Ефект ореолу: чому ви так погано розбираєтеся в людях

536

Є така приказка – «зустрічають по одягу». Вона досі працює в нашому суспільстві, а ми до сих пір кожен раз щиро дивуємося, як це ми могли так помилятися при підборі персоналу. Власне кажучи, помилитися важко – адже й ви самі, яким би раздовбаєм не були, не підете на співбесіду в рваних джинсах і м’ятою сорочці. Може, і Стіву Джобсу було б простіше на початку своєї кар’єри, якщо б він не ходив по кімнаті босоніж.

Коли приходить час найняти нового працівника, оцінити існуючого члена команди або почати нове співробітництво, всі вважають себе об’єктивними і розсудливими. Ми впевнені, що зможемо оцінити людей по достоїнству. Але насправді, ми легко стаємо жертвами добре відомого і давно дослідженого феномену під назвою «ефект ореолу». Це не з області хіромантії, не лякайтеся. Це з області звичайної психології.

Ефект ореолу: чому ви так погано розбираєтеся в людях

У 1920 році психолог Едвард Торндайк опублікував дослідження, згідно з яким абсолютно різні категорії людей (робітники, солдати, вчителі і пілоти) були в більшості випадків помилково оцінені «по одягу». Наприклад, надійні працівники були оцінені як дуже розумні, а неохайні солдати – як фізично слабкі. Активні вчителі вважалися дуже виконавчими, а виконавчі – дуже працездатними. Насправді ж, все це ні на грам не відповідало дійсності. Просто коли на людину навішують величезний червоний ярлик, дуже важко розібрати, що ж під ним насправді ховається.

Візьмемо пілотів. Для кожного з нас командир повітряного судна – цар і бог, а для дівчат – ще й кращий варіант для шлюбу. І навіть якщо ми не знайомі з пілотами особисто, ми на сто відсотків упевнені, що вони не можуть бути поганими людьми. Не випадково в дитинстві всі мріяли стати космонавтами.

Торндайк, усвідомлює всю серйозність положення речей, був налаштований скептично, особливо щодо рейтингу пілотів, які були дуже високо оцінені майже у кожній категорії і яких рекомендували брати на керівні позиції, навіть незважаючи на їх молодість та брак досвіду. І тоді він зрозумів, що від повітряних асів за замовчуванням очікують великих звершень і вивів формулу так званого «ореолу».

Це такі собі рожеві окуляри, які миттєво опиняються у вас на носі, як тільки ви дізнаєтеся одну-єдину межу абсолютно незнайомої людини. В результаті, люди, які змогли справити позитивне перше враження, отримують посади, з якими елементарно не можуть впоратися із-за браку досвіду.

Коли ви намагаєтеся дати загальну оцінку всіх якостей людини, ви самі створюєте ореол, якщо починаєте з найвидатнішою риси кандидата. Він буде впливати на ваше сприйняття інших, менш характерних рис людини. Візьмемо Васю. Перше, що ви дізнаєтеся про Васю – це те, що у нього три вищих освіти, включаючи Гарвард і МГУ. Мені здається, ви далі вже нічого читати не будете в його резюме. Васі гарантовано місце у вашій фірмі.

Торндайк у своєму дослідженні показував людям різні знімки, приколоті до есе, і говорив, що це фото автора (що було неправдою). Одне і те ж есе оцінювалося по-різному. Ви, напевно, вже здогадалися, як саме? Привабливий «автор» отримував високі оцінки, а непривабливий – низькі. Ефект ореолу дуже люблять використовувати ріелтори, приводячи клієнтів на огляд квартири і ненароком розламуючи там свіжу гарячу булочку – асоціації з теплим і ароматним будинком замикаються в голові клієнтів, коли вони пізніше будуть порівнювати всі варіанти.

Можливо, саме тому високі люди отримують зарплату більше, ніж низькі. Одне дослідження 2004 року довела, що за кожен зайвий сантиметр росту людина може заробляти зайві $789 в рік – адже він виділяється серед натовпу. Ось чому кандидати в президенти виходять в народ і їздять на метро – від цього вони здаються «своїми хлопцями». Ореол правильності та доступності робить людину в очах виборців досить надійним, щоб довірити йому доступ до червоній кнопці.

Ефект ореолу: чому ви так погано розбираєтеся в людях

Однак ефект ореолу не завжди позитивний. Наприклад, коли дві групи студентів прослухали дві різні лекції професора, який говорив з європейським акцентом (приблизно як Жан-Клод Ван Дамм), оцінки цієї його риси (акценту) були протилежними у різних груп. Справа в тому, що на одній лекції професор вів себе спокійно і невимушено, а на іншій прикинувся прискіпливим і вимогливим. Слухачам першої лекції його акцент сподобався, а другий – ні. Якщо міркувати об’єктивно, то акцент взагалі не може бути ні добрим, ні поганим – такі оцінки з’являються під впливом ореолу.

Якщо ви ловите себе на тому, що вся ваша команда оцінює людини, продукт або компанію однаково позитивно або негативно по кожному пункту, то ви, швидше за все, потрапили під вплив ефекту ореолу. Найголовніше, що потрібно знати в такій ситуації – що ви ніяк не зможете уникнути цього впливу, але можна навчитися розпізнавати момент, коли вам на ніс падають рожеві окуляри. Так, ви погано розбираєтеся в людях. Але і всі інші – не краще за вас.

Як це зробити?

 • Помічайте моменти, коли лише одна визначна риса робить людину відповідним для певної позиції, хоч і ніяк не пов’язана з нею. Індивідуальні характеристики (привабливість, зростання, недавні досягнення, вражаючий послужний список, солідну освіту) будуть сильно впливати на вашу думку, особливо в перший час. Вам що важливіше – що ваша потенційна секретарка була «Міс Бобруйськ» або що вона досконало володіє діловодством? Розставте пріоритети, виокремити те, що для вас неважливо, і попросіть кого-небудь видалити цю інформацію про кандидата перш, ніж ви її прочитаєте.
 • Час від часу викидайте старі ореоли. Чарівної палички тут не знадобиться, ви самі можете навчитися перетворювати всі карети в гарбуза. Потужне перше враження, позитивне чи негативне, створює ореол, який може діяти на вас довгі роки. Намагайтеся спиратися на логіку. Забудьте про любов з першого погляду і періодично переоцінюйте все як в перший раз.
 • Адаптація матеріалу Девіда Мак-Рэйни You Are Bad At Assessing People (But So Is Everybody Else)

  Ще кілька статей по саморозвитку:

  • Це чарівне слово – «Заткнися!»
  • Вся правда про позитивне мислення
  • Як ідіоти примудряються заробити мільйони?