Боти з того світла: як нейромережі зроблять тебе безсмертним

327

25 лютого 2015 року в App Store з’явився додаток Luka – бот, який відстежує смаки і звички, а потім рекомендує підходящий ресторан або кафе. Скоро до основного роботу додалися помічник по розвагам, пошуковик новин, ігровий чат-бот. Восени 2016 стартап Luka анонсував сервіс для створення особливого бота – точної цифрової копії людини, яка буде жити» після вас і повністю замінить вас в інтернеті. А може, і не тільки в інтернеті.

Боти з того світла: як нейромережі зроблять тебе безсмертним

Без бота життя вже не та

Для Android і iOS створено понад 4 мільйони мобільних додатків. За даними comScore, користувач у середньому використовує всього 3. Одне з них забирає 50% всього часу. Самий затребуваний тип – месенджери. З зростанням популярності розробники перетворили прості чати в складні екосистеми, в центрі яких орда обслуговуючих ботів.

У дослідженні компанії Imperva Incapsula за 2015 рік зазначається, що 49% світового web-трафіку – результат діяльності ботів. Аудиторія китайського месенджера WeChat – 762 мільйони чоловік. Боти з цього додатка допомагають замовляти таксі, купувати квитки, бронювати столики, грати в ігри. І все це без допомоги інших програм. Тільки WeChat.

Боти з того світла: як нейромережі зроблять тебе безсмертним

Боти вчаться з допомогою штучного інтелекту. Вони все краще розуміють людські запити, частіше вгадують абстрактні думки, підлаштовується під манеру спілкування конкретного користувача. Програми все частіше й успішніше проходять тест Тюрінга, а в спілкуванні вони з кожним днем сильніше схожі на реальну людину.

Читайте також: Роботи-маркетологи: як нейромережі змінять світ інтернет-маркетингу

Не відрізнити від живого

У листопаді 2015 року в Москві сталася трагедія – загинув засновник стартапу Stampsy Роман Мазуренко. Удар для рідних і близьких, небажання змиритися, спрага втримати людину поруч. Друзі хотіли зберегти пам’ять про нього – створити книгу, запустити сайт. Євгенія Куйда – співзасновник Luka і одна з творців розумного бота для пошуку ресторанів – перечитуючи нескінченні повідомлення одного, помічаючи властиві тільки йому помилки і фрази, вирішила, що це може стати базою для створення нового, зовсім іншого типу ботів.

TensorFlow

TensorFlow – це безкоштовна бібліотека софта від Google з відкритими вихідними кодами. Це система машинного навчання, яку Google використовує для розробки всіх своїх розумних продуктів – від розпізнавання мовлення до пошуку по картинках або автоматичного написання субтитрів в YouTube.

Luka використовували систему для розробки свого ресторанного бота. Для його навчання знадобилося 30 мільйонів фраз російського тексту. Пізніше замість них завантажили листування з Романом. Вийшов бот @Roman, який спочатку відповідав невлад, використовував стандартні сухі відповіді, коли не знав що сказати, але вчився і став згодом більше схожий на того чоловіка, яким був за життя.

Боти з того світла: як нейромережі зроблять тебе безсмертним

Цифрова життя після смерті

У 2014 році з’явився стартап Eternime. Це нейромережа, яка збирає ваші думки, повідомлення в соціальних мережах, аналізує пости і лайки, після чого створює віртуальний аватар, який виглядає і діє так само, як ви. За задумом розробників такий аватар буде жити вічно, дозволить іншим людям легше справлятися з втратою близьких, полегшить доступ до спогадів. Зараз сервіс все ще завис в тестовому режимі, але за даними розробників, бажаючих жити вічно уже більше 32 000.

Боти з того світла: як нейромережі зроблять тебе безсмертним

У березні 2013 року з’явився сервіс LivesOn, який за вашим бажанням брався вести аккаунт в Twitter. Вам залишалося призначити відповідального, який може видаляти пости, якщо вважатиме, що таку шутеечку ви б точно за життя не відпустили.

DeadSocial. Ще один спосіб продовжити життя після смерті. На відміну від попередніх витівок – це не бот, не нейромережа і не штучний інтелект. Щоб жити вічно, вам доведеться заздалегідь підготувати тексти і фото, які будуть викладатися в соціальних мережах після смерті. Для початку ви пишете прощальний лист, призначаєте відповідального, який активує моторошний аккаунт і все – ваші родичі і друзі бачать, як ви постите меми вже з потойбічного світу.

