Як зробити сайт на Drupal самостійно

653

За даними Web Technology Survey за травень 2016 року, Drupal займає третє місце в світі серед найбільш популярних CMS. На цьому «движку» працюють 2,2 % всіх сайтів в Мережі. Серед ресурсів, що використовують CMS, частка Drupal сягає 4,9 %. Чому ця система управління контентом заслуговує уваги? З її допомогою самостійно зробити сайт?

Чому варто вибрати Drupal

Drupal — система управління контентом, яка розповсюджується по ліцензії GNU GPL. Завдяки цьому «движок» можна безкоштовно використовувати для реалізації будь-яких проектів, включаючи комерційні.

Гнучкості і многозадочності Drupal часто називають не CMS, а CMF: content management framework або каркасом для систем управління контентом і веб-додатків. Це визначає універсальність «Друпал». На його базі можна реалізувати будь-який проект: створити інтернет-магазин, сайт, блог, форум або на портал. Ось кілька ресурсів, які працюють на Drupal:

  • Forbes.ru.
  • Interfax.by.
  • Уряд Франції.

Що там Forbes і уряд Франції, навіть Playboy.de працює на Drupal.

Drupal розвиває співтовариство ентузіастів. Волонтери регулярно оновлюють ядро, миттєво знаходять уразливості і випускають «латки», створюють спеціалізовані збірки і модулі, підтримують новачків. Це забезпечує дружність «движка» до власникам та адміністраторам сайтів.

Чим Drupal краще «Вордпресс» і «Джумлы»? Це некоректне питання. Не оцінюйте «движки» за шкалою «хороший – поганий», щоб не потрапити в пастку суб’єктивності. Вибирайте CMS у відповідності з особливостями проекту і потребами аудиторії.

Головна відмітна риса «Друпал» — гнучкість. Щоб пояснити це, автори з офіційного сайту Drupal використовували вдалий образ. Вони порівняли більшість CMS з іграшковими автомобілями. З ними можна грати в різні ігри, але іграшки завжди залишаються машинами. А Drupal — це не готовий автомобіль, а конструктор. З нього можна зібрати модель легкового автомобіля, вантажівки або пожежного авто. Більше того, з ним можна зробити ще й літак або корабель.

Гнучкість і функціональність не заважають «Друпалу» залишатися простою CMS, з якою можна працювати без спеціальних технічних знань. Але працювати з нею все-таки складніше, ніж з Joomla! або WordPress. Це плата за гнучкість: ви взяли в руки не готову машинку, а конструктор. Спочатку доведеться скласти автомобіль, літак або корабель, а потім з ним можна буде грати.

Це керівництво допоможе вам розібратися з деталями конструктора.

Як встановити Drupal

Найпростіший спосіб вирішення цієї задачі — вибір хостингу з передвстановленим «движком». Також ви можете завантажити дистрибутив з офіційного сайту Drupal і самостійно встановити його на сервер. Можна обрати третій шлях: встановлення та налаштування «движка» на локальному сервері і подальше перенесення на сервер хостера.

Щоб встановити CMS на хостинг-сервер, дійте так:

1. Завантажте дистрибутив Drupal з офіційного сайту проекту. На вкладці Drupal Core ви знайдете базове ядро движка. А на вкладці Distributions можна знайти спеціалізовані збірки CMS, наприклад, Drupal для інтернет-магазинів, корпоративних сайтів, контент-проектів і навіть релігійних громад. Вам потрібен конструктор, а не готова модель машини, тому виберіть базове ядро.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

2. Розпакуйте архів.

3. Завантажте вмісту на сервер. Скористайтеся будь-яким FTP-клієнтом, наприклад, FileZilla. Дистрибутив потрібно завантажити в кореневу папку. Зазвичай вона називається «www». Якщо ви не можете знайти потрібний розділ на сервері, задайте питання хостинг-провайдеру.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

4. Створіть базу даних. Знайдіть розділ «Бази даних» в панелі управління хостингом. Вкажіть назву бази і натисніть кнопку «Створити».

