Опитування: навіщо вони потрібні і як їх проводити

443

Опитування – дуже популярний і зручний спосіб отримання зворотного зв’язку. Як і навіщо їх проводити на сайті та в соціальних мережах – читайте в цій статті.

Отже, поїхали!

Навіщо проводити опитування?

Опитування – ефективний вид контенту, який дозволяє встановити міцний зв’язок бренду з аудиторією і дізнатися її думку про діяльність компанії, що надалі допоможе поліпшити продукцію чи послугу. Тобто опитування надає реальні дані, які можуть бути використані для прийняття оптимальних бізнес-рішень.

Опитування: навіщо вони потрібні і як їх проводити

Які завдання можна вирішувати за допомогою опитувань?

Опитування дозволяють вирішувати наступні завдання:

1. Реальні та безкоштовні відгуки про продукт

Багато компаній стикаються з труднощами при спробі дізнатися думку споживачів про продукт. Клієнти наполегливо мовчать, а у відповідь на пряму прохання пишуть стандартну відписку виду «всеклассноспасиборебятавылучшие». З цієї ситуації є два виходи: проводити дорогі об’ємні маркетингові дослідження або публікувати прості безкоштовні опитування, отримуючи реальний відгук аудиторії на сайті або в соціальних мережах.

Думаю, більшість з вас обрав би другий варіант. І не даремно, адже проведення опитування дозволяє отримати відгуки про вашої продукції, не витрачаючи при цьому багато сил, часу і грошей.

Опитування: навіщо вони потрібні і як їх проводити

2. Розуміння потреб та мотивів поведінки аудиторії

Опитування дозволяють виявити очікування і потреби аудиторії. Це може допомогти при плануванні і розробці нових продуктів, вдосконалення бізнес-процесів. Знаючи про потреби клієнтів, ви захищаєтеся від серйозних проколів.

3. Створення і розвиток співтовариства

Опитування збільшують залученість і стимулюють дискусії. Беручи участь у них, кожен споживач розуміє, що спілкування з компанією носить двосторонній характер. Таким чином, група передплатників перетворюється в живе співтовариство, члени якого взаємодіють з брендом і один з одним.

Щоб розвивати спільноту за допомогою опитувань, покажіть, що ви зацікавлені в думці користувачів. Діліться з учасниками результатами голосувань та прийнятими рішеннями.

4. Створення контенту

З допомогою опитувань ви створюєте три типи вмісту. По-перше, ви розповідаєте про передумови для проведення голосування і описуєте його умови. По-друге, ви ділитеся з користувачами результатами. По-третє, споживачі беруть участь в обговореннях, створюючи користувальницький контент.

Опитування: навіщо вони потрібні і як їх проводити
Читайте також: Що таке UGC: особливості, типи і способи застосування

5. Збільшення відвідуваності

Проведення опитувань збільшує відвідуваність сторінки у соціальній мережі та на сайті. Щоб це правило працювало, стимулюйте користувачів ділитися інформацією про голосування. Також ви можете використовувати інструменти, які автоматично повідомляють, що користувач взяв участь в опитуванні.

Читайте також: Як збільшити трафік: 60 способів, які підірвуть ваш відвідуваність

Види опитувань

Розглянемо, які бувають види опитувань в залежності від місця їх поширення.

В першу чергу необхідно знати, що бувають масові опитування та експертні. Ми розглянемо класифікацію масових опитувань.

Читайте також: Як провести експертне опитування: покрокове керівництво з прикладами з нашої практики

Існують усні та письмові опитування, і в інтернеті найчастіше проводяться письмові опитування.

Серед них, в залежності від місця поширення, можна виділити такі види:

 • Опитування на сайті.

Публікація на сайт – зручний варіант розміщення опитування, але її буде недостатньо. Хоча б тому, що голосувати будуть тільки ті, хто зайшов на сайт і зацікавився опитуванням.

 • Опитування в соціальних мережах.

Соцмережі є найбільш популярним способом поширення опитувань.

 • Опитування, надіслані електронною поштою.

