Як чашка кави може допомогти вашому бізнесу

537

Зустріч за чашкою кави – це ідеальний спосіб зблизитися з людиною, до якої важко підступитися, завести корисних знайомих, попросити поради і закласти фундамент продуктивних відносин.

Як чашка кави може допомогти вашому бізнесу

Якщо ви не звикли запрошувати людей на чай або каву, не хвилюйтеся – це лише коротка ділова або дружня зустріч на нейтральній території, ні до чого нікого не зобов’язує. Для «кавових» посиденьок не існує ніяких правил, меж і рамок, тому більшість креативників можуть порадувати вас купою історій про зустрічі, які почалися з «Не хочете випити кави і обговорити наше співробітництво?» і закінчувалися нічого не значущою балаканиною. Як би не розгорталися події у вашому випадку, просто запам’ятайте одну річ: ніколи (!) не витрачайте даремно час іншої людини – це його найцінніший і непоправний ресурс. Ставтеся до нього з повагою.

А щоб ваші зустрічі за філіжанкою «чого-небудь» були не тільки приємними, а й результативними, скористайтеся наступними радами.

Чітко позначте мета зустрічі

Коли ви домовляєтеся про зустріч – по електронній пошті, в соцмережах або по телефону, не кажіть, що «просто хочете познайомитися» або «вам здається, що у вашого співпраці може бути величезний потенціал». Таке формулювання, як правило, доводить, що ви маєте лише смутне уявлення про те, що хотіли б обговорити. Замість цього представтеся, покажіть, що ви знаєте, чим займається людина, аргументуйте необхідність особистої зустрічі, і (найголовніше!) запропонуйте можливі варіанти для зустрічі.

Ось приклад хорошої пропозиції:

Добрий день, Євген.

Мене звати Василь, і у мене є невеликий бізнес з організації свят. Я читаю ваш блог, і мені дуже подобаються деякі з проектів, які ви пропонуєте. Мені хочеться зайнятися чимось подібним, і якщо ви готові втілити свої ідеї в життя, то я пропоную зустрітися і обговорити можливості партнерства. Я думаю, вас зацікавлять мої умови співпраці.

Як щодо вечора наступного тижня? Ми могли б випити кави в центрі або в іншому зручному для вас місці. Буду чекати вашої відповіді.

З повагою, Василь.

Підготуйтеся заздалегідь

Коли ви вперше знайомитеся з кимось, то зазвичай ставите ряд стандартних запитань типу «Чим ви займаєтеся?» або «Звідки ви?» На дні народження вашого загального одного саме так і починаються відмінні бесіди, але це явний моветон на ділових зустрічах.

Швидше за все, людина, якого ви просите про зустріч – лідер думок, відомий у певних колах, і має акаунти в різних соцмережах. Там ви зможете знайти відповіді на всі питання, що цікавлять вас про біографії цієї людини. Зазвичай зустріч за чашкою чаю займає не більше півгодини, так що не витрачайте свій час на обговорення тих питань, які можна легко погуглити перед зустріччю. Крім того, така людина зазвичай відповідає на стандартні питання по тисячі разів – пресі, діловим партнерам та іншим зацікавленим. Виділитися з натовпу, пропустивши цей базовий рівень знайомства. Просто скажіть пару слів про себе і відразу переходьте до справи.

Як чашка кави може допомогти вашому бізнесу

Ніколи, ніколи, ніколи не запізнюйтесь

Пунктуальність – це прояв поваги до зайнятості іншої людини. Виїжджайте раніше. Закладіть запас часу на пробки, снігопад і землетрус. З’ясуйте, як дістатися до місця, якщо ви жодного разу там не бували раніше. Запізнення на зустріч, про яку ви самі попросили – це самий егоїстичний вчинок в бізнесі. Ніколи не запізнюйтесь.

Запропонуйте заплатити за обох

Запитайте у співрозмовника, що він бажає замовити, перш ніж повідомити офіціанту свій вибір. Після цього заплатите за обох. Це досить чесно – адже ви самі запропонували зустрітися і випити кави. Раз вже ваш співрозмовник погодився витратити свій час на вас, то хоча б відшкодуйте його витрати на їжу і напої, тим більше, що навряд чи вони будуть великими. Звичайно, якщо ви бідний студент, який консультується з приводу теми для дипломної роботи або просить прийняти його на практику, то ваш співрозмовник навряд чи дозволити вам заплатити за нього, але все одно попросіть це зробити. Якщо співрозмовник продовжує наполягати і хоче заплатити за свою каву сам, то дозвольте йому зробити це. Не витрачайте на ці сперечання більше п’яти секунд.

Не обов’язково пити саме каву

Зустрічі за кухликом пива влаштовуються для тривалого спілкування на філософські теми. А за чашкою кави – для короткого і результативного ділової розмови.

Але навіть якщо ви зустрічаєтеся в кав’ярні, то не зобов’язані пити саме каву. Деякі люди взагалі не п’ють кави. Пийте що завгодно – ромашковий чай або вишневий сік, головне, щоб цей процес зайняв у вас стільки ж часу, як і чашка кави. Що стосується їжі, то з великою часткою ймовірності вам буде складно вести розмову з набитим ротом.

