Чому правильні рішення – не завжди те, що вам потрібно

411

«Коли я пішов в школу, мене запитали, ким я хочу стати, коли виросту. Я написав «щасливим». Мені сказали: «Ти не зрозумів завдання, я їм сказав: «Ви не зрозуміли життя».

© Джон Леннон

З дитинства нас тренують без заминки давати правильні відповіді на поставлені запитання. Нас заохочують за п’ятірки, атестат без трійок і успішно здані іспити. Наша система освіти з самого початку рекомендує нам вирішувати будь приклад за правилами і знаходити єдиний правильний відповідь. Якщо ми йдемо цим нескладним маршрутом і приходимо туди, куди потрібно, то отримуємо загальне визнання, наклейки на зошит, магніти на холодильник або смачну кісточку.

Чому правильні рішення – не завжди те, що вам потрібно

Правда, коли ми дорослішаємо, все стає трохи складніше. Життя і кар’єра не складаються за затвердженими правилами і не ставлять вам п’ятірки в щоденник. Деякі так і живуть за загальноприйнятими стандартами – закінчити школу, здобути вищу освіту, влаштуватися у велику компанію і просиджувати штани на офісному стільці з дев’яти до шести. Загалом-то, це нескладно – адже тут не треба нічого вирішувати. Однак деякі замислюються про «правильності» таке життя на початковому етапі: абітурієнт при виборі спеціалізації (не тієї, до якої схиляють батьки), випускники при виборі роботи (не найпрестижнішої). З одного боку, їм хочеться, щоб їх близькі могли ними пишатися, а з іншого – їм хочеться робити те, що їм подобається, а не те, що «потрібно».

В такі моменти, розриваючись між кількома варіантами відповіді, в глибині душі люди завжди сподіваються, що їм хто-небудь підкаже, що робити. Єдине, що треба зрозуміти в такій ситуації, – не буває відповідей «правильних» для всіх на світі. Вам потрібно знайти відповідь, який буде правильним лише для вас.

Що б ви робили, якби не боялися?

Дайте собі відповідь на декілька питань. Часом пошук відповідей може затягнутися, тому що вони не лежать на поверхні. Більш того, ваша думка може з часом змінюватися в залежності від ваших життєвих обставин. Хороша порада і підтримка ніколи не завадять, але перш за все вам потрібно зрозуміти, що є важливим саме для вас.

 • Що для мене найважливіше в житті?
 • Чому мені хочеться стати відомим?
 • Що таке успіх саме для мене?
 • Чим мені подобається займатися?
 • Що у мене виходить краще всього?
 • Що б я робив, якби не боявся?
 • Про який нездійсненою мрією я пошкодую через 50 років?
 • Що я можу зробити вже сьогодні, щоб наблизитися до своєї мети (навіть якщо я ще не можу її точно сформулювати)?

Така постановка питань допоможе вам знайти відповідь, правильний для себе, а не для оточуючих. Ті, хто шукає нібито «правильну» відповідь, зазвичай задають собі такі питання:

 • Чого б хотіли мої батьки?
 • Що зробить мене успішним в очах інших?
 • Яку освіту або посаду дозволять мені відчувати себе успішною людиною?
 • Що з цього можна отримати там, де я зараз працюю?

Однак у вас значно більше шансів стати і відчувати себе успішним на своїх умовах, якщо ви розберетеся в собі, а не станете робити те, що повинні (за чиюсь думку). Якщо ж ви віддаєте перевагу «плисти за течією», то будьте готові до неприємних несподіванок, звинувачувати в яких вам доведеться себе, а не оточуючих.

Чому правильні рішення – не завжди те, що вам потрібно

Не заганяйте себе в чужі межі

Як тільки ви отримуєте свою першу посаду в офісі, навколо вас утворюється невидима капсула корпоративної політики і іншої нісенітниці, помітно зменшує вашу картину світу і вибір, який ви могли б зробити. Ви починаєте шукати відповіді, які укладаються в організаційну структуру своєї компанії і задовольняють основним її критеріям. Іншими словами, ви робите вибір не для себе, а для людини, яка сидить на вашому робочому місці, навіть якщо особисто вас він не дуже влаштовує.

Якщо ви всього лише менеджер, то на питання «Ким би ви хотіли стати?» не варто відповідати «старшим менеджером» або «самим головним менеджером» – це що, справді межа ваших мрій? Треба мислити ширше – ким би ви хотіли бути? Президентом? Кіноактором? Комп’ютерним генієм? Космонавтом? Людиною, який знайде джерело вічної енергії? Ні?.. Все-таки менеджером?..

Відповідаючи на це питання, ви не замислюєтеся про те, що можна переступити рамки, в які вас заганяє ваше сьогоднішнє становище в світі. Навіть якщо на даному етапі свого життя ви щасливі, ніщо не повинно заважати вам хотіти більшого. І якщо ви продовжуєте відповідати «старшим менеджером», то тільки тому, що це «правильний» і найбільш очікуваний відповідь. Тільки ось вам потрібен не такий відповідь, а той, що ви зможете дати, ґрунтуючись на своїх талантах, уміннях, мріях і інтересах.

Що трапляється, коли живеш за загальноприйнятими правилами

У мене є чергова історія про Василя. Вася став інженером, тому що любив вирішувати складні проблеми і добре розбиратися в своїй справі. Він починав свій шлях у компанії «СуперПупер» зі штатного фахівця з розробки технологічного процесу і так сподобався керівництву, що йому запропонували перевестися на виробництво і стати консультантом з технічних питань. Вася хотів бути правильним хлопчиком і приймати правильні рішення, тому він, згнітивши серце, погодився на переклад. Після реструктуризації «СуперПупер» йому запропонували перевестися у відділ продажів і піднімати рівень технічної грамотності. І Вася знову погодився, бо хотів підніматися по кар’єрних сходах в престижній «СуперПупер».

Загалом, через пару років «СуперПупер» поглинула інша компанія («СуперПуперДрупер») і Васін відділ розформували. Залишився Вася без роботи та з парою питань: «Як так вийшло, адже я все робив правильно?» і «Як мені зараз знайти нормальну роботу по спеціальності, якщо в моєму резюме зазначено, що останні два роки я займався незрозуміло чим?» Ось так може закінчитися кар’єра людини, яка мріє про роботу в престижній компанії, а не про роботу, яка йому насправді буде подобатися.

Чому правильні рішення – не завжди те, що вам потрібно

Давайте зізнаємося: всі ми час від часу змушені йти на компроміс, щоб піднятися по кар’єрних сходах і гарантувати собі стабільність і безпека – адже ринок праці переживає зараз такий же криза, як і фінансовий ринок. Головне – не попастися на дуже поширену вудку з серії «Треба трохи потерпіти, а потім все налагодиться» – ні, хлопці, все може і не налагодитися. Дрібні поступки самому собі стануть наростати як сніжний ком, і в результаті ви знайдете себе в кріслі менеджера з продажу фасадних матеріалів, хоча починали барменом і ненавидите будівництво.

Таких історій, як Васіна – мільйон. Дуже багато дозволяють іншим приймати за них «правильні» рішення замість того, щоб чесно зізнатися собі, чого вони хочуть в цьому житті.

Знайдіть своє правильне рішення

Люди, що успішно займаються тим, що їм подобається, – це ті, у кого вистачило сміливості заглянути в себе і знайти відповіді на всі питання замість того, щоб довірити свою долю загальноприйнятій думці і очікуванням оточуючих.

Справжній успіх і задоволення від роботи починаються не з пошуків єдиної правильної відповіді, а з чесного внутрішнього діалогу і першого кроку у напрямку до своєї мети. Отже, що ви можете зробити вже сьогодні, щоб займатися тим, що вам справді подобається?

Адаптація матеріалу Патті Джонсон Why the «Right» Answer May Not Be Your Answer.

Надихаючі статті по темі:

 • Як подолати особистий криза
 • Це чарівне слово – «Заткнися!»
 • Принадність навмисних помилок