тексти

  Перевіряйте контент на злодійство і приймайте заходи (особисто я зустрічав тільки один хостинг, який відмовив у допомозі при видаленні краденого контенту). Також допомогти пошуковикам визначити першоджерело за допомогою інструменту «Оригінальні тексти» і постінга у соцмережі після публікації матеріалу.

  Інструменти для перевірки: Text.ru, ETXT, Advego.

  55. Можливість додати сторінку в закладки і поділитися нею

  Дайте йому можливість зберегти сторінку в закладки, щоб він міг повернутися до неї, коли йому зручно. Додайте кнопки шерінгу у соціальні мережі і заклик/прохання поділитися з друзями. Відчутні плюси:

  • a. Збільшення закладного трафіку і повернень на сайт.
  • b. Додатковий трафік з профілю расшарившего матеріал відвідувача.
  • c. Сигнал пошуковим системам про інтерес до вашого сайту, його користь.

  Комерційні фактори

  Перш за все, комерційними прийнято вважати фактори, що характеризують надійність компанії або магазину. Ефектом від їх опрацювання стане не тільки поліпшення ранжирування, але і підвищення довіри до організації. В чек-лист включені як заявлені «Яндексом», так і інші додаткові «фішки», притаманні комерційних сайтів. Якщо що-то з нижчеперелічених моментів реалізовано на сайтах ваших конкурентів, а також у лідерів ніші – робіть так само. А краще – зробіть більше, ніж у них.

  56. Інформація про компанію

  Мова йде не про поділ, що починається зі слів «ми компанія, що динамічно розвивається». Перевірте, щоб на сторінці контактів була наступна інформація:

  • a. Повний поштову адресу офісу.
  • b. Інтерактивна карта з відміткою офісу.
  • c. Час роботи компанії.
  • d. Фотографії будинку і офісу зсередини.
  • e. Фотографії співробітників.
  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  57. Опис доставки та оплати

  Чим більше варіантів доставки та способів оплати товару, тим краще. Перевірте чи є сторінка, відведена під цю інформацію і наскільки повно описані наявні варіанти.

  58. Клієнтська підтримка

  Легко чи користувачу зв’язатися з вами у разі виникнення питань? Бажано дати максимальну кількість способів зв’язку. Нехай потенційний покупець зв’яжеться з вами зручним йому способом.

  • a. Телефон в шапці сайту (або в першому екрані).
  • b. Телефон вказаний з кодом міста (8-800 для регіонів).
  • c. Форма замовлення зворотного дзвінка.
  • d. Всілякі способи зв’язку (Skype, Telegram, WhatsApp, Viber).
  • e. Онлайн-консультант.
  • f. Відгуки та можливість їх додати.
  • g. Відповіді на часті запитання.
  • i. Опис процедури замовлення.
  • k. Калькулятори вартості доставки.

  59. Соціальні мережі

  Наявність активних (саме таких, а не занедбаних пару місяців тому) акаунтів в соціальних мережах не тільки комерційний фактор ранжування, але і збільшення потенційних точок контакту з покупцями.

  Приклад з практики: виробник будматеріалів, незважаючи на не дуже соціальну тематику сайту підтримував активність у соцмережах і частка лідов приходила з «Вконтакте» і Instagram. Не всі хочуть заповнювати заявку на сайті і залишати свої дані, комусь простіше в перший раз звернутися саме через соцмережі. Не позбавляйте їх цієї можливості.

  60. Акції

  Якщо можливо, заведіть сторінку з акціями або розпродажем, робіть знижки на товари, пропонуйте програму лояльності.

  61. Кредит

  Розкажіть покупцям про можливості придбати товар в кредит або в розстрочку.

  62. Гарантія та повернення

  Опишіть на окремій сторінці можливість повернення товару та гарантійні терміни, розкажіть про післяпродажному обслуговуванні.

  63. Відсутність реклами сторонніх сайтів

  Особливо на це слід звернути увагу власникам бізнесу, повністю довірили просування стороннім особам. Контролюйте всі зміни на сайті. Іноді можна зустріти не просто рекламу, а посилання на конкурентів.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  64. Великий асортимент

  Сторінки каталогу, що пропонують більше товарів, вважаються більш якісними і можуть отримати пріоритет у пошуковій видачі.

  65. Картка товару

  Перевірте як оформлена картка товару і порівняйте з сайтами в топі. Для чого потрібно порівнювати свій сайт з топовими? Наприклад, щоб розуміти загальну картину. Якщо у 80 % сайтів в картках товару є можливість купити в 1 клік, то ваша картка без неї буде програвати в цьому компоненті, тобто вважатися менш якісною.

