Російська маркетинг з фінським акцентом: інтервю

295

Кількість росіян, що проживають за кордоном, з кожним роком збільшується. Відправившись за кращим життям, хто знаходить її в роботі за наймом у великій компанії, а хтось відкриває власний бізнес. Особливо цікавою таке завдання стає в країні, де російськомовне населення становить третю за величиною групу, при цьому є нашим найближчим сусідом, але зовсім несхожою на нас — Фінляндії. Марії Антошульской, власниці власної компанії та двох інтернет-проектів, це вдалося. Ми попросили її поділитися успішним досвідом.
Російська маркетинг з фінським акцентом: інтервю

— Марія, розкажіть, будь ласка, як прийшли до рішення створити свій проект у Фінляндії.

— Ми переїхали в Фінляндії в 2009 році у зв’язку з тим, що мій чоловік знайшов там роботу. Перші півтора року жили в невеликому місті Форсса в 120 км від столиці Хельсінкі, потім переїхали в столичний регіон. У 2013 році я відкрила власну фірму IMAPRO. Це невелика компанія по створенню і просуванню сайтів, маркетинговим дослідженням. Спочатку все йшло добре, клієнтів було достатньо. Потім сталася криза 2014 року. У сегменті ринку, в якому працювали основні мої клієнти, відбулися сильні зміни. Багато співпрацювали з Росією і з-за ситуації почали закривати свої фірми. Я зрозуміла, що розвивати далі свою фірму за первісним планом не можна. Потрібно було знаходити нові шляхи.

Так прийшла ідея створення масового інформаційного проекту «Все про Фінляндії» – сайту intofinland.ru. Близько півтора років проект знаходився в стані «ідеї», на нього і фізично не було часу. Датою народження проекту intofinland.ru можна вважати листопад 2015 року. Тоді ж прийшло рішення з звичайного інформаційного ресурсу зробити постійно цікавий сайт користувачам. Ми додали платформу для блогерів. Виявилося, що багато людей хочуть писати, а ще більше – читати! Вже до весни 2016 року кількість унікальних відвідувачів перевищила 2 000 чоловік в добу. Зараз наш сайт – популярний ресурс, ми постійно розвиваємося, додаємо щось нове, працюємо над просуванням.

Читайте також: Євген Алексєєв: Як за рахунок контент-маркетингу стати лідером в СНД у виробництві керамзитобетонних блоків

Ще один проект – Business Compass (www.businesscompass.fi) народився, коли ми зрозуміли, що проект intofinland.ru для нас буде більшою мірою соціальним, ніж комерційним. Цим проектом довіряють люди. Ми відповідаємо на питання, консультуємо, допомагаємо, чим можемо, при цьому не беремо грошей. Тому постало питання про те, як заробляти гроші. Ідея народилася з моїх звернень клієнтів компанії IMAPRO. Багато фінських компаній хотіли розповісти про свої послуги в Росії для російських клієнтів, але як це зробити, вони не знали. Не у всіх є гроші на великі рекламні кампанії в Росії. Все, на що їх вистачало, – переклад текстів на російську мову і розміщення їх у себе на сайті або невелика реклама в мізерному обсязі порівняно з тим ринком, на який вони розраховували. Зверталися до мене і російські компанії, які хотіли привернути фінських клієнтів. У них була така ж проблема. Вони теж перекладали свій сайт на фінську мову, але цього було недостатньо, а ресурси для великої рекламної кампанії у Фінляндії у них були вкрай обмежені. Всі ці запити дали можливість створення Business Compass – бізнес-каталогу. Будь-яка компанія, зареєструвавшись на Business Compass, створивши одне або декілька оголошень українською, фінською та англійською мовою, зможе розповісти про себе на тому ринку, який їх цікавить – в Росії, Фінляндії, а також Естонії. Business Compass ми запустили в кінці жовтня цього року. Зараз починаємо його активно наповнювати компаніями і просувати.

Російська маркетинг з фінським акцентом: інтервю

Читайте також: Михайло Шакін (Globator): заробіток в інтернеті можливий у будь-якої тематики

— Наскільки складний процес створення, реєстрації фірми і сайту в Фінляндії?

— Чисто технічно процес реєстрації займає не більше десяти хвилин. Але щоб зареєструвати компанію з розумом, звичайно, потрібно більше часу.

Все розпочинається з бізнес-ідеї. Потім пишеться бізнес-план. Потім обирається організаційно-правова форма майбутнього підприємства. Я досить довго її вибирала і в результаті вибрала toiminimi – аналог індивідуального підприємця в Росії. Toiminimi простіше в плані оподаткування і дешевше. Кредитів я не брала. У Фінляндії держава платить починаючим підприємцям starttiraha – невелику щомісячну допомогу. Повертати ці гроші не потрібно. Той факт, що держава платить starttiraha означає, що твою ідею визнали життєздатною. З пошуком бухгалтера і відкриттям рахунку ніяких складнощів у Фінляндії немає. Сама реєстрація коштує близько 100 євро. Реєстрацією всіх юридичних осіб у Фінляндії займається одна організація – Patentti Rekisteriointi / (PRH). Знаходиться вона в центрі Гельсінкі.

Що стосується сайту intofinland.ru, то він зареєстрований в Росії в зоні ru. Хостинг я купила у російської компанії. Ми вибрали вільне доменне ім’я і зареєстрували його дуже швидко.

Російська маркетинг з фінським акцентом: інтервю

Читайте також: Інтерв’ю з Дмитром Рум’янцевим: тенденції розвитку таргетованої реклами

— Чи є відмінності при створенні свого проекту за кордоном від Росії?