Як зробити сайт на Drupal самостійно

5. Створіть нового користувача бази даних та введіть пароль.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

6. Делегуйте профілю права керування. Скористайтеся кнопкою «Додати», а на сторінці встановіть прапорець навпроти поля «Всі права». Натисніть кнопку «Внести зміни».

Як зробити сайт на Drupal самостійно

7. В панелі управління хостингом виберіть версію PHP 5.6. Це необхідно для коректної роботи Drupal 8. Вибрати версію PHP можна в розділі «Програмне забезпечення та служби» cPanel.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

8. Запустіть менеджер установки CMS. Для цього введіть в адресний рядок браузера адресу vash-site.ru/install.php. У розділі вибору мови виберіть англійську. На наступному етапі вкажіть стандартний профіль установки. Вкажіть базу даних, ім’я користувача та пароль. Натисніть кнопку Save and continue.

Після завершення установки відкриється вікно налаштувань конфігурації сайту. Вкажіть необхідну інформацію: адресу адміністратора, назва ресурсу, дані технічного запису, регіон і часовий пояс. Збережіть зміни.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Якщо все зроблено вірно, майстер установки перенаправить вас на головну сторінку сайту. Тепер ви можете налаштовувати «движок».

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Читайте також: Як правильно замовити сайт: покрокове керівництво для чайників

Як налаштувати CMS Drupal

Під час налаштування «движка» ви виберете і встановіть дизайн-шаблон і тему для адміністративної панелі, створите меню, виберіть спосіб відображення контент-блоків, русифицируете CMS і визначте ролі користувачів. Почніть з русифікації сайту.

Русифицируйте Drupal

Перейдіть в розділ управління модулями і виберіть модулі в розділі Multilingual. Вони необхідні, щоб русифікувати CMS. Надалі з їх допомогою можна зробити багатомовний ресурс.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Перейдіть в розділ Configuration – Regional and language. Виберіть меню Language. Натисніть кнопку Add Language і з допомогою випадаючого меню додайте на сайт російську мову.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Завантажте файл перекладу з офіційного сайту Drupal. У розділі Configuration – User Interface Translation виберіть команду Import. Завантажте на сервер файл перекладу.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

У розділі Configuration — Regional and language – Language призначте російською мовою за замовчуванням. Збережіть зміни.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Тепер меню управління та інтерфейс сайту русифіковані.

Встановіть теми для сайту та адміністративної панелі

У розділі «Оформлення» адміністративної панелі ви знайдете дефолтні теми Drupal. Щоб включити завантажений шаблон, скористайтесь опцією «Встановити за замовчуванням».

Вибрати альтернативний дизайн-шаблон можна на офіційному сайті Drupal. За замовчуванням теми представлені у порядку популярності. Скористайтеся фільтрами, щоб сортувати їх по додатковим критеріям.

NB! Вибирайте тему з адаптивним дизайном. Це потрібно, щоб задовольнити потреби мобільних користувачів.

Скачайте дистрибутив обраної теми на комп’ютер. У розділі «Оформлення» адміністративної панелі натисніть кнопку «Встановити нову тему». Завантажте архів на сайт.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Після завантаження встановіть і активуйте новий шаблон.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Щоб змінити тему адміністративної панелі, в розділі «Оформлення» скористайтеся відповідним меню. Виберіть потрібний шаблон і збережіть зміни.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Для зручності читачів під час роботи над керівництвом використовується стандартна тема оформлення консолі Drupal.

Налаштуйте логотип

У розділі «Оформлення – налаштування оформлення» виберіть «Налаштування зображення логотипу. Зніміть прапорець навпроти опції «Використовувати логотип за замовчуванням поставляється темою». Вкажіть шлях до файлу логотипу на сервері або завантажити зображення.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Щоб відображався логотип коректно, використовуйте рекомендований розробником теми розмір зображення.

У розділі «Оформлення – Налаштування» ви можете вибрати фавикон сайту. Це зображення, яке браузери відображають на вкладках поруч з назвами сайтів. Також фавикон може відображатися на сторінках пошукової видачі.

Налаштуйте блоки відображення вмісту

Відображення контенту на сайтах під управлінням Drupal організовано з допомогою блоків або контейнерів для вмісту. Блоки можна поміщати в так звані регіони, кількість і розташування яких визначається обраною темою. Щоб побачити число і розташування регіонів у вашій темі, в адміністративній панелі увійдіть в розділ «Структура – Схема блоків». Скористайтесь меню «Перегляд областей блоків».

