Михайло Шакін (Globator): заробіток в інтернеті можливий у будь-якої тематики

321

Михайло Шакін (aka Globator) особливого представлення не потребує, хто стежить за його блогом shakin.ru, знає про нього багато що займається манимейкерством, любить собак і кішок, працював далекобійником в США. А хто не знає про нього нічого, скажімо коротко: Шакін веде один із найпопулярніших блогів в рунеті по SEO-оптимізації.

Ось як він характеризує себе сам:

Я простий сибірський блогер, захоплююся просуванням сайтів. Зараз це моя робота і моє основне захоплення. Займаюся просуванням як в рунеті, так і в англомовному інтернеті.

Михайло Шакін (Globator): заробіток в інтернеті можливий у будь-якої тематики

— Коли ти почав займатися просуванням сайтів?

Свій перший сайт я зробив у 2006 році і став його розвивати і просувати. Незабаром я зрозумів, що тема мені дуже подобається, і почав займатися цим вже грунтовно. Блог завів у 2007 році.

— Як ти ділиш свій час між просуванням англомовних проектів і просуванням в рунеті?

Відсотків вісімдесят всіх сайтів, які я просуваю, — це англомовні сайти. Мені англомовний інтернет дуже подобається тим, що там багато безкоштовних можливостей для просування. Я вважаю, що у багатьох напрямках англомовний інтернет на кілька років випереджає рунет. Я займаюся просуванням сайтів клієнтів, а також розвитком своїх проектів.

Якщо ви плануєте заробляти на розміщенні реклами, то раджу розглянути можливість щодо створення і розвитку сайтів в англомовному сегменті інтернету. Трафіку в англомовному інтернеті значно більше можливостей для заробітку. Образно кажучи, за інших рівних умов при однаковій відвідуваності і тематиці доходи з сайту в англомовному інтернеті будуть в кілька разів вище. Звичайно, для успішного просування там бажано знати англійську мову. За кордоном дуже багато наших колишніх співвітчизників, і багато з них ведуть проекти, так чи інакше орієнтовані на рунет.

— Ти давно продвигаешь сайти за кордоном. Куди рухається Google, на твій погляд?

На мій погляд, Google стає все більш великою компанією, у якої все важче впроваджувати якісь технологічні інновації. У мене є друг, який працює в американському Google, і він це підтверджує: реалізація багатьох нововведень не завжди проходить так швидко, як цього хотілося б, як це було раніше.

Google прикладає багато зусиль для розвитку своєї соціальної мережі Google Plus. Але лідером серед соцмереж у світі як і раніше залишається Facebook. Думаю, Google продовжить розвиток своєї соцмережі.

Інший тренд — це посилення персоналізованої видачі. Через кілька років видача буде ще сильніше відрізнятися за рахунок персоналізації. Причому вона буде відрізнятися навіть в одних і тих же користувачів на різних пристроях — десктопна видача буде одна, на смартфоні інша, на планшеті третя. І це виправдано: люди по-різному шукають на різних пристроях, і їм потрібні різні результати. Подивіться, як ви шукаєте, наприклад, ресторан на смартфоні, перебуваючи десь на вулиці, — ваше завдання знайти що-то ближче, що задовольняє вашим побажанням. На стаціонарному комп’ютері ми будемо вибирати трохи інакше — нам цікава конкретна кухня, ми готові поїхати подалі і т. д.

— У чому основна різниця просування проектів в рунеті та в буржунете?

Там немає такого поширення сервісів покупки посилань, як в рунеті, тому що в англомовному інтернеті Google активно і успішно з ними бореться. Звичайно, схожі сервіси у них теж є, але вони не отримують поширення. Але як тільки він перейде на певний рівень розвитку, то Google покарає як сайти вебмайстрів, так і рекламодавців. Наші біржі в силу особливостей розвитку рунета отримали досить велике поширення. На заході ж цей ринок зайнятий невеликими командами і фрілансерами.

Основна відмінність від рунета – там вже давно ніхто не робить акценту на просування платними посиланнями та статтями, так як багато безкоштовних способів просування.

— Гаразд, поговоримо про «Яндексі». Він вже кілька років продовжує втрачати свою частку, в результаті чим все закінчиться, на твій погляд?

