Відео vs Текст — немає такої дилеми

342

Сьогодні зі швидкістю світла зростає роль візуального контенту в інтернет-маркетингу. Ви напевно це чули, і щоб з цим погодитися, не потрібні підтвердження в цифрах. Люди люблять відео — це занадто очевидний факт. Але іноді це твердження привносять сенс, якого в нього немає: раз відео роль зростає, значить, потрібно займатися створенням видеоподкастов і перестати витрачати серйозні зусилля на текстовий і будь-який інший контент, адже все інше працює гірше.

Можливо, ця тема не варта великої статті. І ми б не стали її порушувати, — навіщо доводити, здавалося б, всім очевидну річ: що підвищення інтересу аудиторії до одного типу контенту не означає необхідність відмовитися від комплексного підходу до контент-наповнення блогу. Але справа в тому, що останнім часом ми зіткнулися з нерозумінням з боку декількох представників нашої аудиторії: для чого писати статті, думають вони, якщо відео ефективніше? А річ, яка здавалася нам очевидною, не здається такою всім, то варто висловити свою точку зору на це питання.

Відео vs Текст — немає такої дилеми

Онлайн — цифрова копія оффлайна

Штука в тому, що всі тенденції у вхідному маркетингу, глибоко інтегрованого в людські інтереси і потреби, — це проекції тих тенденцій, що простежуються в реальному житті. Якщо люди перестануть читати все, крім анекдотів, — контент-маркетологи відреагують на це публікаціями смішних історій за своєю тематикою. Якщо люди перестануть переглядати просту інфографіку і будуть читати тільки інтерактивну — маркетологи будуть робити останню.

І з цієї точки зору інтерес до виробництва відео — це відповідь на тенденцію, яка простежується в офлайні: кожен з нас ввечері після роботи, якщо немає тяжким тягарем висять над душею справ, любить завалитися на диван і подивитися цікавий фільм.

Відео рулить?

Дослідження говорять, що людина сприймає візуальну інформацію в 60 000 разів швидше, ніж текст, вона легше запам’ятовується в пам’яті, та й в принципі комусь здається, що читання — це робота, а перегляд фільму — розвага. Чому так? Візуальна форма контенту приваблива для людей саме тому, що найбільш адекватна життя: у відео є все, що є в реальності: справжні люди, справжні речі, природа, тварини, небо таке ж голубе, як у житті, жива мова, музика, красу якої можна оцінити, послухавши, а не прочитавши про те, як вона прекрасна.

Відео vs Текст — немає такої дилеми

Словом, не треба напружувати мозок, включати лобову частку, що відповідає за абстрактне мислення і уяву, щоб з літер «вибудувати» у своїй голові образ героя, представити подія, що описується в тексті. Відео скорочує процес нашого занурення в інформацію і виведення логічних висновків з неї: у статті, наприклад, ви напишіть, що на концерті прозвучала увертюра з опери «Тангейзер» Ріхарда Вагнера (і тільки ті, що знайомий з цією оперою, відразу представлять картину більш повно, а тим, хто не знайомий, доведеться або плюнути на цей факт або полізти на YouTube і там послухати увертюру). Ось бачите — знову YouTube, скорочує процес споживання і перетравлення інформації: навіщо говорити про музику, якщо її можна послухати і навіть подивитися, як її виконують?

Здавалося б, очевидний факт — відеоконтент рулить, це підтверджується самим життям. Так, але… Як завжди ці «але». Не буває без них реальності.

Текст — базова річ у комунікації

Чи зможете ви створити видеоподкаст без сценарної основи? Вам потрібен текст, щоб донести свій меседж до аудиторії. Є ролики, зняті «без слів», — часто побутові, які не представляють собою комерційної цінності, викладені в Мережу звичайними інтернет-користувачами, — про те, наприклад, як ворони катаються з зледенілій даху (це вони, до речі, люблять — одного разу спостерігала). Але для створення комерційного ролика «без слів» вам знадобиться сценарій. Хоча б ось такий лаконічний:

Супергаджет, виблискуючи на сонці всіма своїми гранями, весь такий крутий, лежить на проїжджій частині. За нього проїжджає вантажівка. А гаджет — о диво! — залишається целехоньким. Надихаюча музика. Багатозначний крупний план залишився в живих супергероя. Завіса.

