Як стати гуру дизайну: 12 правил, які допоможуть вам уникнути неприємностей із замовником

350

Підготовка веб-дизайнера починається з вивчення фундаментальних принципів проектування інтерфейсів і художнього оформлення сторінок. Початківці веб-художники вивчають правила поєднання кольорів, основи веб-програмування та принципи підвищення юзабіліті сторінок. Однак професіоналами вони стають тільки тоді, коли дізнаються неписані правила веб-дизайну.

У цій статті ви знайдете опис правил, які гуру веб-дизайну засвоюють на власних помилках і гіркому досвіді. Вони підвищать вашу ефективність і позбавлять від багатьох неприємностей.

Як стати гуру дизайну: 12 правил, які допоможуть вам уникнути неприємностей із замовником

Правило № 1: Дізнайтеся, що насправді хоче клієнт

Дизайнери-початківці переоцінюють значення брифів. Вони просять клієнтів описувати свої побажання на папері. Потім фахівці виконують їх буквально. Після чого клієнт повідомляє, що «все добре, але трохи не те, чого б хотілося». А дизайнер розмахує заповненим брифом з підписом і печаткою, повторюючи мантру «ви ж самі написали, тепер платіть».

Зрозумійте, що ваші клієнти відрізняються від клієнтів магазинів будматеріалів. Останні чітко знають, що їм потрібно купити два центнери піску і мішок цементу. А ваші клієнти зазвичай точно не знають, що їм потрібно. Навіть якщо вони це знають, вони часто не можуть чітко сформулювати свої вимоги.

Не думайте, що обійдетеся заповненим брифом. Обговорюйте з клієнтами їх потреби. Не шкодуйте часу, щоб зрозуміти, що саме хоче клієнт. В процесі обговорення заповнюйте бриф разом з клієнтом. Витративши багато часу на обговорення і погодження, ви заощадите його на безглуздих суперечках і багаторазовому переробленні роботи.

Правило № 2: Клієнт завжди правий. Навіть коли він помиляється

Ваші клієнти не знайомі з останніми трендами веб-дизайну. Однак вони добре знають свою аудиторію. А ви працюєте на клієнта. Тому залишайте своє его за порогом веб-студії. Станьте дзеркалом, що відображає бажання замовника. У цьому випадку він високо оцінить вашу роботу.

Дизайн — це суб’єктивна дисципліна. Результат вашої роботи може не подобатися вам, вашим колегам і конкурентам. Але якщо він подобається клієнту і його аудиторії, ви добре попрацювали.

Зверніть увагу, що це правило працює при дотриманні базових принципів дизайну. Якщо погляди клієнта на зовнішній вигляд сайту явно помилкові, вам необхідно м’яко пояснити йому це.

Як стати гуру дизайну: 12 правил, які допоможуть вам уникнути неприємностей із замовником

Правило № 3: Обговорюйте обсяги до початку роботи

Кожен дизайнер знайомий з ситуацією, коли клієнтові все подобається, але він просить «ось тут додати одну штучку, а ось тут поміняти фон». І так 15 разів. Чому б не відмовити хорошій людині?

Справа в тому, що правки забирають ваш час. Кажете, міняєте фон протягом хвилини? А якщо клієнт просить щось підправити 20 разів поспіль? Обговорюйте з клієнтами, що виконуєте першу правку безкоштовно, а за решту доведеться платити. Це дисциплінує замовників і різко знижує рівень їх безглуздою креативності.

Правило № 4: Починайте роботу з олівцем і аркушем паперу в руках

Створюйте перший макет сторінки і її дизайн на папері. Це дисциплінує вас і допоможе відволіктися від другорядних дрібниць, наприклад, типу і розміру шрифту, кольору кнопок. Коли ви робите начерки на папері, ваш мозок автоматично створює образ майбутньої сторінки. Коли ви сідаєте за комп’ютер, залишиться тільки реалізувати цей образ.

Комп’ютери та дизайнерські програми в деяких ситуаціях обмежують фахівців. Вони змушують мислити шаблонно і задовольнятися наявними інструментами.

Правило № 5: Ранок вечора мудріший

Застосовуйте цей принцип здорового глузду у веб-дизайні. Не бійтеся відкладати роботу над масштабними проектами на годину або на день. Це допоможе вам подивитися на завдання зі сторони і знайти нові шляхи їх вирішення. Більш того, якщо ви завершили роботу, не поспішайте показувати її клієнту в той же день. Перевірте дизайн через день або два — ви обов’язково знайдете моменти, які вимагають виправлення.