Цей спосіб поширення хороший тим, що опитування відправляється клієнту індивідуально.

Читайте також: Як оцінити і підвищити ефективність Email розсилок: дослідження
 • Опитування в месенджерах.

З зростанням популярності месенджерів зростає і популярність використання їх для вирішення маркетингових завдань. Таким чином, можна провести опитування, створивши розсилку повідомлень в Viber, WhatsApp, Telegram та інших месенджерах.

Читайте також: Як використовувати месенджери в маркетингу
 • SMS-опитування.

Даний вид опитувань, з одного боку, може розширити охоплення аудиторії, – за рахунок людей, у яких немає підключення до інтернету. Але, з іншого боку, якщо відповідь на опитування платний, це може відлякати потенційних респондентів. Та й в цілому даний спосіб проведення опитувань малоефективний.

Опитування: навіщо вони потрібні і як їх проводити

Якщо розглядати усні опитування, то опитування, що проводиться при особистій присутності клієнта – явище вкрай рідкісне. Але великою популярністю в бізнесі користується телефонне опитування. Його проведення дуже ефективно для виявлення ступеня задоволеності клієнтів продукцією або послугами компанії, – відділи продажів часто проводять для визначення NPS.

Читайте також: NPS: «індекс споживчої лояльності», яку потрібно відстежувати кожній компанії

Телефонні опитування дозволяють не просто дізнатися думку клієнтів, але і з’ясувати які-небудь подробиці в ході розмови, простежити за реакцією співрозмовника, його змінами настрою і т. д.

Опитування: навіщо вони потрібні і як їх проводити

Після того, як ви виберете вид опитування, рекомендую вам прислухатися до деяких порад щодо створення опитувань.

Поради щодо створення опитувань

Дійсно хороший опитування здатний повністю заволодіти увагою користувачів, змусивши їх відволіктися від своєї діяльності і зануритися в процес заповнення анкети. Щоб домогтися цього, важливо враховувати деякі нюанси.

1. Виберіть вдале розташування опитування

Цей нюанс потрібно враховувати при публікації опитування на сайті. Дуже важливо розміщувати його на видному місці головної сторінки, щоб користувачі відразу змогли його знайти. Багато сайтів розміщують опитування на бічній панелі, виділяючи його пробілами, – таким чином, опитування добре видно, але при цьому ненав’язливий.

Опитування: навіщо вони потрібні і як їх проводити

2. Виберіть актуальну тему, яка викликає щирий інтерес у респондентів

Вдало скомплектований опитування повинен складатися з питань, які цікаві респондентам і породжують різні дискусії. Тому важливо вибрати актуальну тему для опитування, яка зачепила б вашу цільову аудиторію. Якщо це станеться, ви зможете отримати не тільки зворотний зв’язок, але і нові спостереження і знання, які можна буде застосувати у своїй роботі.

3. Дайте респондентам можливість бути почутими

Отже, ви обрали цікаву тему для свого опитування. Тепер пора переконатися, що ви дали змогу респондентам відповісти саме так, як вони хочуть. Перегляньте варіанти відповідей і переконайтеся, що надали широкий вибір, – люди воліють вибирати відповіді, які змогли б чітко ідентифікувати їх думки.

4. Продовжіть процес залучення респондентів

Якщо опитування зацікавить клієнта і втягне його в активну взаємодію, постарайтеся продовжити цю залучення як можна довше. Для цього попросіть респондента поділитися опитуванням в соціальних мережах, щоб його друзі змогли відповісти. Також можна запропонувати клієнту почитати ваш матеріал на тему опитування, якщо ви ведете блог.

Опитування: навіщо вони потрібні і як їх проводити

5. Не задавайте питання про майбутнє

Як правило, питання про те, що людина буде робити далі, не приводять до достовірних відповідей, – адже говорити може кожен, а взяти і зробити – далеко не всі. Набагато розумніше запитати про те, що люди вже зробили, яке рішення прийняли. І ви будете знати, чи варто чекати від респондента яких-небудь дій.

