Як відновити позиції сайту у видачі для смартфонів: міні-кейс і рекомендації

306

У середині минулого року Google повідомив, що сайти більше не можуть розраховувати на високі позиції, якщо вони не оптимізовані під мобільний трафік. Найбільша пошукова система світу оголосила власників смартфонів однією з найважливіших категорій користувачів і пообіцяла знижувати позиції у видачі ресурсів, які не дбають про мобільних відвідувачів.

З цієї статті ви дізнаєтеся, як Google карає сайти, які не піклуються про оптимізацію під мобільний трафік. Також ви дізнаєтеся, як вийти з-під фільтра Google, який знижує ресурси у видачі для смартфонів.

Як відновити позиції сайту у видачі для смартфонів: міні-кейс і рекомендації

Як Google піклується про власників смартфонів

Google знижує у видачі для смартфонів ресурси, які не забезпечують мобільним відвідувачам нормальний користувальницький досвід. Ці санкції впливають на позиції ресурсів, що мають мобільну версію. В червні 2013 року Google повідомив, які помилки можуть призвести до пенальті:

 • По-перше, ресурс втрачає позиції у видачі, якщо користувач стикається з некоректними редиректами. Наприклад, якщо сайт перенаправляє користувача на головну сторінку мобільної версії, коли він хоче перейти за посиланням на конкретну внутрішню сторінку.
 • По-друге, Google карає сайти, демонструють сторінку помилки 404 тільки для власників смартфонів. Наприклад, коли на мобільній версії сайту відсутня цікавить користувача сторінка, пошуковик рекомендує направляти читача на версію сторінки для десктопів. Якщо замість цього сайт показує помилку 404, це погіршує користувальницький досвід клієнта.

Google застосовує санкції по відношенню до сайтів, що допускають вказані помилки. Це пенальті має особливість: ресурси втрачають позиції виключно в мобільній видачі. При цьому вони зберігають вихідні позиції в загальній видачі.

Як працює пенальті Google: міні-кейс сайту Electronista

Проблеми сайту Electronista вдало ілюструють санкції Google. У березні 2014 року експерти маркетингового агентства G-Squared Interactive (GSI) помітили помилку при спробі потрапити на внутрішні сторінки сайту з допомогою смартфона. Посилання, опублікована на авторитетному ресурсі про технології, що вела на корисний огляд якогось гаджета. Однак при спробі переходу власник смартфона раз за разом потрапляв на головну сторінку мобільної версії сайту Electronista.

Як відновити позиції сайту у видачі для смартфонів: міні-кейс і рекомендації

Фахівці GSI зрозуміли, що мають справу з порушенням рекомендацій Google. Вони вирішили перевірити, як невірні редиректи впливають на позиції ресурсу Electronista у видачі. Виявилося, що сайт займає топ-позиції в загальній видачі за конкурентними запитами. Проте в SERP для смартфонів ресурс не повторює цей результат. Наприклад, за запитом Google Nexus 7 Проти iPad mini (Google Nexus 7 або iPad Mini) Electronista ранжировался на восьмому місці в загальному SERP. У мобільній видачу він обіймав вісімнадцяте місце.

Як відновити позиції сайту у видачі для смартфонів: міні-кейс і рекомендації

Підтвердивши наявність санкцій, експерти GSI написали лист керівникам проекту Electronista. Вони описали проблему, вказали на наявність санкцій і дали докладні рекомендації по відновленню позицій ресурсу. Відповіді не було, однак протягом декількох днів помилки були усунені. Фахівці GSI продовжили спостереження, щоб зрозуміти, скільки часу пройде від виправлення помилок до відновлення позицій сайту в мобільній видачі. Оскільки санкцій у даному випадку є алгоритмічними, експерти припустили, що позиції відновляться після повторного сканування сайту Electronista роботом Google.

Перш ніж дізнатися результати спостереження, важливо зрозуміти…

… за що Google покарав сайт Electronista

Як сказано вище, власники Electronista перенаправляли весь трафік на головну сторінку мобільної версії сайту. З-за цього користувачі не могли задовольнити свої потреби. Побачивши на сторінці SERP або на якому-небудь авторитетному сайті посилання на цікаву статтю, вони переходили по ній, сподіваючись прочитати цікавий матеріал. Замість цього вони потрапляли на нудну головну сторінку мобільної версії ресурсу, де навіть немає картинок. Зазвичай така ситуація призводить до зростання частки відмов.

Google не хоче посилати мобільних користувачів на сайти, які не виправдовують очікувань відвідувачів. Тому він знижує їх в мобільній видачі. За даними фахівців GSI, порівняно з загальним SERP ресурси втрачають від п’яти до 20 позицій. Наприклад, за запитом htc vivid radar сайт Electronista займав третє місце в загальній видачі, а у видачі для мобільних користувачів замикав другий десяток.

Експерти GSI зв’язалися з фахівцем Google П’єром Фаром. Вони запитали, скільки часу необхідно для виходу ресурсу з-під санкцій після виправлення невірних редиректів. Пан Фар підтвердив, що власникам ресурсу необхідно просто дочекатися повторного сканування ресурсу.

Як відновити позиції сайту у видачі для смартфонів: міні-кейс і рекомендації

Що змінилося за місяць

Через кілька тижнів експерти GSI перевірили сайт Electronista. Вони помітили, що власники проекту прислухалися до рекомендацій Google і GSI.

Google рекомендує використовувати атрибут rel=»alternate» для десктопної версії сторінки, щоб вказувати на існування мобільної версії. А для мобільної версії необхідно використовувати атрибут rel=»canonical», щоб повідомити пошуковику і браузеру про існування повної версії сторінки.

Маркетологи Electronista використовували атрибути rel=»canonical» на мобільних сторінках, однак з якоїсь причини забули про атрибути rel=»alternate» для повних версій. Крім цього, вони виправили невірні редиректи. Тепер мобільний трафік прямує на обрані внутрішні сторінки мобільного сайту, а не на головну сторінку.

Експерти GSI використовували сервіс SEMRush, плагін для Firefox User Agent Switcher і кілька смартфонів, щоб перевірити позиції Electronista у видачі. Вони отримали наступні результати:

 • За запитом is vevo free on xbox Electronista займає перше місце в загальній і мобільного видачі.
 • За запитом high speed internet map ресурс займає друге місце в загальній і мобільного видачі.
 • За запитом gps memory card посів п’яте місце як в мобільному, так і в загальній видачі.
 • Запит невігластво pipe review також приніс сайту два п’ятих місця. До виправлення помилок з даного питання Electronista займав п’яте місце в загальній видачі і десяте в мобільній.
Як відновити позиції сайту у видачі для смартфонів: міні-кейс і рекомендації
Як відновити позиції сайту у видачі для смартфонів: міні-кейс і рекомендації

Таким чином, через кілька тижнів після виправлення помилок Google дійсно зняв санкції з сайту Electronista.

Як переконатися, що ви забезпечуєте хороший користувальницький досвід власникам смартфонів

Скористайтеся наступними рекомендаціями, щоб уникнути санкцій Google і залучити на сайт мобільних користувачів:

 • Вручну перевіряйте редиректи. Для цього зайдіть на свій сайт за допомогою вашого десктопу і смартфона. Переконайтеся, що при переході за посиланнями, ви потрапляєте на вибрані сторінки мобільної версії сайту, а не на головну. За допомогою мобільного браузера введіть запит в Google, в якому можна знайти ваш сайт. Перевірте, на яку сторінку потрапляє користувач з мобільного SERP. Перевірте, чи вказані на сторінках сайту атрибути rel=»canonical» rel=»alternate».
 • В панелі веб-майстрів Google перевірте наявність повідомлень про помилки сканування. Google повідомляє про невірних редиректах та інших знайдених проблеми.
 • Як відновити позиції сайту у видачі для смартфонів: міні-кейс і рекомендації
 • Перевірте сайт за допомогою емулятора робота Google для мобільних сайтів
 • Таку можливість дають деякі інструменти пошукової оптимізації, наприклад, Screaming Frog або DeepCrawl. Зверніть увагу, в січні 2014 року Google створив новий пошуковий робот для сканування мобільного контенту. Він називається Googlebot for smartphones. Враховуйте це при налаштуванні SEO-інструментів.

  Як відновити позиції сайту у видачі для смартфонів: міні-кейс і рекомендації

  Перевіряйте вручну всі повідомлення про помилки, отримані в ході сканування.

 • Перевірте наявність атрибутів rel=»alternate»
 • Як сказано вище, атрибут rel=»alternate» повідомляє Google про існування мобільної версії сторінки. Перевірте наявність даного атрибуту в карті сайту і його коректне налаштування.

  Як відновити позиції сайту у видачі для смартфонів: міні-кейс і рекомендації

  Пам’ятайте про мобільних користувачів

  Власники смартфонів і планшетів хочуть читати вибрані статті, а не потрапляти на нудну головну сторінку мобільної версії вашого сайту. Дайте їм таку можливість. В іншому випадку велика частина відвідувачів буде покидати ваш сайт негайно після приземлення, а Google позбавить вас топ-позицій мобільного видачі.

  Адаптація матеріалу How to Recover From a Google Smartphone Rankings Demotion by Glenn Gabe.

  Читайте також:

  • Контрольний список питань для аудиту мобільної версії сайту
  • Адаптивний дизайн як інструмент SEO (наш кейс)
  • 10 кращих сайтів з адаптивною версткою