Кого зїла Panda 4.0 і як захиститися від цього звіра

279

В кінці травня Google оновив алгоритм Panda. Англомовні ресурси першими відчули оновлення. Зокрема, eBay втратив за різними даними від 30 до 80 % трафіку з Google протягом декількох днів після запуску нової «Панди». Російськомовні ресурси теж зіткнулися з падінням відвідуваності.

З цієї статті ви дізнаєтеся, за що четверта «Панда» карає ресурси і як захиститися від негативного впливу оновленого алгоритму.

Кого зїла Panda 4.0 і як захиститися від цього звіра

Що за звір Panda 4.0

Почесний борець з пошуковими маніпуляціями Метт Каттс повідомив про оновлення «Панди» 20 травня. За кілька днів до цього експерти маркетингової компанії G-Squared Interactive (GSQI) помітили різкі зміни відвідуваності деяких ресурсів. Ймовірно, Google тестував алгоритм Panda 4.0 до офіційного запуску.

Однією з найгучніших жертв Panda 4.0 став сайт eBay. Ресурс втратив десятки відсотків трафіку. Серед інших почесних трофеїв оновленого алгоритму варто відзначити проекти Webopedia, Yellowpages, Ask.com. За даними маркетолога Піта Мейерса з компанії Moz, Panda 4.0 в першу чергу зробила негативний вплив на сайти з неякісним контентом. Це природно, так як алгоритм Panda був створений для покарання ресурсів з неякісним контентом і заохочення сайтів з якісним контентом.

Як Panda 4.0 заохочує одні ресурси і карає інші? Читайте нижче.

Блоги галузевих експертів виявилися на коні

За даними GSQI, блоги галузевих експертів отримали додатковий трафік після запуску Panda 4.0. Це спостереження збігається з висловленою Меттом Каттсом в кінці 2013 року наміром удосконалити алгоритми, що дозволяють визначати і заохочувати авторитетних нішевих авторів.

GSQI наводить приклад блогів маркетолога і лікаря, відвідуваність яких зросла після запуску Panda 4.0. (див. ілюстрацію).

Кого зїла Panda 4.0 і як захиститися від цього звіра

На запит GSQI Метт Каттс відповів, що зростання відвідуваності авторитетних блогів пов’язаний саме з оновленням «Панди». Четверта версія цього алгоритму точніше визначає сигнали якості, завдяки чому виграють ресурси нішевих експертів.

Panda 4.0 стежить за залученістю користувачів

Оновлений алгоритм «Панда» позбавляє трафіку сайти, які не можуть домогтися високої залученості користувачів. Найімовірніше, роботи Google вимірюють залученість з допомогою поведінкових факторів, включаючи показник відмов, глибину перегляду, час перебування на сайті і інші показники. GSQI демонструє показник відмов сайту, відвідуваність якого впала після впровадження Panda 4.0.

Кого зїла Panda 4.0 і як захиститися від цього звіра

У зв’язку з цим зверніть увагу на уточнений показник відмов, якщо ще не зробили цього. Система Google Analytics вважає відмовою все відвідування, які завершилися переглядом однієї сторінки сайту. У відмовники потрапляють користувачі, які втекли зі сторінки через кілька секунд, а також користувачі, читали статтю протягом півгодини. Це спотворює картину залученості, правда?

З допомогою уточненого показника відмов ви можете самостійно встановити час перебування відвідувача на сторінці, після закінчення якого система не буде зараховувати відмову. За допомогою диспетчера тегів Google ви зможете швидко впровадити уточнений показник відмов і отримувати коректні дані про залучення аудиторії.

Саме по собі відстеження уточненого показника відмов не захистить вас від «Панди». Просто ви будете отримувати більш точні дані про залученості користувачів. Завдяки цьому ви зможете ефективно впливати на поведінку аудиторії.