Як зробити сайт на Drupal самостійно

CMS Drupal підтримує стандартні і призначені для користувача блоки контенту. Щоб скористатися контейнерами вмісту за промовчанням, в меню «Структура – Схема блоків» виберіть регіон відображення і додайте в нього блок.

Наприклад, уявіть, що хочете додати на сайт інформацію про відвідувачів онлайн. Відповідний блок доречно розмістити у футері сайту. Виберіть відповідний регіон у футері і натисніть кнопку «Розташувати блок». Виберіть блок «Зараз на сайті».

Як зробити сайт на Drupal самостійно

На сторінці налаштувань блоку виберіть мову. На вкладці «Типи матеріалів» виберіть тип сторінок, на яких буде відображатися блок. Це можуть бути статті та основні сторінки. На вкладці «Сторінки» можна вказати конкретні URL, на яких буде показаний блок. На вкладці «Ролі» визначте, хто бачить опублікований блок. Наприклад, дозвольте перегляд контенту адміністраторам і аутентифікованим користувачам. Збережіть зміни.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Ви можете створити блок самостійно. Уявіть, що хочете опублікувати в сайдбарі посилання на корисні ресурси. Для цього в меню «Структура – Схема блоків» виберіть вкладку «Бібліотека блоків». Натисніть кнопку «Додати блок». На сторінці редагування вкажіть назву блоку і додайте інформацію. Збережіть зміни.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

На вкладці «Схема блоків» виберіть регіон і додайте створений блок. Перевірте коректність відображення елемента.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Встановіть права користувачів

Кожен відвідувач сайту під управлінням Drupal отримує певну роль. За замовчуванням CMS підтримує ролі адміністратора, зареєстрованого та анонімного користувача.

Перейдіть в розділ «Користувачі» адміністративної панелі. На вкладці «Список» ви знайдете перелік зареєстрованих користувачів. На вкладці «Права» доступу можна ознайомитись з доступом до функцій сайту для існуючих ролей. На вкладці «Ролі» можна редагувати існуючі і створювати нові ролі.

Уявіть, що вам необхідно додати користувача, який буде публікувати статті. Щоб зареєструвати обліковий запис, скористайтеся кнопкою «Додати» на вкладці «Список».

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Вкажіть реєстраційні дані, включаючи електронних адреса і пароль для входу на сайт. Залиште роль за промовчанням. Поставте прапорець навпроти опції «Повідомити користувача» і створіть обліковий запис.

Щоб не надавати журналісту всі адміністративні права, створіть для нього нову роль. Для цього на вкладці «Ролі» скористайтесь кнопкою «Додати». Перейдіть на вкладку права доступу і відзначте прапорцем функції, доступ до яких користувач отримає з відповідною роллю. Зокрема, дозвольте користувачеві з роллю журналіст створювати публікації і редагувати власні матеріали.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Поверніться на вкладку «Список». Виберіть профіль нового користувача і натисніть кнопку «Редагувати».

Як зробити сайт на Drupal самостійно

У розділі Roles встановіть прапорець навпроти потрібної опції і збережіть зміни. Нова роль користувача відобразиться в його профілі на вкладці список.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

За допомогою ролей з різними правами доступу ви можете ефективно контролювати групову роботу над сайтами під управлінням Drupal. Також ви можете стимулювати реєстрацію користувачів. Для цього можна надати додаткові привілеї аутентифікованим відвідувачам.

Налаштуйте меню сайту

В адміністративній панелі виберіть розділ «Структура – Меню». Натисніть кнопку «Редагувати» навпроти головного меню навігації.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

На сторінці можна редагувати існуючі посилання або додавати нові. Уявіть, що вам необхідно додати в головне меню посилання на сторінку з контактною інформацією. Для цього натисніть кнопку «Додати посилання».

