Чому маркетологи можуть навчитися у розробників ігор

361

Люди люблять грати. В шахи, в Доту, в карти на роздягання. Багато платять гроші за гру, а потім не сплять ночами, прокачувати персонажа. Ви б хотіли, щоб до вашого бізнесу виявляли такий інтерес? Все просто — зробіть його схожим на гру.

У цій статті ми поговоримо про гейміфікації — використання елементів ігор в неігрових процесах. Подивимося, що ми можемо застосувати в маркетингу, і яку це дасть користь. Поїхали!

Квести

Квести — це про виконання завдань. Вони можуть існувати самі по собі (і на комп’ютері, і оффлайн) або бути частиною великої гри. Якщо у вас є знайомий любитель RPG, ви знаєте, як важко відірвати його від цікавого квесту.

Знижка збільшує шанси того, що людина прийде до вас і що-небудь купить. А якщо він заробив знижку своєю працею — шанси різко зростають.

Це шикарний спосіб зацікавити людей, привернути увагу до бренду і підвищити залученість. Придумайте нудне завдання і круту нагороду — і люди вишикуються в чергу, щоб пограти. А якщо призів на всіх не вистачить, азарт і відчуття суперництва тільки підсилять ефект.

Наприклад, сервіс TargetHunter проводить квести по пошуку цільової аудиторії. Учасники повинні за допомогою парсера виконати серію завдань. Переможці отримують безкоштовну передплату.

Чому маркетологи можуть навчитися у розробників ігор

А ось приклад для оффлайна: «Тінькофф Квест». Учасники отримують СМС із завданнями. Виконують — переходять до наступного. Всі завдання пов’язані з використанням картки: купити що-то в ресторані, затаритися на 2015 рублів, поїхати в Сочі і витратити там 10 000.

Всього було 15 000 учасників. До кінця квест пройшли 444 людини. Кількість платежів за картками збільшилася на 20%. Про акції писали в соцмережах і в багатьох блогах. Profit!

Прогрес

Людям подобається бачити свій прогрес — чого вони вже досягли, через що пройшли, що попереду. Розробники це зрозуміли ще в минулому столітті, коли почали створювати перші ігри.

В іграх є такі штуки, як рівні, досвід, досягнення, екіпіровка. Гравець відразу бачить, що у нього вже є, і чого йому не вистачає для вбивства крутого боса.

Чому маркетологи можуть навчитися у розробників ігор

Відчуття постійного прогресу допомагає затягнути людину в гру. Ще один рівень — і отримаю круту здатність. Посиджу сьогодні довше, прокачаюсь — і завтра зможу робити піу-піу блискавкою.

Ви можете використовувати це, щоб підвищувати продажу і залучення клієнтів. Дайте їм можливість щось накопичити, щоб отримати бонус, знижку або подарунок. Не забудьте наочно показати прогрес — скільки балів вже є, скільки потрібно до мети.

Цей спосіб авіакомпанії часто використовують в своїх програмах лояльності. Ви літаєте — отримуєте бонусні милі. Вистачає миль долетіти з Москви і Лондона — сідайте і летите безкоштовно. Level up!

Чому маркетологи можуть навчитися у розробників ігор

Ті ж бали є у служб доставки їжі, магазинів побутової техніки і в купі інших ніш. Поки ви користуєтеся послугами компанії, бонуси накопичуються. Накопичили — вперед за ништяками.

Щоденна активність

Якщо людина довго не буде заходити в гру — він про неї забуде, відвикне і перестане платити. Тому розробники всіма силами намагаються нагадувати аудиторії про себе. Щоденні завдання — дуже дієвий спосіб.

В чому суть? Кожен день гра пропонує виконати завдання і дає за неї нагороду. Якщо відмовитися — завдання пропаде, а нагорода згорить. Людина боїться зазнати непоправних втрат і уповільнити свій прогрес. Тому він заходить в гру кожен день — як на роботу.

Чому маркетологи можуть навчитися у розробників ігор

Чому б не зробити подібне в бізнесі? Влаштуйте акцію: кожен день люди повинні виконувати якесь просте дію. Якщо виконують, отримують бали. В кінці акції накопичені нагороди можна витратити на всякі подарунки або знижки.

По-перше, таким чином ви зможете ненав’язливо нагадувати про себе. По-друге, викличете у клієнта страх щось втратити і бажання це щось зберегти. По-третє, збільшите залученість і підвищити відвідуваність сайту.

Багато компаній використовують це при організації конкурсів у соцмережах. Учасники отримують бали за лайки, коментарі і репости. Хто набрав більше — молодець і отримує приз.

Чому маркетологи можуть навчитися у розробників ігор

Читайте також: Конкурси «Вконтакте»: як отримати потрібні результати і не «зловити» бан

Подібні акції є у «Кока-Коли» і інших напоїв. Зібрав 100500 кришечок — обміняв їх на футболку. Коли у людини буде вибір: купити «Колу» або «Пепсі» — що він вибере? При інших рівних — те, що допоможе йому виграти приз.

