Як вести блог, якщо ви не вмієте добре писати

283

Ви можете стати популярним блогером, навіть якщо не вмієте гарно писати. Для цього достатньо оволодіти декількома прийомами і запастися терпінням. Хороший письменник відрізняється від посереднього здатність напружено працювати. Талант, грамотність і вміння плести вінки зі слів практично не мають відношення до успішного блогінгу.

Це не означає, що ви можете зовсім забути про орфографії і пунктуації, а також замінити російську на «олбанська», створюючи свої публікації. Не відмовляйтеся від блогінгу тільки тому, що не впевнені у своїй здатності добре писати, — ось про що йде мова.

Ваш блог може бути популярним і корисним для аудиторії навіть у тому випадку, якщо ви часто не знаєте, як пишеться те чи інше слово. Але для цього доведеться докласти багато зусиль. До речі, найталановитіші та грамотні письменники теж повинні важко працювати, щоб створювати цікавий і популярний контент.

Нижче ви знайдете інформацію про п’яти прийомах, які допоможуть вам досягти успіху в блоггинге, навіть якщо ви думаєте, що не вмієте писати.

1. Використовуйте яскраві заголовки шаблонні

Це найпростіший прийом, який допоможе вам привернути увагу аудиторії до блогу. До речі, щоб зробити заголовки яскравими, вам не доведеться винаходити велосипед. Скористайтеся шаблонними хедлайнами, підставляючи в них потрібні слова, немов ви граєте в Mad Libs. Цей прийом взяли на озброєння багато глянцеві видання, наприклад, Cosmopolitan. Попросту кажучи, вони беруть заголовки, написані у 50-х роках XX століття, і змінюють в них кілька слів.

Ось кілька поширених шаблонів:

 • Як захистити ( … ) (…).
 • Шокуюча правда про (…).
 • Позбавтеся від (…) раз і назавжди.
 • Як ( … ) (…).
 • Стільки секретів про (…), які повинен знати кожен (…).

Де-то ви вже чули ці заголовки, правда? Вони ефективно привертають увагу аудиторії, навіть незважаючи на шаблонність. Адже люди хочуть знати, як захистити автомобіль, заощадження, дитини або город від викрадення, інфляції, грипу і гризунів відповідно. А кожен підліток, копірайтер або житель Москви напевно зацікавиться стількома-то секретами про поцілунки, продають текстах або правила поведінки в дорожніх пробках.

Отже, якщо ви не вмієте писати хедлайны самостійно або хочете заощадити час, скористайтеся шаблонами. Підпишіться на глянцеві журнали або бульварну пресу, щоб завжди мати під рукою приклади яскравих заголовків.

Запам’ятайте, шаблони яскравих хедлайнов умовно об’єднуються в три групи:

 • Обіцяють що-небудь у зазначений термін або після виконання певних дій. «Накачайте біцепси за місяць», «Три кроки до ідеального зору», — ось приклади заголовків цієї групи.
 • Лякаючі та інтригуючі. «5 жахливих фактів про молоко», «Про що мріє Джонні Депп», — зацікавте і шокує аудиторію з допомогою подібних хедлайнов.
 • Заголовки-запитання. «Як швидко схуднути?», «Кому вигідний дефолт?», «Коли настане кінець світу насправді?», — багато читачів не встоять перед спокусою отримати відповіді на ці питання.

Якщо ви все-таки знайдете час і вирішите самостійно створювати нетривіальні заголовки, ознайомтеся з однією з наших попередніх публікацій.

2. Використовуйте підзаголовки

Використовуйте підзаголовок всякий раз, коли збираєтеся повідомити читачам щось важливе. Це дуже важливий елемент тексту, особливо для тих, хто вважає, що не вміє писати.

Підзаголовки допоможуть вам організувати думки. Пам’ятайте, що слона можна з’їсти тільки по шматочку за присід? Вам буде важко відразу написати текст обсягом 1000 слів, якщо ви не професійний копірайтер. Зате ви зможете написати кілька текстів обсягом до 100 слів. Використовуйте підзаголовки, щоб перетворити один великий текст у декілька маленьких.

Багато автори починають писати текст, створення заголовків і підзаголовків. Письменники використовують їх в якості плану статті або огляду.

Ваші підзаголовки будуть доречними і якісними, якщо вони відповідають хоча б одному з нижче наведених критеріїв:

 • Вони дивують.
 • Вони інтригують.
 • Вони закликають до дії.
 • Вони смішать.
 • Вони викликають емоційний відгук.

Виділяйте підзаголовки, оформляючи публікацію, щоб зробити їх непомітними.

3. Публікуйте результати досліджень

Актуальне ексклюзивне дослідження здатне перетворити будь-який блог з аутсайдера на лідера. Найбільш успішні блогери зазвичай описують власний досвід або публікують результати досліджень. Якщо у вас немає досвіду, якими варто поділитися з аудиторією, стати дослідником.