Як зробити сайт на Drupal самостійно

В полі «Назва» укажіть, яку назву посилання будуть бачити користувачі. У полі «Посилання» почніть вводити назву відповідної сторінки. Система запропонує вибрати підходящий варіант.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

У полі опис введіть текст, який побачать користувачі при наведенні курсору миші на посилання в меню. Використовуйте поле «Вагу», щоб управляти порядком посилань у меню. Чим вище вага посилання, тим нижче вона буде відображатися в меню. Збережіть зміни і перевірте коректність відображення меню на сайті.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Ви можете створити довільне меню. Наприклад, у вас є можливість зробити нове навігаційне меню і опублікувати його в футері сайту. Для цього в розділі консолі «Структура – Меню» натисніть кнопку «Додати».

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Вкажіть назву та опис меню, а також виберіть мову. Збережіть зміни. Ви створили меню. Тепер на сторінці редагування додайте в нього посилання.

Щоб опублікувати меню в футері, перейдіть в розділ «Структура – Схема блоків». Виберіть регіон і додайте в нього відповідний блок.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Перевірте коректність відображення блоку.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

За допомогою описаних функцій ви вибрали базові налаштування CMS Drupal. Тепер приділіть увагу функціональності ресурсу. Почніть з SEO-дружності.

Як забезпечити SEO-дружність сайту на Drupal

Drupal відповідає ключовим вимогам пошукових систем за замовчуванням. З допомогою технічної оптимізації ви можете поліпшити видимість ресурсу в пошуку. Для цього потрібно налаштувати аліаси, забезпечити коректне відображення метаданих, створити карту сайту і впровадити мікророзмітку.

Налаштуйте аліаси

За замовчуванням в CMS Drupal контент організований з допомогою нсд (англ. node — вузол). Нода — це одиниця контенту, яка має окремий URL. Наприклад, нодою може бути статична сторінка, публікація в блозі, сторінка категорії.

«Движок» відображає стандартні для Drupal URL виду vash-site.ru/node/3. Для нових публікацій відрізняється тільки цифра в кінці мережевої адреси.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Для машин це не становить жодної проблеми, а от для людей URL не підходять. Налаштувати ЧПУ можна з допомогою аліасів.

Аліаси — це синоніми URL, які ведуть на одну адресу. Наприклад, адреси vash-site.ru і www.vash-site.ru — це аліаси.

Задати зрозумілий людині синонім необхідно при створенні публікації. Також це можна зробити на сторінці редагування існуючих матеріалів. Для цього в розділі «Вміст» виберіть потрібний матеріал і натисніть «Редагувати». Виберіть опцію «Налаштування адрес» і вкажіть псевдонім.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Зверніть увагу, за допомогою URL можна підкреслити різницю між статичними сторінками і публікаціями. Наприклад, на адресу статей можна додати елемент article або blog.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Створення синонімів можна автоматизувати. Для цього встановіть модулі Token, CTool і Pathauto. Перші два необхідні для коректної роботи Pathauto в Drupal 8. Щоб встановити модуль, скористайтеся відповідною кнопкою в розділі консолі «Розширити».

Після встановлення модулів перейдіть в розділ «Конфігурація – Пошук і метадані». Виберіть меню «Синоніми URL». Перейдіть на вкладку «Шаблони» і натисніть кнопку Add Pathauto pattern.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

У випадаючому меню виберіть тип патерну. Виберіть тип матеріалу. Наприклад, створіть патерн для статей. Щоб URL статей мав вигляд vash-site.ru/blog/publication-title використовуйте шаблон blog/[node:title]. Виберіть мову вмісту, для якого будуть використовуватися шаблони. Додайте мітку і збережіть зміни.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Шаблон [node:title] можна використовувати для автоматичного створення ЧПУ статичних сторінок. Для цього виберіть тип матеріалу Basic Page. Вставити шаблон у полі Path pattern. Заповніть необхідні дані і збережіть зміни.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Після налаштування шаблонів створіть аліаси для всіх існуючих сторінок. Для цього перейдіть на вкладку Bulk generate, вкажіть типи вмісту та натисніть кнопку «Оновити».

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Перевірте коректність відображення URL. Зверніть увагу, за замовчуванням Drupal використовує в якості канонічного ЧПУ. Тому ви можете не побоюватися санкцій пошукових систем за дублі сторінок.

