Кейс по накрутці поведінкових факторів

333

Чого? Кейс по накрутці ПФ??? Підберіть свою щелепу, будь ласка, — так, ви читаєте кейс по накрутці ПФ в блозі «Текстерры».

Але про все по порядку. Ми — агентство «Текстерра» — завжди відкрито заявляли: будь-яке використання «дірок» алгоритмів пошукових систем — це зло. Займатися потрібно не накрутками, а маркетингом. Якщо бути точніше — комплексним інтернет-маркетингом, що припускають роботу з усіма каналами залучення трафіку і підхід до сайту як до медіа — з редакцією, контент-плану і т. д.

Але накрутка супроводжувала ринок інтернет-маркетингу завжди, з моменту його появи. Іноді ці поняття — інтернет-маркетинг і накрутка в уявленні замовників позначали одне й те ж (настільки велике було схожість між ними — що називається, до ступеня змішування). По суті, вся «ольдскульная» індустрія SEO заснована на накрутки. SEO, принаймні в рунеті, ніколи не було просто оптимізацією сайту під пошукові системи (як ця абревіатура і перекладається з англійської) — воно було паразитуванням на алгоритмічних «дірках» пошукачів.

Апогеєм такого використання вразливостей пошукових систем завжди була накрутка поведінкових факторів.

Що думає «Яндекс» про накрутці ПФ

Ось декілька цитат з різних документів «Яндекса».

«Останнім часом ми бачимо спроби вплинути на пошукову систему шляхом емуляції дій користувачів. Найчастіше це відбувається за допомогою програм, які задають запити в пошукову систему і потім переходять на певні сайти, але відомі й інші способи. Всі вони — обман, що не має нічого спільного із справжньою оптимізацією сайту».

джерело

«Ми намагаємося не індексувати або не ранжувати високо [….] сайти, які намагаються вплинути на пошукову систему шляхом імітації дій користувачів».

джерело

Очевидно, що «класична» накрутка поведінкових характеристик сайту — це або імітація дій користувачів шляхом створення спеціалізованого програмного забезпечення, або залучення мотивованого трафіку за рахунок спеціальних сервісів. (Грубо кажучи, залучається «школота», яка за невелику винагороду отримує на спеціальному сайті завдання і виконує їх). Було зрозуміло, що рано чи пізно пошуковики навчаться з цими накрутками боротися. І вони, дійсно, навчилися. За нашими даними, накручувати сайти такими способами зараз марно — невідворотна кара, а наслідки дуже серйозні (бан сайту строком на 1 рік і більше).

Головний апологет накрутки ПФ в рунеті — Роман Морозов.

Кейс по накрутці поведінкових факторів

І Рома крутий. Розумний, талановитий, живий та рухливий.

Ми ніколи не підтримували його бізнес по накрутці ПФ, в чому можна переконатися, наприклад, з нашого інтерв’ю з ним дворічної давності. Але знову-таки — не тому, що є якась «ідеологія». Тобто, безперечно, вона є, але ми займаємо ту чи іншу позицію не з ідеологічних причин. Ми ніколи не вірили в майбутнє «Юзератора», як не вірили в майбутнє інших інструментів, що експлуатують «дірки» в алгоритмах пошукових систем. Ми завжди знали, що пошук буде дуже швидко розвиватися, ставати більш інтелектуальним. Наприклад, про те, що гряде епоха нейромереж в пошуку ми писали задовго до «Палеха».

Коротше. Ніякої ідеології — ми керуємося вигодою. Ми прийшли в інтернет-маркетинг надовго, а значить не можемо робити ставку (як для себе, так і для своїх клієнтів) на високоризикові інструменти.

Але тут Роман вийшов до нас з пропозицією потестить свій новий сервіс Seopickup.ru (він же сервіс накрутки ПФ 7.0). Дізнавшись трохи більше подробиць про сервіс, ми погодилися його потестить. Чому? Ось кілька причин:

1) Сервіс не емулює дії користувачів. Користувачі реальні, їхні дії теж реальні. При цьому самі користувачі, які вчиняють дії, не мотивовані фінансово. Іншими словами, ми не бачимо в сервісі формального порушення правил ПС. Чи помиляємося? (Звичайно помиляємося — дивіться в кінці update до статті).

