Як підвищити ефективність роботи веб-редакції корпоративного сайту

341

Дуже важливий чинник, що визначає ефективність кожного окремо взятого підрозділу компанії, – це взаємозамінність його співробітників. Безсумнівно, у кожного повинен бути свій чіткий фронт роботи, своя зона відповідальності і висока кваліфікація у своїй сфері. Але при цьому потрібно прагнути розширювати професійні компетенції фахівців в областях, суміжних з їх діяльністю. Це дійсно важливо. Хіба ви не проходили цейтнот, пов’язані з виходом у відпустку одного або відразу двох-трьох «незамінних» співробітників? Ось саме тому і потрібно керуватися правилом: незамінних людей бути не повинно. Навчайте їх, підштовхуйте освоювати суміжні області, змушуйте розширювати коло їх професійних можливостей, це вигідно їм, а вам вигідніше вдвічі.

Це правило особливо актуально для веб-редакцій, які працюють над наповненням сайтів. Так, команда контентщиков повинна працювати на тих же принципах, що і редакції видань в офлайні, тобто обов’язки потрібно чітко розділити. У цій команді має бути контент-стратег, який виступає «паровозом» і генерящий ідеї просування сайту за допомогою контент-маркетингової стратегії; повинен бути редактор, відповідальний за якість текстів і працює в тісній співпраці з автором над поліпшенням матеріалів; повинен бути коректор; повинні бути дизайнер і контент-менеджер, відповідальний за верстку, повинні бути, нарешті, сео-оптимізатори, що визначають стратегію просування проекту, і копірайтери, що створюють контент експертного рівня.

Здивовані кількістю співробітників? Сьогодні, особливо для малого бізнесу, повноцінна редакція, яка працює над просуванням і наповненням сайту, – це поки що нереальна схема. У переважній більшості випадків над сайтом працює один-два (максимум – три-чотири) людини – якщо проект не відданий на аутсорс. Але потрібно розуміти, що реальність стрімко змінюється, і створення веб-редакцій – це загальносвітовий тренд. Всі «чарівні вікна» закрилися, виїжджати на невеликому бюджеті і малими силами вже не вийде. Точніше – вже не виходить. Якщо ви не хочете стагнації, задуматися про формування повноцінного підрозділи для роботи над сайтом доведеться. І краще зробити це вже сьогодні.

Отже, професійна веб-редакція – це відділ, в якому кожен співробітник виконує конкретні функції, є кваліфікованим фахівцем у своїй галузі. Все, начебто, на своїх місцях. Ролі розподілені, посадові обов’язки кожного відомі.

Правила роботи серед інформаційного шуму

Але потрібно враховувати, що інтернет-журналістика – річ дуже динамічна, щоб спокійно дозволяти редактору вичитувати і покращувати текст, а копірайтеру – писати одну статтю тиждень, тут навіть два дні інший раз – дуже довгий термін. Уявіть собі роботу редакції великого медиапортала, новинного інтернет-агентства або контент-агентства. Темп роботи тут настільки динамічний, що неминуче професійні ролі кожного змішуються. Ситуація: терміново потрібно верстати матеріал. Копірайтер пише його в максимально стислі строки, але ні редактора, ні коректора немає часу уважно його прочитати, тому що горить інша, не менш важлива робота. І якщо копірайтер – не до кінця професіонал, якщо він пише з помилками і стилістику за ним потрібно правити – це справжня біда для команди, яка працює над генерацією контенту в інтернеті. Він гальмує всіх. Якщо текст не можна опублікувати без вичитки, і вже тим більше якщо його потрібно правити і переписувати, то копірайтеру, який його написав, не місце в вебі.

У вебі потрібен миттєвий результат. Тут працюють в оточенні інформаційного шуму і продукують свій власний інформаційний шум – контент, який допомагає завоювати цільову аудиторію. Розмірене середовище традиційної редакції для веб-контентщика незвична, він просто не розуміє, як можна працювати настільки непродуктивно. Так, тому що в вебі слово «повільно» – це синонім слова «непродуктивно».

У цьому інформаційному шумі, який є звичним середовищем для кожного члена веб-редакції, немає часу на «подумати два-три дні», «дати можливість тексту відлежатися», тут не можна відкласти одну важливу роботу заради іншої важливої і т. д. Потрібно діяти швидко і професійно. Банальний приклад: зробивши ставку на ньюсджекинг у вашій контент-стратегії, ви програєте, якщо упустите час, не зумівши оперативно написати і викласти на сайт потрібний матеріал.

Вихід з цієї ситуації простий: будуйте роботу вашої веб-редакції на принципі взаємозамінності. Веб-копірайтер, який не вміє редагувати, і редактор, який не здатний написати хороший текст, – недозволена розкіш для контент-агентства чи редакції інтернет-порталу. Більше того: будь-який фахівець редакції повинен вміти при необхідності підібрати правильні ключові фрази для свого тексту (тобто взяти на себе функції сео-оптимізатора), знайти для матеріалу картинку (тобто спрацювати як більд-редактор) і багато чого ще. Так вже виходить, що в житті веб-редакції це аж ніяк не нештатна, а звичайна ситуація.