Забезпечте відображення метаданих

Це можна зробити за допомогою SEO-модулів, наприклад, зв’язки Metatag і Yoast SEO for Drupal. Встановіть і включіть програмні надбудови для CMS в розділі консолі «Розширити».

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Після включення модулів на сторінці редагування контенту з’явиться розділ Metatags. У розділі «Основні теги» ви можете задати правило заголовків сторінок. За замовчуванням воно має вигляд «Назва публікації/назва сайту». Це оптимальний варіант, тому нічого не міняйте.

В розділі «Опис» додайте коротку інформацію про публікації. Вона може відображатися в сніппеті на сторінці пошукової видачі. При необхідності вкажіть ключові слова у відповідному розділі. Цю опцію можна ігнорувати, так як пошукові системи не враховують мета-тег keywords при ранжируванні сторінок.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

У розділі «Додаткові» ви можете додати мета-теги, керуючі пошуковими роботами. Якщо ви хочете, щоб «пошуковики» індексували сторінку, ігноруйте розділ. Також в розширених налаштуваннях ви можете контролювати дані, які відображаються за допомогою протоколу Open Graph.

За допомогою плагіна Yoast SEO for Drupal ви можете попередньо оцінити і відредагувати фрагмент. Для цього скористайтеся полем Snippet Editor. Поле Focus Keyword можна використовувати для управління таксономією публікацій, про що піде мова нижче. Ігноруйте інші функції плагіна, вони не мають практичної цінності.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Пам’ятайте, що пошукові системи не завжди використовують мета-тег description для формування фрагменту.

Створіть карту сайту

Карта сайту у форматі XML-файлу допомагає пошуковим системам коректно індексувати ресурс. Створити її можна за допомогою модуля XML Sitemap.

Встановіть і включіть генератор карти сайту. Щоб налаштувати карту, перейдіть в розділ консолі «Конфігурація – Пошук і метадані». Виберіть меню «XML Карта сайту».

Як зробити сайт на Drupal самостійно

На вкладці «Налаштування» виберіть частоту оновлення карти сайту. Розробник генератора рекомендує вибрати значення «1 день». Зверніть увагу, що файл sitemap.xml автоматично оновлюється після публікації або редагування контенту.

В розширених налаштуваннях включите стиснення карти сайту. При необхідності змініть основний URL ресурсу.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

При необхідності змінити пріоритет і частоту оновлення сторінок. Якщо ви публікуєте кілька матеріалів в день, з допомогою випадаючого меню встановіть частоту оновлення hourly. Пам’ятайте, пошукові системи сприймають користувальницькі налаштування пріоритетів в карті сайту в якості рекомендації, а не керівництво до дії.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Перейдіть на вкладку Sitemap Entities. Виберіть тип вмісту, який необхідно включати в карту сайту. За замовчуванням модуль додає в карту сайту тільки головну сторінку, тому приділіть налаштувань увагу.

Обов’язково відзначте прапорцем пункт «Вміст». Модуль запропонує включити в sitemap.xml два типи матеріалів: статті і основні сторінки. Зробіть це і встановіть пріоритети для кожного типу вмісту.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Вибирайте налаштування в залежності від особливостей сайту. Наприклад, якщо у вас контент-проект або блог, увімкніть максимальний пріоритет для статей. Рекомендуйте пошуковикам щодня перевіряти оновлення. Обов’язково з допомогою випадаючого меню увімкніть додавання контенту в карту сайту.

Для статичних сторінок можна вказати нормальний пріоритет. Ви навряд чи часто оновлюється інформація в розділах сайту, тому рекомендуйте роботам перевіряти сторінки раз в тиждень.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Подумайте, чи варто включати в карту сайту сторінки категорій. Якщо у вас інформаційний сайт або блог, не відправляйте цей тип вмісту sitemap.xml і закрийте його від індексації для попередження дублів.

Якщо у вас інтернет-магазин, сторінки категорій можуть виступати в якості лендинга і забезпечувати користувачам додаткову цінність. У цьому випадку включіть їх у карту сайту. Для цього поставте прапорець навпроти опції «Термін таксономії і встановіть пріоритети для типу вмісту «Теги».

