До глобальних змін потрібно йти шляхом постійного внесення незначних поліпшень на сайт

329

Днями мені попалося на очі опис нового логотипу однієї компанії. Приблизно таке: «В ході ребрендингу було сформульовано сім принципів роботи компанії. Графічно ці принципи відображені у вигляді головоломки із семи плоских фігур, які є частинами одного квадрата. Таким чином, новий логотип являє собою квадрат із семи різнокольорових геометричних елементів, в центрі якого — порожнє поле у вигляді пісочного годинника. Логотип виконаний в плоскому естетиці. Робота над новим логотипом велася більше півроку з залученням професійних дизайнерів».

Бог з ним, що потрібно сильно напружувати уяву, щоб зрозуміти, як виглядає логотип. Найбільше чіпляє той факт, що розробляли його більше півроку.

Важко уявити, що можна робити цілих шість місяців, коли придумати десяток варіантів логотипу можна за два дні, провести фокус-групи за пару тижнів, намалювати через день. Навіть якщо уявити ситуацію, при якій всі відділи компанії, що беруть якусь участь у створенні логотипу, конкурують між собою, вставляють палиці в колеса виконавцям і один одному, вносячи незліченні зауваження, поправки, заперечення та ін… Навіть у цій ситуації півроку – це позамежний термін.

До глобальних змін потрібно йти шляхом постійного внесення незначних поліпшень на сайт

Дивно, але так працюють більшість великих фірм і їх аутсорсерів, ніхто не бачить в цьому проблеми, і завжди знайдеться маса аргументів, які підтверджують, що півроку – це ще маленький термін для такої великої роботи.

Але найдивніше, що все це відбувається в епоху інтернету, в епоху, коли будь непрограммист може «на коліні» з нуля побудувати працюючий сайт, і не за півроку, а максимум за тиждень; коли будь недизайнер, знайшовши відповідну програму, за кілька годин може зробити класну інфографіку і т. д. Інтернет зломив парадигму у всьому: у маркетингу, бізнес-стратегії, в комунікаціях, у дедлайни, у мізках. Відкрилися інші можливості для бізнесу, а багато хто все ще продовжують працювати по-старому. Це все одно що добиратися на поштових конях з Москви до Петербурга днів за п’ять, коли з Ленінградського вокзалу щодня відправляється експрес, за три з невеликим години долетающий до Пітера.

Чому це відбувається? У великих компанія дуже сильний дух бюрократизму: на реалізацію будь-якого проекту тут звикли закладати нереально великі терміни (ну а як же, треба час, щоб бюрократичний апарат зрушив з місця); не можна опублікувати на корпоративному сайті навіть новину в тисячу знаків, поки вона не пройде узгодження на всіх відповідних інстанціях (закладаємо на це відразу приблизно тиждень). Сьогодні так працювати можна, тільки якщо вас зовсім не хвилює, що конкуренти вже почали робити все в 20 разів швидше.

Ця неповороткість пояснюється не тільки тим, що бюрократія всередині компанії заважає прискорити робочі процеси, її частково можна пояснити перфекціонізмом, властивим багатьом, особливо давно працюють бізнесам. Потрібно створити нову «суперкрутую» платформу для сайту? Замість того, щоб зробити одну працюючу версію і потім планомірно її «дотискати», витрачається час на створення спочатку однією версією, яка чимось не влаштовує керівника відділу маркетингу, потім друга, яка не подобається начальникові збуту, третя, четверта і завжди знаходяться причини переробити чергову версію, викинути ще більше грошей компанії на вітер. Замість того, щоб взяти першу і день за днем доводити її до розуму.

В умовах сучасного ринку перфекціонізм — як консерватизм — недозволена розкіш. І боротися з ним потрібно починати негайно. Перфекціонізм в чистому вигляді взагалі мало сумісний з бізнесом: поки ви будуєте прожекти, інші беруть і роблять. А з сучасною бізнес-середовищем він несумісний зовсім. Він вже знищив не один десяток стартапів, які зробили всі традиційні для нових бізнесів із залученням великих грошей помилки: інвестування в роздутий штат «крутих» професіоналів, далі — створення крутого логотипу, який малюється півроку, потім — в планування глобальних поліпшень проекту, на які можуть витрачатися місяці і роки (якщо, звичайно, невблаганно тане бюджету вистачить на роки), замість того, щоб тут і зараз працювати з тим продуктом, що є, і доводити його до ринкових стандартів якості.

Ну а головна причина, ймовірно, в тому, що не у всіх в мізках стався злам парадигми.

Просто згадуйте, коли ви захочете глобальних змін, що, поки ви будуєте прожекти, інші працюють і рухаються вперед.

Ні, великі зміни деколи необхідні. Але великі — не значить вимагають великої кількості часу.

Якщо говорити про пошуковому маркетингу, то одна з глобальних змін, з необхідністю якою ви можете зіткнутися, — це повна або серйозна переробка вашого сайту, щоб він відповідав вашим завданням і сучасним вимогам. Простіше кажучи, щоб він володів потенціалом, необхідним для генерування трафіку з природною видачі.

Глобальні зміни на сайт потрібно вносити тільки в декількох випадках:

1. Якщо він морально застарів: створювався під одні цілі, а тепер з його допомогою потрібно вирішувати зовсім інші завдання.

2. Якщо у сайту самописний движок. І то це не абсолютне показання. Якщо у вас в штаті працює програміст, який сам цей движок створив, то проблем не буде. Але якщо вам зробили сайт на стороні, і програміста під рукою немає, проблеми рано чи пізно неминуче виникнуть: ви ризикуєте кожен раз продиратися крізь терни, витрачати час і ресурси, щоб добитися внесення навіть одного незначного зміни. Краще «пересісти» на широко використовуються платформи, з якими працюють більшість агентств на ринку («Бітрікс», наприклад).

3. Якщо у сайту немає мобільної версії. Її потрібно робити якомога швидше, краще б вчора. За останній рік частка мобільного трафіку в Москві зросла на 64%. У містах з населенням понад 100 тис. чоловік проникнення мобільного інтернету в середньому вже досягло показника 40%.

Ще кращий варіант – адаптивна верстка. Звичайно, це рішення більш дороге, але зате це рішення, завдяки якому ви просунетеся відразу на кілька кроків у майбутнє.

4. Якщо структура, дизайн сайту тягнуть вас назад з поведінкових факторів.

Але навіть ці глобальні зміни потрібно робити в максимально короткі терміни.

У всіх інших випадках краще всього йти шляхом постійного внесення поліпшень на сайт, дотримуючись правила: один день — одне покращення. Іншими словами, потрібно зробити одну дуже розумну річ: перетворитися в того, хто весь час щось робить, поки інші будують прожекти. В цьому і ні в чому іншому — справжній запорука успіху.

Читайте також:

  • 10 цікавих рішень для збільшення конверсії на комерційних сайтах
  • Як збільшити коефіцієнт конверсії сайту e-commerce
  • Шорт-лист робіт в пошуковому маркетингу: що «корисно» для сайту після скасування Яндексом посилань?