Новий ринок пошукового маркетингу: чому клієнти не хочуть покращувати сайти, а оптимізатори не можуть?

259

 • Сталося страшне — скасування посилань. Мій сайт изчез з видачі взагалі!!!
 • Питання в тому, чи виграє від скасування посилальних факторів пошукова видача Яндекса?
 • А Google, пам’ятайте, теж експериментував зі скасуванням посилань. Але повернув все назад.
 • Думаєте, в Яндексі відкату не буде?
 • Схоже, немає.
 • П….Ц!!! Піду нап’юся…
 • Не навижу казлов з Яндекса!!!!!!!!!
 • А я дуже радий. Прокинувся вранці, перевірив позиції і спочатку не зрозумів, що сталося… Всі мої сайти в топ-10, а ГС внизу, де їм і місце.

Про скасування посилальних факторів Яндекс попередив за кілька місяців, перше офіційне заява прозвучала 5 грудня 2013 року на конференції IBC Russia. Але 11 березня повідомлення про те, що контрольний сигнал перестає враховуватися при формуванні пошукової видачі, все одно прозвучало для багатьох як грім серед ясного неба.

Мало хто, починаючи з грудня минулого року, почав ковтати гіркі пігулки та виліковуватися від класичного SEO, в основному вважали за краще сподіватися на авось — мовляв, залякує Яндекс, не наважиться скасувати. Якість видачі адже обов’язково погіршиться після скасування посилань.

Новий ринок пошукового маркетингу: чому клієнти не хочуть покращувати сайти, а оптимізатори не можуть?

Так, величезний був бізнес на російському ринку — ссылкоторговля. Там крутилися дуже серйозні бюджети. Ситуація, абсолютно немислима для західного інтернету сучасного зразка: там нахабною масової торгівлі беклинками немає вже давно, як немає SEO в його класичному вигляді (західне SEO зосередилося на консалтингових послугах).

Але ось посилання скасували, а у сеошників вже є «відповідь Чемберлену» — почнемо шукати альтернативні шляхи, наприклад, накручувати поведінкові! Сервіси накрутки вже з’явилися, і їх число буде рости ще якийсь час.

Шкода, що поки власники сайтів зрозуміють, що накрутка поведінкових не дає нічого, крім дуже жорстких санкцій з боку Яндекса, багато часу пройде даремно.

Новий ринок пошукового маркетингу: чому клієнти не хочуть покращувати сайти, а оптимізатори не можуть?

Перетрушування почалася

Апдейти по деяким комерційним тематиками стартували кілька днів тому. Минуло ще мало часу для детального аналізу видачі, однак вже зараз очевидно, що перетрушування буде серйозна. Але все передбачувано: ті, хто працював над сайтом згідно з переліком рекомендацій Яндекса, задоволені, а ті, хто впав, воліють говорити про сильно понизившемся якості видачі (що ще залишається?).

І це тільки початок, далі все буде серйозніше: видача по середньочастотним і низькочастотним запитам перевернеться з ніг на голову.

В те, що в результаті скасування обліку посилань в ранжируванні може впасти якість видачі, повірити сьогодні складно: знаючи планомірний рух Яндекса до цього, варто припустити, що серйозних тестувань було проведено багато, щоб звести до мінімуму всі «побічні явища», пов’язані з відміною посилань. Нагадаємо, що сам Яндекс скасовує посилання як раз для того, щоб домогтися більш якісною, релевантної запитам користувачів видачі.

І, звичайно ж, у Яндекса, крім завдань з поліпшення якості видачі за рахунок очищення її від ГС, були й очевидні фінансові мотиви — частина всіх цих вивільнених бюджетів (що раніше витрачалися на посилання) перетече в Яндекс.Директ.

Пошуковий маркетинг потрібен всім, і, бажано, на маленьких бюджетах

Сьогодні, на принципово змінився ринку пошукового маркетингу, не тільки від самих оптимізаторів залежить успішність їх проектів. Залежить вона значною мірою від клієнтів. Хороші фахівці в області пошукового маркетингу знають, що потрібно робити для успішного просування, але переконати у необхідності цих заходів клієнтів поки не можуть. М’ячик на стороні клієнтів — вони не готові працювати за новими правилами, витрачати куди більш серйозні бюджети не на закупівлю посилань і просування по позиціях, а на поліпшення своїх сайтів.

Кардинальна зміна парадигми болюча для бізнесу, оскільки зачіпає проблему грошей. До недавнього часу всі SEO зводилося до того, що клієнту давався список рекомендацій (робіть за свій рахунок, а не зробите — не наша вина, що немає результатів, ви ж не пішли нашим рекомендаціям), а весь виділений клієнтом бюджет практично цілком пускався за закупівлю посилальної маси. При цьому щомісячний середній чек по ринку на покупку посилань був насправді дуже і дуже невеликою — від 3 до 10 тис. рублів. Треба розуміти, що сформували цей ринок аж ніяк не поодинокі великі компанії, готові платити SEO-агентствам за просування від 200 тис. рублів на місяць, а саме більшість, сьогодні не бажає витрачати більше того, що витрачав раніше. І це серйозна проблема: клієнти не готові платити більше, а оптимізатори після скасування посилального просто не можуть запропонувати нічого, порівнянного по бюджетах своїм клієнтам — ну хіба що накрутку поведінкових…

Оптимізаторам старого зразка важко перебудуватися та працювати за новим методам. Для того щоб запустити і справно робити величезний пласт робіт по створенню і поширенню контенту, поліпшення юзабіліті сайту і дизайну, підвищенню рівня довіри до сайту, потрібні людські ресурси, досвід і зовсім інший бюджет.

І це породжує невдоволення на ринку — і замовників, і виконавців. Посилання в Яндексі перестали працювати, а Google вже давно взяв курс на посилення санкцій за неякісні беклинки і зробив неможливим просування сайтів, на які є посилання купують, що в цих умовах залишається SEO-оптимізаторів, які звикли працювати за класичними схемами, і клієнтам, які вірили в результативність цих схем і сьогодні не готові до збільшення середнього чека за просування?

Очевидно, що тільки одне — рано чи пізно оптимізатори повинні наслідувати тренду, тобто перебудуватися і почати надавати послуги повноцінного поступу, що включають і роботу над контентом, та підвищення рівня довіри до сайту, і дії щодо поліпшення юзабіліті. Ну а клієнти (якщо виходити з тези, що пошуковий маркетинг потрібен всім) повинні зрозуміти, що підтягування середнього чека до більш високого рівня на ринку пошукового маркетингу неминуче, так як часи дешевих результатів пішли в минуле. Собівартість робіт в рамках сучасних методів просування не може бути низькою.

У підсумку всі визнають і так очевидне: або йдеш шляхом поліпшення сайту, або в пошуковому маркетингу робити нічого.

Читайте також:

 • 10 уроків контент-маркетингу
 • 30 речей, які я дізналася про інтернет-маркетингу за рік роботи у цій сфері
 • Уроки дизайну: оформлюємо сайт за канонами глянцевих журналів