Чому люди бояться успіху

255

«Так, дійсно, чому?» – запитаєте ви. А ще подумаєте: «Ну й дурні! Про успіх мріяти треба, а не боятися!»

Ну да, так і буває, мрії поки раптово не починають збуватися. А ви, як водиться, не готові – корона не начищене, скіпетр за крісло завалився, парадний костюм моль погрызла. А Всесвіт дивиться з докором, мовляв, схоже, не того на трон визначила.

Витративши всі сили на те, щоб забратися на жаданий п’єдестал, ви раптом виявляєте, що не маєте жодного поняття, що робити далі. Це трапляється з кожним, хто вперше домагається чогось значного в цьому житті. Стоячи на порозі приголомшливого успіху, ви раптом помічаєте, що все починає валитися з рук. Спочатку ви відчуваєте наростаюче почуття тривоги. Вас дратують найменші дрібниці. Надійні люди починають робити помилки. Вас охоплює паніка: «Та що з ними таке? Хіба вони не розуміють, як це важливо? Чому вони так безвідповідально ставляться до справи?!»

Стає важко сконцентруватися. Ви ловите себе на тому, що відкладаєте ті справи, які можуть привести вас, нарешті, до успіху. Ви можете ляпнути якусь дурницю на важливій нараді.

«Та що зі мною сьогодні діється?…»

Ви сваритеся з партнерами та друзями, які дивуються, з яких пір ви стали таким образливим.

Ну, мабуть, вистачить. Цього достатньо, щоб діагностувати у вас класичні симптоми страху успіху. Цей стан особливо небезпечно через його несподіванки. Ви ж прагнете до успіху, правда? Ви ж гарували, як проклятий, щоб дістатися до цієї червоної доріжки, так навіщо ж вам зараз діяти собі на шкоду?

Чому люди бояться успіху

Проблема в тому, що в нашій орієнтованої на успіх культурі ми навіть уявити собі не можемо, що успіх насправді може виявитися страшенно лякає. Та ж сама культура вселила нам, що страх – це ворог, якого потрібно ігнорувати і продовжувати рухатися вперед. Ось тоді-то страх і переселяється в наше несвідоме, проявляючи себе симптомами, описаними вище.

Отже, діагноз поставлений, можна приступати до лікування

Іноді нам досить просто зізнатися собі, що ми і справді боїмося, щоб впоратися зі своїм страхом. Як ні парадоксально, прийняття свого страху може допомогти вам розслабитися.

Повторюємо: «Все в порядку, я просто нервую – і це абсолютно нормально, враховуючи те, що чекає мене попереду». Робимо глибокий вдих. Два рази в день після їжі. Або до. Головне, щоб не замість.

Ще іноді буває корисно сконцентруватися на тому, що конкретно вас лякає, і знайти спосіб впоратися з цим. Дозвольте навести вам три класичних різновиди цієї антизіркової хвороби та методи їх лікування.

1. Боязнь не справитися з успіхом

Насправді, з успіхом куди важче впоратися, ніж з невдачею. Справа в тому, що людині набагато комфортніше залишатися в звичній для нього обстановці, навіть якщо нічого хорошого в ній немає, – якомусь острівці безпеки, де гарантована спокійне життя. Проте досягнення успіху означає, що ви ступаєте на незвідані землі, де вас будуть вивчати і критикувати – іншими словами, там будуть тиск, стрес і все інше, що додається до тієї самої короні.

Як і годиться нормальній людині, ви можете сумніватися в своїх здібностях впоратися з усією цією радістю. Маленька боязка частина вашого его завжди вважатиме за краще не ризикувати.

Методи лікування:

Ну да, сама думка про приголомшливому успіху може бути страшною, але в реальності з ним, як правило, набагато легше впоратися. Якщо вам вистачало винахідливості у важкі часи, то вистачить і в добрі. Так, вам все одно доведеться міняти себе, свої звички, погляди та уявлення, але ви адже досить пластична і творча особистість для цього, чи не так?

Якщо вас все ж долають сумніви, то нагадайте собі, що успіх зміцнить вашу репутацію і впевненість у собі, розширить бізнес, принесе прибуток і відкриє перед вами нові двері.

2. Боязнь зрадити свої переконання

У творчих людей складні відносини з успіхом. З одного боку, ви не читали цей блог, якщо не прагнули до успіху, а з іншого – ви не готові до успіху будь-якою ціною. Особливо ціною втрати вашої внутрішньої цілісності.

Яким би не був ваш вибір, якщо ви досягнете яких-небудь успіхів, вас однозначно стануть обговорювати. І обов’язково де-небудь хто-небудь буде говорити про вас гидоти – особливо такі люди люблять говорити: «Був таким гарним, а тепер продався комусь-там – за гроші, славу або вічну молодість».

Методи лікування:

Першим ділом доведеться визнати, що ви ніколи не зможете догодити всім без винятку. Лихослів’я – це ціна за ваш успіх.

Після цього переконайтеся, що вам комфортно з вашим вибором. Складіть список всіх переконань, від яких ви готові відмовитися, і від яких немає. Тримайте при собі список. Поки ви тримаєте своє слово і дотримуєтеся внутрішню гармонію, з дзеркала на вас буде дивитися чесна людина – що б про вас не говорили.

3. Боязнь стати кимось іншим

Успішні люди в нашому уявленні завжди стоять на п’єдесталі пошани – корона начищене, костюм отглажен. Тому сама думка про те, щоб стати «одним з них» може налякати. Ви почнете переживати, що перетворитеся в чужинця – людини, якого ваші друзі та рідні не впізнають і не полюблять.

У цьому є певний сенс. Зрештою, якщо б ви були задоволені собою, навіщо б ви стали змінюватися? Але цей страх також заснований на помилкових передумовах – наприклад, що змінитися – це означає залишити старого позаду себе і перетворитися на абсолютно нової людини. Насправді, змінюватися – набагато складніше. Так люди взагалі набагато складніше влаштовані.

Методи лікування:

Замість того, щоб думати про підміну власної особистості (втрати старого себе), думайте про її доповнення і поліпшення. Ви збираєтеся відкривати і розвивати нові грані своєї особистості – доповнювати того, хто ви є, і те, що ви приносите в цей світ.

Звикання до нової ролі буде незвичайним, але захоплюючим. Не забувайте, ви завжди можете залишатися тим, ким завжди були для рідних і друзів – самим собою. При спілкуванні з ними вам буде здаватися, що ви влазить в свої старі зручні джинси після цього чортового парадного костюма і важкого скіпетра.

Ну що, вже не так страшно? Не забудьте – два рази в день після їжі. І все пройде.

Адаптація матеріалу Марка Мак-Гіннесса Are You (Subconsciously) Afraid of Success?

Цікаві матеріали по темі:

  • Полюбіть своїх конкурентів
  • 20 типів контенту, приреченого на успіх (інфографіка)
  • П’ять правил, без яких не варто розраховувати на успіх в інтернет-маркетингу