  До речі, до цих пір зустрічаються магазини, у яких немає навіть фотографії товару. Не кажучи вже про наступне:

  • a. Ціна.
  • b. Текстовий опис.
  • c. Відео (хороша можливість уникализировать картку товару, якщо немає унікальних описів).
  • d. Інформація про статус товару.
  • e. Характеристики.
  • f. Відгуки та оцінки.
  • g. Різноманітність варіантів заявок (корзина + швидке замовлення).
  • i. Інформація про доставку, оплату та гарантії (у вигляді посилань на відповідні сторінки, а краще прямо в картці).
  • k. Інформація про бренд/виробника.
  • l. Питання-відповідь про товар.
  • m. Можливість додати товар у «бажання» або поділитися ним в соцмережах.

  66. Зручність користування сайтом

  Зрозумілий дизайн, логічна структура? Немає труднощів у взаємодії покупця з сайтом?

  • a. Зручна навігація, підказки.
  • b. Можливість відфільтрувати асортимент.
  • c. Порівняння товарів.
  • d. Пошук по сайту.

  67. Можливість перейти в кошик з будь-якої сторінки

  Надайте відвідувачам можливість заглянути в кошик у будь-який момент серфінгу по сайту.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  68. Юридичні реквізити та ліцензії/сертифікати

  Розміщуйте їх, покажіть клієнту, що він має справу з серйозною організацією, яку можна перевірити в ЕГРЮЛ, а не зі школярем, склепавшим сайт на швидку руку. До речі, вказівки юридичних реквізитів на сайті потребує і законодавство, а не тільки здоровий глузд.

  69. Реєстрація через соціальні мережі

  Спростити процедуру замовлення. Зробіть можливість оформити його без реєстрації на сайті або передбачте авторизацію через соцмережі.

  70. Наявність https-протоколу (підписаного сертифіката SSL)

  При прийманні платежів через сайт. Нехай клієнти будуть впевнені в безпеці введення своїх платіжних реквізитів. Та й позначка «Надійний» в адресному рядку додасть довіри до сайту.

  71. Можливість вибрати місто

  Для мультирегиональных сайтів.

  72. Електронна пошта на власному домені

  Ну і на завершення пам’ятка для керівників бізнесу, так як від SEO-фахівця даний фактор не дуже-то й залежить. Мова про оперативність обробки замовлень і якість сервісу. Якщо хтось думає, що «Яндекс» не дізнається про ваші «гріхах», то зайдіть в сервіс «Яндекс.Толока». Найприбутковіше завдання там – це тестова купівля товару на «Яндекс.Маркеті» з подальшим його поверненням.

  Зовнішні фактори

  Іноді хорошою внутрішньої оптимізації достатньо для потрапляння в топ. Якщо ж сайт не росте, то робота з нарощування посилальної маси може дати бажаний результат. Ну і, звичайно, при аудиті сайту в будь-якому випадку, перевірте посилальний профіль вашого домену.

  73. Відсутність АГС-сайтів і явних SEO-посилань

  Навряд чи для пошукових систем стане хорошим сигналом, що на вас посилається зафильтрованный сайт (особливо, якщо фільтр за продаж посилань). У Google є спеціальний інструмент для відхилення посилань. Для «Яндекса» доведеться домовлятися про видалення посилання безпосередньо з власниками сайтів, і, швидше за все, це буде не безкоштовно. Також вивчіть донорів на предмет явної відмінності за тематикою – можливо там є SEO-посилання.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  Інструменти для перевірки: CheckTrust, FastTrust, розділ «Посилання на ваш сайт в Google Ѕеагсһ Console, розділ «Зовнішні посилання» в «Яндекс.Вебмастере».

  74. Відображення всіх посилань в інструментах для вебмайстрів

  Вивантажите список сторінок-донорів в Ahrefs і LinkPad, а також зовнішні вхідні посилання з вебмастерских. Всі посилання бачать пошукові системи? Якщо ні, спробуйте знайти причину і по можливості виправити.

  Інструменти для перевірки: Ahrefs, LinkPad, розділ «Зовнішні посилання» в «Яндекс.Вебмастер», розділ «Посилання на ваш сайт в Google Ѕеагсһ Console.

  75. Індексація сторінок, що посилаються

  Перевіряйте проіндексовані чи сторінки, на яких розміщені посилання на ваш ресурс.

