Як управляти голосом і підготувати його до публічного виступу, запису відео або аудіо

516

Коли людина виходить на сцену або з’являється на екрані, аудиторія оцінює його протягом декількох секунд. Перше враження формується з допомогою невербальних сигналів. Іншими словами, за кілька секунд слухачі вирішують, чи можна вам довіряти і чи варто взагалі вас слухати. Вони роблять це ще до аналізу змісту і актуальності того, що ви говорите. Ви посилаєте невербальні сигнали з допомогою зовнішності, пози, міміки, манери триматися, одягу, аксесуарів, голоси. З цієї статті ви дізнаєтеся, як керувати голосом і готувати його до публічного виступу.

Як управляти голосом і підготувати його до публічного виступу, запису відео або аудіо

Читайте також: Як створювати забійні презентації і успішно виступати перед аудиторією

Як звучить голос сильного і упевненого в собі людини

Яким повинен бути голос, щоб його володар справляв на аудиторію сприятливе враження? Нижче перераховані характеристики:

 • Низький.
 • Досить гучний.
 • Емоційно забарвлений.
 • Володіє приємним тембром, що не має дефектів.
 • Керований, який змінюється у відповідності з ситуацією.

Зверніть увагу на голос героя відомого фільму на ролику нижче, він відповідає перерахованим характеристикам.

Який голос може посилати аудиторії негативні невербальні сигнали? Ось найбільш типові риси:

 • Високий. Зверніть увагу, сам по собі високий голос — це не проблема. Про невпевненість людини говорить «задавлений» голос, який генерується в ротоглотці. У цьому випадку анатомічно розташовані нижче частини мовного апарату не беруть участі в генерації звуку.
 • Тихий. Варто відзначити, що хороший оратор може говорити тихо і утримувати увагу аудиторії. Він може налаштувати гучність до ситуації. Невпевненій у собі людині складно говорити голосніше, так як частина мускулатури, яка бере участь у диханні і генерації голосу, у нього заблокована.
 • Емоційно бідний. Якщо оратор не може підкреслювати голосом емоції, він позбавляється важливого комунікаційного каналу.
 • Має дефекти. Гугнявість, коверкание звуків, хрип і інші дефекти зазвичай справляють негативне враження. З цього правила є винятки: чого варто хрипкий голос Висоцького.
 • Ригідний. Якщо оратор не може міняти голос у відповідності з ситуацією, він ризикує залишитися без слухачів. Наприклад, виступаючи перед аудиторією у величезному актовому залі, ви природно намагаєтеся говорити голосніше. Якщо ви через п’ять хвилин повинні увійти в невелику аудиторію і сказати кілька слів 10 слухачам, вам потрібно підлаштувати голос до ситуації.

Зверніть увагу, як змінюється голос відомого політика Олександра Лебедя в залежності від обстановки. На першому ролику він дає інтерв’ю, спілкуючись з журналістом один на один.

На другому ролику він дає прес-конференцію у великому залі, звертаючись до групи людей.

Як поліпшити голос

Характеристики голосу людини частково визначаються вродженими і набутими особливостями анатомії організму. Наприклад, якщо у вас викривлення носової перегородки, отримане в результаті наполегливих занять боксом у дитинстві, ви будете гугнявити, поки не зробите операцію. Якщо ви від природи володієте сопрано, ви навряд чи будете говорити під час публічних виступів низьким голосом. Однак ви можете вплинути на характеристики голосу, які визначаються фізіологічними особливостями мовленнєвого апарату і організму в цілому. Багато фізіологічні процеси і стани формуються нашою психікою, тому вони піддаються свідомому управлінню.

Читайте також: Як перетворити нудний текст в яскраву презентацію

Як впливати на голос з допомогою пози

Ляжте на підлогу, скрутіть калачиком і притисніть підборіддя до грудей. Розкажіть своє улюблене вірш. Смішно? Цей перебільшений приклад показує, що поза впливає на характеристики голосу.

