Як написати статтю і отримати гонорар, коли вперше бачиш тему

381

Ця стаття для тих, хто пише за гроші. Для тебе, якщо:

 • ламаєш голову над темою, яку Тимур пропустить в блозі «Текстерры»;
 • живеш на гонорари, але в цей раз взявся за тему, про яку перший раз чуєш;
 • набридло писати чергові «10 забійних (читай затертих до дір заголовків», а хочеться давати більше корисного читачам.
Як написати статтю і отримати гонорар, коли вперше бачиш тему

Навряд чи я відкрию велику таємницю, якщо скажу, що багато автори заздалегідь погоджуються написати статтю, погоджують гонорар і тільки потім приступають до роботи. Найчастіше на виході виходить добре розбавлене водою «ні про що». Це шкодить репутації, викликає негативні коментарі і просто дратує. Але у грамотного автора стаття завжди виходить відмінною.

Розповім на власному прикладі. Коли я готував статтю про «Новій сім’ї в XXI столітті», у мене була тільки ідея і емоція «вбити мужика з молоком з реклами». Особливих знань в цій області не було, а на виході – майже 600 репостов, активне обговорення, сотня нових друзів у соцмережах і пара довгострокових проектів. Як так? Тому що я не потрапляв пальцем в небо, а писав за чітким планом.

Як написати статтю і отримати гонорар, коли вперше бачиш тему
Читайте також: Як написати про те, в чому ви зовсім не розбираєтеся

Якщо я накатав 10 000 знаків – я вже експерт?

У понятті який-небудь біржі – більш ніж. Насправді експерт – людина, який знає всього дві речі – як предмет обговорення влаштовано зсередини і як взаємодіє з навколишнім світом. По класиці маркетингу, експерт – людина, яка знає, як вирішити твої конкретні завдання.

Як написати статтю і отримати гонорар, коли вперше бачиш тему

Як стати за кілька днів. Реально, але доведеться тримати в увазі і освоїти відразу три обов’язкових аспекти:

 • Дослідження. Йди далі першої десятки у видачі Google і поринь у нетрі – занурся в тему, розберися з поняттями і дізнайся «хотілки» аудиторії.
 • Голос. Читач довіряє тільки тому автору, який говорить його мовою. Пишеш для геологів – говори адсорбировал замість всмоктав, пишеш для «Текстерры» – говори лід, а не потенційний клієнт.
 • Уміння говорити простою мовою про складні речі. Не плутай важливі поняття з навмисним зловживанням технічними моментами. Навчися зрозуміло показувати вигоди. А якщо їх взагалі немає, стаття – шлак.
 • Ти повинен розуміти, про що говорити, з ким говорити і як це робити.

  Як це виглядає на практиці?

  Дослідження

  Якщо хочеш швидко написати статтю, яку не рознесуть в пух і прах, не витрачай час на пошук в Google, Яндекс або боронь боги у Вікіпедії. Ти ж робиш експертну статтю, а не ширвжиток. Пишеш якісний матеріал за гроші, а не быстренький другосортний рерайт. До пошуку ми повернемося, але твій перший крок повинен бути в іншу сторону.

  Як написати статтю і отримати гонорар, коли вперше бачиш тему
  Читайте також: Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  Іди до експертів

  Якщо сам не знаєш, запитай у того, хто розбирається. У Мережі тисячі людей, які можуть тобі допомогти. Сотні з них згодні допомогти. Десятки зроблять це безкоштовно. Коли я писав статтю про причини провалу копірайтерів в контент-маркетингу, я відправив 50 запитів. Прямо в лічку «ВКонтакте» копірайтерам і маркетологам різного рівня. Відповіли 10, коментарі дали 7. У тому числі великі фахівці – Денис Каплунов і Дмитро Кіт.

  Щоб прискорити відповідь, пообіцяй не надто відомим експертам посилання/згадка в блозі, для якого пишеш. Якщо б я хотів прокачатися в темі «Як накачати дельти вегетаріанцеві, не роблячи махи руками», я б знайшов групу, де народ активно залишає коменти і піарить себе в якості особистих тренерів. Їх тьма, так що відібрати 50 велетнів-чемпіонів або початківців тренерш, яким потрібна зайва посилання на аккаунт, можна хвилин за 10.

  Як написати статтю і отримати гонорар, коли вперше бачиш тему

  Не думай, що ти напишеш, а тобі на блюдечку видадуть тези для статті. Підготуйся, щоб не виглядати ідіотом або не потрапити в молоко. Не пиши заздалегідь і не проси прокоментувати тільки тему статті. Розбий питання на 5 пунктів. Коли робили статтю для блогу Next2U на тему «Як вибрати прокатні лижі», професійний інструктор Дмитро Ульянов почув від мене такі питання:

 • Хто? Хто бере прокатні лижі? Що це за люди?
 • Що? Що роблять ваші клієнти, чим вони зайняті? Скільки часу приділяють катання?
 • Чому? Чому вибрати лижі важко? Як з цим можуть обдурити?
 • Як? Як будемо допомагати? Згинати, куди дивитися, що питати?
 • Коли? Коли клієнти воліють оренду? Коли оренда вигідніше покупки і так це?
 • Це тільки намітки, так що можеш думати ще. Але я вважаю ці 5 питань обов’язковими і цілком достатніми, щоб не надокучати зайнятим людям. На цей етап йде від 1 години до тижня, залежно від ваги «шишок», до яких ти звернувся. Поки чекаєш, не втрачай часу.