Як зробити сайт на Drupal самостійно

На вкладці «посилання» ви можете включити в карту сайту довільні сторінки. На вкладці «Пошукові системи» встановіть прапорці навпроти доступних опцій. Виберіть частоту відправлення карти сайту «пошукачам». Обов’язково включите функцію відправки тільки оновленого файлу sitemap.xml.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Після налаштування модуля перейдіть в меню консолі «Конфігурація – Система». Виберіть модуль Cron і запустіть його. Після цього перевірте наявність і коректність відображення карти сайту. Її можна знайти за адресою vash-site.ru/sitemap.xml.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Вбудуйте мікророзмітку

Ядро Drupal 8 за замовчуванням підтримує деякі типи мікророзмітки Schema.org наприклад, тип Article для публікацій. Ви можете розширити базову функціональність «движка» з допомогою додаткових інструментів.

Ви вже встановили модуль Metatag. З його допомогою можна управляти описами публікацій для соціальних мереж. В якості альтернативи можете розглянути модуль Open Graph meta tags.

Окремі типи мікророзмітки, наприклад, Product, Review, Book, Moovie, можна впровадити за допомогою генератора Schema Creator. Наприклад, уявіть, що ви хочете отримати розширений сніппет для огляду автомобіля. Виберіть тип розмітки Review і заповніть запропоновані поля. Щоб сніппет коректно відображався, достатньо заповнити виділені на ілюстрації блоки.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Скопіюйте код з відповідного поля і вставте його на сторінку публікації. Для цього відкрийте редактор у режим HTML. Натисніть кнопку «Джерело» і вставте код мікророзмітки. Код можна вставити в кінці публікації.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Скористайтеся інструментом перевірки структурованих даних, щоб переконатися в коректності коду.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Додаткові способи впровадження мікророзмітки ви знайдете в статті про розширені сніппети.

Ви підвищили SEO-дружність сайту. Тепер подбайте про безпеку ресурсу.

Як забезпечити безпеку ресурсу на Drupal

У цьому розділі ви знайдете інформацію про резервному копіюванні інформації та захисту від спаму.

Налаштуйте резервне копіювання сайту

Встановіть і активуйте модуль Backup and Migrate. Перейдіть на сторінку налаштувань надбудови. Її можна знайти в розділі консолі «Конфігурація – розробка».

Як зробити сайт на Drupal самостійно

На вкладці «Резервне копіювання» ви можете швидко створити і зберегти на жорсткий диск ПК резервну копію бази даних. За допомогою випадаючого меню ви можете обрати додаткові об’єкти копіювання: загальнодоступну папку і каталог файлів користувача. Копіюйте ці об’єкти, якщо відвідувачі зберігають на сайті якийсь контент.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Використовуйте вкладку «Відновити», якщо необхідно відновити дані. На вкладці «Розклад» можна налаштувати автоматичне створення резервних копій. Для цього натисніть кнопку Add Shedule. Заповніть поле «Ім’я завдання, поставте прапорець навпроти опції Schedule Enabled. Виберіть об’єкт копіювання та виберіть частоту створення резервних копій.

При виборі орієнтуйтеся на частоту оновлення сайту. Якщо ви публікуєте десятки нових матеріалів у день, налаштуйте щоденне копіювання бази даних. Якщо сайт оновлюється раз в тиждень, копію також можна робити раз на тиждень.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Встановіть модуль CAPTCHA для боротьби зі спамом

Скачайте і встановіть модуль CAPTCHA. Перейдіть в меню налаштування, яке знаходиться в розділі консолі People. За допомогою випадаючого меню виберіть тип перевірки. Додайте опис і зберегти конфігурацію.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

На вкладці CAPTCHA Points виберіть операції, які потрібно захистити за допомогою модуля. Наприклад, надбудова може захищати додавання коментарів і реєстрацію на сайті.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Перевірте коректність роботи CAPTCHA. Для цього увійдіть на сайт в режимі інкогніто, так як за замовчуванням для адміністраторів сайту форма підтвердження не відображається.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

В якості альтернативи стандартної CAPTCHA зверніть увагу на модуль reCAPTCHA. Цей інструмент безпеки належить Google. Після реєстрації ви отримаєте секретний код активації. Введіть його на сторінці налаштування модуля на вкладці reCAPTCHA. Після цього ви зможете вибрати відповідний тип перевірки. Він надійно блокує роботів, але практично не погіршує користувальницький досвід.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

З допомогою CAPTCHA і резервного копіювання ви захистили сайт від автоматичного спаму і втрати інформації відповідно. Тепер забезпечте можливість стежити за ефективністю ресурсу.

