Альтернативні варіанти маркетингу — коли основи вже не працюють

407

Найдосвідченішого покупця складно зачепити листівками біля метро або контекстною рекламою в інтернеті, він не звертає увагу на рекламні ролики, дивлячись серіали. Він завжди напоготові – чекає, що ось-ось почнуть щось продавати. І таких стає більше. На них не діють класичні інструменти маркетингу, їх потрібно зацікавити і залучити. Легко сказати, а як зробити?

Розширена реальність

Використовуйте доповнену реальність (англ. augmented reality, AR — «розширена реальність») – технологію, яка додає елементи цифрового світу в повсякденність.

Йдете по вулиці, і раптом поряд зі Спасом на Крові в Пітері спливає історична довідка? Це AR.

За кордоном маркетологи активно використовують AR-інструменти і придумують способи їх монетизації. Згадайте Pokemon GO в 2016 році, коли люди, як заведені, ловили покемонів. Гра безкоштовна, але пізніше за 50 $ стали продавати аксесуар Pokemon Go Plus, застережливий про пакемонів поблизу. Монетизували гру творці і за рахунок рітейлерів, пропонуючи оплачувати розміщення покемонів у закладах для збільшення потоку покупців.

Доповнена реальність повільно, але вірно проникає на телебачення. Наприклад, канал BBC тестує платформу для спортивної аналітики – Piero AR. У студії телеканалу показують події футбольних матчів у вигляді 3D-голограми: теплові карти передач м’яча, пересування гравців, демонстрація складу.

Альтернативні варіанти маркетингу — коли основи вже не працюють

У Росії успішно реалізував технологію Михайло Семенков, засновник компанії Unibora. Він створив розмальовки, ілюстрації до казок, пазли і карткові ігри з оживаючими зображеннями. Оживити ілюстрацію легко – потрібно завантажити мобільний додаток і докласти телефон до картинки. Продукт став популярним на ринку і вже до березня 2017 року приніс 5 млн рублів.

Працюють над проектом доповненої реальності хлопці з компанії «Фотосклад». Вони розробляють інструкцію щодо користування пристроєм на екрані телефону відкривається 3D-модель фототехніки, яку можна розібрати і вивчити.

У 2018 році, закладаючи бюджети на розробку технології AR, російські маркетологи здивують найвибагливіших покупців.

 • Wow-ефект.
 • Проста адаптація під будь-який сегмент.
 • Низький рівень конкуренції. У Росії технологія поки слабо розвинена.
 • Візуальна складова. Краще один раз побачити, хоч і в доповненої реальності, ніж 7 разів почути.
 • Порівняно висока ціна – від 300 тисяч рублів.
 • Термін розробки – від 2 місяців.

Квизы

Квизы – невеликі вікторини. Вони залучають користувача в гру. Суть – клієнт проходить простий тест, після чого ви пропонуєте рішення, яке закриває його потреба. Результат висвічується відразу або надсилається на пошту, а після отримання клієнт опубліковує його в соціальних мережах – звичайно, за своїм бажанням. Одним квизом ви можете вирішити 3 глобальні завдання:

 • Залучення нових лідов. Відвідувачі сайту охоче пройдуть тест і залишать контакти, щоб отримати результат квіза.
 • Отримання трафіку з соціальних мереж. Результати вікторини повинні бути такими, щоб користувачі самі ділилися ними в соціальних мережах. Нові клієнти, побачивши публікацію, захочуть пройти тест і перейдуть на сторінку сайту.
 • Формування портрета цільової аудиторії. Якщо ви зовсім нічого не знаєте про потенційного покупця, то перед квизом задайте питання, відповіді на які дадуть базову інформацію. Ви сформуєте типовий портрет: стать, вік, географія, заробіток і т. д. Є портрет – відмінно! Подумайте, чого в ньому не вистачає і, виходячи з цього, сформулюйте питання у вікторині. Це може бути все, що завгодно: улюблене час року, колір, одяг або вибір сподобалася картинки із запропонованих. Залежить від продукту. Але в будь-якому випадку в ігровій формі квизе ви дізнаєтеся про аудиторії те, що в інших умовах з’ясувати майже неможливо.

Успішний квиз – цільової. Це означає, що ви знаєте аудиторію і правильно її сегментируете. У вас недостатньо інформації? Експериментуйте, пробуйте, відстежуйте результати. Потрапите в ЦА – лояльність забезпечена. Більше того – буде високий шанс перетворити учасників вікторини клієнтів.

Таким результатом може похвалитися інтернет-оптика Zennioptical – магазин окулярів з мільйонним оборотом, заснований у 2003 році. Якщо вірити інформації в блозі сервісу, за допомогою якого робили квиз, першим мільйонам Zennioptical зобов’язані тесту, залучила 200 000 користувачів.

Квиз складається з 9 питань. На 8 відповіді надано в картинках, на 1 питання потрібно вибрати один варіант з 11 запропонованих. Результат – рекомендація оправи з описом типу особистості. У кінці опису посилання на інтернет-магазин.

Альтернативні варіанти маркетингу — коли основи вже не працюють

У квизе звертайтеся до однієї людини. Не бійтеся здатися смішними. Формат передбачає легкість і дружнє ставлення.

Альтернативні варіанти маркетингу — коли основи вже не працюють

Віддячите клієнтів або лояльну до бренду аудиторію. Дайте можливість виграти приз. Компанія Reebok як раз вибрала такий формат.

