Історія пошукових систем і російської SEO: хто кого?

563

Вересень — важливий місяць для ринку пошукового маркетингу. У вересні відзначають свої дні народження пошуковики Google і «Яндекс». Американська корпорація під керівництвом Сергія Бріна і Ларрі Пейджа була заснована у вересні 1998 року, а пошукова система Yandex.Ru — представлена у вересні 1997-го. Не знаю, які асоціації цей факт породжує у ваших головах, я особисто згадую про кращі часи SEO, про пошукової оптимізації в її класичний період. Він ніколи більше не повториться, він пішов у минуле завдяки розвитку пошукових технологій. На самому початку вересня, місяця, подарував нам відразу двох пошукових гігантів, хочеться ще раз згадати про російською класичному SEO — згадати і зітхнути з полегшенням: його методи канули в Лету, а значить, користувачі мають всі підстави сподіватися на те, що пошукова видача буде тільки поліпшуватися.

Історія пошукових систем і російської SEO: хто кого?

Прощаючись з SEO…

Все змінюється: автомобілі, книги, фільми, навіть — в якійсь мірі — люди. І вже тим більше змінюються ринки. На ринку пошукового маркетингу сьогодні відбувається глобальна перебудова. Відходить у минуле ціла епоха класичної пошукової оптимізації, поступаючись місцем комплексним інтернет-маркетингових дій, спрямованих на поліпшення сайтів. Прощаючись з російською SEO згадаймо його історію.

Стисло про головне

Визначення

Класичне російське SEO — наука про різновиди маніпуляцій, які допомагали сайту швидко піднятися в пошуковій видачі по певних запитах.

(Серед російських SEO — компаній є й такі, значимість яких для ринку пошукового маркетингу в рунеті ставити під сумнів неможливо. Але основна маса гравців була любителями легких результатів).

Переконання російського сеошника

Оптимізатори в рунеті були переконані, що будь-які нововведення в пошукових системах, взагалі всі дії пошукачів спрямовані на одне — на боротьбу з SEO. Пошуковики сплять і бачать, як би погіршити якість життя оптимізатора.

Дев’яності роки ХХ століття

У другій половині 90-х люди починають активно користуватися пошуковими системами.

  • 1993 рік — поява першої в інтернеті пошукової системи Wandex, створеної Метью Греем з Массачусетського технологічного інституту (згодом працював в Google).
  • У тому ж році світ побачили пошукові системи Aliweb, Repository-Based Software Engineering (RBSE), JumpStation, Architext, з якої пізніше виросла система Excite, та інші.
Wandex і інші перші пошукові системи по сучасним мірками були шокуюче недосконалі. Формуючи видачу під запит, вони показували не найбільш релевантні сторінки, а всі, які містили даний запит, без ранжирування.
  • 1995 рік — створена AltaVista, найпопулярніша пошукова система 90-х.
  • 1996 рік — з’явилися відразу два російських пошукових сервісу — Rambler і Aport.
  • 23 вересня 1997 року на московській виставці Softool анонсована пошукова система Yandex.Ru (компанія «Яндекс» з’явився пізніше — в 2000-му). Система зразка 1997 року «розуміла» росіяни морфеми, враховувала відстань між словами і була здатна ранжувати сторінки рівнем їхньої відповідності запиту користувача.

Зростає аудиторія пошукових систем — зростає кількість охочих почати заробляти на цій аудиторії. З’являються перші оптимізатори, які працюють за схемою: вивчаємо принципи роботи пошукової системи і підлаштовуємося під них. Так зароджується ціла індустрія Search Engine Optimization.

Доссылочная епоха

У рунеті вона тривала приблизно до 2002 року. У доссылочную епоху текстові фактори є основними для ранжирування. Спочатку оптимізація виглядає як контроль над правильністю написання назв документів, так як саме по заголовкам пошукові системи індексують сторінки. Трохи пізніше оптимізатори починають перевіряти коректність метатегів, title, стежать, щоб у тексті на сторінці були достатню кількість разів вписані ключові слова, за якими дана сторінка просувається.

Кілька років поспіль пошукові системи були зосереджені в значній мірі саме на текстах веб-документів. Це давало можливість оптимізаторам з допомогою нехитрих маніпуляцій з ключовими фразами в метатегах та іншими внутрішніми чинниками «вилазити» в топ по потрібних запитах. У результаті перші місця у видачі по більшості комерційних запитів зайняли рекламні сайти.

Сергій Людкевич сказав про доссылочной епохи: «Це були веселі часи: скопіювавши сторінку, яка високо ранжировалась з того чи іншого запиту і замінивши кілька слів на цій сторінці, можна було випередити у видачі сайт, у якого ти цей контент і запозичив» (цитата з інтерв’ю).