Наступні ідеї допоможуть вам провести дослідження:

 • Складіть анкету та відправте її експертам. Пообіцяйте згадати їх публікації в обмін на участь в анкетуванні. Обробіть та проаналізуйте отримані відповіді. Опублікуйте результати анкетування та ваші висновки в блозі.
 • Зберіть цитати відомих фахівців, пов’язані з одним і тим же питанням. Знайдіть інформацію, що пояснює позиції експертів. Так ви створите непоганий аналітичний матеріал.
 • Проведіть якийсь експеримент або тестування. Опишіть отримані результати і зробіть висновки.
 • Використовуйте різні джерела, щоб знайти цікаву і шокуючу інформацію. Бажано, щоб вона спростовувала або хоча б ставила під сумнів загальноприйняті істини. Проаналізуйте цю інформацію і зробіть висновки.

Зверніть увагу, успіх вашого дослідження багато в чому залежить від його тематики. Постарайтеся провести цікавий, практично корисний і зрозумілий широкому колу читачів експеримент.

4. Не намагайтеся стати Пушкіним, залишайтеся собою

Цей трюк є одним з головних чинників успішного блогінгу. Багато непрофесійні автори витрачають занадто багато сил, намагаючись добитися хорошого стилю. Вони багаторазово вичитують чернетки, змінюють слова місцями і постійно просять близьких послухати, як звучить ту або іншу пропозицію.

Секрет в тому, що дуже небагато журналісти, блогери або професійні письменники досягають успіху завдяки красі складу. Хороші письменники не задумуються, чи добре вони пишуть. Вони думають, як заінтригувати читача, як зіграти на його почуття, як тримати аудиторію в напрузі, смішити і розважати її. Йдеться про художні твори в даному випадку.

Хороші автори думають про експертизу і цінною для аудиторії інформації (про це ми докладно розповідали в одному з наших відео). Будьте чесні, залишайтеся собою і не витрачайте час на перестановку слів і пошук рими, коли пишете для блогу. Краще витратьте час, щоб знайти дійсно цінну інформацію, проаналізувати її і допомогти аудиторії зробити висновки.

Якщо ви вважаєте, що аудиторія не розуміє вас через ваше невміння писати, скористайтеся наступними рекомендаціями:

 • Використовуйте короткі речення. Уникайте складних конструкцій з великою кількістю знаків пунктуації.
 • Структуруйте текст за допомогою коротких абзаців.
 • Звертайтеся до аудиторії.
 • Використовуйте прості слова і фрази.
 • Використовуйте активний заставу дієслів.

Вони зроблять ваш текст більш зрозумілим і складним. Однак пам’ятайте, читачі приходять на ваш сайт не за красою мови, а за цінною інформацією і експертизою.

5. Розкручуйте свій блог

Головний герой фільму «Поле його мрії» у виконанні Кевіна Костнера одного разу почув таємничий заклик: «Побудуй його, і він прийде». Він побудував на своїй фермі бейсбольний стадіон і… почалися чудеса.

Ймовірно, багато блогери і контент-маркетологи є шанувальниками цього фільму. Вони вважають, що достатньо створити хороший інформативний сайт, щоб читачі самі знайшли його. Однак такий підхід рідко спрацьовує. Навіть найкращий контент залишається непоміченим без розкрутки.

Використовуйте гостьовий постинг, щоб розповісти аудиторії про вашому блозі. Ми нещодавно писали про можливості цього методу розкрутки. Знайдіть найбільш популярні блоги, тематика яких збігається з вашою. Опублікуйте в них свій контент.

По-перше, це дасть вам цінну зворотний зв’язок. Тільки не ображайтеся на критику. Сприймайте її як керівництво до дії. По-друге, ви привернете увагу читачів і збільшите відвідуваність свого блогу. По-третє, ви отримаєте природні посилання з авторитетних тематичних ресурсів.

Висновок

Щоб стати хорошим блогером, вам зовсім не потрібно бути хорошим письменником. Ваш блог буде популярним, якщо ви навчитеся лише кільком трюкам.

Використовуйте яскраві заголовки і підзаголовки, проводите дослідження. Не намагайтеся стати великим письменником, залишайтеся собою. Публікуйте цінну для аудиторії інформацію і розповідайте читачам про своєму блозі за допомогою гостьових постів.

Якщо скористаєтеся нашими порадами, нарікати на те, що ви не вмієте писати, більше не доведеться. Користувачі будуть з задоволенням читати ваш блог, прощаючи вам навіть найбезглуздіші орфографічні і граматичні помилки.

Адаптація матеріалу How to Blog (Even If You can’t Write) by Pratik Dholakiya.