— В Росії у мене не було свого бізнесу. Я працювала за наймом, і мені важко порівнювати. Але я помітила – у Фінляндії більше довіри з боку партнерів і клієнтів, а також і з боку держави. Менше печаток, бланків і форм, які треба певним чином заповнити. Багато питань можна вирішити онлайн або по телефону.

— Чи виникали у Вас труднощі при створенні проектів?

— Труднощі, звичайно, були, і чимало. Перша і найбільша на сьогоднішній день проблема – це час. В добі всього 24 години, і часу на всі ідеї і задумки не вистачає зовсім. Я не фахівець в області програмування, SEO, тому в багатьох речах доводилося розбиратися самостійно, з нуля. На це теж потрібен час. Були технічні труднощі з впровадженням програм, їх правильною роботою. І зараз вони періодично виникають, так як у розвитку проекту, ми намагаємося ні дня не стояти на місці, весь час додаючи щось нове.

— Чи є у вас партнери? Як розділені зони відповідальності?

— Компанію IMAPRO і проект «Все про Фінляндії» я створила самостійно. Партнерів у мене немає, але є помічник у проекті «Все про Фінляндії». Вона живе в іншому місті, у неї є своя компанія по переказах і маркетингового супроводу компаній. Вона дуже допомогла мені з інформаційним наповненням сайту. Своїми помічниками я також вважаю всіх блогерів, які пишуть на сайті. Саме вони зробили сайт популярним. Без них ми б ніде не знайшли таку кількість унікального контенту. Блогери йдуть до нас з різними цілями і мотивами. У когось бізнес у Фінляндії, і він хоче, щоб про нього розповісти і тим самим просунути. Кому-то потрібно просто виговоритися, адже Фінляндія — країна досить закрита. Є люди, які живуть у невеликих містах, їм важко без спілкування рідною мовою. У нас вони знайшли свого роду віддушину. Є люди, які хочуть зібрати свої думки в купу, записати, а потім якимось чином використовувати.

У проекті Business Compass у мене є партнер. Зони відповідальності ми розділили чітко по нашому досвіду і професіями. Мій партнер – власник веб-студії. Він займається всією технічною частиною, програмуванням. Все, що стосується текстів, реклами, маркетингу, залучення клієнтів – це моя частина. У всі витрати ми беремо участь спільно 50 на 50, як і в майбутніх доходах.

Читайте також: Як стати верстальником, або Чому ази верстки повинні знати всі

— Давайте поговоримо про маркетинг. У Фінляндії працюють ті ж прийоми просування, що і в Рунеті, або є свої особливості?

— Способи просування ті ж самі. Природно, з урахуванням іншої мови. У Росії «Яндекс.Директ» – тут Google AdWords. У Росії більше сайтів безкоштовних оголошень, де можна розмістити оголошення. Тут їх набагато менше. Точно також використовуються прийоми внутрішнього просування інтернет-сайтів, реклама в друкованих виданнях і т. д.

Контент, SEO, ключові слова пов’язані з мовою. Тому, якщо ви хочете просунути свою компанію у Фінляндії, вам обов’язково потрібен чоловік, ідеально володіє фінською мовою. Багато особливості, пов’язані з ключовими словами, може зрозуміти і відчути тільки той, хто добре говорить, розуміє, де можна поставити правильний відмінок, де можна заощадити на якомусь запиті і т. д.

Я довго працювала в Росії у відділі продажів та маркетингу і абсолютно чітко знаю, що продавати треба на мові покупця. Компанія IMAPRO досить добре просунута у Фінляндії, тому що я займалася її просуванням, на сайті якісний контент на фінською мовою і правильно підібрані ключові слова. Фінські клієнти досі знаходять мене самі, хоча в силу розвитку нових проектів останній рік я не займаюся просуванням.

Основна відмінність не в прийомах, а в тому, що ринок Фінляндії по своїй ємності в десятки разів менше, ніж ринок Росії. Відповідно, конкуренції на цьому ринку у вас буде менше, але клієнтів теж буде менше. Просунути товар або послугу в тому сенсі, щоб зробити її відомою, у Фінляндії простіше, ніж в Росії. Але ось продасте ви її більше у Фінляндії, ніж у Росії, однаково витративши гроші на рекламу і просування, я не впевнена, через ємності фінського ринку.

— Чи використовуєте при просуванні соцмережі?

— Використовую, і дуже активно. Кілька років я займалася просуванням «Вконтакте» товарів і послуг для своїх фінських клієнтів. З цього року повністю переключилася на Facebook. Для розвитку проекту «Все про Фінляндії» нам необхідно було відкрити групу в «Фейсбуці». Якщо ви націлені тільки на російський ринок, «Вконтакте» також має сенс використовувати, але на даний момент в наших проектах Facebook працює ефективніше. У Фінляндії до нашої появи в Facebook було кілька найпопулярніших російськомовних груп. Досить швидко після створення нашої групи ми увійшли в їх число. Думаю, що станемо найпопулярнішою групою серед російськомовних у Фінляндії ще до того, як зазначимо свою першу річницю.

Читайте також: Як просуватися в Facebook: повний покроковий гайд по розкрутці сторінки

Інші мережі – «Однокласники», Twitter і т. д. не використовуємо. Серед нашої цільової аудиторії вони не користуються популярністю.

Каталог Business Compass ми теж будемо просувати у «Фейсбуці», орієнтуючись на фінську аудиторію. Будемо робити розсилки за цільовим групам, де знаходяться наші клієнти. Тут діє ефект сніжної грудки. Як тільки з’явиться багато охочих зареєструватися в нашому каталозі, інші теж захочуть приєднатися.