6. Не задавайте багато відкритих питань

Щоб гарантувати, що опитування нададуть вам структуровані дані, застосовуйте закриті питання. Використовуйте, наприклад, такі типи питань, як множинний вибір або порівняльний питання, які мають кілька варіантів відповідей. Так, замість питання «Що ви думаєте про нашу продукцію?» краще запитати: «Яке твердження найбільш точно відповідає вашим враженням про нашу продукцію?». І надати варіанти відповіді.

Опитування: навіщо вони потрібні і як їх проводити

Іншим плюсом закритих опитувань є те, що вони дозволяють швидко провести аналіз (за рахунок отримання структурованих даних). Такий швидкий аналіз дозволить проводити регулярні опитування, не докладаючи титанічних зусиль. Це особливо необхідно для великих брендів або мультибрендових компаній.

До речі, повністю виключати відкриті питання також не варто – хоч вони і складні, вони дають більш докладні відповіді.

7. Зробіть опитування коротким

Якщо опитування буде довгим, респонденти швидко втомляться від нього і навряд чи зможуть заповнити його до кінця.

8. Вкажіть, що опитування проводиться вашою компанією

Обов’язково вкажіть, що опитування проводиться вашою компанією, якщо не хочете бути прийнятими за спам.

9. Уникайте навідних питань

Велика ймовірність, що на навідні запитання респондент відповість не так, як він думає, а так, як хочете ви. Так що питання типу «Як вам сподобалася наша остання стаття?» краще не використовувати.

10. Запропонуйте винагороду за проходження опитування

Щоб стимулювати клієнтів до заповнення опитування, запропонуйте їм будь-яку винагороду. Це може бути код на знижку або контент, – все, що завгодно, і це не вимагає таких вже великих коштів.

Інструменти для проведення опитувань.

Щоб провести опитування, ви можете скористатися одним із наступних інструментів:

 • My Polls – безкоштовний додаток для організації голосувань у Facebook.
 • Poll – ще одне безкоштовний додаток для організації голосувань у Facebook.
 • Wishpond – набір платних додатків для експерта в області SMM.
 • Typeform – безкоштовний сервіс проведення опитувань. Цей сервіс дозволяє створювати опитування для користувачів мобільних девайсів.
 • Штатний засіб для проведення опитувань «Вконтакте». Достатньо перейти на сторінку, де ви збираєтеся опублікувати опитування, а в формі редагування повідомлення вибрати «Ще» і далі – «Опитування».
Опитування: навіщо вони потрібні і як їх проводити
Опитування: навіщо вони потрібні і як їх проводити
 • Wedgies – платний сервіс для проведення опитувань. Базові функції (проведення та аналіз опитування) доступні безкоштовно. Працює в Facebook, Twitter, Tumblr і т. д.
 • Simpoll – російськомовний сервіс для проведення опитувань. Базовий функціонал доступний безкоштовно.
 • Anketolog – ще один російськомовний сервіс для проведення опитувань. Код опитування можна вбудовувати на сторінки найпопулярніших соціальних мереж, включаючи «Вконтакте», Facebook, Google+, Twitter, «Однокласники», «Мій світ».
 • Штатний засіб для створення опитувань в «Однокласниках». Досить натиснути на рядок «Про що ви думаєте» і натиснути «Опитування», ввести потрібні дані.
Опитування: навіщо вони потрібні і як їх проводити
Опитування: навіщо вони потрібні і як їх проводити
 • Survey Monkey – сервіс для проведення опитувань з російськомовним інтерфейсом. Базовий функціонал доступний безкоштовно. Користувач може вбудовувати опитування на сторінки сайту або в спільнотах в соціальних мережах.
Читайте також: Як створювати опитування на Surveymonkey: докладне керівництво

Навіщо ще потрібні опитування

Опитування збільшують охоплення аудиторії та залучення користувачів. З допомогою голосувань ви отримуєте важливу інформацію і показуєте клієнтам, що цікавитеся їх думкою. Як ви вважаєте, чи можна за допомогою опитувань впливати на думку споживачів? Як це відбувається на практиці?