  Іди до колег

  На твою тему або близько того вже хтось писав. Хтось зарерайтил першу посилання з видачі, але хтось обов’язково робив дослідження, розбирався в темі, аналізував аудиторію. Загалом, на цій стадії тобі треба влаштувати невеликий нетворкінг і «попробивать» у колег, хто і що знає на цю тему. Так отримаєш більш чесні відповіді, ніж виштукатурюють факти з видачі.

  Якщо друзів з таким досвідом мало, іди в групи-говорильні. Я часом бачу слушні поради новачкам «Подслушано | Копірайтинг», яку веде приходять один з авторів «Текстерры» Паша Молянов. Але ти можеш постукати в іншу групу або пошукати тематичний форум.

  Як написати статтю і отримати гонорар, коли вперше бачиш тему

  Тільки отримавши відповіді від експертів і колег, іди в інтернет і читай статті. Використовуй їх, щоб відшліфувати і доповнити матеріал. Тепер ти точно відрізниш слушні зауваження, від писанини заради обсягу. Йдемо далі.

  Читайте також: Повівся і купив продає текст за 1000 рублів, або До чого призводить «дешевий» спокуса?

  Вивчи аудиторію

  Велика помилка – писати для всіх. Всі це знають, говорять, кивають, але все одно роблять. Зверни увагу, що тема статті не визначає автоматом аудиторію. Опис нового порталу для фрілансерів може бути цікаво і удаленщикам, і тим, хто їх наймає, і сайтів-конкурентів, і стороннім маркетологам. Подумай, для кого пишеш, а потім іди на форуми, підписуйся на групи в соціальних мережах і на акаунти лідерів думок.

  Як написати статтю і отримати гонорар, коли вперше бачиш тему

  Стеж за тим, які питання задають люди, які отримують відповіді. Дізнайся, що їх дратує. Якщо лінь довго гортати стрічку, створи власний опитування. Адміністрація багатьох груп страждає від нестачі нормального інтерактивного контенту, так що, швидше за все, твій опитування опублікують. Головне – простеж, щоб аудиторія групи була релевантної теми. Так, наприклад, у групах з косметикою охоче радять, які засоби обрати.

  Як написати статтю і отримати гонорар, коли вперше бачиш тему

  Збери всю отриману інформацію в портрет читача. Назви його по імені і уявляй, що він слухає, поки пишеш. Не давай йому зазевать від нудьги. Для цього з’ясуй для себе.

 • Вік.
 • Стать.
 • Професію.
 • Місце проживання.
 • Проблеми і болі.
 • Інтереси та хобі.
 • Це допоможе тобі вибрати правильне утримання. Не думай, що якщо стаття про встановлення пластикових труб, то всім цікаві способи їх виробництва. Статтю читають монтажники та сантехніки, яким важливо швидко встановити і надійно закріпити і знати при якій температурі і тиску трубу не розірве, а не марка екструзійного верстата.

  Читайте також: Соковитий контент на сухі теми: 5 порад плюс Марго Роббі в джакузі

  Постав голос

  Майже всі – ти знаєш, з ким говориш і про що. Залишилося зрозуміти, як це робити. Вже на попередній стадії ти повинен прикинути, в якому тоні спілкуються ті, кому ти пишеш. Важливо хоча б поверхово оволодіти сленгом і термінами. Так для статті про гірських лижах мені довелося дізнатися, що означає «вшторить чопик», «нанюхатися», «поїхати в кущі» і за яке досягнення дають «дерев’яну медаль». Для розсилки порталу Kupibilet ми вибрали жартівливий тон спілкування – з блекджек і мемами. В результаті на кожне прочитане лист отримуємо більше 90% позитивних відгуків.

  Як написати статтю і отримати гонорар, коли вперше бачиш тему
  Читайте також: Замовник vs. копірайтер: проблеми ефективної взаємодії

  Ти готовий, мій юний падаван!

  Тепер у твоєму розпорядженні все, що треба для хорошої статті, яку не соромно запропонувати популярного порталу або блогу. У будь-якому випадку, навіть якщо з першого разу твою статтю не приймуть, у неї вже досить «м’яса», щоб після недовгої редактури надати їй привабливий товарний вигляд.

  Як написати статтю і отримати гонорар, коли вперше бачиш тему