Як відстежувати ефективність ресурсу на Drupal

Щоб налаштувати моніторинг, потрібно підключити сайт до сервісів Google Analytics і Яндекс.Метрика», а також зареєструвати його у Search Console Google і «Яндекс.Вебмастер».

Підключіть ресурс до Google Analytics

Зареєструйте ресурс Google Analytics та отримайте код відстеження. Потім встановіть на сайт модуль GA. Після активації перейдіть на сторінку налаштувань в розділі консолі «Конфігурація – Система». Вкажіть ідентифікатор облікового запису.

На вкладці Roles виключіть відстеження активності адміністраторів та редакторів сайту. Це зробить статистику більш достовірною.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Збережіть налаштування і перевірте коректність роботи Google Analytics. Для цього виберіть розділ Google Analytics «Звіти – У режимі реального часу – Огляд». Якщо код працює коректно, ви побачите кількість активних користувачів на сайті.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Зверніть увагу, після додавання коду Google Analytics ви зможете швидко підтвердити права власності на сайті в панелі інструментів Search Console. Для цього просто виберіть відповідний спосіб підтвердження.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Щоб відстежувати ефективність сайту з допомогою «Яндекс.Метрики», скористайтеся модулем Yandex.Metrics. Зверніть увагу, що ця надбудова поки не працює з Drupal 8. Якщо ваш сайт працює на останній версії «движка», вставте код відстеження вручну. Для цього скачайте шаблон сторінки з сервера за допомогою FTP-клієнта. Потрібний файл називається page.tpl.php. Його можна знайти в папці теми за адресою /www/core/themes/yourtheme/templates. Замість yourtheme виберіть папку вашої теми. Вставте код між тегами і . Збережіть зміни і завантажуйте оновлений файл на сервер.

Щоб відстежувати індексування сайту за допомогою «Яндекс.Вебмастер», зареєструйте ресурс і підтвердіть права на управління. Виберіть спосіб підтвердження за допомогою HTML-файлу. Скачайте запропонований документ на жорсткий диск і за допомогою FTP-клієнта завантажте його в кореневу директорію сайту.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Перевірте, чи правильне ви вибрали місце розташування файлу. Для цього відкрийте запропоновану в кабінеті «Яндекс.Вебмастер» посилання.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

У кабінеті вебмастера натисніть кнопку «Перевірити». Якщо все зроблено вірно, ви побачите повідомлення про додавання сайту в чергу на індексацію.

Ви підключили сайт до систем моніторингу. Тепер можна публікувати контент.

Як управляти контентом за допомогою CMS Drupal

У цьому розділі ви знайдете інформацію про таксономії Drupal та публікації контенту.

Систематизуйте контент за допомогою модуля «Таксономія»

Drupal систематизує і відображає контент за допомогою модуля «Таксономія». Його налаштування ви знайдете в розділі консолі «Структура – Таксономія».

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Категоризація контенту здійснюється за допомогою словників і термінів. Словник — це категорія першого рівня. Терміни, категорії другого і наступних рівнів.

За замовчуванням CMS Drupal організовує контент з допомогою словника Tags. Відкрийте його, щоб створити категорії для майбутніх публікацій. Скористайтеся кнопкою «Додати термін», щоб створити батьківську категорію.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Вкажіть необхідну інформацію та збережіть зміни.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Тепер створіть дочірню категорію. Для цього на сторінці додавання терміна в розділі «Відносини» вкажіть батьківську категорію. Збережіть зміни.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Щоб додати публікацію у потрібну категорію словника Tags, на етапі редагування досить вказати відповідні мітки в редакторі або в полі плагіна Yoast SEO.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Ви можете систематизувати публікації з допомогою дефолтного словника Tags, а також створювати додаткові словники з наборами термінів.

