Виявили крадіжку вашого контенту? Як і коли можна завдати удару у відповідь?

360

Колись давно ми вже писали статтю, присвячену крадіжці контенту, в якій давали кілька корисних порад про те, що робити якщо ваш контент виявився на іншому сайті. У сьогоднішній статті хочеться підійти до проблеми більш глобально. І почнемо ми ось з чого: а що взагалі таке крадіжка контенту?

В розумінні більшості російських користувачів, це ті випадки, коли стаття була повністю скопійована з сайту без посилання на джерело. Так вже у нас прийнято: скопіпастив, будь добрий дати лінк на автора. Ніякого письмового дозволу (на відміну від Заходу), все гранично просто, і всіх це влаштовує (за винятком, мабуть, тільки великих ЗМІ).

Інша справа, коли зазначена посилання містить редирект або атрибут nofollow. Чи вважається це крадіжкою? А ось тут думки починають розходитися. Хтось починає обурюватися і писати гнівні листи кривдникам, а хтось- не робить з цього приводу ніяких дій. Особисто ми ставимося до другого варіанту. Наша позиція (позиція співробітників «Текстерры») в цьому випадку така: будь-які беклинки (хоч з редиректами, хоч з nofollow) – це добре. Це ще один фактор, який буде враховуватися пошуковими системами при ранжуванні і визначенні першоджерела. І вже тим більше класно, якщо ці беклинки приносять хоч якийсь трафік або сприяють брендування. Але не будемо забігати вперед. Давайте почнемо з самого початку.

Отже, ви випадково виявили, що хтось скопіював ваш контент.

Якого *** мій контент робить на їх сайті?!

Всі, хто хоча б раз виявляв крадіжку свого контенту (а цих людей ой як немало в інтернеті), відчував ці емоції. Так, справді, неприємно, коли стаття, на яку ви витратили стільки годин і зусиль, приносить плоди зовсім незнайомій людині, який в два кліка, абсолютно не напружуючись, скопіював її з вашого сайту і навіть не зволив проставити посилання на джерело. Особливо болісно сприймається той факт, що пошукачі деколи помиляються і сприймають злодія як автора вкраденого контенту (як правило, це відбувається в тому випадку, коли ваш контент копіює більш великий і більш трастовий ресурс).

І як вести себе в цій ситуації? Головне, не пороти гарячку. Уважно прочитайте цю статтю і виконуйте наших рекомендацій. Гарантуємо, в більшості випадків ви зможете завдати своїм кривдникам удар і відбити у них всю охоту привласнювати чуже майно.

Виявили крадіжку вашого контенту? Як і коли можна завдати удару у відповідь?

Як встановити факт крадіжки контенту?

Перш ніж робити які-небудь дії у відповідь, переконайтеся, що ваш контент дійсно був кимось скопійований. Як це зробити? Ось кілька способів:

 • Способи, що дозволяють відстежити і «легальне» копіювання вмісту (з посиланням на джерело), і реальну крадіжку:
  • Сервіс Copyscape. Дуже простий і зручний сервіс для відстеження крадіжки контенту. Все, що вам потрібно зробити, це ввести адресу сторінки в пошуковий рядок. Після цього Copyscape вкаже вам адреси сайтів, в яких з’являється ваш контент. При використанні безкоштовної версії ви зможете побачити тільки перші 10 результатів пошуку. Якщо ж вам потрібен більш детальний звіт, можна підписатися на платну преміум-версію. Але, виходячи з досвіду, можна впевнено сказати, що більшості користувачів не знадобляться більш детальні результати пошуку (якщо тільки ви не выслеживаете вкрадений контент цілодобово).
  • Ручний пошук. Якщо ви хочете знайти текстовий контент, введіть в пошукову систему довгу фразу. Це може бути фраза, яку ви публікуєте в кінці кожного поста, або просто витяг з основного тексту. Для пошуку візуального контенту, використовуйте пошуковик Google images. Цей спосіб, безумовно, забирає більше часу, ніж попередній, але зате він є більш надійним.
 • Способи, що дозволяють відстежити тільки «легальне» копіювання (для тих, хто бажає бути виключним володарем своїх публікацій):
  • Реферального трафіку. Скористайтеся інструментами аналітики. Дізнайтеся, звідки йде піковий трафік. Якщо із незнайомого джерела, зайдіть на нього і перевірте, чи не міститься там ваш контент.
  • Пингбеки. Багато CMS підтримують автоматичні пингбеки: WordPress, Joomla, Drupal та ін. Як вони діють? Коли якийсь ресурс ставить посилання на ваш матеріал, ви отримуєте повідомлення.

Як тільки ви переконалися в тому, що ваш контент дійсно був скопійований, можна переходити до наступного кроку. Ні-ні, писати уїдливі листи злодіям ще рано. Так і зверненням до хостеру поспішати не варто. Перед тим як робити серйозні дії, необхідно розібрати ситуацію і зрозуміти: а чи потрібно взагалі з цим боротися?

