Чому всім треба писати як Торшина

336

Олену Торшину знають всі або майже всі, хто працює в сфері інтернет-маркетингу. Вона авторитетний фахівець. Олена пише про цікавих та корисних речах ще більш цікавою мовою. Торшина лається як п’яний сеошники. І це добре. Авторам потрібно брати приклад з Олени. Чому? Про це нижче.

Хто така Олена Торшина і як вона пише

Олена Торшина — інтернет-маркетолог і автор «Торшинского сайту». Вона працювала в Webartex і SeoPult. У квітні 2016 Олена стала незалежним фахівцем. За словами Торшиной, вона займається підтримкою підприємців в digital.

Публікації Олени Торшиной заслуговують на увагу завдяки актуальної та корисної інформації. Але ця стаття не про користь, актуальності або інструменти інтернет-маркетингу. Точніше, мова якраз піде про один маркетинговому інструменті. Це треш-райтинг.

Що таке треш-райтинг? Ви напевно знайомі з поняттям «треш-струм» (англ. trash talk). Це коли боксер на прес-конференції обіцяє відібрати у собаки суперника кісточку або жорстоко викупати його кота. До речі, треш-струм використовують не тільки спортсмени. Хто їздить в громадському транспорті чи буває на пошті, той в курсі.

Чому всім треба писати як Торшина

Треш-райтинг схожий на треш-струм формою. У публікаціях, створених з допомогою цього підходу, багато емоцій та ненормативної лексики. Автори використовують інструмент не для того, щоб вивести з рівноваги або образити конкурентів. Хоча такий побічний ефект при використанні треш-райтингу іноді зустрічається. Даний підхід вирішує інші завдання:

  • Він привертає увагу, допомагає прорватися через інформаційну глухоту.
  • Він робить матеріали більш емоційними і живими.
  • Він допомагає самовиражатися, писати з позиції автора.

Олена Торшина активно застосовує треш-райтинг. Але вона далеко не єдина людина, яка вживає ненормативну лексику у публікаціях.

Невже ще хтось матюкається в статтях?

Це риторичне питання. Автори використовують ненормативну лексику не тільки в статтях. Мат присутня в людської мови з моменту її появи. Люди активно експлуатують нецензурні вирази у повсякденному житті. Тому обсценні лексика досить легко проникає в художню літературу, фільми, пісні. В ділових публікаціях мат зустрічається рідше, але і тут у Торшиной є конкуренти, та ще й які.

Читайте також: Чому ваш контент-маркетинг не працює?

Нижче ви знайдете кілька прикладів застосування ненормативної лексики в різних сферах публічної активності.

Студія Артемія Лебедєва

Класичний текст «Про компанії» від студії Артемія Лебедєва можна побачити на ілюстрації.

Чому всім треба писати як Торшина

А Google досі показує сайт студії ось за таким запитом.

Чому всім треба писати як Торшина

До речі, в даний час в заголовку сторінки знаменитого слогану немає. Якщо я не помиляюся, кілька років тому він був прописаний в title.

А ще Артемій Лебедєв активно використовує ненормативну лексику в особистому блозі в ЖЖ. Хтось навіть попросив міліцію покарати Лебедєва за мат в публікаціях. Правоохоронні органи вирішили, що «автор блогу під ніком «Тема» не мав наміру когось образити».

А Хулі

Ні, це не наслідування Торшиной і Лебедєву. Це ім’я персонажа роману «Священна книга перевертня» Віктора Пелевіна.

Віктор Олегович вживає і не такі слова. І навіть зірочки замість букв, які ставлять працівники друкарні, не можуть приховати від читача остаточну правду.

Чому всім треба писати як Торшина

Музика

Тут матюкаються всі: від андеґраундових виконавців до цілком мэйнстримных «Ленінграда» і Слєпакова.

Чудеса постмодерну: панки увійшли в мейнстрім

Політики

Тут теж прикладів хоч відбавляй, правда? Наприклад, у 2004 році займав у той час пост віце-президента США республіканець Дік Чейні оригінально відповів на звинувачення сенатора-демократа Патріка Ліхі. Під час фотосесії після засідання Сенату США Ліхі попросив Чейні пояснити зв’язку з транснаціональною корпорацією Halliburton Co. «Fuck yourself», — відповів віце-президент Дік Чейні.

Пізніше прес-секретар Чейні виправдовувався за лексику боса. Він сказав, що віце-президенту не личить вживати такі вирази. «Але обмін думками з політичним опонентом вийшов чесним», — зазначив прес-секретар.