Відео vs Текст — немає такої дилеми

Мова — така ж невід’ємна частина реальності, як візуальні і слухові образи. Чи можна уявити сапієнсів, не вміють висловлювати свої ідеї в словесній формі? Це були істоти, не далеко пішли у своєму розвитку від людиноподібних мавп. Є цікава наукова теорія про те, що мова у людей розвинулася в результаті необхідності переказувати членам своєї групи чутки, тобто як можна більш точно передавати один одному інформацію про своїх побратимів. Це сприяло зміцненню соціальних зв’язків в групі і її виживання: чим зрозуміліше пояснити, де і в чому небезпека, тим більше шансів її уникнути. Ця теорія добре описана в книзі А. Маркова «Еволюція людини». Там же наводиться приклад, що ілюструє її правдоподібність.

У групі шимпанзе одна з самок спокусилися на життя дитинчати іншої самки. Мати відбила свого дитинчати. Але штука в тому, що вся ця історія відбувалася не на очах у групи, ніхто з шимпанзе цього не бачив. Пізніше ображена мати підійшла до двох має вплив в групі (ми б сказали — авторитетним) самцям — нехороша самка в цей час перебувала в полі їх видимості — і спробувала пояснити сильним світу цього, що накоїла суперниця. Природно, їй не вистачило виразних засобів для точної передачі інформації (а саме виразне кошти в даному випадку, як ми всі розуміємо, — мова). Самці здогадалися тільки, що одна самка незадоволена іншою, так як остання зробила щось негоже. Ймовірно, якщо б вони зрозуміли, наскільки негожим і шкідливим для всієї групи була поведінка недоброю самки, вони б прийняли серйозні заходи. Але у шимпанзе немає мови і тому немає настільки ефективною соціальний комунікацій, як у людини, немає культури сапієнсів і немає, відповідно, прогресу.

Текст — еквівалент живої мови. Більш структуроване, більш чітке і більш красиве вербальне вираження наших думок. Банально, але так і є: текст — квінтесенція мови і тому — головний інструмент нашої комунікації один з одним в онлайн-середовищі.

Ми не можемо без мови. Люди як вид зупиняться у своєму розвитку, якщо раптом перестануть передавати один одному досвід, інформацію, поширювати і множити навколо себе чутки про останні тенденції в світі техніки, про моді, політиці, подорожах, їжі, автомобілях і т. д. Що є весь наш з вами безкрайній інтернет як не створення, розшарювання і лайканье чуток. Навіть у стрічках новинних агентств і ділових порталів посилання на джерело — це питання етики: за даними РІА Новини джерело: ІТАР-ТАРС. Ці стандартні формулювання в новинах вам нічого не нагадують? Так, саме — переповідання чуток:)

А багато з нас так і зовсім краще переказують чутки в письмовому вигляді, а не усно. Є люди, яких всі знають як хороших блогерів, журналістів і письменників, тобто вміють викладати свої думки на папері. Але ці ж люди, буває, в усному мовленні зовсім не так красномовні, як у текстах.

Письмова мова — це ваша зброя. Можливо, одне з найбільш ефективних у вашому арсеналі, якщо ви нею володієте професійно.

Аудиторія не може задовольнятися тільки одним типом вмісту

Контент — це зміст вашого послання до аудиторії, а його форма, жанр, емоційна забарвленість можуть бути абсолютно різними.

І той факт, що роль візуального контенту зростає, не означає, що вона зростає за рахунок зменшення значимості інших форм контенту. Сьогодні можна говорити про те, що кількість бітів, що люди в стані споживати, прагне до нескінченності. І в цьому морі інформаційного шуму перед людьми не варто ніякого конкретного вибору: текст або відео, новини або художні книги, інфографіка або музика, мультфільми або ділові кейси. Хоча б тому, що кордони між жанрами контенту сьогодні активно розмиваються, виключаючи саму можливість конкретного вибору: в текстах використовуються ролики, діаграми, таблиці, аудіо, елементи інфографіки, в інфографіці — тексти, в анімації — текстові вставки і т. д. Сьогодні ми читаємо, дивимося і слухаємо одночасно.

Роль будь-якого контенту в Мережі зростає. Не нехтуйте ні одним з його типом — аудиторії потрібна різноманітність.

Читайте також:

  • Який відеохостинг вибрати для публікації маркетингового вмісту
  • Як використовувати відео в Instagram в маркетингових цілях
  • Як створювати маркетингове відео без голлівудських бюджетів: 5 порад і кейс