Асесори Яндекса та їх роль

338

Ні для кого не секрет, що людський фактор вже досить давно грає велику роль в ранжируванні. Тримати штат «ручних модераторів» накладно і нетехнологічно. З іншого боку, пошуковики – це вже давно не просто технології, а бізнес, причому великий (Яндекс – найбільша інтернет-компанія Старого світу).

Отже, в цій статті мова піде про асессорах пошукових систем і їх ролі у формуванні видачі.

Основне, що потрібно знати власникам комерційних сайтів про асессорах, – це те, що асесори не можуть впливати на видачу безпосередньо – «опускати» чи «піднімати» сайти у видачі. Оцінювачі, швидше, виступають якимись «маяками», які подають сигнали пошукових алгоритмах. Зокрема, в новому алгоритмі Яндекса для ранжирування сайтів Московського регіону, який був введений 20 листопада 2011 року, оцінюються такі параметри, як довіра до сайту і дизайн сайту. Алгоритмічно обчислити ці параметри дуже складно (причому, можна обчислити з високою похибкою), і тут колективна асессорская оцінка може видати якісний сигнал пошуку, який буде враховуватися при ранжируванні, але не стане визначальним фактором.

Іншими словами, асесори Яндекса – це всього лише кваліфіковані користувачі на зарплаті, завдяки яким пошуковики отримують сигнали за суб’єктивними критеріями оцінки сайту.

Інструкція асесора Яндекса

В інтернеті можна знайти документ, який видається за інструкцію асесора Яндекса.

Асесори Яндекса та їх роль

Не має значення, це реальна інструкція або фейковая. Але суть завдань асесора в цьому документі, загалом-то, відображена вірно. Асесори оцінюють комерційні сайти з якоїсь градуйованою шкалою – від максимально релевантних результатів до спаму. Більш докладно про всіх існуючих категоріях:

«Вітальна сторінка» – часто єдино вірну відповідь. Треба розуміти, що далеко не на кожен запит знайдеться «вітальний» відповідь. Як правило, «вітальними» сторінки можуть бути для запитів у вигляді назви компанії. Дуже часто «вітальні» відповіді видаються не однієї посиланням на сайт на сторінці видачі, а великою кількістю посилань (трьома і навіть чотирма – див. приклад):

Асесори Яндекса та їх роль

Але що цікаво. По одному із запитів у вигляді назви бренду, який ми просували, в топі видачі присутній не вендор (наш клієнт). Ми зробили запит в підтримку Яндекса і отримали буквально наступний відповідь: «Що стосується вітальності, то ми не вважаємо, що за запитом повинен бути вітальний сайт». В принципі, все виявилося логічно. За запитом в топі перебував один з дилерів вендора, з точки зору логіки він мав право там знаходитися, відповідно, «вітальними» сторінки можуть не бути навіть для запитів у вигляді бренду, якщо в інтернеті досить дилерів вендора, сайти яких мають всю необхідну і повну інформацію про бренд.

«Корисна сторінка» – сторінка, на якій можна знайти відповідь на поставлене запитання, корисну інформацію, відповідну запиту.

«Сторінка релевантна+» – сторінка, яка повністю відповідає запиту.

«Сторінка релевантна-» – сторінка, частково відповідає поставленому запитом.

«Нерелевантная сторінка» – сторінка, яка не відповідає запитом.

«Спам» – сторінка має ознаки пошукового спаму, дорвей.

«Сторінка Не Про Те» – дана категорія вельми цікава. Для того щоб зрозуміти її, треба трохи заглибитися в принципи текстового ранжирування сайтів пошуковими алгоритмами. Текстове ранжування по суті є спробою пошуку зрозуміти, про що ця сторінка?». Розуміння цього є півкроком до того, щоб пошук визначив, по яких запитах (високо або низько) ранжувати сайт. Як розуміє пошуковий алгоритм, про що сторінка? Очевидно, відбувається певний семантичний аналіз документа і за словами-маркерами сторінці присвоюється приналежність до тієї чи іншої тематики. Приблизно за таким же ознакою присвоюється приналежність і всього сайту тієї чи іншої тематики. Очевидно, що алгоритм, який працює за таким принципом, може помилятися. Знайшовши в тексті випадкові семантичні конструкції, пов’язані з конкретною тематикою, пошуковик присвоює сторінці тематику, але текст може взагалі бути «не про те», при цьому не бути спамом.

Як впливати на асесорів, і чи варто на них впливати?

Думка, яка першою приходить в голову: а чи можна вплинути на асесора, щоб він прийняв рішення на користь вашого сайту? Насправді, і питання це не такий вже «смішний», як може здатися на перший погляд, і відповідь на нього не такий простий, як здається. Давайте розбиратися.

Насамперед, впливати на одного конкретного асесора – абсолютно безглуздо. Асесор не управляє видачею безпосередньо. Сигнали, які створюють асесори, переробляються пошуковим роботом, в основі якого лежать алгоритми машинного навчання. Асесори – це, по суті, навігатори, що допомагають в океані шуму вловити правильний вектор руху. Для пошукових алгоритмів важлива не одна конкретна оцінка конкретного асесора, а колегіальна оцінка великої кількості асесорів. Саме тому асесорів досить велика кількість (правда, всі вони є позаштатними співробітниками, за винятком керівників напрямки). Скільки асесорів в Яндексі, точно ніхто не знає. Але за деякими даними, влітку 2010-го року їх було близько 120, у 2011-му році – близько 200, взимку 2012-го – більше 250. За великим рахунком, збільшувати кількість асесорів далі не має сенсу. На наш погляд, подальший розвиток асессорских оцінок буде відбуватися не шляхом найму і навчання співробітників, а використання даних аналізу поведінкових факторів якихось якісних вибірок користувачів. Фактично асесором може виступати будь-який кваліфікований користувач інтернету у випадку, якщо пошук навчиться з високою достовірністю розуміти, що користувач кваліфікований і не заангажований, інститут асессорских оцінок помре сам собою (а ми не сумніваємося, що це станеться).

Ну, а поки ми повинні вчитися впливати на існуючих асесорів. Ми повинні це робити. Яким чином? Відповідь тут тільки один. Потрібно підвищувати користувальницькі характеристики сайту, робити сайт корисним і потрібним вашої цільової аудиторії. Також дивіться новину про те, що важливо для Яндекса з точки зору підвищення рівня довіри з боку асесорів.