Читайте також: Робото-журналістика: вколюють роботи – щаслива людина?

Дослідження DeadSocial. На питання «Якщо хтось близький помре, чи важливо вам продовжувати переглядати його аккаунт» 69% відповіли так.

Боти з того світла: як нейромережі зроблять тебе безсмертним

Вже сьогодні для створення і розвитку таких сервісів накопичилося достатньо ресурсів. У соціальних мережах множаться акаунти людей, які більше не зможуть відповісти на повідомлення. А кому-то цього б дуже хотілося.

З психологічної точки зору це нормально. Чим аккаунт у соціальній мережі відрізняється від фотографії в рамочці, а чат-бот – від старого відео на плівці? Раніше ми замовляли портрети і пам’ятники, а тепер цифрові копії близьких нам людей.

«Чорне дзеркало»?

Бот @Roman викликав неоднозначну реакцію. Хтось дякував, когось обурює. Хтось згадав епізод британського серіалу «Чорне дзеркало», де дівчина спілкувалася з розумною програмою, щоб замінити загиблого хлопця, а далі отримала на будинок його точну фізичну копію, яку завантажили розумного бота. Швидше за все, це наступний крок, тому що створити точну фізичну копію, як на мене, простіше, ніж повторити образ мислення. Моторошно.

Боти з того світла: як нейромережі зроблять тебе безсмертним

Терапевтичний ефект? Можливо. Бот стає розумнішою. Тепер він має доступ до великої базі фотографій, які використовують в якості відповідей, а розробники замінили селективну модель на генеративну нейромережа. Якщо раніше @Roman просто підбирав відповідні відповіді з вже наявних текстових блоків, то тепер програма вміє комбінувати пропозиції і сама формує відповідний відповідь, зберігаючи манеру і стиль спілкування Роману.

Боти з того світла: як нейромережі зроблять тебе безсмертним

Replika

Наступний крок розробників Luka – новий сервіс Replika. C його допомогою ви зможете створити власну точну цифрову копію. Для цього треба зареєструватися, вказати ім’я майбутнього бота і просто з ним спілкуватися за допомогою SMS-повідомлень. Робот буде вчитися у вас, копіювати лексику і манеру спілкування. Також він може використовувати інформацію про вас із соціальних мереж.

Бот повинен стати вашим помічником, який зможе забронювати ресторан, купити квитки, взяти частину рутини на себе і існувати замість вас після смерті. На даний момент сервіс знаходиться в режимі очікування, але вже протягом 6 місяців обіцяє стартувати. Прямо зараз можна зареєструвати місце на бета-тестування. Мінус – спілкування російською поки не передбачено. То від глобалізації англійської, а може робота від нездатності зрозуміти логіку російської душі. ☺

Боти з того світла: як нейромережі зроблять тебе безсмертним

Читайте також: Що таке якісний контент з точки зору пошукових систем

Коли-небудь ви теж помрете

І мене, і вас колись не стане. Але в інтернеті залишиться тонна текстових повідомлень, постів, коментарів та іншої цифрової інформації. З’являться нові сервіси, які зможуть зробити з вас не тінь, а точну цифрову копію. У близьких з’являться думки «а чи не зробити так». Можливо, це спосіб зменшити ті травми, які смерть досі завдає суспільству. Спосіб безболісно пережити важкі часи. Головне – не відчувати ілюзії і розуміти, що це робот, а не дивом повернувся до життя людина.

Боти з того світла: як нейромережі зроблять тебе безсмертним

І нехай галас навколо бота Мазуренко особисто мені нагадує чорний піар для розкрутки нового сервісу (хотіли б вшанувати пам’ять, не робили б його публічним, щоб не отримувати тонни негативу), сам прецедент дає привід до роздумів. Всі ці картинки, мелодії і тексти, які нейромережі тільки вчаться створювати, всі ці прості дії і алгоритми – лише перехідний етап до повноцінної заміни людини.

Що це дасть окрім спілкування з мертвими? Можливо, ви зможете продавати свої копії і працювати відразу в декількох компаніях чи зумієте розмножити себе і відпаде необхідність наймати персонал. Наприклад, Ощадбанк вже впроваджує алгоритм Iron Lady – бота, який буде замість живого співробітника спілкуватися з боржниками. Це не автовідповідач, а реальний співрозмовник, який вчить нові слова, вміє визначати емоції на тому кінці дроту і діє по ситуації. Чи це стане повсюдною практикою? Упевнений, що так, але подивимося – результат не за горами.