Рейтинги і досягнення

Люди обожнюють хвалитися і мірятися досягненнями. Розробники ігор про це чудово знають і роблять всякі рейтинги, ранги тощо. Людині говорять: «Чувак, ти граєш крутіше 75% людей на сервері» — він радіє, хвалиться друзям і ще більше часу проводить в грі.

Чому маркетологи можуть навчитися у розробників ігор

Досягнення є не тільки в іграх — вони можуть існувати самі по собі. Ви бачили, скільки в інтернеті всяких завдань з назвою «цю головоломку може вирішити тільки геній»? Всі вони заманюють людей у сіті підступних рекламістів і маркетологів.

Раз людям подобається пишатися власною крутістю — дайте їм таку можливість. Зробіть рейтинг найактивніших передплатників, кращих покупців, улюблених клієнтів, наполегливих роботяг — та чого завгодно.

Тим, хто потрапив у таблицю, буде приємно. Можливо, вони навіть розкажуть про вас своїм друзям. А хто не потрапив, зробить трохи більше, ніж зазвичай. Додаткова мотивація ж.

Наприклад, у програмі для виклику таксі GetTaxi є статуси. Чим більше ви користуєтеся сервісом, тим ви крутіше. Спочатку новачок, потім фанат, потім ас і так далі. Бонуси від цього мінімальні. Але я зустрічав на форумах кілька постів в дусі: «Бісить GetTaxi, але не хочу йти, бо у мене там високий статус». Відчуваєте силу гейміфікації?

Чому маркетологи можуть навчитися у розробників ігор

Читайте також: NPS: «індекс споживчої лояльності», яку потрібно відстежувати кожній компанії

Інтерактиви

Багато гри розробники часто додають окремі міні-ігри. Втомився від основного дійства — зайнявся менш складним, відпочив. Це допомагає збільшити залученість і час, проведений в грі.

Чому маркетологи можуть навчитися у розробників ігор

Ви теж можете зробити міні-гру для своїх клієнтів. Їм буде весело, вони поліпшать поведінкові метрики на сайті. А якщо впіхнете в гру нагороди — залучите додаткову увагу до свого продукту.

Наприклад, під Новий рік на сайті Артема Горбунова була кумедна гра з гонками на оленях. Приз — річна підписка на інтерактивну книжку. У лідера 2500 перемог, у другого місця трохи менше. Люди зіграли кілька тисяч забігів на оленях заради призу вартістю 1700 рублів. Потрібні ще докази ефективності ігор?

Чому маркетологи можуть навчитися у розробників ігор

Інший приклад: на сайті московського стрип-клубу Vіrgіns відвідувачі отримують запрошення виграти безкоштовний приват. Для цього потрібно вгадати дівчат по грудях.

Чому маркетологи можуть навчитися у розробників ігор

Різновид інтерактивів — всякі тести. Аудиторія програм з тестами «Вконтакте» — більше 5.5 мільйонів чоловік. Кожен мій знайомий хоч раз, але проходив що-небудь у дусі «Пізнай себе», «Хто тобі підходить», «Який у тебе IQ» і так далі. Цікаво ж.

Використовуйте людську пристрасть відповідати на питання і перевіряти себе — зробіть свої тести. Вчіть чогось — нехай потенційні клієнти перевірять свої знання. Продаєте — нехай дадуть відповіді на запитання і виберуть найбільш відповідний продукт.

Подивіться на тести «Медузи» — вони збирають сотні репостов. Деякі створюються просто для розваг, а в деяких прихована реклама. І вона не дратує, адже ви граєте і веселіться. Це круто.

Читайте також: Витік клієнтів: чим вона загрожує і як її зменшити

Чому маркетологи можуть навчитися у розробників ігор

До речі, у «Текстерры» теж є тест. Дізнайтеся, наскільки ви розбираєтесь в інтернет-маркетингу.

Копірайтери, я знаю, що ви читаєте цей блог. Лайфхак для вас. Тести та інші інтерактиви можна всунути в текст, щоб затягти читача. Наприклад, з одним клієнтом ми зробили калькулятор для підрахунку вартості замовлення і помістили його на сторінці сайту. Відвідувачам цікаво — вони вводять свої показники, дивляться результат і читають, що робити далі. Перемога!

Ось ще приклад використання інтерактивів в тексті. Мене він купив — я вирішив задачку і прочитав всю статтю.

Чому маркетологи можуть навчитися у розробників ігор

Всі ці прийоми гейміфікації прекрасно поєднуються між собою. Ви можете організувати захоплюючий квест, нагородою за який будуть бали. А на сайті вивісити дошку пошани з іменами лідерів і кількістю очок у них. Лідери возгордятся і навіть можуть зробити репост. А інші учасники будуть намагатися ще більше.

У всяких интерактивах рейтинги — важлива частина. Якщо людина після півгодини мук дізнається, що він крутіший 94% гравців, його щастю не буде межі. Щасливий клієнт — лояльний клієнт.

А ви пробували геймифицировать свій бізнес? Пишіть в коментарях.