Якщо дивитися на тенденцію, то є ймовірність того, що «Яндекс» може втратити частину своєї частки ринку. При цьому він буде залишатися лідером в рунеті ще багато років. Зараз активний приріст частки пошукачів на ринку можливий за рахунок розвитку таких напрямків, як власний браузер і мобільна операційна система, тобто зі своїх власних платформ. У Google Chrome і Android. У «Яндекса» є «Яндекс.Браузер», який зроблений на основі Google Chromium. Якщо б «Яндекс» створював і розвивав свої власні платформи, нехай локальні, тільки для рунета, то він і далі збільшував свою частку на ринку.

На мій погляд, те, що за кордоном у більшості країн є лише один основний пошуковик, — це погано. Для ринку набагато краще, щоб було два-три популярних пошуковика.

Той же Google, як ми всі бачимо, послідовно «видавлює» результати органічної видачі, тобто в підсумку сайти отримують менше трафіку. «Яндекс» теж діє за тим же принципом. Цей тренд з часом ще більше посилиться. Припускаю, що з якихось запитам може дійти до того, що в топ-10 ми побачимо тільки два-три результату органічної видачі, інші місця будуть зайняті сервісами самого пошукача: «Маркетом», «Адресами», «Картами» і так далі.

Я б хотів, щоб в рунеті основними пошуковими системами були не тільки «Яндекс» і Google, але і третій, наприклад, Mail.ru. Щоб між ними була конкуренція, і вони активно розвивали свої алгоритми і сервіси – від цього виграють усі, і пошуковики, і користувачі.

— Давай поговоримо про заробіток на зарубіжних ринках. Як ти вважаєш, чи можна з нуля зайти сьогодні на ринок манимейкерства і почати нормально заробляти на цьому?

Звичайно, конкуренція у них у багатьох тематиках в багато разів сильніша, ніж в рунеті. І вона посилюється з кожним роком. Це потрібно враховувати. Тим не менш, я вважаю, почати з нуля можна. Велосипед вигадувати тут не потрібно. Попередньо слід вивчити тематику, в якій хочете працювати, подивитися на сайти конкурентів і зробити свій ресурс краще і цікавіше.

В принципі, самі пошукові системи нам підказують, які сайти вони вважають еталонними. Потрібно взяти топ-3 сайтів з обраної тематики і вивчити, як у них подається інформація, якою обсяг контенту на сторінках, як часто він публікується, скільки соцсигналов отримують сторінки, які зовнішні посилання ведуть на сайт, як оптимізовані сторінки. У багатьох тематиках всі посилання з сайтів-лідерів природні, тобто людина написав об’ємну статтю, яка є кращою з даного питання, і за рахунок неї отримує якісні і природні посилання.

В цілому я вважаю, що можна зайти в будь-яку тематику, що в рунеті, що в англомовному інтернеті, але поріг входу в плані витрат часу і зусиль в кілька разів вище, ніж два-три роки тому.

Михайло Шакін (Globator): заробіток в інтернеті можливий у будь-якої тематики

— Як ти вибираєш ніші?

Я в першу чергу орієнтуюся на те, наскільки мені цікава дана тематика. Вона повинна бути такий, щоб мені було цікаво розвивати сайт протягом найближчих 5-10 років. Наприклад, я люблю собак, сайт про собак мені завжди буде цікаво розвивати.

А якщо у мене хвилинне захоплення, наприклад, квадрокоптеры, то робити проект на цю тему я не стану. Раніше робив, але потім в результаті закидав. У довгостроковій перспективі все тримається саме на особистому інтересі до теми.

Потім важливо поєднати свій інтерес з заробітком. Потрібно відразу вивчити, як в цій темі ви будете заробляти гроші. Потрібно займатися тими тематиками, які одночасно вам цікаві, і при цьому на них можна заробити. Якщо є один інтерес, але немає заробітку, то нічого в результаті не вийде. Прогнозуючи заробіток, я завжди дивлюся на конкурентів: хто на чому заробляє в даній ніші. Велосипед винаходити не треба — в кожній ніші заробіток може відрізнятися, і потрібно просто дивитися на лідерів тематики: у кого-то основний заробіток на партнерці від Amazon, у кого-то ClickBank, у кого-то AdSense, у когось інші методи.