2) Сервіс, звичайно, використовує слабкі сторони пошукової системи «Яндекс», але при цьому вирішує і цілком реальні завдання власників сайтів — дає фідбек по сайту від звичайних користувачів. І тільки цим вже може бути корисний.

3) Ми хочемо звернути увагу яндексоидов, що високий вага фактора останнього кліка в алгоритмах ранжирування, ймовірно, невиправдано завищений. І з цим пора щось робити.

4) Нам просто цікаво отримати новий досвід. За всю історію існування агентства «Текстерра» ми не отримали ні з одним проектом жодного бана. Так далі тривати не може! У нас розвинувся комплекс неповноцінності. Ми хочемо отримати цей досвід, щоб потім розповісти вам, як з банів пошукачів виходити.

5) Ну і остання причина. Роман Морозов в цей раз зламав систему дуже красиво. А ми любимо гарні кроки:)

Отже, на умовах, що ми не будемо писати якісь хвалебних од сервісу, а будемо розповідати своїй аудиторії всю таємницю, пояснювати всі ризики і можливі наслідки, ми Роману дали свою згоду.

Як ми накручували ПФ і що отримали

У кожного інтернет-агентства в загашниках є сайти різних тематик. У нас такі теж є. Ми взяли один з таких сайтів — globalwindow.ru. Рома попросив нас вибрати один запит, який був уже в ТОП-20 «Яндекса», і ми вибрали запит «імпортні вікна». «Брудна» частотність запиту вордстату — 1890. Не самий популярний запит, але частотність все-таки є, та й тематика одна з найбільш конкурентних.

На момент старту експерименту (20 січня) сайт займав 16-е місце за запитом «імпортні вікна» в регіоні «Москва і Московська область».

Буквально за тиждень Рома вивів його на перше місце. Потім по цьому запиту просувний сайт став займати два перших місця. У момент написання кейсу сайт globalwindow.ru займає три перші рядки в регіоні «Москва і Московська область».

Кейс по накрутці поведінкових факторів

Крім цього запиту, Роман вивів в топ і ряд суміжних запитів. См.скріншот нижче:

Кейс по накрутці поведінкових факторів

Загалом, Роман знову зламав систему. Його методика працює. Це треба визнати.

Визнаємо.

Механіка злому

Якщо «Яндекс» розуміє, подумав Роман, коли на пошукову систему хочуть вплинути шляхом емуляції дій користувача, значить не потрібно ці дії емулювати.

А далі дивимося кілька відео:

Зрозуміло, так? Якщо ні, то пояснимо. Тут не відбувається емуляції дій. Тут дійсно відбуваються реальні дії користувачів. І мало того, вони навіть подаються під соусом маркетингового дослідження. А відбувається це так: до вас де-небудь на вулиці, в торговому центрі або ще де-то підходить невідомий чоловік і каже щось на кшталт:

«Гей, бро, ми тут дослідження проводимо, можеш нам допомогти? Потрібно оцінити зручність користування сайтом. Набери, будь ласка, у своєму телефоні, запит такий-то, знайди сайт такий-то, походи по ньому і вислови свою оцінку — сподобався сайт чи ні?».

Ви зрозуміли механіку, так? Реальний користувач, реальний смартфон, реальні куки, реальна історія пошуків і т. д. І механіка накручування т. н. «останнього кліка в сесії».

Останній клік в пошуковій сесії — одна з методик отримання пошуковою системою інформації, наскільки той чи інший документ вирішує завдання користувача. Якщо документ був останнім в пошуковій сесії (навіть якщо він був єдиним), то документ вирішує завдання користувача. При накопиченні пошуковою системою даних про «останніх кліках» документ ранжується вище по тим запитам, по яких фіксувалася пошукова сесія.

Тобто, очевидно, тут немає емуляції дій користувача. Всі користувачі реальні. І дії їх — теж.

Інтерв’ю з Романом Морозовим

Але це ще не все. У цій статті все-таки є фінал. Але перш, ніж перейти до нього, ми вирішили зробити невелике інтерв’ю з Романом Морозовим.

Денис Савельєв: Хочу для себе розібратися. Я пам’ятаю, ще в Казані в 2015 році ти анонсував запуск сервісу накрутки ПФ 7.0. Сеопикап — це він і є?

