Стан потоку як фактор підвищення продуктивності: усуваємо основні перешкоди на його шляху

347

У кожної людини бувають як вдалі, так і невдалі дні на роботі. Деколи приступаєш до виконання певної задачі, а в голові – повний хаос. Думки розбігаються, ви відчуваєте роздратування і не можете сконцентруватися на чомусь одному.

А буває і протилежна ситуація, коли все йде як по маслу. Ви повністю поринаєте в роботу, забуваючи про все на світі. Ви відчуваєте прилив сил і душевний підйом. Ви виконуєте свої службові обов’язки із задоволенням, втрачаючи рахунок часу. Якщо вам знайомі ці відчуття, то вас можна привітати – ви потрапили в «стан потоку»!

У психології під потоком розуміється психічний стан, в якому людина повністю включений в те, чим він займається, що характеризується діяльним зосередженням, повним залученням і націленістю на успіх у процесі діяльності [Вікіпедія].

Завдяки станом потоку, ви підвищуєте продуктивність своєї діяльності і отримуєте більше задоволення від роботи. А хто може відмовитися від таких принадних перспектив?

Більшість вчених сходяться на думці, що стан потоку є для людини природним. Але ми відчуваємо його рідко через наявність низки перешкод, які блокують доступ до нього. Існують два основних фактора, які віддаляють нас від стану потоку в процесі виконання роботи. До них належать надмірна легкість завдання (викликає нудьгу) і надмірна складність завдання (що викликає напруженість).

Як тільки вам вдасться досягти балансу між цими двома крайнощами, стан потоку сама постукає до вас у двері. Давайте ж з’ясуємо, як можна вирішити два головні перешкоди, які заважають вам насолоджуватися потоком.

Перешкода №1: дуже легке завдання

Нудьга виникає через невідповідність ваших навичок рівнем складності завдання: вона здається вам надзвичайно легкою. Це цілком логічно, адже для людини природно прагнення до розвитку та вдосконалення. А занадто прості завдання змушують нас тупцювати на місці. Подумайте, чи цікаво учня старших класів вирішувати математичні завдання, призначені для першокласників? Зрозуміло, немає.

На жаль, ми не можемо відмовитися від виконання простих, але страшенно нудних завдань (наприклад, необхідності відправляти поштові розсилки своїм клієнтам або заповнювати таблиці Excel), адже вони теж є частиною нашої роботи. Тому найоптимальніше рішення – постаратися зробити їх більш складними.

Способи усунення:

 • Постарайтеся ускладнити прості завдання

  Якщо ваша задача виявилася занадто простий або нудною, у вас є два виходи: скаржитися на свою нещасну долю, втрачаючи при цьому дорогоцінний час, або просто виконати її якомога швидше і приступити до більш цікавим заняттям.

  Другий варіант є більш продуктивним. Візьміть бика за роги! Перетворіть процес виконання нудних завдань у змагання. Вашим суперником, в даному випадку, буде час. Як тільки ви поставите перед собою конкретну мету, наприклад «очистити папку «вхідні» за 15 хвилин», вам буде набагато простіше зосередитися на ній.

  Ускладнюючи прості завдання, ви зможете придбати низку корисних навичок. Чому б не навчитися використовувати сполучення клавіш, щоб створювати документи швидше? А як щодо того, щоб підвищити швидкість друку на клавіатурі? Як бачите, існує маса можливостей зробити нудні завдання більш захоплюючими. Головне – поглянути на них під новим кутом.

 • Станьте експертом з виконання простих завдань

  Багато хто з нас виконують прості задачі на автоматі, дотримуючись принципу: «Зробив і забув». Однак ніхто не заважає вам проявити трішки креативу. Ви ситі по горло паперовою роботою? Тоді подумайте, чи існують інші, більш ефективні методи ведення документообігу? Якщо так, то розкажіть про них своїм колегам, щоб ваша компанія змогла скоротити фінансові та часові витрати на виконання даної задачі. Ще краще, якщо ви запропонуєте їм свої ідеї щодо поліпшення робочого процесу. Ви можете вивчити всі тонкощі програми, яку ви використовуєте для виконання простих завдань. Коли ви будете знати як свої п’ять пальців, ви зможете справлятися зі своєю роботою швидше і без зайвих зусиль. У цьому випадку ви не тільки знайдете стан потоку, але і станете незамінним працівником для своєї компанії.

Стан потоку як фактор підвищення продуктивності: усуваємо основні перешкоди на його шляху

Перешкода №2: занадто складне завдання

Інша крайність – це підвищений рівень тривожності, який виникає з-за надмірної складності завдання. Вас огортає хвиля страху, оскільки ви розумієте, що дана задача вам не по зубах. В принципі, будь-яка мета повинна бути помірно складною, щоб у вас був стимул до вдосконалення. Але коли вона перевищує межа ваших можливостей, ви просто опускаєте руки, що заважає вам співналаштуватися з потоком.

Способи усунення:

 • Зверніться за допомогою до експерта

  Якщо ви зіткнулися з неймовірно складним завданням, і у вас немає можливості продовжити термін її виконання, ви можете звернутися до свого колеги, який краще розбирається в даному питанні. Можна надіслати йому листа по електронній пошті або просто підійти до нього в зручний для нього час і попросити про допомогу. Забудьте про боязкості і сором’язливості: немає нічого ганебного в тому, щоб зізнатися у своїй некомпетентності в певних питаннях. Навпаки, люди стануть поважати вас ще більше із-за вашого прагнення розширювати свої знання. Проявивши сміливість, ви вб’єте двох зайців одним пострілом: ви отримаєте погляд з боку, який допоможе вам вирішити поточну задачу, і, в той же час, зміцніть ділові зв’язки, які будуть сприяти вашому подальшому просуванню по кар’єрних сходах.

 • Виявити свої слабкі місця і працюйте над ними

  Чесно дайте відповідь на наступне питання: «Яких навичок мені не вистачає, щоб впоратися з цим завданням?» Якщо ви недостатньо самокритичні, можливо, вам буде потрібно неупереджене думку колеги або друга.

  Як тільки ви визначили своє «слабка ланка», повністю зосередьтеся на його зміцнення. Кожен день, протягом місяця, ви повинні присвячувати час роботи над ним. Зрозуміло, ви не станете експертом у даній області за 30 днів, але, все ж, дана міра допоможе вам стати на вірний шлях.

  Тільки не придумуйте всякі відмовки типу «У мене і так повно справ» або «У мене немає грошей на курси». При бажанні, завжди можна присвятити годинку-інший саморозвитку. Адже ви завжди знаходите час на перегляд улюбленої передачі або «зависання» в соціальних мережах? А що стосується браку грошей, то це взагалі не проблема. Ми живемо в прекрасний час, коли в інтернеті можна знайти купу безкоштовних курсів, семінарів, книг та інших джерел для вдосконалення своїх навичок. До речі, багато моїх друзів освоїли Photoshop і інші дизайнерські програми з нуля, переглядаючи (безкоштовні!) ролики на YouTube. Так що, головне – бажання, а можливості завжди знайдуться!

Стан потоку – ваш свідомий вибір

Стан потоку не є вдалим збігом обставин. Це результат наполегливої праці за вдосконалення своїх навичок і методів роботи. Усуньте всі перешкоди, які стоять на його шляху, щоб потік став невід’ємною частиною вашого життя. І тоді робота перестане бути для вас каторгою, а перетвориться на цікаву та захоплюючу гру.

Переклад і адаптація матеріалу Сема Сперлина Not Too Hard, Not Too Easy: Finding Flow In Your Work.