При цьому, якщо ви тільки починаєте свій шлях у зарубіжних тематиках, я б рекомендував спочатку спробувати сили на якій-небудь вузькій тематиці. Наведу один приклад. Один знайомий робив сайт про бігових колесах для хом’яків. Здавалося, якась дурість, але сайт був професійно зроблений, контент був написаний зі знанням справи, інформація подана красиво і цікаво. У результаті його сайт потрапив у топ-3 Google по більшості просуваються запитів, і у нього були відмінні продажу за партнерці від Amazon, там багато товарів для хом’яків.

— Зрозуміло. Загалом: інтерес насамперед, потім вже гроші.

Так, але через деякий час інтерес повинен бути підтриманий доходом 🙂 Інакше інтерес швидко закінчиться.

— Гаразд, йдемо далі. Потрапляв під санкції Google?

Ну, звичайно, не без цього 🙂 Чесно скажу, далеко не всі сайти вдалося вивести з-під санкцій. Google за кордоном все-таки дуже суворий. І потрапляли туди сайти, в основному, слабкі в плані контенту, з тих часів, коли я ще не вмів вибирати копірайтерів. Контент на них був хоч і унікальний, написаний копірайтерами, але в плані цінності інформації він поступався провідним конкурентам. Копірайтери, якщо вони недорогі, пишуть за такою схемою: знаходять дві-три статті в інтернеті з даного питання і своїми словами викладають ті думки, які в них знаходять. У підсумку статті виходять унікальними, але нічого нового в них немає.

Друга причина фільтрації — це посилання. На деяких сайтах я перестарався з посиланнями, наприклад, розміщував більше посилань з каталогів статей, ніж це було потрібно. Але це хороший досвід. Тільки в експериментах можна зрозуміти, що працює, а що ні. Я взагалі прихильник того, щоб вчитися всьому на своєму власному досвіді. Я мало довіряю яким-небудь висловлювань в SEO, поки сам не перевірю це на практиці. Наприклад, часто зустрічаю думку, що розміщення в каталогах вже не працює. На своєму досвіді я переконався, що якщо зареєструвати регіональний сайт вручну в 5-10 каталогах сайтів або компаній свого міста, то це дасть нехай і невеликий, але позитивний ефект. Я завжди намагаюся все перевіряти на своєму досвіді. Взяти ті ж самі каталоги: автоматична реєстрація в тисячах заспамленных каталогів без трафіку — так, ніякої користі не дасть. Але, наприклад, регіональні каталоги цілком можна використовувати і зараз, якщо сайт регіональний, і додати його в 5-10 каталогів. Працює це як в рунеті, так і в англомовному інтернеті. Тому я вважаю, що будь-які догми в SEO — це погано. Все треба перевіряти особистою практикою.

Михайло Шакін (Globator): заробіток в інтернеті можливий у будь-якої тематики

— Розкажи свій алгоритм роботи, як ти запускаєш сайт в новій ніші.

Я спеціалізуюся на блогах та інформаційних ресурсах. Дивлюся, за яким з моїх інтересів я ще не зробив сайт, далі проводжу аналіз топа в англомовному Google. Зазвичай топи займаються великими гравцями: Amazon та іншими трастовими майданчиками. Якщо в топах статейники, сервіси питань і відповідей, форуми, то значить, ніша не дуже конкурентна, і можна з нею зробити сайт. В принципі, з Amazon і іншими трастовими майданчиками теж можна конкурувати, але це вимагатиме більше часу і сил.

Послідовність дій така. Створюю сайт. Наприклад, про якусь породу кішок. При цьому я розміщую не тільки інформаційні статті, але і огляди відповідних товарів. Для сайту про кішок це будуть огляди спальних матраців для кішок, дерев для кішок (cat trees), також роблю огляди їжі для кішок, ліків, шампунів і т. д. Таким чином, чергуючи оглядові статті з інформаційними, я поступово наповнюю блозі. Контент замовляю у англомовних фрілансерів.

В ідеалі на сайті повинно бути опубліковано не менше 50-100 статей і оглядів.

Після того, як сайт запущений, я починаю вивчати відвідуваність. У будь-якого сайту бувають невеликі збільшення відвідуваності. У такі дні я визначаю, на яку сторінку став приходити трафік. Ті сторінки, які стали отримувати відвідувачів, набагато легше і швидше просунути в топ.

Далі я починаю покращувати дану сторінку. Дивлюся, що на ній можна поліпшити в плані контенту. Даю завдання копірайтерам доопрацювати контент, роблячи його цікавішим і інформативніше. Аналізую на сайтах конкурентів, чого не вистачає моєї статті. Працюю з картинками, додаю 5-10 ілюстрацій. Також відмінно працює додавання відеороликів. Шукаю на Youtube відповідні відеоролики і додаю на сторінку, це збільшує час, який користувачі проводять на цій сторінці. Завдання — зробити статтю найкращою і цікавою у своїй ніші. Щоб вона максимально відповідала на запитання відвідувачів і давала їм всю потрібну інформацію, і щоб у них вже не було необхідності продовжувати пошук на інших сайтах.

Далі за допомогою програми BuzzBundle шукаю відповідні тематичні обговорення в соціальних мережах, блогах, форумах і приймаю участь в обговоренні. Часто звертаюся до автора по імені, задаю питання за попередніми повідомленнями, ділюся своїми думками – загалом, спілкуюся. Там, де це доречно, акуратно розміщую посилання на цю сторінку свого сайту. Природно, ніякого спаму бути не повинно. Короткі повідомлення з посиланням на більшості сайтів відразу видаляють. Технологія така: є у мене огляд по матрацам для кішок, шукаю обговорення, де обирають матрац, і намагаюся прийняти участь в них.

Дуже добре з жіночою тематикою і домашнім тваринам працює соціальна мережа Pinterest.

У підсумку така покращена стаття починає залучати все більше і більше цільових відвідувачів і стає найбільш цікавою з цього питання. Далі за такою ж схемою починаю опрацьовувати інші сторінки сайту.

— Як часто на таких нішевих сайтах в тебе виходять нові статті?

Я намагаюся, щоб у тиждень на сайті публікувалися дві-три нові статті. Більшість сучасних движків сайтів дозволяють публікувати статті за розкладом. Не завжди і не по всіх проектах вдається витримувати такий темп. Але мінімально допустиме значення — дві-три статті в місяць.

— Що вказуєш копірайтерам в ТЗ?

З приводу техзаданий для копірайтерів — я пробував різні схеми. Робив дуже докладні техзавдання, де докладно перераховував всі вимоги. В результаті прийшов до такої схеми. Даю однакове завдання для статті для 20 виконавців. У ТЗ вказую тільки обсяг статті і один пошуковий запит. Вони пишуть статті, я оплачую їх і вибираю 2-3 кращі роботи. Тобто ТЗ створюю зараз дуже прості: основний запит, який потрібно згадати в статті, і обсяг. Хороший копірайтер сам повинен набрати вказаний запит у пошуковій системі, зібрати фрази, підсвічені у видачі жирним шрифтом (так звану «підсвічування»), а також використовувати в тексті синоніми запиту і схожі фрази. Крім цього, він повинен вміти в цікавій формі розкрити тему і дати читачам всю інформацію, яку вони шукають.

— З ким працюєш, з носіями?

Ні, з носіями намагаюсь не працювати. Причина насправді банальна: один хороший копірайтер-носій обійдеться по вартості, як кілька копірайтерів з інших країн, чий рівень знання мови не сильно відрізняється від рівня носіїв. Це цілком зрозуміло: рівень життя в США, Канаді та Великобританії набагато вище, ніж в Індії чи на Філіппінах, де англійська мова є другою державною і багато його вчать з самого народження.

При замовленні статей обов’язково даю чайові — 15-20% від суми замовлення. І за ці гроші вони відмінно працюють. Десь півтора-два долари за 100 слів за загальним тематиками — це нормальна ціна для цих копірайтерів, вони будуть працювати на відмінно. Якщо тематика вузька, то піднімаю ціну до 3-5 доларів за 100 слів. За ці гроші цілком можна знайти хорошого і відповідального копірайтера, але потрібно вміти вибирати тих, хто пише краще, саме тому я спочатку одне завдання для 20 різних виконавців, і в підсумку визначаю кращого.

— Давай перейдемо до теми російського SEO-блогінгу. Останнім часом все частіше звучить думка, що SEO-блогінг вмирає, припливу свіжої крові немає.