Як створити правильну робочу середу в веб-редакції?

Це завдання основного спеціаліста у відділі – контент-стратега. На нього накладаються функції не тільки з розвитку інтернет-проекту з допомогою контенту, але і необхідність щільно працювати з командою, направляючи кожного в потрібне русло.

Хороший контент-стратег повинен бути ще й ідейним натхненником своєї команди.

Як же зробити роботу кожного члена веб-редакції більш ефективної, виходячи з принципу взаємозамінності? Ми поділимося декількома ідеями, в основі яких – наш власний досвід.

  • Спробуйте раз в тиждень організувати щось на зразок робочих семінарів, на яких будуть обговорюватися матеріали редакції. Призначте певний день тижня і година, коли будуть проходити ці обговорення. Поясніть кожному важливість цих семінарів і необхідність висловлювати свою особисту думку. Обговорюйте на них концепцію матеріалу, наскільки він корисний цільової аудиторії, наскільки глибоко автор занурився в тему, чи вдалося йому створити статтю експертного рівня? Обговорюйте граматику і стилістику, недоліки і достоїнства, композицію – абсолютно все, що допоможе автору надалі уникнути помилок і створювати кращі тексти.
  • Завантажуйте людей незвичній для них роботою – і вона стане з часом для них буденною. Доручіть, наприклад, копірайтеру відредагувати текст. Якщо ви будете слідувати цьому правилу, згодом у вашій команді не залишиться такого поняття, як «незамінний» спеціаліст. При необхідності кожен зможе виконувати функції свого колеги, зайнятого в суміжній сфері.
  • Спонукайте людей моніторити ринок. Нехай шукають цікаві новини за тематикою проекту, за яким працюють, самі наштовхуються на інформацію, на основі якої можна створити актуальний і корисний контент. Будь-які дані, одержувані і осмысливаемые людиною, допомагають йому йти далі, розвиваючись в професійному та особистісному плані.
  • Створюйте здорове конкурентне середовище. Повірте, вона не завадить. Генеральний директор однієї IT-компанії з Красноярська якось зізналася: «Я люблю зіштовхувати людей лобами, міняти їх місцями, створюючи жорстку конкуренцію між ними». Можливо, до такої крайньої міри доводити не слід: людина повинна відчувати опору, впевненість у своєму майбутньому – це як фундамент для побудови висотної будівлі. У нього має бути розуміння, що він корисний на займаній посаді. Але зерно раціональності в цій думці про конкуренції є: тільки драйв, який народжується в ході суперництва, здатний рухати саму людину (а значить, і всю команду, адже він її частину) вперед.
  • Проводьте якомога частіше мозкові штурми. Нехай у них беруть участь всі фахівці команди. Навіть якщо питання не стосується безпосередньо роботи копірайтерів або редакторів, все одно поставте проблему на загальне обговорення – це спонукає людей глибше занурюватися у специфіку роботи колег з суміжної сфери діяльності, привчає мислити масштабно.
  • Якщо ви доручаєте людині якусь незвичну для нього роботу, неодмінно знайдіть те, за що його можна похвалити після її виконання (навіть якщо ви бачите, що зроблено все з рук погано). Поясніть всі недоліки, розкажіть, як їх виправити, але за що похвалити – знайдіть обов’язково. Тільки це може змусити людину з ентузіазмом продовжити працювати і вдосконалюватися мало знайомої йому сфері.
  • Проводите наради, побільше розповідайте своїй команді про те, що у вас в планах, залучайте їх, точніше навіть залучати в сферу ваших професійних інтересів. Нехай вони у вас будуть спільні. Це породжує згуртованість.
  • Не беріть в команду «не тих» людей. Не кожен витримає щоденні цейтнот і необхідність постійно тримати на високому рівні планку якості, не кожен здатний розвиватися як професіонал в усі сторони, не кожен зуміє отримувати задоволення від драйву робочих буднів.
  • Ну і саме головне: пам’ятайте, що з будь-якого правила є винятки. Можливо, ви мені не повірите, але це факт: щоб написати корисний, затребуваний і хороший текст, не потрібно ніякого особливого літературного таланту. Потрібен тільки живий, гнучкий розум, здатний поставити під сумнів будь-який стереотип. Ну і, звичайно, потрібно бажання ділитися своїми думками з аудиторією в письмовому вигляді. Якщо у вас є такі люди, їм можна пробачити навіть граматичні та стилістичні помилки (редактор і коректор вам, зрештою, на що?). Тому що один такий чоловік зможе зробити для вас те, чого ніколи не зроблять сто копірайтерів середньої руки «з вродженою грамотністю». Шукайте таких людей. За ними – ваше майбутнє.