Роман Морозов: Так, це одне і те ж, тільки для рекламодавців це «Поведінкові фактори 7.0», а для виконавців це сервіс «Сеопикап». Як працює сервіс, можна дізнатися з цього відео. Коротко: можна підійти до будь-якого користувача і попросити проаналізувати будь-який сайт. Попросити ввічливо фідбек. Хороший сайт чи ні? Цікаве меню чи ні? Зрозуміла тематика сайту чи ні? Хочеться купити на цьому сайті чи ні? Погодьтеся — цілком корисний сервіс, який багато може сказати власникам сайтів, вказати на проблеми сайту. Ну, а також це опитування потрібен, щоб людину на дві хвилини затримати на сайті. За рахунок цього зростають ПФ. Зрозуміло, весь звіт знімається на відео.

Д. С.: А скільки зараз виконавців у системі (сеопикаперов), і хто вони взагалі такі?

Р. М.: Зараз їх близько сотні. В основному це молоді студенти. І це саме тусовка звичайних пікаперів. Спочатку я пробував все те ж саме робити через Юзератор, але у мене нічого не вийшло. Люди, які звикли виконувати завдання, не виходячи зі свого робочого столу, — вони не готові ні з ким спілкуватися, ні з кимось знайомитися. Мені пощастило з пікап-тусовкою. Це більш агресивні люди, вони люблять і хочуть спілкуватися. Ми зробили для них такий вид заробітку, так і виник «Сеопикап» загалом.

Д. С.: А який бюджет на просування одного запиту? Скільки він коштує для замовника і який заробіток виконавця?

Р. М.: Виконавці можуть по-різному заробляти, все залежить від його комунікативних та інших навичок. Взагалі, система сильно геймифицирована, і у виконавців є купа всіляких премій, бонусів і т. д. Що стосується рекламодавця, тут стандартна ціна: за одне виконане завдання користувач платить 80 рублів для просування запитів по Росії і 100 рублів для просування запитів по Москві. У багатьох тематиках, навіть конкурентних, можна змінити видачу з допомогою 20-30 завдань. Загалом, не так вже й дорого виходить. Те, що ми робили з вікнами, — це стандартний кейс. Береться один запит — у нашому випадку це був запит «імпортні вікна». Основні завдання пов’язані з цим запитом, але також ще беруться схожі запити виконуються завдання для посилення основного запиту.

Д. С.: Хто стандартний замовник «Сеопикапа»?

Р. М.: Чесно скажу, останні кілька місяців я тихо мовчав на всіх конференціях, тому що була серйозна проблема з виконавцями. Очевидно, зібрати армію «пікаперів» — це нетривіальне завдання. І я вирішував саме її. Зараз ситуація змінилася. Пікап-тусовка досить велика, і мені вдалося домовитися про умови роботи. На поточний момент у сервісу близько 50 постійних рекламодавців, але найближчим часом їх кількість збільшиться.

Д. С.: Питання, яке я не можу не поставити: чи були вже бани на поточний момент за використання сервісу «Сеопикап»? Взагалі, ти сам як вважаєш, чи є в цьому сервісі порушення ліцензії пошукової системи «Яндекс»?

Р. М.: Якщо ти уважно подивишся звіти, який надає сервіс, то ти зрозумієш, що сервіс виконує важливу роль — дає зворотний зв’язок власникам сайтів. Інший момент, що ми просимо людей відкривати сайти не безпосередньо, а через пошукові запити. Тим не менш, банів за використання сервісу «Сеопикап» на поточний момент часу не було. Зрозуміло, знаючи «Яндекс», я не виключаю, що показові прочуханки рано чи пізно з’являться. Але, якщо чесно, я не знаю, як «Яндекс» зможе обчислювати використання сервісу. Єдиний спосіб обчислити всі сайти, які просуваються у системі, — це купити всіх «сеопикаперов» (одного — недостатньо, оскільки у «сеопикаперов» немає доступу до всіх завдань системи). Але це спосіб вкрай нетехнологічний, і він може вирішити ситуацію тільки в певний момент часу. Не можна ж уявити, що «Яндекс» буде купувати всіх «сеопикаперов» постійно. Але обмежений доступ «сеопикаперов» до всіх завдань системи — це тільки одна з «захистів». Насправді, їх у нас багато, але про всіх я, звісно, розповідати не буду.