  Інструменти для перевірки: Seolib.

  76. Відсутність спаму в анкор-листі

  Складно назвати природним посилальний профіль, 90 % анкор-листа якого складається з фрази «купити портмоне» і випливають із неї фраз.

  • a. Ключові фрази в анкор різноманітні, немає явного переважання в одного ключа.
  • b. Серед посилань є і безанкорниє.

  Інструменти для перевірки: «СайтРепорт», PixelTools.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  77. Посилальна маса не гірше, ніж у конкурентів

  Проаналізуйте посилальний профіль сайтів з топа вашої тематики. Якщо у них знаходяться загальні донори, проаналізуйте їх. Можливо, це якийсь популярний ресурс вашої тематики і варто отримати посилання там.

  Інструменти для перевірки: Ahrefs, LinkPad.

  78. Відсутність посилань з сайтів заборонених тематик або з підозрілими анкорами

  Не повинно бути посилань з порно-сайтів, казино і т. п., анкорів з вхождениями фраз забороненої тематики.

  Інструменти для перевірки: «СайтРепорт», PixelTools.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  79. Відсутність зовнішніх посилань на неіснуючі сторінки

  Перевірте, щоб серед акцепторів на вашому сайті не було 404-х сторінок. Якщо такі знайшлися – налаштовуйте редиректи на діючі адреси.

  80. Використання безкоштовних способів отримання посилань

  Не варто нехтувати і посиланнями, отримати які не складе праці і не займе багато часу. Це:

  • a. Сервіси питань і відповідей.
  • b. Незаспамленные каталоги.
  • c. Посилання з «Вікіпедії».
  • d. Сайти вакансій і їм подібні.
  • e. Посилання з описів відео в YouTube, фотографій в Pinterest і «Яндекс.Колекціях» і т. п.
  • f. Посилання зі сторінок компанії на тематичних ресурсах (наприклад, компанії автотематики можуть створити сторінку на порталі drive2.ru).
  Приклад з практики: на сайті використовуються власні фотографії, які благополучно ангажируются не тільки конкурентами, але і тематичними інформаційними сайтами. Знаходячи пограбовану фотографію, я звертався до власника сайту з проханням розмістити зворотну посилання або видалити зображення. З однією з отриманих таким чином посилань кілька років щодня йдуть переходи.

  81. Підживлення соціальними сигналами і крауд-маркетингом

  Мотивуйте відвідувачів розшарювати ваші матеріали в соціальні мережі, отримаєте посилання на тематичних форумах. Способи отримання посилань з форумів:

  • a. Скористатися послугами спеціальних сервісів (низька якість робіт).
  • b. Найняти спеціального співробітника в штат (найкращий варіант).
  • c. Попросити лояльних клієнтів, які напевно сидять на форумах вашої тематики, замовити слівце і залишити посилання у відповідній темі.

  82. Згадки бренду в інтернеті

  Навіть без посилання, позитивно оцінюються Google.

  • a. Просіть клієнтів написати про вас на всіляких агрегаторах відгуків.
  • b. Відстежуйте згадки бренду в інтернеті і спробуйте отримати посилання там, де вас згадали.
  • c. На форумах з суворою модерацією органічно напишіть про свою компанію без проставлення посилання.
  • d. Гостьові пости з активним посиланням на автора.

  Інструменти для відстеження: TalkwalkerAlerts, IQbuzz.

  83. Відсутність линкопомоек і прихованих посилань на сайті

  Перевірте, що серед вихідних зовнішніх посилань тільки релевантні і корисні для відвідувача. Буває, що зламують сайти і непомітно розміщують документ, що містить 100500 зовнішніх посилань. Такі «смітника» легко знайти і видалити.

  Інструменти для перевірки: Netpeak Spider, Screaming Frog SEO Spider.

  Регіональне просування

  З «монорегиональными» сайтами все зрозуміло, але якщо компанію необхідно просувати в безлічі регіонів, то для просування в «Яндексі» краще створювати додаткові регіональні сайти або піддомени (як мінімум можна прив’язати регіон вебмастерской). Бюджет проекту не завжди дозволяє це зробити, але і в межах одного сайту можна успішно працювати з геозависимыми запитами.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  84. Прив’язка через «Яндекс.Вебмастер»

  Дві популярні помилки регіональних сайтів – розширення регіону (наприклад, вказівка «Москва і область» замість «Москва») і відсутність прив’язки до якого-небудь регіону взагалі. Для мультирегиональных сайтів можна не робити прив’язку або вказати найбільш пріоритетний місто.