Читайте також: Що таке лонгрид? Лонгрид про лонгридах

Англомовні інтернет-маркетологи

В буржунете повно фахівців, які використовують у публікаціях ненормативну лексику. Досить стриманий приклад: SEO-копірайтер Хізер Ллойд-Мартін розповідає, як вона дозволила проявитися своєї inner bitch під час спілкування з клієнтом.

На тлі Торшиной Хізер виглядає пуританкою. Але при бажанні ви знайдете серед англомовних інтернет-маркетологів більш характерних персонажів.

Люди використовують ненормативні вирази в побуті і в усіх сферах публічної діяльності. Добре це чи погано? Як би ви відповіли на це питання, реальність не зміниться. Інтернет-маркетолога важливіше зрозуміти, як вживання обсценної лексики впливає на ефективність сайтів та інших інструментів просування в інтернеті.

Як ненормативна лексика впливає на сайти

Насправді це некоректне питання. Занадто багато змінних залишається невідомими: який сайт, яка аудиторія, яка лексика, як її використовують, навіть де знаходиться сервер, на якому розташований сайт.

Обсценні лексика може як підвищувати, так і знижувати ефективність сайту. Нижче пояснення негативного впливу мата.

Пошукові системи позбавляють сайти з ненормативної лексики частини трафіку

Найпростіший приклад — сімейний пошук «Яндекса». В безпечному режимі пошуковик нічого не знаходить, якщо ви шукаєте щось доросле або ненормативний.

Чому всім треба писати як Торшина

У звичайному режимі в «Яндексі» всі чудово знаходиться. Це не дивно, адже пошуковик позиціонує себе в якості дзеркала інтернету. Але якоїсь частки трафіку сайти з ненормативною лексикою все одно позбавляються. Пояснення просте: є користувачі, які свідомо встановлюють режим безпечного пошуку або забувають його відключати, коли повертаються з роботи і відбирають у дитини планшет.

У Google в режимі безпечного пошуку фільтрується тільки порнографічний контент. Мабуть, ненормативну лексику лідер глобального пошукового ринку не вважає небезпечною. А ось в дитячій версії Google сайти з нецензурними висловлюваннями знайти складніше.

Чому всім треба писати як Торшина

Дитячий пошуковик Kiddle складніше переплутати з Google, чим стандартну версію «Яндекса» з сімейної. Але все-таки теоретично ви можете втратити відвідувача з-за нецензурних слів на сайті. Це станеться, якщо дорослий з якихось причин скористається дитячої пошуковою системою.

Чи є у пошукачів санкції за ненормативну лексику? Немає. Посилання на ваш сайт можуть виключити з видачі для користувачів безпечного пошуку. Вам можуть відмовити в публікації оголошень в сервісах контекстної реклами, якщо модератор вважатиме зміст сторінок неприйнятним. Але в стандартному пошуку тільки з-за вживання непристойних слів ваш ресурс не постраждає.

Читайте також: Соковитий контент на сухі теми: 5 порад плюс Марго Роббі в джакузі

Поведінкові метрики можуть погіршитися

Це чиста теорія. Уявіть два однаково цінних та інформативних сайту. Автори сайту «А» використовують у публікаціях нецензурні вирази, а автори сайту «Б» пишуть без мата. Пошукові системи направляють на кожен сайт до 1000 відвідувачів на добу.

Уявіть, що 10 з тисячі відвідувачів сайту «А» вважають ненормативну лексику категорично неприйнятною. Вони залишають ресурс після першої помітили в тексті ноти «ля». Показник відмов зростає, глибина перегляду і час перебування на сайті падають. З-за цього завтра білий і пухнастий сайт «Б» отримає більше відвідувачів.

Бан в соціальних мережах

Соціальні мережі можуть заблокувати спільноти сайту або аккаунт автора. Читачі можуть прийняти ненормативну лексику на свій рахунок і поскаржитися модераторам. Вам доведеться доводити, що нецензурні вирази вживалися не для образи конкретної людини.

Блокування сайту

В даний час контролюючі органи за нецензурну лексику блокують тільки сайти ЗМІ. Якщо законодавство зміниться, вам доведеться потрудитися, щоб уникнути бана.