Коли стала зрозумілою комерційна вигода, яку можна отримати з оптимізації сайту, SEO стає бізнесом, що пропонують послугу — просування по позиціях.

2000 рік — SEO дорослішає

До міленіуму пошукова оптимізація — це так, квіточки, гра в бирюльки. Після — все змінюється. SEO стає справжній бізнесом, з’являються компанії з великими оборотами. 2001-й рік став роком заснування перших серйозних російських SEO-агентств. Саме в той рік була створена, наприклад, «Ашманов і Партнери» — компанія, яку вважають родоначальницею російської SEO.

Посилання — велике добро і велике зло

Посилальні чинники, що стали в нульових роках ХХІ століття основними чинниками ранжирування, мають коріння в науковому світі. Як в середовищі вчених оцінюється авторитетність того чи іншого праці? Один із способів зрозуміти, наскільки значимо науковий твір, подивитися на його індекс цитування, який визначається числом посилань інших авторів або видань на цей твір. При цьому, природно, чим солідніше видання або вчений, який посилається на даний праця, тим більш значущим виглядає і сама праця. Звідси — відомий на ринку пошукового маркетингу теза: має значення не тільки кількість, але і якість зовнішніх посилань.

Ще з 1998-го починає набирати свою світову популярність пошукова система Google. Родзинка майбутнього світового пошукового гіганта — алгоритм PageRank. Всі інші пошуковики оцінюють веб-сторінки на основі текстових чинників (грубо кажучи: чим більше число раз на сторінці згадується пошукова фраза, тим вище позиція сторінки у видачі). Google ранжує принципово інакше: за кількістю зворотних посилань на конкретний URL.

PageRank був заснований на обчисленні кількості зовнішніх посилань і ваги посилань, тобто вирішальне значення стало мати число і авторитетність ресурсів, які цитують сторінку. Проблема релевантності (коли пошуковому боту важко вибрати найбільш релевантні запиту сторінки з маси документів однакового змісту) була вирішена в Google з математичним витонченістю. Завдяки PageRank, алгоритму розрахунку авторитетності сторінки, якість пошуку в Google в рази покращився.

Google, ввівши PageRank, зробив ставку на посилальне ранжування, завдяки якому його видача в якийсь момент стала релевантні, ніж у конкурентів, для яких основним чинником, як і раніше, був пошук по тексту сторінок. Відсутність альтернативи PageRank’у зробило неконкурентоспроможними безліч інших пошукових систем.

Посилальне ранжування в рунеті

У 2002-2003 роках в лексикон учасників російського ринку пошукового маркетингу активно входить термін тіц (тематичний індекс цитування).

Тематичний індекс цитування — введена «Яндексом» величина, що дозволяє визначити авторитетність сайту з урахуванням кількості посилань на нього з інших сайтів. Причому «Яндекс» завжди надавав значення не тільки кількості, але і якості зовнішніх посилань.

Це завдало серйозного удару по дорвеїв того часу. Якість пошуку в «Яндексі» помітно поліпшується.

Зрозумівши, що посилання стали серйозно впливати на видачу, сеошники в черговий раз пристосувалося до нових умов, з властивою їм винахідливістю — вони почали обмінюватися посиланнями.

SEO прагне знань і прибутків

2002 рік — проходить перша конференція по SEO-оптимізації, організована компанією «Ашманов і партнери» — Optimization. Вона стає щорічною і найбільш, мабуть, авторитетної для російських сеошників.

У середині нульових починають організовуватися перші посилальні біржі і агрегатори, завдяки яким SEO виростає в прибуткову індустрію.

Вже до середини нульових років буквально одним-двома посиланнями можна було витягнути в топ будь-який запит, якщо це посилання з «жирної морди».

Жирна морда — на сленгу оптимізаторів означає головну сторінку сайту з високими показниками тіц і PageRank. Посилання з «жирної морди» передавали велику вагу і тому коштували дорого.

Найбільш відомі біржі і агрегатори рунета

2004-05 роки з’являються перші сервіси з купівлі та продажу посилань, нагадують, швидше дошки оголошень. Також активно торгівля посиланнями йде на SEO-форумах.

2006 рік — з’явилася біржа нового покоління SAPE, що посіла місце провідної рунетовской біржі, де відбувалася купівля-продаж посилань. Лінки купувалися з помісячною оплатою: якщо оптимізатор забував оплатити, посилання зникали з донорського сайту, оплачував – знову з’являлися.

2008 рік — створена біржа «Міралінкс» і швидко завоювала позиції одного з лідерів на ринку платного розміщення статей. У тому ж році з’явився агрегатор SeoPult.

2009 рік — побачили світ перша біржа вічних посилань в рунеті GoGetLinks і біржа Rotapost, що спеціалізувалася в основному на розміщення лінків у блогах. Також з’явилися агрегатори Megaindex, Maremoto і Webeffector.

2010 рік — створений агрегатор Rookee.

2012 рік — з’являються агрегатори SeoWizard і SeoHummer.

Історія пошукових систем і російської SEO: хто кого?
Посилальні біржі і агрегатори — це грандіозний за своєю нахабства та масштабністю проект, який отримав небувалий розмах в рунеті. На очах у пошуку й інтернет — користувачів сеошники торгували посиланнями і купували їх, щоб підвищити поизиции сайту по певних запитах — без тіні збентеження, як ніби це чесне і благородне, абсолютно нормальна справа.

Золотий вік російської SEO

Він тривав з 2007 року, коли з’явилася Sape, за 2009-й, коли в «Яндексі» починає працювати Matrixnet. Це був найкращий час SEO. Посилання працювали чудово. Посилальні бюджетів точно корелювали з результатами видачі: чим більше витрачаєш на лінки, тим вище твої позиції. Життя оптимізатора стала безтурботною: зайшов на біржу, прикупив лінків, написав клієнту, які ключові фрази необхідно вписати на які сторінки. І все — живи в своє задоволення. Маржинальність SEO-бізнесу була дуже високою.

Історія пошукових систем і російської SEO: хто кого?

Боротьба за чистоту видачі

З другої половини нульових років стає очевидно, що якість видачі страждає через маніпуляцій з посиланнями. Так як концепція будь-якої пошукової системи полягає у формуванні максимально релевантною, що задовольняє запитам користувача видачі, то почалася жорстка боротьба пошукачів з неякісними лінками.

Найсерйознішими алгоритмами, спрямованими на очищення видачі ГС, стали АГС у «Яндекса» і «Пінгвін» у Google.

У 2009-му почав працювати алгоритм машинного навчання «Матрікснет». Він робив (і досить успішні) спроби визначити, де природна, а де неякісна посилання. Завдяки «Матрикснету» в рази збільшилося число враховуються при ранжируванні факторів. Вже не можна з колишньою точністю прогнозувати, на якому бюджеті і в які терміни буде виведений в топ той або інший запит.

В 2011 році стало очевидно, що при ранжируванні велике значення мають поведінкові фактори (ймовірно, «Яндекс» став враховувати їх тоді ж, коли з’явився «Матрікснет»): саме в 2011-му багато сайтів виявилося під фільтром за накрутку поведінкових.

Куди все повернуло

Пошуковик Google постійно вдосконалював свої можливості у боротьбі з неякісними зовнішніми посиланнями. Він впевнено йде по цьому шляху і сьогодні. Щоб домогтися результатів у Google, потрібно приділяти увагу контенту, завдяки йому отримувати природні посилання, що показують рівень зацікавленості аудиторії вашим контентом.

Купівля посилань — сьогодні це абсолютно безперспективна концепція просування в Google.

Аж до 2013 року всі думали, що «Яндекс» буде робити те ж саме. Але 5 грудня 2013 року на конференції IBC Russia 2013 Олександр Садовський, керівник пошукових сервісів компанії «Яндекс», заявив, що посилання при ранжируванні в комерційному сегменті перестануть враховуватися пошукачем вже в 2014 році.

«Яндекс» пішов радикальним шляхом (але, з іншого боку, і ссылкоторговля в рунеті теж придбала радикальні форми — такою відкритою і нахабною, як у нас, вона не була більше ніде) — 12 березня 2014 року він справді перестав враховувати посилальний фактор в ранжируванні по комерційним запитам.

Історія пошукових систем і російської SEO: хто кого?

Оптимізатори не могли і не хотіли в це вірити. Ще кілька місяців вони шукали докази протилежного — що посилання все-таки працюють, всіма правдами і неправдами переконували в цьому клієнтів, стверджуючи, що «Яндекс» тільки лякає. Але місяць за місяцем, апдейт за апдейтом — і ставало ясно, що «Яндекс» зіграв чесно: посилання дійсно не працюють. Епоха класичного з SEO пішла назавжди. Почалася нова епоха комплексного інтернет-маркетингу, заснованого на постійному покращенні сайту з точки зору контенту, юзабіліті і дизайну.

Читайте також:

  • Як за допомогою візуального контенту стимулювати взаємодію з користувачем у режимі реального часу
  • Як зайва фокусування на вимірах вбиває контент-маркетинг
  • Як одночасно використовувати рекламу та контент-маркетинг