Правило № 6: Не бійтеся починати з початку

Професійні дизайнери намагаються не братися за доопрацювання чужих ідей. Легше зробити все з нуля самому, ніж намагатися зрозуміти і реалізувати задуми інших фахівців.

Це правило справедливо і щодо ваших напрацювань, які виявляються невдалими. Не бійтеся залишити їх і почати роботу з чистого аркуша. Це заощадить вам багато часу і підвищить якість роботи.

Правило № 7: Тестуйте графічні елементи на різних девайсах

Веб-дизайнери навчилися адаптувати сторінки до перегляду на екранах стаціонарних і мобільних гаджетів. А найбільш далекоглядні фахівці рекомендують тестувати на різних девайсах графічні елементи. Якщо логотип або кнопка меню вдало виглядає на моніторі десктопа, це не гарантує, що даний елемент залишиться органічним на екрані смартфона.

Всі графічні елементи необхідно тестувати і на ПК, і на мобільних гаджетах.

Правило № 8: Краще — ворог хорошого

Перфекціонізм — не краща якість для веб-дизайнера. Професіонал повинен знати, коли потрібно зупинитися і здати роботу. Підправляти «дещо» можна нескінченно. Часто це призводить до появи зайвих елементів і зниження функціональності веб-сторінок. До речі, багато дизайнерів вважають, що робота готова, коли ви починаєте помічати і видаляти зайві елементи.

Правило № 9: Працюйте поетапно

Цілевизначення і планування допомагають працювати навіть представникам творчих спеціальностей. Один із способів планування у веб-дизайні — об’єднання роботи в кілька етапів і їх послідовна реалізація.

Працюючи поетапно, ви зможете в будь-який момент оцінити прогрес виконання проекту. Крім того, поетапна робота вчить точно оцінювати час, необхідний на реалізацію тих чи інших завдань.

Правило № 10: Навчитися позитивно сприймати критику

Кожен дизайнер коли-небудь чує від клієнта, що його робота не відповідає очікуванням. Початківці фахівці іноді неадекватно реагують на критику: вони ображаються, сперечаються і сваряться з замовниками.

Вище згадувалося, що дизайн — це суб’єктивна дисципліна. Ви можете вважати свою роботу вершиною творчості, а клієнту вона може не сподобатися. Зрештою, картини Ван Гога теж подобаються далеко не всім. Однак дизайнер повинен витягувати з критики об’єктивні уроки.

Запитуйте у клієнтів, що саме їм не подобається. Просіть назвати всі недоліки роботи. Навіть якщо клієнтові все подобається, вмовляйте його суворо подивитися на результат і чесно висловити свою думку. Вчіться аналізувати отриману зворотний зв’язок. Це дасть вам неоціненний досвід і зробить дійсно професійним дизайнером.

Як стати гуру дизайну: 12 правил, які допоможуть вам уникнути неприємностей із замовником

Правило № 11: Читайте бриф

Раніше сказано, що дизайнери-початківці часто переоцінюють бриф. А фахівці, які відчули себе профі після кілька вдало виконаних проектів, недооцінюють бріфи. Вони їх просто не читають, покладаючись на дані, отримані в ході усного спілкування з замовником.

Ваш розмова ніде не фіксується. А ось в брифі зафіксовані вимоги до дизайну, які клієнт вважає базовими. Уявіть, скільки часу ви витратите на доопрацювання, якщо пропустите якусь дрібницю.

Правило № 12: Беріть передоплату

Якщо клієнт погоджується на передоплату, він серйозно зацікавлений у ваших послугах. Навіть часткова передоплата захищає вас від людей, які морочать вам голову і зрештою йдуть шукати дизайн «такий же, але з перламутровими гудзиками».

Творчість vs. ремесло

Веб-дизайн — творча дисципліна, тому процес роботи дизайнера складно алгоритмізувати. Однак дизайн-студії працюють для отримання прибутку. До речі, результати праці дизайнерів теж використовуються в практичних цілях. Тому веб-дизайнер повинен володіти навичками ремісника: вміти диктувати клієнту свої умови, цінувати свою працю і бути максимально ефективним.

Адаптація матеріалу The 12 unwritten rules of design by Karl Hodge.

Читайте також:

  • 15 помилок, через які ваша інфографіка залишається непоміченою
  • Де взяти якісні ілюстрації для блогу чи сайту
  • Дизайн посадкової сторінки: 12 важливих правил з реальними прикладами
  • Уроки дизайну: оформлюємо сайт за канонами глянцевих журналів