Є плюси

Як зазначалося вище, ненормативні вирази можуть позитивно впливати на ефективність сайту і маркетингової стратегії в цілому. Ось як це відбувається:

  • Отвязность автора привертає увагу до публікацій. Це безцінне в умовах інформаційного шуму і девальвації контенту.
  • Ненормативна лексика виділяє автора і ресурс, робить його упізнаваним.
  • Нецензурні вислови роблять публікації більш емоційними, відкритими, чесними.
  • Дуже важливий момент: міцне слівце викликає емпатію. Автор відверто і різко говорить про дратівливих поп-апах, спам в соцмережах, нав’язливих онлайн-консультантів. Криє по матінці все, що дратує читача. Відвідувач сайту розуміє, що автор — свій чоловік.

Наочним прикладом успішного використання непристойних слів у публікаціях можна вважати «Торшинский сайт». Автор цього ресурсу Олена Торшина розповіла про причини використання мату і своєму відношенні до обсценної лексики.

Олена Торшина: «Торшинский сайт» — лакмусовий папірець адекватності людини

Дмитро Дементій: Здравствуйте, Олена. Як вийшло, що ви вирішили лаятися матом в публікаціях? Це відбулося спонтанно? Або це холодний розрахунок, інструмент відбудови від конкурентів і залучення уваги? Напевно тисячу разів відповідали на цей запитання, але все-таки.

Олена Торшина: Сталося абсолютно природно і ноуменально! Раз — і готово, як у тому анекдоті про зайця, який дрочить швидше за інших звірів. Так само природно, як здорова реакція людини на події реального світу.

Чому всім треба писати як Торшина

Д. Д.: Публікації Олени Торшиной дуже цікаві і корисні для фахівців. Особисто я читаю. І зовсім не через манери подачі матеріалів. А вам як здається: читачі приходять на сайт через змісту або із-за епатажу?

Е. Т.: «Торшинский сайт» — лакмусовий папірець адекватності людини. Якщо він приходить, читає і розуміє, про що там мова, бачить суть — це свій чоловік. Якщо він приходить і бачить мат, а про прочитане у нього тільки один висновок: якщо жінка лається матом, її треба саджати у в’язницю — ну, значить нам з цією людиною не по дорозі, це мутний пес, швидше за все ханжа, будує про себе бозна що. Дивиться, але не бачить, коротше.

Д. Д.: Не стикаєтеся з проблемою сприйняття вас як епатажного спеціаліста? Як би вам хотілося, щоб аудиторія сприймала: «це Олена Торшина, лається матом і взагалі прикольна» або «це Олена Торшина, відмінний фахівець, авторитетний експерт, ще й пише з перчинкою»?

Е. Т.: Звичайно, стикаюся. Ті ж організатори конференцій та інших радиокружков для каличей — вони ж так і вишукують собі клоунів. Хто б покривлялся на сцені, повеселив публіку, зібрав на своє прізвище побільше нероб і все таке. Але це не до мене. Я завжди говорила, що Торшина — проста людина-працівник. Тепер, правда, вже медіамагнат.

Мені абсолютно нуль користі з того, що кому-то прикольно від моїх рідкісних статейок. Але слава богу з сайту до мене йдуть десятки і сотні адекватних власників, і йдуть вони саме як до фахівця по комерційному трафіку Рунета, який в змозі чесно з ними працювати і допомагати продуктів.

Д. Д.: Як ставитеся до ненормативної лексики в чужих публікаціях, в кіно, в літературі? Пелевіна читаєте?

Е. Т.: Звичайно, читаю! Даремно тільки твори пізніших видань всі зірочках. Таку маячню — «запикивать» Пелевіна.

До ненормативної лексики ставлюся добре. Це ж наше життя. Всі лаються матом. Підіть поговоріть з будь-яким виробничником, лікарем, менеджером та іншими фахівцями — всі лаються! Це наша мова. Не розумію, до чого цей сон — роздувати з мата бог звістка що, забороняти його, карати за нього. Це як Шнурів говорив, пам’ятаєте? У світі, мовляв, навколо нас стільки чудес, ну такі справи кояться, а кого-то ще ебет і дивує, що я лаюся матом. Краще і не скажеш.

Д. Д.: Немає проблем з трафіком за лексики? Не шкода втрачати ці 0,0001 % користувачів, які забувають переключитися з Family.Yandex? В режимі безпечного пошуку не видає пошуковик посилання витальному запитом.

Чому всім треба писати як Торшина

Е. Т.: Шкода було втрачати шістдесят шосту позицію в «Яндексі» по запиту «ононизм», а тепер вже нічого не шкода. Ви самі чи що хіба не знаєте, що нормальні сайти «Яндекс» в ТОП не в житті не поставить?

