Клієнтське SEO: 13 проблем, з якими ми постійно стикаємося у своїй практиці

231

Ми сьомий рік на ринку. До речі, деякі до цих пір сумніваються в реальності нашого існування 🙂 Якщо ви один з них, ось вам доказ – наша колективна фотка (зробили зовсім недавно):

Клієнтське SEO: 13 проблем, з якими ми постійно стикаємося у своїй практиці

Ну, да ладно, не про це хотів писати. Хотів підсумувати чотири повних роки роботи на ринку описом проблем, з якими ми зіткнулися. Всі ці проблеми стосуються тільки послуги з отримання трафіку з природною видачі пошуковиків. Називайте це як хочете: SEO, SEM, пошуковий маркетинг — загалом, мова піде про це.

1. Клієнти переслідують різні цілі. Насправді замовляючи пошуковий маркетинг, кожен має на увазі щось своє. Хтось хоче збільшення пошукового трафіку, хтось- збільшення числа звернень через пошуковики, хтось- високих позицій в «Яндексі» 10 ключів («Гугл» мені наплювати, мені потрібно в «Яндексі»»). Загалом-то, це не проблема, проблема в тому, що потрібно з’ясувати справжню мету, а не заявлену. І бажано — до підписання договору.

2. Цінник. Важко працювати в умовах, коли на виставлений тобою компред на 54 тис. рублів (та ще і з збільшенням вартості залежно від результатів) відповідають: та у мене тут шість пропозицій від 5 до 25 тисяч рублів. При цьому в кожному компреде пропонуються абсолютно різні обсяги роботи і різні цілі, але для клієнта це все — розмите і безформне «SEO». Про те, що якість і надійність результатів коштує дорого, клієнти думати не хочуть, вважаючи за краще ходити по колу.

3. Клієнтів не цікавить бекграунд сайту. Сайт молодий? Сайт під санкціями? Сайт покинутий? Поміняв тематику? Пошуковики надали невірну регіональність? Не важливо! Від тебе очікують швидких результат незалежно від бекграунду сайту.

4. Клієнти хочуть швидкі результати. Між швидкими, але ризикованими результатами, і довгими, але надійними, середньостатистичний клієнт вибере перший варіант.

5. Часто клієнт вірить якимось «друзям», «партнерам», штатним маркетологам — аж до сусідів по сходовому майданчику і коханок. Конкретний приклад. Скайп-конференція з поточним і досить великим клієнтом. На нашій стороні аккаунт і проджект, на їх — ОПР і маркетолог. Обговорюємо стратегію на місяць, з години конференції витратили 45 хвилин на пояснення — тільки не смійтеся! — чому ми не будемо проганяти сайт по каталогах. Це правда. 2014 рік на дворі, етіть її за ногу. Зміниться все на цій Землі, вибухне Йеллоустоун, впаде метеорит або повінь нас всіх накриє. Але на світі завжди будуть «маркетологи», для яких пошукова оптимізація — це прогін по каталогах.

6. Клієнти люблять показувати пальцем на конкурентів: дивіться, вони ж так роблять, давайте і ми так зробимо. Не важливо, це дає результат чи ні, чи є це «білої» оптимізацією або «чорною». Адже конкуренти ж так роблять?

Клієнтське SEO: 13 проблем, з якими ми постійно стикаємося у своїй практиці

7. Сліпа віра в грааль. Деякі клієнти раптом ні з того ні з сього починають сліпо вірити в той чи інший фактор ранжування. Це може бути якась поведінкова метрика (відмови або довжина сесії), кількість сторінок в індексі або який-небудь тіц. Сліпа віра в якийсь один з безлічі чинників — це глухий кут. Ми намагаємося вислухати, але робити все по-своєму — відповідати за результат все одно нам. Гірше, коли клієнт наполягає і витрачає наш час на пояснення. Найгірший варіант, коли, витративши кілька днів на розжовування, він каже: «Я все зрозумів, але давайте все-таки над тіцем попрацюємо, а?».

8. Спочатку сайт, потім просування. Ну стандартні такі граблі: «ось Ми зараз розробляємо сайт, а потім хочемо до вас на просування, скільки це буде коштувати?» Не знаючи, що буде представляти собою сайт, дуже важко прорахувати обсяг роботи. Розробляти сайт потрібно з урахуванням його подальшого просування, якщо ви все-таки робите ставку на трафік з природною видачі. Це аксіома.

9. Навішування зайвих робіт. Ще одна проблема, щоправда, вона, загалом-то, стає з роками все менш актуальною (клієнти теж навчаються): навішування робіт, що не мають жодного стосунку до отримання пошукового трафіку. Комусь треба налаштувати бекапи сайту, кому-то логотип перемалювати, хтось і макет цілком просить переверстати. Раніше ще намагалися йти на зустріч («клієнтоорієнтованість»). Зараз — вибачте! Часу забирає багато, робота ніким не цінується. Якщо щось стосується поліпшення ПФ — ми й самі зробимо, якщо ну ніяк не стосується — однозначно відмовляємо.

10. Небажання занурюватися в роботу. У деяких клієнтів така позиція: я вам гроші плачу, що ви хочете там робіть, мені головне результат. Не працює! Для того щоб працювало, потрібно глибоко занурюватися в продукт, послуги клієнта, його бізнес-процеси. Коли беремо клієнта, відразу попереджаємо: наші копірайтери вас изведут, самі не хочете мучитися, дайте контакти ваших експертів. Іноді буває так-так, все зрозуміло. За фактом будь-яку інформацію по продуктам і послугам доводиться витягати кліщами.

Клієнтське SEO: 13 проблем, з якими ми постійно стикаємося у своїй практиці

11. Віра в накрутку посилань. До недавніх пір основною нашою проблемою було питання зовнішньої посилальної маси. На жаль, купівля тисяч низькоякісних посилань на біржах стала нормою для бізнесу. Пояснюєш, що це взагалі-то вже кілька років як не норма, і що є досить високі ризики отримати пінгвіна, — і іноді натикаєшся на повне нерозуміння з боку клієнта.

12. Спілкування не через ОПР. Інша проблема — це коли доводиться мати справу не з ОПР (особою, що приймають рішення). Таке буває, правда, в нашому випадку все менше і менше. Робота дуже сильно гальмується, коли кожне твоє дію, кожну написану статтю, кожну PR-публікацію на сторонньої майданчику, на клієнтській стороні приймає менеджер без реальних повноважень. Всі ці узгодження можуть вбити весь процес на корені. Швидкість виконання завдань важлива, обсяги опублікованого контенту важливі — все це впливає на підсумковий результат.

13. Брак комунікацій. Ну і найголовніше. Це проблема не клієнтів, це завжди проблема агентства. Ця наша власна проблема, з якою ми постійно боремося-боремося-боремося, але перемогти не можемо. Це брак комунікацій між агентством і замовником. Мені реально важко це писати і визнавати — брак комунікацій лежить в основі всіх наступних проблем. І вона у нас теж є. Але ще більшою проблемою є те, що комунікацій ніколи не буває достатньо. В ідеалі інтернет-агентство, яке відповідає за залучення трафіку, має повністю інтегруватися, стати структурою бізнесу замовника. Вирішити цю проблему фактично неможливо. Але це не означає, що до цього не треба прагнути.

Читайте також:

  • З якими клієнтами інтернет-агентства працювати не люблять?
  • У яких випадках вам не допоможе контент-маркетинг
  • Чому ми не займаємося просуванням по позиціях? (відео)