  85. Наявність у довіднику «Яндекса» і Google Мій Бізнес»

  Перевірте наявність основного офісу і всіх філій у зазначених сервісах. Це поліпшить ваші позиції в регіонах, а також дозволить отримувати додатковий трафік з карт.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  86. Наявність в «Яндекс.Каталозі»

  Розміщення в каталозі дозволить прив’язати до сайту 7 регіонів. Важливий момент – наявність власних офісів в цих регіонах. Якщо на сайті вказані адреси дилерів або пункти самовивозу, то прив’язати регіон не вийде.

  Приклад з практики: сайт чебоксарской компанії, яка має філію в Санкт-Петербурзі, займав в Пітері позицію за межами топ-20 «Яндекса». Після додавання в «Яндекс.Каталозі» цього регіону, сайт міцно влаштувався в топ-5 пошукової видачі по Санкт-Петербургу, кількість заявок зросла.

  87. Доступність сторінок для робота незалежно від його IP

  Якщо на сайті налаштована геолокація, то різні версії контенту показуються в залежності від регіону користувача. Якщо робот зайшов на сайт з московського IP-адреси, то він може не індексувати контент для Новосибірська. Необхідно зробити весь контент доступним для пошукових роботів. Читайте довідку по розпізнаванню роботів «Яндекса» і Google.

  88. Geositemap

  Для Google можна згенерувати спеціальний файл у форматі KML, який буде вказувати точне місцезнаходження ваших філій. Готовий файл необхідно помістити в кореневу папку сайту, а в sitemap.xml вказати посилання на нього.

  Інструмент для створення: Geo Sitemap & KML generator.

  89. Наявність регіональних сторінок

  Під кожен регіон має бути створена сторінка з описом діяльності, основних послуг/товарів і контактів. Підсилюємо вхождениями топоніма (назви географічного об’єкта) в мета-теги і URL.

  90. Відгуки або кейси ваших замовників із зазначенням населеного пункту

  Окремі сторінки з відгуками чи історіями успіху ваших клієнтів стануть підмогою в ранжируванні по запитах з топонімом.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  91. Посилання з регіональних майданчиків

  Якщо таких немає, то, як мінімум, варто додати адреси офісів у регіональні довідники (2gis, zoon, spravker та інші).

  Поведінкові фактори

  На ранжирування сайту також впливає поведінка користувачів на ньому, а також кликовые фактори на сторінці видачі. До поведінкових факторів відносять:

  • відсоток відмов;
  • кількість сторінок, відвіданих за сеанс;
  • час, проведений на сайті;
  • CTR на пошуку;
  • повернення на пошук і повернення на сайт з пошуку;
  • шеринги в соціальні мережі.

  92. Сторінки входу відповідають запиту

  Буває, що по певних запитах ранжуються не зовсім ті сторінки, які ми оптимізували під них. Перевірте чи немає таких на вашому сайті.

  Інструменти для перевірки: сервіси збору позицій AllPositions, «Топвизор», SE Ranking, Rush Analytics.

  93. Визначено точки входу з високим показником відмов по цільових запитах

  Якщо на сайті є сторінки з частими відмовами при переходах по цільових запитах, то очевидно – щось тут не так. Оцініть контент очима користувача, всю необхідну інформацію він отримує, досить висока швидкість завантаження сайту.

  Інструменти для перевірки: «Яндекс.Метрика», Google Analytics.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  Відмови в «Яндекс.Метриці» і Google Analytics вважаються по-різному. Якщо для першої – це перегляд однієї сторінки і знаходження на сайті менше 15 секунд, то для GA будь візит з відвідуванням тільки однієї сторінки буде вважатися відмовою.

  Щоб знизити показник відмов у Google Analytics, можна налаштувати подій, наприклад, перегляду відео. І якщо відвідувач взаємодіяв з відео на сторінці, а після пішов з сайту, відмовою це вважатися не буде.

  94. Час на сайті не менше, ніж у конкурентів

  Якщо час відвідування сайтів ваших конкурентів набагато більше вашого – це погана ознака, над поліпшенням якого варто попрацювати. Те ж стосується і співвідношення «переглянуті сторінки / сеанс». Подумайте, як можна утримати користувача:

  • a. Докладне меню.
  • b. Контекстна перелінковка.
  • c. Банери і посилання на релевантні матеріали в бічних колонках;
  • d. Візуальна привабливість сторінки.
  • e. Відеоматеріали.
  • f. Навігаційні ланцюжки.
  • g. Гейміфікація та опитування.