Нова «Панда» не любить синдикацію вмісту

Сайти, що публікують синдикований вміст, виявилися в числі головних жертв Panda 4.0. За даними GSQI, типова жертва нового алгоритму збирає на сторонніх ресурсах від 20 до 40 % опублікованого контенту. Падіння відвідуваності таких ресурсів обчислюється десятками відсотків.

Четверта «Панда» позбавила трафіку агрегатори, які висвітлюють різні тематики. Це підтверджує, що Google вважає негативною практикою саме публікацію синдикованого контенту незалежно від охоплених тим ресурсом. Зверніть увагу, більшість жертв Panda 4.0 нехтували коректними технічними параметрами. Вони не використовували атрибут rel=canonical для відсилання пошукових роботів до оригінальних публікацій. Також вони залишали синдикований вміст відкритим для індексації.

Пам’ятайте, «Панда» завжди не любила дубльований контент. Щоб захиститися від четвертої та всіх наступних «Панд», ставте на створення оригінального цінного контенту. Це не означає, що вам необхідно в що б те ні стало відмовитися від агрегації даних. Невелика кількість синдикованого контенту не зробить негативного впливу на ваш сайт при дотриманні двох умов. По-перше, синдикований вміст не повинен домінувати на вашому ресурсі. По-друге, ви повинні виконувати технічні рекомендації пошуковиків. Якщо ви використовуєте агрегований контент, виконайте одну з таких рекомендацій:

 • Посилайтесь на оригінальну публікацію: .
 • Закривайте синдикований вміст від індексації:

Синдикація контенту загрожує сайтів-донорів

За даними GSQI, синдикація контенту іноді негативно впливає на сайти-донори. Це відбувається, якщо агрегатор не посилається на оригінал публікації або не закриває синдикований вміст від індексації.

У деяких випадках ресурси-реципієнти займають у видачі більш високі позиції порівняно з ресурсами донорами. Ситуація виглядає так: сайт A публікує матеріал, а сайт B дублює публікацію. Ресурс B займає у видачі першу позицію за пов’язаного з публікацією запитом. При цьому ресурс A не входить в топ.

Ця проблема існувала до оновлення алгоритму «Панда». Однак з кінця травня поточного року сайти-донори стали потрапляти в дану ситуацію частіше. Ви можете боротися з цією проблемою двома способами. По-перше, просіть власників сайтів-реципієнтів вказувати ваш ресурс в якості джерела контенту за допомогою атрибута rel=canonical. По-друге, спробуйте обмежити використання вашого контенту агрегаторами. Для цього зв’яжіться з власниками сайтів-реципієнтів. Також ви можете вимкнути RSS.

Panda 4.0 не любить надмірне захоплення ключовими словами

Мова йде навіть не про надмірному насиченні текстів ключами. Четверта «Панда» погано ставиться до сайтів, які мають невелику кількість сторінок, але активно просуваються по великому числу пошукових запитів.

GSQI наводить приклад ресурсу з кількома десятками проіндексованих сторінок, який просувався по тисячам конкурентних запитів. Кожна сторінка цього сайту просувалася по сотням запитів. Більше того, головна сторінка ресурсу просувалася найбільш конкурентним запитам. При цьому власники сайту публікували оригінальний якісний контент. Після запуску алгоритму Panda 4.0 відвідуваність цього ресурсу знизилася більш ніж на 50 %.

Ця ситуація пояснюється просто. Google намагається направляти користувачів на сторінки, зміст яких максимально точно відповідає потребам користувачів. А користувачам не потрібні тексти, оптимізовані під той або інший запит. Вони шукають корисну інформацію експертного рівня. Чи може одна сторінка бути специфічною сотням конкурентних запитів? Питання риторичне.

Зверніть увагу, Panda 4.0 Google зробила ще розумнішими. Пошуковик легко відрізняє майстерно оптимізований контент від дійсно цінних публікацій.