Д. С.: Рома, я тебе ща слухаю, і я в шоці:) У мене більше немає питань. Єдино, я тобі хочу сказати: ми будемо палити і сам сайт, і запит, по якому була накрутка. Без цієї інформації сам кейс не має сенсу. Ти готовий до цього?

Р. М.: {сміх}

Висновки

А тепер головне.

Звичайно, всі все розуміють. Роман Морозов прекрасно розуміє, що публікація кейса на «Текстерре», з одного боку, дасть йому приплив нових клієнтів, а з іншого боку — викликає пильну увагу до сервісу «яндексоидов». Очевидно, що в системі «Сеопикап» можуть бути уразливості, і найближчим часом ми зрозуміємо це (за банам за використання сервісу).

Ми розуміємо, що наш загалом непоганий проект globalwindow.ru (в який вкладено багато чого, насправді) потрапить в бан. Давайте не будемо лукавити. «Сеопикап» — це все-таки сервіс накрутки ПФ, і сенс його існування в цьому. Бан сайту — це справедлива ціна, ми до цього готові. Але для нас все не закінчується баном. Ми обов’язково постараємося вийти з бана, потім розповімо вам, що з цього вийшло.

Ну і ви, дорогий наш читачу, ви теж розумієте, що до чого, правда ж? Багато хто з вас захочуть (впевнений в цьому) «потестить» сервіс «Сеопикап». Одні — тому що побачать в сервісі свою «останню надію» отримати результат. Інші — тому що просто люблять ризикувати або шукати більш легкі шляхи. Треті — тому що їм цікаво тестувати все нове. У будь-якому випадку, ми не закликаємо нікого використовувати даний сервіс, ви покладаєтеся на свій власний страх і ризик. І використання даного сервісу — це ваше власне рішення. Ок?

Ми ж будемо стежити за розвитком ситуації і будемо доповнювати матеріал по мірі розвитку ситуації з баном.

Update від 08.02.2017

Нам вдалося отримати коментар яндексоидов до статті, ось він:

«На головній сторінці Вашого сайту є фраза «Час досягнення високих позицій і отримання цільового трафіку за рахунок маніпулятивних схем минуло.» Досить дивно відразу під нею бачити посилання на пост з описом сервісу накрутки, по суті популяризують цю сумнівну послугу.

Що стосується самого «кейса», то механізми і формати накруток можуть відрізнятися, але їх суть від цього не змінюється: вони спрямовані на обман пошукової системи, а не на вирішення завдань користувача. Ставлення Яндекса до будь-яких накруток відомо, а спроби маніпуляції поведінковими факторами можуть спричинити серйозні наслідки (https://yandex.ru/support/webmaster/yandex-indexing/webmaster-advice.xml, https://yandex.ru/blog/webmaster/10399)».

Взагалі позиція «дзеркала російського Інтернету» дещо здивувала, якщо чесно. Читається претензія до нас за публікацію цього матеріалу.

Але давайте на хвилинку припустимо: а що б змінилося, якби результат кейса був іншим? Адже ми з Романом Морозовим спочатку домовилися: будемо публікувати результати, якими б вони не були. В очах «Яндекса» тоді ми були б, очевидно, мальчишами-кибальчишами: ах, які молодці, показали, що накрутка — це безглузда витрата часу і коштів.

Так, ми — не кибальчиші. Але і не поганці теж. Ми — просто майданчик, опублікувала цей кейс. Не маючи ніякої вигоди від публікації матеріалу, ми намагаємося — так, чорт візьми! — у тому числі достукатися і до «Яндекса»: агов, хлопці, ви це бачите? Беріть і виправляйте! Ось, що ми хочемо сказати «Яндексу». Позиція замовчування проблем в алгоритмах ранжирування не довела цей ринок ні до чого хорошого. На ньому, як і раніше, все так же важко працювати тим, хто звик розвивати проекти комплексно і «білими» методами. Тому що бізнес за роки існування дірок звик до іншого і переучивается дуже важко.

Ми як і раніше не закликаємо використовувати «дірки» в алгоритмах пошукових систем. Так як вважаємо, що це недалекоглядно. Ми справді віримо, що «Яндекс» навчиться вирішувати проблеми, а не ігнорувати їх. Але, схоже, ми віримо в «Яндекс» навіть більше, ніж він сам себе.

Update від 12.04.2017

«Яндекс» забанив сайт Global Window за накрутку поведінкових факторів.

Кейс по накрутці поведінкових факторів