Мені здається, до кінця SEO-блогінг не помре, але темпи він сильно зменшив — це вірно. Причин тому кілька. По-перше, практично всі з SEO розказано. Інформації з будь-яких питань дуже багато. По-друге, просувати сайти стало складніше. Ті часи, коли було достатньо купити посилань на біржі і потрапити в топ, вже давно пройшли. Прості схеми вже не працюють. Просувати потрібно в комплексі, щоб отримати результат. По-третє, якщо якісь робочі стратегії і залишилися, то мало хто ними хоче ділитися. Адже те, що стає публічним, перестане бути ефективним дуже швидко. Звідси виходить дефіцит цікавих матеріалів. Ну, і четвертий момент — рекламодавців на блогах стало значно менше, якщо порівнювати з тим, що було кілька років тому. Це позбавляє багатьох блогерів мотивації розвивати свої проекти. У підсумку продовжують писати в блоги ті блогери, хто раніше писав не для заробітку, а тому, що це їм було цікаво.

Блог може приносити прибуток не прямо, а опосередковано. Якщо писати цікаві та корисні матеріали, то поступово через блог будуть звертатися клієнти на ваші послуги.

Є ще одна причина — це зростаюча популярність соцмереж. Раніше блоги були не лише авторської майданчиком SEO-фахівця, але і платформою спілкування, зараз же значна частина спілкування перемістилася в соцмережі. Зараз часто вже немає необхідності писати дрібні пости «для спілкування» у коментарях, все це можна зробити в соцмережах.

Михайло Шакін (Globator): заробіток в інтернеті можливий у будь-якої тематики

— Розкажи, як ти продвигаешь молодий сайт в рунеті? Яка повинна бути послідовність дій?

Відразу скажу, що в перші два-три місяці забудьте про будь-які посилання. Навіть так звані «природні», отримані через crowd-marketing посилання в перший час проекту не потрібні. На самому початку потрібно зосередитися на поліпшенні якості контенту та самого сайту. Продумати грамотну навігацію. Вивчити конкурентів. Якщо, наприклад, всі топові сайти вашої ніші використовують онлайн-консультантів, а ви не використовуєте, то потрібно обов’язково його поставити. Зверніть увагу на тексти. Ваші тексти повинні бути краще і якісніше, ніж у конкурентів. При цьому дивіться не тільки на тексти, а на всю сторінку: вона повинна бути якісніше, ніж аналогічна сторінка конкурентів. Можна розмістити у тексті відповідне відео з Youtube, наприклад. Я це успішно застосовую. Відео з Youtube, на мій погляд, впливає позитивно на цю сторінку — хоча б за рахунок поліпшення тих же самих поведінкових чинників ранжирування. Одне відео — це більш наочно, ніж 20-30 якісних картинок. Уявіть, компанія пропонує дерев’яні будинки. Одна справа показати аудиторії 20 картинок, змодельованих в 3D, і інша справа показати реальне відео, як ваша компанія ці будинки будує. Відео буде набагато наочніше і інформативніше. А подача інформації дуже важлива. А далі вже можна використовувати технологію выстреливших сторінок, про яку я розповів вище.

— От ти зараз говорив про візуалізацію, але по суті це означає, що просування в пошукових системах стає дорогим і більш трудомістким? Як бути малому бізнесу? Ціни будуть рости?

Так, є таке. Думаю, в найближчі рік-два нічого не зміниться. Потім, можливо, чеки почнуть рости.

— Важливий сьогодні блог для просування, що думаєш?

Роль блогів в комерційному сегменті рунета, на мій погляд, вкрай недооцінена. Багато створюють розділи «Корисні статті». На мій погляд, блозі на сайті компанії в три-п’ять разів ефективніше, ніж розділ «Статті».

— Ну, це ще залежить і від якості контенту. Адже можна вести блог, який нікому не потрібен.

Ну, це само собою зрозуміле. Вмісту стало дуже багато, і створювати контент заради контенту точно не варто. Краще написати одну якісну і корисну статтю, ніж сто нікому не цікавих.

— Ок, спасибі, Михайле, і удачі твоїм проектів і твоєму блогу.

Денис, тобі дякую за інтерв’ю і цікаві запитання.