  Інструменти для перевірки: SimilarWeb, знайти конкуруючі сайти з відкритими лічильниками.

  Читайте також:Гейміфікація – прокачати свій бізнес!

  95. Привабливі сніппети

  Чи помітить користувач ваш сайт в пошуковій видачі? Захоче клікнути по ньому? Перш за все впевніться, що title і description написані привабливо. Крім того, фрагменти можна розширювати за допомогою спеціальної розмітки або завантаження YML-файлу на сайт (в «Яндексі»).

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  Як можна виділитися в пошуку:

  • a. Рейтинг сторінки.
  • b. Дата публікації.
  • c. Ціна та інформація про доставку або самовивозі.
  • d. Помітний фавикон.
  • e. Навігаційна ланцюжок.
  • f. Емодзі в title і description.

  Читайте також: Як зробити розширений сниппет: докладне керівництво для чайників

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  Наявність фільтрів

  Різке падіння трафіку/позицій, відсутність росту при активній і регулярної роботи над сайтом можуть свідчити (хоч і не завжди) про пессимізації з боку пошукових систем.

  Покарати можуть за загальне низька якість ресурсу, велика кількість вихідних SEO-посилань, активну покупку посилань, накрутку поведінкових факторів, дорослий контент, засилля ключових слів у текстах, агресивну рекламу на сайті.

  Читайте також: Які бувають фільтри пошукових систем: чек-лист для діагностики санкцій «Яндекса» і Google

  96. У вебмастерских немає попереджень

  Перше, що варто перевірити – оповіщення в сервісах для вебмайстрів. У важких випадках ви побачите там позначку.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  97. Немає афілійованих сайтів

  Якщо два сайту належать одній компанії, то «Яндекс» не буде показувати їх по одному запиту. Але буває, що сайти різних власників визнаються аффилиатами.

  Інструмент для перевірки: arsenkin.ru, PixelTools.

  98. Тексти не заспамлены

  Перевірте, чи немає перенасичення ключовими словами, не тошнотні чи тексти. Також в спеціальних сервісах можна оцінити ймовірність переоптимизации за конкретним запитам.

  Інструменти для перевірки: PixelTools, arsenkin.ru.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  99. Відсутній прихована переадресація на мобільних пристроях

  Наприклад, в результатах пошуку на комп’ютері і на мобільному пристрої фігурує один і той же адресу. У першому випадку користувач потрапляє на нього, а в другому – перенаправляється на сторонній сайт. Це може відбуватися у випадку злому сайту або через елемента або скрипта, який відповідає за показ реклами та наданого стороннім рекламодавцем. Інструкція Google по виявленню і усуненню прихованої переадресації.

  100. Відсутній «дорослий» контент

  Сайти з контентом для дорослих не будуть ранжируватися за «не дорослим» запитам. Буває, що на цілком нешкідливих сайтах розміщуються фотографії жіночих грудей (та хоча б в якості ілюстрації до статті про здоров’я). Однак в інструкції для асесорів сказано, що зображення оголених сосків слід класифікувати як порно.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  101. Немає реклами або її трохи

  Асесори в тому числі оцінюють і зарекламленность сайтів, а «Яндекс» карає за надлишок реклами фільтром. Судячи з інструкції, реклама не повинна займати більше третини першого екрану і більше двох третин іншій частині сайту.

  Чек-лист по оптимізації сайту, або 100+ причин не ховати SEO

  Пара слів про юзабіліті

  Під час аудиту я намагаюся звертати увагу і на юзабіліті. Але лише на найпростішому рівні – зручність і простота заповнення форм, розмір шрифту і т. д. Вважаю, що юзабіліті повинні оцінювати відповідні фахівці. Інший хороший варіант – перевірити зручність сайту на реальних користувачів з ЦА (сервіс AskUsers).

  Щоб було зручніше звірятися з чек-листом, ви можете завантажити його і роздрукувати – ми передбачили навпроти кожного пункту місце для «галочки».

  Звичайно, не всі перераховані пункти можуть чинити вирішальний вплив на ранжирування, але я спеціально не став розділяти можливі помилки оптимізації за ступенем важливості. Працюйте над сайтом комплексно. Як мінімум, не відставайте від ваших конкурентів. А краще перегоняйте їх, не розділяючи фактори на важливі і не дуже. У Google 200 факторів ранжирування, в «Яндексі» більше тисячі, і цінність кожного з них завжди може змінитися.