Створюйте публікації

На відміну від більш ранніх версій, в Drupal 8 за замовчуванням встановлений зручний WYSIWYG-редактор CKEditor. Щоб розширити його функціональність, встановіть і активуйте модуль IMCE. Він спрощує роботу з візуальним контентом. Налаштувати панель інструментів редактора можна в розділі «Конфігурація – Робота з вмістом – Текстові формати і редактори».

Щоб опублікувати матеріал, виберіть розділ консолі Content. Натисніть кнопку «Додати матеріал». За замовчуванням Drupal пропонує вибрати тип матеріалу: статтю або основну сторінку. Використовувати тип «Основна сторінка» для створення статичних сторінок, наприклад, розділів сайта «Про нас», «Послуги», «Портфоліо». Тип «Стаття» підходить для створення новин, заміток, статей.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Уявіть, що публікуєте статтю. В полі Title вкажіть назву матеріалу. Натисніть на кнопку «Редагувати анонс», щоб додати довільний анонс. Цю опцію можна пропустити. В цьому випадку система створить анонс автоматично.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Додайте в полі редактора контент. Ви можете редагувати публікацію у візуальному форматі, а також у форматах обмеженого і повного HTML. Вкажіть мітки публікації.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

У полі метатегів вкажіть опис публікації. Опублікуйте матеріал.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

Якщо ви створюєте статичну сторінку, в розділі «Налаштування меню» можете запланувати створення посилання меню. Для цього поставте відповідну опцію і вкажіть назву посилання.

Як зробити сайт на Drupal самостійно

При необхідності ви можете створювати довільні типи матеріалів. Для цього виберіть розділ консолі «Структура – Типи матеріалів».

Замість висновку, або Коли варто вибрати Drupal, а не Joomla! або WordPress

Drupal, як Joomla! і WordPress, являє собою універсальну CMS з відкритим кодом. Він не краще і не гірше згаданих «движків». Ви можете взяти «Вордпресс», «Джумла» або «Друпал» та зробити на їх базі практично будь-який проект: корпоративний сайт, інформаційний ресурс, інтернет-магазин, особистий блог. У чому полягають головні особливості Drupal?

Порівняно з WordPress, він більш гнучкий. Але це не означає, що Drupal — універсальний конструктор, а WordPress — всього лише готова модель однієї іграшки. Гнучкі налаштування «Друпал» здебільшого закладені в ядрі «движка». Щоб отримати ті ж можливості з «Вордпрессом», доведеться встановлювати плагіни.

Простий приклад: в Drupal зручно реалізовані налаштування ролей. Завдяки цьому ви можете легко керувати політиками доступу. Це корисно для форумів, інтернет-магазинів, онлайн-сервісів. В WordPress за замовчуванням налаштування ролей користувачів фіксовані. Але з допомогою плагінів типу User Role Editor ви можете отримати в цій CMS точно такі ж можливості налаштовувати ролі, як і в Drupal.

Ще один приклад: в Drupal за умовчанням виконується кешування і стиснення вмісту. В WordPress ці завдання вирішуються з допомогою додаткових плагінів.

У порівнянні з «Джумлой», «Друпал» працює стабільніше. Ось приклад: з налаштуванням редактора JCE в Joomla! мені довелося довго возитися. Він просто не хотів працювати. В Drupal 8 інтегрований функціональний редактор, який практично не вимагає установки.

В якому випадку Drupal однозначно краще Joomla! і WordPress? Тільки в одному: якщо цей движок вам більше подобається, здається більш зручним і придатним для реалізації вашого проекту.

До речі, не бійтеся репутації складною для розуміння CMS. Адміністративна консоль Drupal інтуїтивно зрозуміла, а освоїти її може будь-який користувач без технічної підготовки. Щоб створити сайт з базовою функціональністю, вам не доведеться використовувати всі можливості «Друпал». Просто зосередьтеся на функціях, які потрібні у даний момент. Тоді ви отримаєте надійний, гнучкий, стабільний, безпечний і безкоштовний «движок», на якому можна зробити практично будь-який проект.

А як ви ставитеся до Drupal? Якщо у вас є досвід роботи з цією CMS, поділіться враженнями в коментарях.