Як чашка кави може допомогти вашому бізнесу

Сформулюйте одну конкретну прохання

Уявіть, що ви з партнером вирішуєте, куди б піти пообідати. Ви говорите: «Я навіть не знаю, мені все одно, я на все згоден». Як-то вводить в замішання, так? А от якщо ви скажете: «Мені б хотілося сьогодні в японський ресторанчик, він тут як раз через дорогу. Якщо не хочете, можна піти в піцерію в центрі», то тоді у партнера буде з чого вибрати.

Те ж саме працює і з проханнями. Ви ж не просто так запропонували людині познайомитися і випити по чашечці кави? У вас була конкретна причина, так що не соромтеся розповісти про неї. Людина, яка може вам допомогти, повинен чітко розуміти, що від нього хочуть. Основну ідею він уже знає з вашого запрошення на чай, тому не соромтеся вдаватися в деталі. Погоджуючись зустрітися з вами, він уже погодився надавати вам підтримку, так що полегшите йому завдання. Сформулюйте своє прохання чітко й коротко, але не нахабнійте.

Поганий приклад: «Мені потрібна допомога з пошуком роботи».

Хороший приклад: «Я шукаю роботу дизайнера в невеликій рекламній фірмі – такий, як ваша. Я знаю, що у вас немає відкритих вакансій, але, може бути, ви погодитеся взяти мене стажистом?»

Робіть нотатки під час бесіди

Сівши за столик або барну стійку, дістаньте ручку і блокнот. Якщо під час розмови ви пообіцяли співрозмовнику щось зробити в найближчому майбутньому, запишіть це («Я вам пришлю вам своє резюме / портфоліо / рецепт печива моєї бабусі»). Якщо він щось пообіцяє вам – теж відзначте це. Ще зручно записувати в блокнот всі корисні імена, адреси і номери телефонів.

Як тільки ви повернетеся в офіс або додому, до свого комп’ютера, підготуйте все, що ви обіцяли зробити. Відправляти це відразу необов’язково (адже ви теж ділової і зайнята людина), але ні в якому разі не забудьте зробити це протягом найближчих кількох днів. Супроводжуватимете свій лист нагадуванням про те, що обіцяв зробити ваш співрозмовник.

Наприклад:

Добрий день, Євген.

Дякую, що погодилися зустрітися зі мною, я ціную витрачений на мене час. Ось те, що я вам обіцяв:

— кейс одного з наших заходів

— список закладів, які ми орендуємо для проведення свят

— посилання на рецепт печива точь-в-точь як у моєї бабусі

За зустріччю ви сказали, що у вас є хороші знайомі в фірмі А. Мені б дуже хотілося поговорити з ними – будь ласка, дайте мені знати, як можна організувати нашу зустріч.

Ще раз спасибі,

Василь.

Запропонуйте що-небудь зі свого боку

Протягом всієї бесіди не втрачайте моменту запропонувати допомогу зі свого боку, навіть якщо це буде дуже незначна послуга. Багато хто просто запитують наприкінці зустрічі, чим вони можуть допомогти у відповідь, але краще всього бути напоготові і запропонувати свою допомогу в ході бесіди. Пропозиція, зроблена таким чином, сприймається з великим ентузіазмом і не ставить співрозмовника в незручне становище. Інакше це буде виглядати приблизно так: «Ну добре, ти мені допоміг, тепер давай кажи, що ти хочеш натомість?»

Запропонуйте закінчити зустріч вчасно

Зазвичай зустріч за чашкою чаю триває 15-30 хвилин. Якщо ваш співрозмовник сказав, що готовий приділити вам півгодини, то стежте за часом і рівно через півгодини перервіть бесіду (навіть якщо ви обоє їй дуже захоплені) і запитайте, чи не треба йому йти. Якщо ваш гість погодиться продовжити бесіду – відмінно. Якщо ваше нагадування дозволить йому не запізнитися на наступну зустріч – ще краще! Завжди залишайтеся людиною, яка поважає час інших людей.

Як чашка кави може допомогти вашому бізнесу

Повідомте про свої результати

Після того, як ти відправили вашому співрозмовнику все, що обіцяли у ході зустрічі і після неї, напишіть йому повідомлення через 2-3 тижні, щоб повідомити, чим закінчилося ваше пригода з пошуку роботи або партнера.

Наприклад:

Привіт, Євген!

Вирішив написати пару слів і ще раз подякувати за допомогу. Хочу повідомити, що я зв’язався з компанією, яку ви рекомендували, і ми почали плідну співпрацю – на днях буде перший виступ! Без вас нічого б не вийшло. Звертайтеся до мене за будь-якою допомогою, буду радий віддячити!

Всі ці правила застосовуються і до ділових вечерь та обідів – правда, такі форми спілкування поки мало поширені в нашій країні. Головне – не скотитися до «Підемо вип’ємо чого-небудь» і п’яним танців до світанку (це не діловий стиль сучасного бізнесмена).

Ну, і наостанок: не зловживайте кавою. Краще гризіть бабусине печиво і спите ночами.

Статті по темі:

  • Казки для дорослих, або Як умовити себе добитися успіху
  • Якими якостями повинен володіти успішний підприємець?
  • Класифікація придурків у світі бізнесу: від хвальків до злісних тролів