Ви, колективний геній і цифрова епоха

300

Рецензія на книгу Остіна Клеона «Покажи свою роботу! Десять способів зробити так, щоб тебе помітили». Видавництво «МІФ», Москва, 2014.

Ви, колективний геній і цифрова епоха

Люди помиляються, вважаючи великих «самотніми геніями». Цих останніх не існує в природі. Є колективний геній, і кожен з тих, кого вважали «геніальними одинаками» насправді був частиною «великої групи людей, які підтримували один одного, спостерігали за творчістю своїх колег, копіювали один одного, запозичували ідеї та їх віддавали».

Це означає, що світ завжди нагадував інтернет-середовище у мініатюрі, середовище, де об’єднані однаковими інтересами люди діляться один з одним ідеями і крадуть їх один в одного «художники» — тобто надихаючись чужими думками і використовуючи їх у своїй роботі. Просто сьогодні в світі, де градус інформаційної відкритості зашкалює завдяки такому «джерела натхнення», як інтернет, все це стало надто очевидним.

Заимствуй чужі ідеї і щедро поділися своїми, і роби це постійно, «прикурюючи одну від іншої», якщо твоя мета — бути поміченим, — така головна думка книги письменника і художника Остіна Клеона «Покажи свою роботу». Ця книга, як і попередній твір автора — «Кради як художник», — зачіпає питання творчості в цифрову епоху. Але більшою мірою ця книга про те, що по суті будь-який прояв творчості сьогодні (а творчістю можна вважати все, що цікаво розказано і показано в Мережі — і не важливо про що: хоч про життя астронавтів, хоч про роботу лікаря) просувається в інтернеті за допомогою стратегії створення та поширення контенту.

Ви, колективний геній і цифрова епоха

Будьте любителями

Якщо ваша мета — розповісти людям про себе, залишити слід, заявити світові про проблему, яка вас хвилює, то ця книга може дати поштовх до реалізації ваших планів. Поштовх у правильному напрямку. І при цьому саме чарівне: для того, щоб вас почули і зацікавилися вашими ідеями, вам не потрібно бути професіоналом. Сучасна інформаційна середовище формується любителями. «Будьте любителями!» — закликає Остін Клеон. «Ми всі боїмося, що нас визнають дилетантами. Адже зараз саме любителі — ентузіасти, які люблять те, що роблять, — часто мають переваги перед професіоналами, незважаючи на те, принесе їм їх заняття славу, гроші або кар’єрне зростання. Їм майже нічого втрачати. Вони готові пробувати нове і ділитися результатами. Вони ризикують, експериментують і слідують своїм поривам. Іноді, роблячи роботу непрофесійно, вони роблять відкриття. Дзен-майстер Сюнрю Сузукі сказав: «Новачок розглядає безліч різних варіантів. Професіонал — лише декілька. Любителі знають: краще зробити хоч щось, ніж не зробити нічого.

Важливий процес, а не результат

Коли Остін Клеон говорить «покажи свою роботу», він має на увазі не готовий до демонстрації, оформлений, цілісний велика праця, проект і т. д. — він має на увазі щоденну рутину, заповнює ваші робочі будні, — сам процес створення готового праці або проекту. Який у цьому сенс? Той же, що і у роботі комерційних брендів, які використовують технології контент-маркетингу в просуванні своїх продуктів: зацікавити людей тим, що їм справді цікаво і створити власний пул лояльної аудиторії. Люди цікавляться іншими людьми і тим, чим ці люди займаються. «Люди дійсно хочуть знати, як роблять сосиски, — цитує автор дизайнерів Дена Провоста і Тома Герхардта. — Постійно розповідаючи про свою роботу, ви зможете встановити зв’язок зі своїми клієнтами. Це дозволить їм побачити за проектом живої людини».

Словом, потрібно ділитися тим, що ви любите, — і люди, які люблять те ж саме, прийдуть до вас: «Кращий спосіб почати ділитися своєю роботою — подумати про те, чого ви хочете навчитися, і взяти на себе зобов’язання робити це на очах у інших. Знайдіть колективний геній, зверніть увагу, що діляться інші і чим вони не діляться. Шукайте вільні ніші, які ви могли б заповнити, навіть якщо на перший погляд це здається неможливим. Відкиньте думки про професіоналів і експертів — повністю увійдіть в роль любителя, який займається тим, що йому по душі».