Як задобрити нову «Панду»

Якщо ви дотримуєтеся вимоги пошукових систем, можете не турбуватися про вплив Panda 4.0 на ваш сайт. Продовжуйте публікувати корисний для аудиторії контент. Не намагайтеся штучно просувати якісь сторінки з кількох запитів. Серія якісних публікацій, пов’язаних з вашою сферою діяльності, принесе вам перші позиції по тисячам ключових фраз, включаючи високочастотні.

Наступні рекомендації допоможуть вам у випадку негативного впливу Panda 4.0 на ваш ресурс:

 • Виконайте аудит сайту. Звертайте увагу на неякісний і запозичений контент, технічні проблеми, юзабіліті. Насправді, алгоритм «Панда» можна перейменувати в «Восьминіг», так як він має багато «щупалець», які дістають до різних аспектів функціонування сайтів.
Кого зїла Panda 4.0 і як захиститися від цього звіра
 • Не витрачайте час на академічний аналіз. Усувайте знайдені в ході аудиту проблеми якомога швидше. Сайти, що втратили трафік через «Панди», відновлюють позиції поступово.
 • Розвивайте сайт, не звертаючи увагу на вплив Panda 4.0. Публікуйте якісний контент, намагайтеся отримувати соціальні сигнали і природні посилання з авторитетних ресурсів. Ця робота принесе результат, коли ви позбудетесь негативного впливу «Панди».

А ці поради допоможуть вам утриматися в сідлі, якщо оновлена «Панда» збільшила відвідуваність вашого сайту:

 • Якщо ваш сайт коли-небудь потрапляв під фільтр Panda, дійте у відповідності з планом по висновку ресурсу з-під санкцій. Не кидайте його на півдорозі, так як наступне оновлення «Панди» може знову позбавити вас трафіку.
 • Зверніть увагу на сторінки сайту, які приносять вам більше всього органічного трафіку з Google. Виділіть серед них сторінки, які забезпечують високу залученість користувачів. Звертайте увагу на показник відмов, глибину перегляду і інші поведінкові показники. Швидше за все, на цих сторінках ви знайдете рецепт подальшого успішного розвитку сайту.
 • Постарайтеся визначити, які ключові запити наводять користувачів на сайт після оновлення «Панди». Ви зможете зрозуміти, який контент Google вважає відповідним потребам аудиторії. Це допоможе вам поліпшити контент-стратегію.
 • Регулярно проводите технічний аудит сайту і своєчасно виправляйте помилки.

Глобальне оновлення алгоритму Panda…

… може принести вашому проекту серйозні проблеми. У зоні ризику знаходяться ресурси, що публікують синдикований контент без вказівки першоджерела з допомогою атрибута rel=canonical. Також можуть страждати сайти-донори і ресурси, що не забезпечують залученості користувачів. З проблемами можуть зіткнутися сайти, так чи інакше маніпулюють видачею за допомогою ключових фраз.

Багато сайтів, що публікують власний якісний контент, отримали додатковий трафік після запуску нової «Панди». В першу чергу позитивний ефект відчули блоги галузевих експертів. На додатковий трафік можуть розраховувати сайти, що публікують корисний оригінальний контент, що приділяють увагу технічним вимогам пошукачів і юзабіліті.

При підготовці статті були використані наступні матеріали: Panda 4.0 Analysis | Nuclear Option Rewarded, Phantom Victims Recover, and Industry Experts Rise, Google Launches Panda 4.0, More Panda 4.0 Findings: Syndication, User Engagement, Indexation & Keyword Hoarding та інші.

Читайте також:

 • Як захистити великі сайти від «Панди»: 6 порад
 • Чого хочуть пошукові системи Порівняння вимог до сайту посібниках для вебмайстрів «Яндекс» і Google
 • Чому не варто займатися в нову епоху пошукового просування?
 • Скільки часу потрібно, щоб контент-маркетинг почав генерувати продажу?