Щоб ваша мова звучала впевнено і переконливо, намагайтеся говорити стоячи. Плечі повинні бути розгорнуті і опущені. Спину необхідно випрямити, а живіт розслабити. Якщо ви носите ремінь, перед виступом не затягуйте його занадто туго. Якщо можливо, перед виходом на сцену зробіть кілька простих вправ:

 • Встаньте рівно і кілька разів підніміть руки вгору через сторони.
 • Розставте руки в сторони і кілька разів обійміть себе.
 • Розставте руки в сторони і зігніть в ліктях. Кілька разів стисніть лопатки.
 • Наберіть в легені повітря і затримайте дихання. Перекочуйте повітря з грудей у живіт. Так ви разминаете і разблокируете діафрагму.
 • Наберіть повні легені повітря. Видихніть зі звуком «а» і легко постукайте себе долонею по грудях.

Під час виконання вправ не робіть різких рухів. Дихайте рівно. Ці вправи допоможуть вам підготувати до виступу легкі, нижнє дихальні шляхи, міжреберні м’язи, м’язи живота і діафрагму.

Як підготувати до виступу мовний апарат

Тепер вам необхідно підготувати до виступу верхні дихальні шляхи, голосові зв’язки, язик, м’язи обличчя і шиї. Для цього підходить наступний комплекс і навіть його окремі вправи:

 • Кілька разів нахиліть голову вперед, назад і в сторони.
 • Розімніть нижню щелепу: кілька разів відкрийте рот якомога ширше, зробіть жувальні руху, поводите щелепою з боку в бік.
 • Зробіть із зусиллям кілька ковтальних рухів. До речі, це вправа — хороша профілактика застуди та вірусних інфекцій в холодну пору року. Коли ви з зусиллям глитаєте, то активізуєте кровообіг в ротоглотці і стимулюєте вироблення слини, яка містить захисні речовини.
 • Прокашляйтесь, обговоріть кілька слів, заспівайте куплет з улюбленої пісні.
 • Посміхніться, пошліть знайомому або відображенню в дзеркалі повітряний поцілунок.
 • Зробіть кілька ковтків води. Зверніть увагу, вода повинна бути кімнатної або трохи тепліше кімнатної температури. Дуже холодна і дуже гаряча рідина погіршує звучання голосу.

Під час виступу намагайтеся зберігати на обличчі легку посмішку. Це запобіжить неусвідомлене напруження мімічних м’язів, яке негативно впливає на голос.

Як заспокоїтися перед виступом

Не секрет, що хвилювання і страх негативно впливають на голос. Щоб говорити переконливо і красиво, ви повинні відчувати себе спокійно і впевнено. Щоб заспокоїтися перед виходом на сцену, скористайтеся наступними рекомендаціями:

 • Заздалегідь виберіть у залі однієї людини, який вам подобається. Це може бути ваш знайомий. Уявіть, що ви виступаєте виключно для нього: дивіться на цього чоловіка, адресуйте йому репліки і запитання.
 • Перед початком виступу назвіть і коротко перерахуйте свої регалії і досягнення.
 • Під час виступу намагайтеся не опускати руки нижче грудей. Жестикулируйте. Якщо можливо, ходіть по сцені. Рух попередить скованість і додасть вам впевненості.
 • Посміхайтеся. Усміхнений людина рідко буває закріпаченим і невпевненим у собі.
 • Тримайте що-небудь у руках. Це може бути лазерна указка, блокнот з тезами речі, прототип продукту. Уникайте метушливих дрібних рухів: не комкайте папір, клацніть кнопкою ручки і т. п.
 • Не забувайте, більшість присутніх плювати на вас хотіло. Люди думають тільки про себе, про свою вигоду, зовнішньому вигляді. Такий настрій буде корисним, якщо ви сильно переживаєте.

Намагайтеся ставитись до всього з гумором та іронією. Це універсальний рецепт, що допомагає боротися з переживаннями в різних ситуаціях.

Читайте також: 13 способів збільшити відвідуваність ваших вебінарів

Голос істини звучить тихо

Якщо ви стали загальновизнаним авторитетом у своїй галузі, люди будуть шикати один на одного і ловити ваші слова, навіть якщо ви говорите пошепки. Щоб досягти цього рівня, під час перших виступів ви повинні говорити впевнено і голосно, а ваш голос повинен подобатися аудиторії. Використовувати описані вище вправи і рекомендації, щоб швидко підготуватися до виступу. Зверніть увагу, цей комплекс допоможе вам поліпшити характеристики голосу, якщо ви будете виконувати його планово.