Виявили крадіжку вашого контенту? Як і коли можна завдати удару у відповідь?

А воно мені треба?

Отже, ви дізналися про те, що хтось вкрав ваш матеріал. Що робити далі? Перш ніж стати на довгий шлях боротьби з шахраями, насамперед потрібно вирішити для себе, чи варта гра свічок. Незважаючи на те, що крадіжка контенту здається вам очевидним порушенням ваших прав, кожна конкретна ситуація може мати свої нюанси, які теж варто враховувати.

Наприклад, ви можете зіткнутися з тим, що якийсь популярний сайт скопіював вашу статтю без вказівки посилання на джерело. У цьому випадку вам необхідно визначити, чи приносить вам користь дана крадіжка. Якщо у цій статті згадується ваш бренд, або описуються переваги вашої компанії, або розглядається якийсь із ваших кейсів, тоді який сенс наполягати на її видаленні? Ця крадіжка вам на руку! Розслабтеся і залиште все, як є. І вже тим більше не варто хвилюватися з приводу «крадіжки» із зазначенням авторства та посилання на джерело. Зайвий трафік нікому не завадить, чи не правда?

Але що робити, якщо крадіжка не приносить ніякої користі?

Ви вирішили боротися до кінця: що робити далі?

Якщо ви зрозуміли, що сайт-злодій не приносить вам ні трафіку, ні популярності і вирішили боротися до кінця, ось кроки, які потрібно зробити:

1. Зробити скріншоти

Відразу ж зробіть знімок сторінки, на якій розміщений вкрадений контент. Він послужить доказом, коли ви будете говорити з порушником. Постарайтеся, щоб в знімок увійшла вся сторінка (або, щонайменше, контент, який був вкрадений) та URL-адреса цього сайту. Для цього можна скористатися інструментами, вбудовані в операційну систему (клавіша Print Screen Windows і поєднання клавіш Command + Shift + 3 Mac), плагінами Awesome Screenshot для Google Chrome і Fireshot – для Firefox або іншими програмами, яких в інтернеті дуже багато.

2. Відправити повідомлення своєму кривднику

Обов’язково зв’яжіться з цією людиною безпосередньо, перш ніж повідомляти про проблеми його хостеру. Якщо на його сайті не вказано електронну адресу, скористайтеся одним з наступних способів:

 • Сервіс who.is

Кожен раз, коли користувач інтернету реєструє доменне ім’я, він повинен надати контактну інформацію. Саме до неї і відкриває доступ сервіс who.is (не завжди, але в багатьох випадках).

Виявили крадіжку вашого контенту? Як і коли можна завдати удару у відповідь?
 • Якщо ж інформація, яку порушник вказав під час реєстрації домену не доступна для перегляду, можна використовувати плагін SEO Site Tools для браузера Google Chrome. Принцип його дії дуже схожий з попереднім сервісом.
Виявили крадіжку вашого контенту? Як і коли можна завдати удару у відповідь?
 • Ну, а якщо цей спосіб вам не допоможе, прочитайте статтю «Як знайти або перевірити e-mail адресу». В ній ви точно знайдете рішення цієї проблеми.

Як тільки ви дізналися електронну адресу правопорушника, відправте йому лист, написаний на фірмовому бланку компанії (Якщо у вас його немає, створіть у Ворді. Це займе у вас хвилини 3, не більше). Використовуйте офіційно-ділова мова, будьте ввічливі й рішучі. У листі вкажіть посилання на публікацію, яка була вкрадена і прикріпіть до листа зроблені скріншоти. Обов’язково скажіть, що у разі відмови або ухилення від відповіді, ви залишаєте за собою право звернутися в наступні інстанції для вирішення виниклої проблеми. Поставте кривдникові жорсткий термін на виконання ваших вимог. Наприклад, 3 дні. Цього часу цілком вистачить на обдумування та прийняття рішення.

3. Якщо на ваше прохання не відреагували чи дали вам відмова, звернутися до хостеру.

Багато хто вважає, що звернення до хостеру не принесе жодних результатів, але це помилкова думка. Існує величезна кількість випадків, коли хостерів штрафували за перебуває на їх доменах контент. Всі вони знають про це і в більшості випадків вважають за краще не доводити справу до судових розборок і просто закрити майданчик до з’ясування обставин. Тому не бійтеся писати хостерів, навіть якщо вони знаходяться за кордоном. У 99% випадків цей крок вирішить вашу проблему. (Для пошуку інформації про провайдерів хостингу, ви також можете використовувати сервіс who.is, який згадувався раніше).

4. Якщо і ця міра виявилася неефективною, звернутися в службу підтримки пошукових систем.

Відразу попереджаємо, ні Гугл, ні Яндекс не заблокують вкрадений контент, оскільки більшість надісланих скарг є спірними, і пошукачі не беруть на себе відповідальність виносити якісь вироки.

Ось, наприклад, яке надсилає лист Платон Щукін у відповідь на скаргу про крадіжку контенту:

«Пошукова система Яндекс лише індексує загальнодоступну інформацію і показує її за запитами користувачів. Ми ні в якому разі не є цензорами мережі і не присвоюємо авторство тієї чи іншої статті якогось сайту. Також ми не виділяємо серед сайтів сайти-першоджерела. Результати пошуку формуються з урахуванням безлічі факторів, іншими словами, з урахуванням релевантності сайтів запитам користувачів. Тим не менш, Ви можете допомогти нам у роботі над алгоритмами ранжирування, надіславши приклад запиту, за яким сайт з ідентичним, на Ваш погляд, текстовим контентом ранжується краще Вашого.

З повагою, Платон Щукін» (посилання на джерело)

Те ж саме відповідає і Google. Ви запитаєте: навіщо тоді взагалі їм писати? Це потрібно робити для того, щоб подати пошуковій системі сигнал, який потім може бути врахований при ранжируванні.

Як захиститися від крадіжки вашого контенту?

Не будемо лукавити і відразу скажемо прямо, способів, здатних захистити ваш контент на 100%, не існує. Однак дотримання наступних рекомендацій, безумовно, принесе певну користь:

 • Попереджайте Яндекс про вихід вашого контенту. Якщо ви публікуєте на своєму сайті тексти, які раніше не були опубліковані в інтернеті, а їх передруковують інші інтернет-ресурси, попередьте Яндекс про швидкий вихід тексту. Таким чином, пошукач буде знати, що оригінальний текст вперше з’явився саме на вашому сайті, і буде використовувати це в налаштуванні пошукових алгоритмів.
 • Використовуйте Google Authorship. Цей атрибут допоможе верифікувати ваше авторство з більш високою ймовірністю, але, на жаль, не врятує вас, якщо ваш матеріал скопіював більш трастовий сайт, вписав до нього своє авторство Гугл.

  Що потрібно зробити для встановлення авторства:

  • Зареєструватися в Google+.
  • Увійти в свій профіль.
  • З адресного рядка браузера скопіювати посилання. Ось, наприклад моя: https://plus.google.com/105989752782164003777/posts?hl=ru. У вас буде така ж, але з іншими цифрами.
  • Розмістити на сторінці з контентом HTML код: Женя Крюкова
  • Підтвердити прив’язку з профілю свого облікового запису. «Змінити профіль» — «Мої публікації» — «Додати посилання».
 • Давайте проиндексироваться нового матеріалу. Якщо ви не є співробітником ЗМІ і не женіться за гарячими новинами, приховуйте свіжий матеріал від пабліка до тих пір, поки він не проіндексує в пошукових системах.

Як визначити, проиндексировался матеріал чи ні?

 • У розширеному пошуку Яндекса знайдіть графу «На сайті» та вбийте в неї посилання на новий матеріал. Якщо сторінка проиндексировалась, вона з’явиться в результатах видачі.
 • Те ж саме робимо і з Гуглом. Вбиваємо посилання в графу «Сайт або домен».

Якщо ж на вашому сайті в день виходить кілька десятків, а то і сотень статей, вписувати посилання вручну буде довго і виснажливо. В цьому випадку можна використовувати спеціальний скрипти і для вивантаження проіндексованих урлов з панелі веб-майстра.

 • Демонструйте відмітки про авторське право на видному місці. Завжди ставте знак авторського права в кінці кожної статті і пишите наступну фразу: [назва компанії], при повному або частковому копіюванні матеріалу посилання на першоджерело обов’язкове. Це нагадає відвідувачам вашого сайту про те, що розміщений на ньому контент – ваша власність.
 • Сформулюйте правила використання вашого контенту. Знайдіть відповіді на всі спірні моменти і розкажіть своїм користувачам про те, що дозволено, а що заборонено робити з вашими постами. Ось наприклад, правила використання контенту на сайті Hubspot. Дуже просто і, головне, дієво.
 • Включайте в RSS-стрічку не повний текст статті, а лише анонс. Деякі користувачі використовують роботів, щоб красти повні версії публікацій з RSS-стрічок, тому не включайте в неї весь текст статті, залиште лише анонс і посилання на її повну версію.
 • Брендируйте ваші зображення. Але робіть це акуратно. Не треба вставляти величезні водяні знаки, які заважають розглядати картинку. Досить додати маленький логотип де-небудь з краю, щоб не дратувати ваших користувачів.

Висновок

Стикатися з крадіжкою контенту завжди неприємно. Але злитися і зневірятися не варто. З злодіями можна і потрібно боротися. І навіть незважаючи на те, що способів, які можуть на 100% захистити ваш контент, все ще немає, ви можете максимально скоротити кількість грабежів і зберегти свою репутацію в очах» пошукових систем.

При підготовці статті було використано матеріал Ginny Soskey Are People Stealing Your Content? How (and When) to Fight Back.