Д. Д.: З соцмережі немає проблем? Не блокують у зв’язку з ненормативною лексикою посилання на публікації?

Е. Т.: Живу від бана до бана. Банять з-за скарг всяких моралофагов. Як і всіх на «Фейсбуці». Тільки кого-то на день-два закривають, а мене вже відразу мінімум на місяць без права листування.

Д. Д.: чи Не боїтеся проблем з «Росспоживнаглядом» або іншими контролюючими органами? Приймуть закон, відключать, заблокують, оштрафують ще раптом.

Е. Т.: Живу і всього боюся! І цього боюся! Але моя ніша ж дуже вузька. Ну, пишу про просування, іноді про дитинство, іноді типу про бізнес — невже це комусь завадить? Не знаю. Але так боюся, звичайно!

Д. Д.: Як потрібно писати початківцям блогерам, авторам нових інтернет-студій або підприємств взагалі? Ніж привертати увагу в епоху інформаційного шуму? Матом, експертизою, цінною та унікальною інформацією, емоціями? Всім відразу?

Е. Т.: Потрібно писати мало, рідко, як можна коротше і практично у виняткових випадках, коли що-то страшенно дратує! Від злості і роздратування народжуються найкращі замітки! Писати потрібно тільки досвідченому в житті людини. Ну і завжди пам’ятати, що навіть один матюк перетворює текст самим дивним чином, наповнює його життям! Наприклад, порівняйте:

Приклад тексту: Ще деякий час тому автоматизація комунікації вважалася чи не злом. Але дроблення ЗМІ вимагає нових цифрових інструментів. Засоби автоматизації digital-маркетингу допоможуть впоратися зі складним потоком інформації.

Зрозуміло що-небудь з цього тексту? По-моєму, нічого з нього не зрозуміло. Набір пустопорожніх фраз.

І тепер переробимо його так:

Ще деякий час тому автоматизація комунікації вважалася чи не злом. Але дроблення ЗМІ вимагає нових охуенных цифрових інструментів. Засоби автоматизації digital-маркетингу допоможуть всім заебавшимся впоратися зі складним потоком інформації.

Ну інша ж справа! Відразу ясно, що світу потрібні охуенные інструменти, щоб не заебаться з потоком інформації.

Д. Д.: Олена, дякую за вашу думку.

Е. Т.: І вам дякую.

Невже всім потрібно використовувати треш-райтинг

Треш-райтинг — не самоціль. Якщо ви можете зацікавити читача й утримати увагу без нецензурних виразів, не використовуйте їх. Аудиторії потрібен не мат, а актуальна інформація, корисні інструменти, теми для роздумів, інсайти.

Пишіть по справі, цікаво, корисно. Пишіть як Євгенія Крюкова, Марина Войтович, Катерина Ерошина, Ната Заєць. Чому заголовок статті рекомендує писати як Олена Торшина?

Я сжульничал. Так, Торшина пише по справі і корисно. У цьому сенсі її публікації можна вважати відмінним прикладом, пишіть як вона. Варто вживати нецензурні вирази?

Треш-райтинг — такий же інструмент, як кликбейт-назви й фото котиків. Якщо в публікаціях не буде нічого, крім трешу, аудиторія перестане реагувати на мат і залишить ваш сайт без уваги. Тому вирішуйте самі, які інструменти застосовувати для залучення уваги, відбудови від конкурентів, подолання інформаційної глухоти. Головне, щоб епатаж не був єдиною цінністю вашого сайту.

Читайте також: Як заробляти на блозі: повний список способів монетизації

А як же мораль та пристойність

На цю тезу важко відповісти однозначно. З одного боку, етичні норми необхідні. Без них суспільство скотиться назад в первісний стан. А що з іншого боку? Як кажуть Шнурів і Торшина, у світі повно таких речей, на тлі яких обсценную лексику навіть складно назвати аморальною.

Ні, не треба згадувати про війнах і корупції. Втюхивание, спам, роздута зарозумілість, накручені відгуки, додавання в загальнодоступні групи в «Фейсбуці» без попиту, — ось далеко не повний список явищ в інтернет-маркетингу, які краще підходять під визначення вульгарного і неетичної, ніж вживання мату.

P. S. А от Костянтин Рудов, головний редактор нашого блогу, вважає, що мат в публічному просторі недоречний. Чому? Дивіться відповідь в нашому відео: