Як виявити негативний SEO і захиститися від нього

265

Якщо ваш онлайн-проект успішно розвивається, напевно знайдеться бажаючий вам вставити палиці в колеса. Він буде діяти нишком, тому ви помітите проблеми не відразу. Це називається негативний SEO. Як його виявити і що зробити для захисту? Читайте нижче.

Як виявити негативний SEO і захиститися від нього

Що таке негативне SEO

Негативний SEO — це дії недоброзичливців, спрямовані на зменшення авторитету вашого ресурсу в очах аудиторії та пошукових роботів, зменшення трафіку, зниження позицій сайту в природному видачі. У переважній більшості випадків антисеошники створюють умови, в яких пошукові системи змушені застосувати до ресурсу-жертви санкції.

До найбільш поширених методів негативного SEO відносяться:

 • Масова закупівля неякісних посилань. Це найпримітивніший метод чорного SEO. Проте він ефективний: велика кількість беклінків з г***сайтів з високою часткою ймовірності призводять до санкцій і стовідсотково гарантують головний біль власникам ресурсу.
 • Злодійство хороших посилань. Це більш тонкий метод. Антисеошнику доводиться діяти вручну і проявляти винахідливість. Він повинен знаходити аргументи, що змушують власників ресурсів видаляти природні посилання на сайт-жертву.
 • Крадіжка контенту. Цей метод близький до відкритої конфронтації. Недоброзичливець може копіювати ваш контент автоматичними засобами і публікувати на низькопробних сайтах. Також він може вручну запозичувати ваші кращі публікації і видавати їх за свої.
 • Злом сайту. Антисеошник може непомітно додати шкідливий код або розсилати від вашого імені спам. Санкції гарантовані.
 • Інформаційна дискредитація сайту. Це тонка робота: недоброзичливець позбавляє вас авторитету в очах цільової аудиторії, минаючи посередників в особі пошукових систем.

В останньому випадку доречніше використовувати термін «негативний маркетинг», так як вплив здійснюється минаючи пошуковики.

Читайте також: Як Panda 4.1 вплине на вашу контент-стратегію

Як виявити чорне SEO

Ви повинні запідозрити чорне SEO, помітивши будь-які аномалії з сайтом, включаючи наступні:

 • Різкі зміни трафіку.
 • Різке падіння позицій у видачі.
 • Санкції і фільтри, застосовані пошуковими системами.
 • Технічні неполадки з роботою сайту: некоректне відображення сторінок, збільшення швидкості завантаження.
 • Скарги відвідувачів і передплатників.

Підтвердити негативний SEO можна за допомогою таких інструментів:

1. Панель для веб-майстрів Google. Звертайте увагу на повідомлення про проблеми. В розділі «Пошуковий трафік — посилання» слідкуйте за зовнішніми лінками. В розділі «Пошуковий трафік – заходи, вжиті в ручну» можна дізнатися про ручних фільтрах. В розділі «Сканування – проблеми безпеки» необхідно стежити за повідомленнями про шкідливий код на сайті.

Як виявити негативний SEO і захиститися від нього

2. Ahrefs. C допомогою цього інструменту ви знайдете найбільш повний список посилань на ваш сайт. Ahrefs дозволяє виявити зниклі посилання. Це важливо для діагностики крадіжки лінків.

Як виявити негативний SEO і захиститися від нього

3. Open Site Explorer. Ще один інструмент моніторингу посилань. У розділі Just Discovered ви можете знайти беклінків, що з’явилися останніми.

Як виявити негативний SEO і захиститися від нього

4. Übersuggest. Цей сервіс дозволяє швидко дізнатися, що шукають користувачі разом з інформацією про вашому бізнесі. Інструмент знадобиться для діагностики негативного маркетингу, а також технічних проблем з сайтом. Наприклад, задумайтеся, коли користувачі шукають інформацію про вас за допомогою запитів «вашеназвание + шахраї», «вашеназвание + не вантажиться», «вашеназвание + спамят» і т. п.

Як виявити негативний SEO і захиститися від нього

5. Google Alerts. Ще один інструмент діагностики негативного маркетингу. Ви можете отримувати повідомлення на електронну пошту всякий раз, коли в публікації буде згадуватися назва вашої компанії, імена ключових співробітників і інші важливі дані.

Як виявити негативний SEO і захиститися від нього

6. Google Analytics. C допомогою цього інструменту ви можете слідкувати за аномаліями трафіку, технічними метриками та поведінкою користувачів на сайті. Наприклад, у поведінкових звітах стежте за швидкістю завантаження сайту. Якщо вона різко збільшилася з невідомих причин, є привід підозрювати злом і впровадження шкідливого коду.

