Скетчноутинг: висловлювати ідеї – це мистецтво

481

Рецензія на книгу Майка Роуді «Візуальні примітки: ілюстроване керівництво по скетчноутингу». Видавництво «Манн, Іванов і Фербер», 2014

Яку форму подачі інформації ви виберете, якщо хочете представити її яскраво, детально, наочно, а головне – щоб вона закарбувалася в пам’яті вашої аудиторії? Майк Роуді, професійний дизайнер та ілюстратор, фахівець в області інтерфейсу з Gomoll Research + Design, Inc, автор книги «Візуальні нотатки», переклад якої побачив світ у видавництві «МІФ», радить форму скетчів – просту, але в той же час саму з його точки зору ефективну.

Що це таке?

Скетчноутинг: висловлювати ідеї – це мистецтво

Скетч – це структурована замітка, що поєднує елементи малюнка і тексту, спосіб мислення з використанням зображень і слів. Все дуже просто: ви пам’ятаєте, як у школі малювали схематичні зображення на полях у підручниках і підписували їх? Так от знайте: це з точки зору вчителів ви псували книги, з точки зору Майка Роуді ви створювали скетчі.

Структура скетчів найпростіша: піктограма + лаконічний текстовий тезу. Але якщо ви спробуєте на нараді, конференції, вебінарі або презентації робити конспекти саме в такій формі, ви переконаєтеся, наскільки краще запам’ятовується отримана інформація. Ви точно:

  • виділіть саму суть
  • виокремити більше важливих деталей
  • а головне – потім, ледь глянувши на замітку, зможете відтворити в пам’яті весь масив інформації і свої думки в той момент, коли ви робили замітку

Як це працює?

Пояснити, чому скетчі запам’ятовуються краще, ніж прості текстові замітки, досить просто:

Ідеї як слова + ідеї як зображення = ваше мислення працює на повну котушку.

Відповідно до теорії подвійного кодування інформації, запропонованої Алланом Пайвио в 1970 році, людський мозок використовує для обробки даних поза всього два канали – вербальний і візуальний. Саме тому скетчі, в яких словесне поєднане з образним, здатні повністю задіяти ваше мислення.

Комусь це стане в нагоді?

Скетчноутинг: висловлювати ідеї – це мистецтво
  • Всім, хто має справу з великими масивами інформації щодня
  • Тим, хто за родом діяльності повинен вміти оформляти будь-яку інформацію лаконічно і так, щоб вона запам’яталася
  • Тим, кому потрібно записувати деталі та тези на переговорах, конференціях і т. д.
  • Всім, хто хоче записати свої думки так, щоб вони згодом миттєво оживали в пам’яті

Дизайнерам і копірайтерам володіння технікою скетчноутинга допоможе створювати кращі текстівки, інфографіку, елементи інтерфейсу і т. д. Керівникам – робити важливі замітки і відзначати деталі, які потім легко згадати, студентам – записувати лекції, менеджерам – фіксувати важливі тези на переговорах з клієнтами або керівництвом. Організатори конференцій викладають скетчі в інтернет, щоб просувати свої заходи в колі потенційних відвідувачів, так як скетчі – це простий і наочний спосіб розповісти про майбутню подію.

Як ділитися скетчами?

«Це так само легко, – пише Майк Роуді, – як знімати і викладати фотографію за допомогою смартфона. Або так само складно, як сканувати зображення у високому дозволі і зберігати їх на вашому комп’ютері.

Коли ви ділитеся скетчами, знімаючи їх на камеру телефону і викладаючи в улюбленій соціальній мережі, ви дозволяєте іншим миттєво оцінити вашу роботу.

Щоб поширити ваш скетч і допомогти іншим зрозуміти його, додайте недовге, але ясне опис заходу, під час якого він був зроблений, і посилання на інші ваші роботи.

Роблячи скетчі простими для розуміння і поширення, ви підвищуєте їх привабливість для читача. Може бути, навіть ті поділяться ними з ким-небудь ще».

Що важливо

Скетчноутинг: висловлювати ідеї – це мистецтво

Один з основних тез Майкла Роуді: скетчі – це ідеї, а не мистецтво. Немає різниці між поганим і гарним малюнком, адже навіть грубе зображення може ефективно виражати ідеї. І ця книга дійсно може допомогти навчиться робити класні візуальні нотатки.

Ми говоримо «книга», але насправді те, що створив Майк Роуді, дуже далеко від формату традиційної книги. Це практичний посібник по створенню візуальних нотаток, власне, і саме виконане у формі скетчів. І воно не даремно названо керівництвом по скетчноутингу. Тут зібрана маса практичних рад з навчання цій техніці, розповідається все про «анатомії» скетчу і наведені цікаві візуальні нотатки професіоналів. Читається цей багатосторінковий працю з короткими текстами і піктограмами на одному диханні, а після прочитання і справді тягне взяти ручку і потренуватися у створенні власних нотаток (зробити це можна прямо в книзі – для відточування майстерності передбачено цілий розділ «Моя візуальна бібліотека»).