Працюйте на ваш «запас»

Ваші щоденні твіти, пости в блогах, потік ваших оновлень — це те, за рахунок чого зростає ваш контент-«спадщина» в Мережі. З часом частина цього «приросту» перетворюється в те, що Остін називає «запасом» — результат, в довгограючий контент, який залишиться таким же цікавим для людей і через пару місяців, і через пару років. Це те, що буде повільно, але вірно поширюватися в Мережі, збільшуючи кількість ваших прихильників. Таким чином, щодня працюючи над «приростом», ви одночасно працюєте і над «запасом».

«Запас» найлегше формувати, збираючи, структуруючи і розширюючи те, чим ви ділитеся в рамках вашого «приросту». З часом окремі фрагменти щодня генерується вами контенту можна буде зібрати в щось об’ємне і значне. «Ви можете перетворити ваш приріст у ваш запас, — пише Остін Клеон. — Наприклад, багато з ідей, описаних у цій книзі, були спочатку твітами, які стали постами в блозі, а потім — головами в книзі. Малі форми можуть з часом стати великими».

Прикурюйте одну від іншої

«Кожний письменник знає, що його остання книга не напише за нього наступну. Успішний або провальний проект не гарантує, що наступний теж буде мати успіх або провалиться. Не важливо, чи здобули ви велику перемогу або зазнали поразки, вам все одно доведеться вирішувати, що робити далі».

Вуді Аллен, закінчуючи роботу над черговим фільмом, в той же день сідає писати сценарій наступного.

Такі аргументи на користь методу, який Остін Клеон називає «прикурюйте одну від іншої», суть його в тому, щоб уникати застою в роботі, постійно підтримувати одну і ту ж швидкість, закінчуючи один проект, відразу братися за інший.

10 способів зробити так, щоб вас помітили

Підсумуємо, привівши, нарешті, ті 10 способів домогтися успіху, які рекомендує Остін Клеон:

 • Зрозумійте, що генієм бути не обов’язково
 • Усвідомте, що важливий процес, а не результат
 • Діліться успіхами потроху, кожен день
 • Покажіть, що ви знайшли
 • Розповідайте хороші історії
 • Навчайте тому, що знаєте
 • Не перетворюйтеся в ходячу рекламу
 • Навчіться тримати удар
 • Продавайтесь!
 • Продовжуйте
 • ***

  Якщо говорити про загальне враження, яке справляє книга, то воно двояко: цікаві думки — важко з чимось не погодитися, — хороший пафос, здоровий прагматизм. Але… Сьогодні безліч книг пишуться на основі того «приросту», що автори за багато років напрацювали в інтернеті. Немов ти не читаєш книгу, а збірник постів з веб-сторінок — коротких, належним чином оформлені (відбиття подвійним Enter ‘ ом через кожен абзац, великий шрифт) і немов би через силу об’єднаних єдиною ідеєю, втиснутых в прокрустове ложе книги. Ці книги нового зразка можна читати уривками — в таксі, в трамваї, в офісі під час п’ятихвилинної перерви за чашкою кави. Нічого не загубиться: прочитав один короткий «пост» з мозаїки, закрив до наступного. Атмосфера Мережі — в кожній главку таких книг.

  Це цікаво і ново, але, з іншого боку, мозаїчна, мережева структура вбила чарівність довгого читання, захопливого чітко вибудуваної композицією, зануренням в «інший світ», якого важко досягти на просторі короткого інтернет-посту. Ймовірно, книги в традиційному сенсі ми будемо зустрічати все рідше. Але тут нічого не вдієш – потрібно рухатися далі і чекати шедеврів у новому мережевому» жанрі.

  Читайте також:

  • Як стати кращим в тому, що ти робиш?
  • 6 навичок ефективних людей в епоху інформаційного шуму
  • Що ж сталося з особистою відповідальністю?
  • Як створювати та поширювати ідеї