7. Сервіси моніторингу згадок в соціальних мережах. Наприклад, скористайтесь можливостями SocialMention або YouScan. Ці платні інструменти дозволяють стежити за згадками бренду в соціальних мережах, що важливо для діагностики негативного маркетингу.

8. Трэкбеки. Налаштуйте CMS вашого сайту трэкбеки. Це дозволить вам отримувати повідомлення про крадіжки контенту. Зверніть увагу, щоб отримати повідомлення, у вкраденому контенті повинні зберегтися поставлені вами внутрішні посилання. Якщо ваш контент копіюють вручну, ви не отримаєте повідомлень.

Читайте також: 200 найбільш расшариваемых постів з інтернет-маркетингу в рунеті

Як захиститися від негативного SEO

Захист від чорного SEO залежить від методів недружнього впливу, з якими ви зіткнулися.

Неякісні зовнішні посилання

Якщо ви виявили велику кількість неякісних лінків, зробіть наступні дії:

 • Скористайтеся інструментом відхилення посилань.
 • Розішліть прохання видалити лінки власникам ресурсів, що посилаються на ваш сайт.
 • Зверніться до служби підтримки вебмайстрів пошукових систем зі скаргою на які посилаються на вас ресурси.

Злодійство посилань

Ваші недоброзичливці можуть видаляти природні посилання зі сторонніх ресурсів єдиним способом: звертаючись з проханням до власників сайтів-донорів. Захиститися від це можна так:

 • Дізнавшись про кампанії проти вас, опублікуйте замітку в блозі із зазначенням електронних адрес, з яких приходять прохання про зняття посилання.
 • Надішліть інформацію про негативну SEO-кампанії власникам сайтів, які поки не видаляли лінки на ваш ресурс.
 • Попросіть вебмайстрів, видалити посилання, відновити їх.
 • Зверніться до ініціатору кампанії проти вас. Стратегію поведінки виберіть самостійно.

Крадіжка контенту

Якщо ви створюєте якісний контент, його неминуче будуть запозичувати. Зверніть увагу, далеко не кожен любитель копіпаста потрапляє під визначення антиосеошника. Тому в першу чергу просіть вебмайстрів, позаимствовавших ваш контент, поставити посилання на першоджерело. Якщо вони не погоджуються, зробіть наступні дії проти крадіжки контенту:

 • Налаштуйте RSS Email-розсилку відображення тільки анонсу публікації. Це утруднить автоматичне крадіжка контенту.
 • Поскаржтеся в службу підтримки пошукачів на ресурси, які крадуть ваш контент без вказівки першоджерела.
 • В крайньому і принциповому випадку зверніться в суд.

Читайте також: Пошуковий маркетинг своїми силами: 10 порад для малого бізнесу

Злом сайту

Якщо зловмисники зламали ваш ресурс, вони можуть завдати набагато більш сильний шкоди, ніж зниження трафіку за допомогою чорного SEO. Однак з якихось причин вони можуть обмежитися згаданими вище тактиками, спрямованими на дискредитацію сайту в очах користувачів і пошукових систем. В цьому випадку зробіть наступні кроки:

 • Відновіть контроль над ресурсом. Обов’язково зверніться до хостинг-провайдера і повідомте про злом.
 • Перевірте сайт на наявність шкідливого коду. Видаліть «зловредів» при виявленні.
 • Повідомте аудиторії про виявлену проблему і її усунення. Будь ласка, вибачте за незручності.

Інформаційна дискредитація

У даному контексті доречно згадати лікарську мудрість: досвідчені лікарі кажуть, що ложка профілактики замінює бочку ліків. Постійно працюйте для аудиторії, станьте для клієнтів і читачів незамінним і авторитетним джерелом інформації. У цьому випадку інформаційні атаки на вас залишаться неефективними.

У разі виявлення явної інфокампанії проти вашого проекту прийміть міри на свого розсуду. Вони залежать від характеру і темпераменту, манери спілкуватися, ділової репутації. Можливо, користуючись реноме навченого досвідом метра, ви можете собі дозволити побіжно згадати про якийсь вискочці, яка піариться на вашому імені.

Білий інтернет-маркетинг — кращий захист від чорного SEO

Якщо ви постійно стежите за метриками ефективності сайту, думкою аудиторії та колег, то, напевно вчасно помітите негативну SEO-кампанію навіть без спеціальних інструментів. Це дозволить вам своєчасно вжити технічні заходи захисту. А інформаційна атака проти вас захлинеться, якщо ви заслужили авторитет у своїй галузі. У цьому випадку захист проти недоброзичливців залишиться справою техніки.

Читайте також: 9 способів отримувати трафік без пошукачів