Альтернативні варіанти маркетингу — коли основи вже не працюють

Квизы – ефективна складова контент-маркетингу і новий спосіб взаємодії з аудиторією. Клієнту має бути цікаво з вами. Не дайте користувачеві втомитися – оптимальним буде 7-15 питань на квиз, не більше.

 • Вірусний ефект. Поширюються по різних каналах комунікації: сайти, ЗМІ, блоги, соціальні мережі.
 • Можна зробити своїми силами.
 • Високий ступінь залученості.
 • Вивчення аудиторії. Допомагають дізнатися про аудиторії те, що з допомогою інших інструментів з’ясувати важко.
 • Популярність. Користувач може втомитися від проходження нескінченних вікторин.

Live-трансляції

Прямі трансляції в соціальних мережах – інструмент новий, при грамотному використанні закриває заперечення аудиторії та економить час компанії. Розглянемо на прикладі магазину одягу.

Заперечення 1. Я не знаю, як сяде одяг. У прямому ефірі розкажіть про характеристики виробу, покажіть, як воно влаштоване і сидить на різних типах фігур.

Заперечення 2. Я не знаю, як виглядає колір наживо. Live video і хороше освітлення впораються із завданням.

Заперечення 3. Я не знаю, справжні. Покажіть процес виробництва або офіс, уявіть співробітників і розкажіть, чим вони займаються.

Заперечення 4. Мені потрібно терміново, а ви довго відповідаєте в соціальних мережах. Якщо у вас велике завантаження і немає можливості щогодини відповідати на запитання клієнтів, подбайте про організацію регулярних онлайн-трансляцій, коли можна буде відразу відповісти на всі питання аудиторії.

Заперечення 5. Дорого. Роздайте промокоди зі знижками на товари в прямому ефірі або проведіть розіграш.

Трансляції не повинні бути постановочними. Це чесна і корисна комунікація аудиторії з компанією. Але ось що потрібно продумати – це графік виходів в ефір. Потенційні покупці – не просто випадкові глядачі трансляції, які оновлюють стрічку соціальних мереж. Вони повинні чекати live з нетерпінням.

Косметичний бренд Benefit запускав щотижневий цикл «Tipsy Tricks», де розповідав про косметичних новинки та особливості макіяжу. Трансляції починалися в один і той же час, формуючи в аудиторії звичку до перегляду.

 • Доступність. Інструмент простий у використанні і не вимагає спеціальних навичок.
 • Економія часу.
 • Робота з запереченнями.
 • Це безкоштовно.
 • Мобільність. Трансляції можна вести зі смартфонів.
 • Миттєва зворотний зв’язок з аудиторією.
 • Принцип «тут і зараз».
 • Обмеження часу до години в Instagram до 4 годин в Facebook.
Реклама на радіо: як виділитися в білому шумі

Інтернет речей

Уявіть: ви виробник кавоварок і постачальник кавових капсул, клієнт купує повний кавовий комплект. Кавова машина підключається до мережі. І щоранку варить каву, подаючи сигнал тостеру, щоб той приготував свіжі тости. Коли капсули закінчуються, кофемашина нагадує про покупку нової партії, повідомляє про знижки. Фантастика? Ні – інтернет речей (IoT). Це поєднання техніки різної функціональності з інтернетом або альтернативної мережею. Елементів, підключених до мережі, може бути багато: комп’ютери, автомобілі, інженерні системи, побутові прилади. Підключаючись, вони починають взаємодіяти.

Причому тут маркетинг?

 • Дані про аудиторію. З допомогою IoT-рішень компанії отримують великий масив даних, що містить споживчі звички. Інформації в рази більше в порівнянні з традиційними маркетинговими дослідженнями. Технології зробили крок вперед: завдяки IoT-рішень, інтегрованим в пристрої, маркетологи будуть забезпечені потоком даних про взаємодію клієнта з продуктом. Миттєва зворотний зв’язок дозволить швидко усувати неполадки і вдосконалювати продукт.
 • Інноваційні продукти. Вони завжди цікавіше користувачеві, ніж ті, з якими він вже стикався. IoT-рішення підстьобнуть попит і збільшать продажі.
 • Точкова реклама. Відстеження активності клієнта зробить рекламу більш релевантною.
 • «Точки контакту». Чим їх більше, тим краще.
 • Автоматизація. Дані про споживачів будуть автоматично надходити в загальну базу. Це прискорить процес їх збору та обробки.
  • Оптимізація роботи з даними про користувача.
  • Спрощення життя споживача завдяки автоматизації пристроїв, що входять в мережу.
  • Широкі можливості використання.
  • Моментальний фідбек та внесення оперативних змін у продукт.
  • Мало освоєний в Росії інструмент.
  • Безпека. Теоретично дані про користувачів не повинні передаватися третім особам, але чи так буде насправді – невідомо.

  Запам’ятайте

 • Правила гри весь час змінюються. Важливо слідкувати за трендами в маркетингу, впроваджувати в роботу технологічні новинки ринку. Завжди потрібно вивчати, приваблювати, залучати, інтригувати, вражати покупця.
 • Доповнена реальність розширює можливості носіїв інформації (презентації, книги, макети, моделі, графіки тощо) і підвищує цінність графічного контенту.
 • Квизы краще писати на мові аудиторії, просто і по-дружньому. Не більше 15 питань в одному тесті.
 • Прямі трансляції працюють із запереченнями, прискорюють процес покупки і заощаджують час.
 • Інтернет речей знаходиться в зародковому стані, але має величезний потенціал для аналітики і автоматизації маркетингових процесів.
 • Матеріал підготував Данило Плешков,
  маркетолог Flexbe.